Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα

παρακολουθώ αυτό το νήμα εδώ και καιρό και μάλιστα αρκετές φορές έχω τοποθετηθεί/απαντήσει με γνώμονα τις λίγες γνώσεις μου πάνω στο θέμα αλλά κα την απλή λογική.

δυστυχώς βλέπω ότι το νήμα εξελίσεται σε ένα τεράστιο χωρίς, κατά τη γνώμη μου, να προσθέτει κάτι παραπάνω. ερωτήσεις που έχουν απαντηθεί στο παρελθόν εκτενώς (είμαστε 4 μελής οικογένεια, τι να βάλω) (θέλω ηλιακό με τιτάνιο, γυαλί, κλπ) ξανατίθενται από συνφορουμίτες που ψάχνουν για ηλιακό αλλά δεν έχουν κοιτάξει τις προηγούμενες σελίδες με αποτέλεσμα να ανακυκλώνουμε τα ίδια και τα ίδια. ταυτόχρονα αντιπαραθέσεις πάνω σε θέματα που άλλοτε γνωρίζουμε (ξέρω τι απόδοση έχει ο ηλιακός μου) και άλλοτε όχι (άκουσα ένα φίλο του ξαδέρφου μου που έχει μια γειτόνισα που του είπε) επιμηκύνουν το νήμα καθιστώντας το "τρομαχτικό" σε όγκο για έναν νεοεισερχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλημέρα

παρακολουθώ αυτό το νήμα εδώ και καιρό και μάλιστα αρκετές φορές έχω τοποθετηθεί/απαντήσει με γνώμονα τις λίγες γνώσεις μου πάνω στο θέμα αλλά κα την απλή λογική.

δυστυχώς βλέπω ότι το νήμα εξελίσεται σε ένα τεράστιο χωρίς, κατά τη γνώμη μου, να προσθέτει κάτι παραπάνω. ερωτήσεις που έχουν απαντηθεί στο παρελθόν εκτενώς (είμαστε 4 μελής οικογένεια, τι να βάλω) (θέλω ηλιακό με τιτάνιο, γυαλί, κλπ) ξανατίθενται από συνφορουμίτες που ψάχνουν για ηλιακό αλλά δεν έχουν κοιτάξει τις προηγούμενες σελίδες με αποτέλεσμα να ανακυκλώνουμε τα ίδια και τα ίδια. ταυτόχρονα αντιπαραθέσεις πάνω σε θέματα που άλλοτε γνωρίζουμε (ξέρω τι απόδοση έχει ο ηλιακός μου) και άλλοτε όχι (άκουσα ένα φίλο του ξαδέρφου μου που έχει μια γειτόνισα που του είπε) επιμηκύνουν το νήμα καθιστώντας το "τρομαχτικό" σε όγκο για έναν νεοεισερχόμενο.

Haris_216 έχεις απόλυτο δίκαιο για αυτό και εγώ δεν μπαίνω πολλές φορές στην διαδικασία να απαντήσω στα ίδια και τα ίδια που έχουμε ξανά γράψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα

παρακολουθώ αυτό το νήμα εδώ και καιρό και μάλιστα αρκετές φορές έχω τοποθετηθεί/απαντήσει με γνώμονα τις λίγες γνώσεις μου πάνω στο θέμα αλλά κα την απλή λογική.

δυστυχώς βλέπω ότι το νήμα εξελίσεται σε ένα τεράστιο χωρίς, κατά τη γνώμη μου, να προσθέτει κάτι παραπάνω. ερωτήσεις που έχουν απαντηθεί στο παρελθόν εκτενώς (είμαστε 4 μελής οικογένεια, τι να βάλω) (θέλω ηλιακό με τιτάνιο, γυαλί, κλπ) ξανατίθενται από συνφορουμίτες που ψάχνουν για ηλιακό αλλά δεν έχουν κοιτάξει τις προηγούμενες σελίδες με αποτέλεσμα να ανακυκλώνουμε τα ίδια και τα ίδια. ταυτόχρονα αντιπαραθέσεις πάνω σε θέματα που άλλοτε γνωρίζουμε (ξέρω τι απόδοση έχει ο ηλιακός μου) και άλλοτε όχι (άκουσα ένα φίλο του ξαδέρφου μου που έχει μια γειτόνισα που του είπε) επιμηκύνουν το νήμα καθιστώντας το "τρομαχτικό" σε όγκο για έναν νεοεισερχόμενο.

 

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε εμένα. Η ερώτηση που θέτω: επιλεκτικός ή με σωλήνες κενού για Αθήνα και σε συνθήκες ηλιοφάνειας όπως π.χ. σήμερα -- δηλ. μικρή ηλιοφάνεια, νομίζω ότι δεν έχει απαντηθεί. Εαν μπορείς να βρεις την απάντηση στο συγκεκριμένο ερώτημα σε προηγούμενο πόστ, σε παρακαλώ δείξε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε εμένα

δεν αναφέρομαι σε σένα. για την ακρίβεια δεν αναφέρομαι σε κανένα συγκεκριμένα. αλλά αν ψάξεις θα δεις ότι ορισμένες ερωτήσεις σαν αυτές που ανέφερα στο post μου (με τις 4μελής οικογένειες που ψάχνουν ηλιακό) έχουνε γίνει "κλασσικές". και είναι πια προφανές ότι κάποιοι (πολλοί ή λίγοι) προτιμούν να θέσουν απλά την ερώτησή τους και να πα΄ρουν μια απάντηση χωρίς να ψάξουν. δικαιώμά τους εννοείται. και ούτε τίθεται θέμα για μένα ή κα΄ποιον άλλο. σε τελευταία ανάλυση αν βαρεθώ να απαντάω στα ίδια πολύ απλά μπορώ να σταματήσω. δεν με πιέζει κανείς. απλά το θεωρώ λάθος καθώς το νήμα έχει φτάσει αισίως στις 167 σελίδες και έχει γίνει δύσκολο για κάποιον που προσπαθεί να μάθει. τη στιγμή μάλιστα που οι πραγματικά νέες και χρήσιμες πληροφορίες θα μπορούσαν να χωρέσουν σε 6-7 βία 10 σελίδες

 

Η ερώτηση που θέτω: επιλεκτικός ή με σωλήνες κενού για Αθήνα και σε συνθήκες ηλιοφάνειας όπως π.χ. σήμερα -- δηλ. μικρή ηλιοφάνεια, νομίζω ότι δεν έχει απαντηθεί.

πάντως με ένα πολύ γρήγορο ψάξιμο (απλά σαν ενημέρωση και όχι για να "στην πω")βρήκα κάτι

post 1505

 

"Για την αγορά της Ελλάδας οι ηλιακοί με σωλήνες κενού είναι εντελώς overkill!Προσφέρουν 20% καλύτερη απόδοση με 50% μεγαλύτερη τιμή και επιπλέον έχεις συνεχόμενα προβλήματα υπερθέρμανσης!!!

Η πιο συμφέρουσα λύση είναι συλλέκτες επιλεκτικής επιφάνειας 2πλης ή 3πλης ενέργειας ανάλογα με το αν θέλεις να δίνεις και από το λέβητα,και όσον αφορά το boiler απλά Glass το γνωστό επισμαλτωμένο.Δέν χρειάζεται INOX εκτός αν έχετε σοβαρά προβλήματα με άλατα (εξαιρετικά σκληρά νερά στην περιοχή σας).

Επίσης υπολογίστε ότι κάθε άτομο της οικογενείας χρειάζεται περίπου 40 λίτρα νερό,οπότε τα 160 λίτρα είναι μια χαρά για τετραμελή οικογένεια."

 

άσχετα αν συμφωνώ ή διαφωνώ με τα γραφόμενα του συνφορουμίτη στο παραθέτω για να δεις ότι πολύ λίγα δεν έχουν απαντηθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σε ολους. ενας συγγενης μου εχει ενικοιαζομενα δωματια και θελει να αλλαξει τους θερμοσιφωνες που ηδη εχει σε καθε ενα ξεχωριστα και βαλει ηλιακους. προκειτε για 15 δωματια και ειναι ολα διπλα-διπλα. τι μπορει να κανει για να εχει το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα σε καθε τομεα. ρωταει συνεχως και εχει παρει γνωμες απλα επειδη βλεπω οτι εδω ειναι καποιοι ειδικοι στο θεμα ηλιακος που με εχουν βοηθησει και προσωπικα αν μπορουν καποιοι να με βοηθησουν. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδιά, στα πόσα χρόνια (ή μηνες) χρειάζεται συντήρηση ενας ηλιακός κλειστου κυκλώματος. Χρειάζεται αλλαγή το αντιπηκτικό υγρό και η ράβδος μαγνησίου; Πάνω κάτω πόσο πάνε όλα (με την εργασία);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, στα πόσα χρόνια (ή μηνες) χρειάζεται συντήρηση ενας ηλιακός κλειστου κυκλώματος.

στα 3-5 χρόνια. αναλόγως ηλιακού, χρήσης και νερού (σκληρότητα)

Χρειάζεται αλλαγή το αντιπηκτικό υγρό

όχι αλλαγή αλλά σίγουρα τσεκάρισμα για ενδεχόμενη ανάγκη συμπλήρωσης

και η ράβδος μαγνησίου;

ναι. σίγουρα στο διάστημα αυτό θα έχει φθαρεί (πολύ, λίγο ή εντελώς) αφήνοντας σε "απροστάτευτο" σε ηλεκτρολύσεις

Πάνω κάτω πόσο πάνε όλα (με την εργασία);

πονεμένη ιστορία. ανάλογα την εταιρία, τον μάστορα, τις ανάγκες ΤΟΥΣ και την κοσμοθεωρία τους. αν πέσεις σε αρπάχτρες θα σου ζητάνε 100 ευρώ ΤΟ ΧΡΟΝΟ (γιατί ετήσιο σερβις σου λένε να κάνεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, στα πόσα χρόνια (ή μηνες) χρειάζεται συντήρηση ενας ηλιακός κλειστου κυκλώματος. Χρειάζεται αλλαγή το αντιπηκτικό υγρό και η ράβδος μαγνησίου; Πάνω κάτω πόσο πάνε όλα (με την εργασία);

 

Το ανόδιο θέλει αλλαγή κάθε δυο χρόνια σύμφωνα με τους κατασκευαστές και γίνετε συμπλήρωση αντιψυκτικού , αλλαγή φλάτζας , καθαρισμός αλάτων κλπ. Εμένα μου κόστισε 50€ . Ενα κατατοπιστικό βίντεο είναι http://www.youtube.com/watch?v=gAPjGDWFrUE

και το αρχείο

ΠΡΟΣΦΟΡΑ SERVICE ΗΛΙΑΚΟΥ Νο22.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω βαλει ΗΛΙΟΦΑΝ 200λιτρα στην νοτια Κρητη.Ακουω την γνωμη σας και δεν ξερω κανενα συνεργειο συντηρησης(μονο με πμ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από διάβασμα μερικών από τις 168 σελίδες του thread έχω καταλήξει σε 2-3..Λοιπόν ποιά ειναι η γνώμη σας Maltezos inox ( Malth 200L )ή calpak mark3 selective 200l 4,4m2? Είναι και ο calpak vacuum λιγο πιο φθηνός ,1500, αλλά μάλλον too much για Ελλάδα ( ίσως και να κάνω λάθος )....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και καλό μήνα,

 

Ενδιαφερομαι να αγορασω ένα ηλιακο θερμοσιφωνο για μια τετραμελή οικογένεια και μάλλον θα πρέπει να επιλέξω απο 160L εώς 200L έκανα μια έρευνα αγοράς και βρήκα κάποιες εταιρείες και είναι η εξής:

-Μαλτεζος

-Wilco

-Megasun

-ΕΒΗΛ

-Ξαφης

-Calpak

Συγνώμη αν ξεχναω κάποιες ακόμα μάρκες και αν κάνω διαφήμιση στους παραπάνω αλλά αυτούς βρήκα στην περιοχή μου.

Θα ηθελα μια βοήθεια να επιλέξω ένα απο τους παραπάνω και φυσικά να αξίζει η απόδοση-τιμής.

Ξέρω ότι ξεκινάμε απο τους πολύ οικονομικούς μέχρι και αυτούς που ίσως να μην πλησιαζονται.... με τιμες απαγορευτικές που κάνουν Τζιζζζζζζ !!!

θα ηθελα να μου πείτε ποιους να αποφύγω λόγο "προβλημάτων".

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους. παρατηρησα οτι απο εκει που μιλουσαμε σχεδον καθε μερα, σταματησαμε ξαφνικα. μαλλον ο χρονος πια ειναι πολυτιμος για ολους γτ η κατασταση ολο και χειροτερευει...

 

Μετά από διάβασμα μερικών από τις 168 σελίδες του thread έχω καταλήξει σε 2-3..Λοιπόν ποιά ειναι η γνώμη σας Maltezos inox ( Malth 200L )ή calpak mark3 selective 200l 4,4m2? Είναι και ο calpak vacuum λιγο πιο φθηνός ,1500, αλλά μάλλον too much για Ελλάδα ( ίσως και να κάνω λάθος )....

 

καλο ειναι και το ενα καλο και το αλλο. απλα να ξερεις οτι ο inox ειναι αρκετα ακριβως. αν 1500 ειναι η τιμη θεωρω πως ειναι αρκετα οπως λες.

 

Καλημερα και καλό μήνα,

 

Ενδιαφερομαι να αγορασω ένα ηλιακο θερμοσιφωνο για μια τετραμελή οικογένεια και μάλλον θα πρέπει να επιλέξω απο 160L εώς 200L έκανα μια έρευνα αγοράς και βρήκα κάποιες εταιρείες και είναι η εξής:

-Μαλτεζος

-Wilco

-Megasun

-ΕΒΗΛ

-Ξαφης

-Calpak

Συγνώμη αν ξεχναω κάποιες ακόμα μάρκες και αν κάνω διαφήμιση στους παραπάνω αλλά αυτούς βρήκα στην περιοχή μου.

Θα ηθελα μια βοήθεια να επιλέξω ένα απο τους παραπάνω και φυσικά να αξίζει η απόδοση-τιμής.

Ξέρω ότι ξεκινάμε απο τους πολύ οικονομικούς μέχρι και αυτούς που ίσως να μην πλησιαζονται.... με τιμες απαγορευτικές που κάνουν Τζιζζζζζζ !!!

θα ηθελα να μου πείτε ποιους να αποφύγω λόγο "προβλημάτων".

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

γεια σου. παρε ενα 160 αρι με 3μ2 επιλεκτικο συλλεκτη θα σου ειναι αρκετο. αν το παρεις να δουλευει και με το καλοριφερ δεν θα εχεις κανενα προβλημα. αν οχι ισως να πας στο 200 αρι με 4μ2 χαλκινο συλλεκτη. θα εισαι ενταξει παντως και με τα δυο. για να βρηκες εβηλ, ξαφης υποθετω πως η περιοχη σου ειναι κατερινη - λαρισα ή καπου κοντα. αν ισχυει αυτο παρε ενα απο τα δυο για να εχεις και αμεση ανταποκριση. αν ανατρεξεις λιγο πισω θα δεις οτι για megasun δεν λενε καλα πραγματα για την αποδοση. κατα'λλα ολα ειναι αξιοπιστα.

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα...

 

Έτρεχε ο θερμοσίφωνας (Romina)και πήρε έναν υδραυλικο ο πατέρας μου και του βάλανε καινούργιο...

Θέλω να κάνω 2-3 ερωτήσεις...

 

Στα χιόνια το 2004 μας είχανε σπάσει τα κρύσταλλα (είχαμε 3) και ήρθανε και μας βάλανε 2...

Επίσης ο θερμοσίφωνας (το καζάνι) έτρεχε... Αύτο σημαίνει ότι όντως ήτανε χαλασμένος ή θα μπορούσε να διορθωθεί;

Τα κρύσταλλα που έιχε πάνω τα πήρανε οι άλλοι... Δεν θα έπρεπε να μας τα αφήσουν ή να κάνουν μία έκπτωση για αυτά;

Είναι σχετικά καινούργια (7 ετών)...

 

Ο ηλιακός που βάλανε είναι ένας DELUXE 200 λίτρων;

Τους ξέρετε;

Είναι καλοί...

Μας είπανε φιλική τιμή 1200 ευρώ...

Δεν ξέρω ρε παιδιά..

Και πολλά μου φανήκανε και ο ηλιακός στο μάτι δεν μου το γεμιζει και γενικά ούτε ασχοληθήκανε με το παλλιό καζάνι αν διορθώνεται και αυτό με τα κρύσταλλα μου φανηκέ περίεργο... Όπως και τα λεφτά πολλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καζανι ,αν εχει διαροη σε οποιοδηποτε σημειο εκτος της φλαντζας της αντιστασης-νερων καλοριφερ,δεν αξιζει να επισκευαστει.οπως το γραφω φαινεται απλο,αλλα επειδη και εγω ειχα αυτην την απορεια,εκατσα και ξυλωσα ενα καζανι,με σκοπο να δω αν επισκευαζεται.αν υποθεσω οτι την εξωτερικη λαμαρινα μπορουσα να την ξανατοποθετησω με πιρτσινια,τον αφρο δεν υπηρχε περιπτωση να τον αντικαταστησω.αλλα και το ιδιο το καζανι,αν το επισκευαζα,δεν ειχα καμια εγγυηση οτι δεν θα τρυπουσε σε αλλο σημειο.οποτε το εκοψα στα δυο και εκανα 2 ψησταριες.

 

αν η διαροη ηταν στην φλαντζα-λαστιχο,διορθωνοταν πολυ ευκολα και οικονομικα

 

οσο για τα κρυσταλλα,μπορουσες να τα κρατησεις αν δεν θολωσανε απο τον ηλιο.

 

για τα πιο ανω ποστ σχετικα με το ανοδιο,η εταιριες δινουν εγγυηση για 1 χρονο.τον επομενο πρεπει να το αλλαξουν αλλιως δεν αναγνωριζουν καμια ζημια,ακομα και αν δεν εμπλεκετε το ανοδιο.πλεον το γραφουν πανω στα καζανια ποτε τοποθετηθηκε το καζανι,για να ξερει και ο ιδιοκτητης ποτε πρεπει να το αλλαξει.ετσι κανουν οι επαγγελματιες.....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα...

 

Έτρεχε ο θερμοσίφωνας (Romina)και πήρε έναν υδραυλικο ο πατέρας μου και του βάλανε καινούργιο...

Θέλω να κάνω 2-3 ερωτήσεις...

 

Στα χιόνια το 2004 μας είχανε σπάσει τα κρύσταλλα (είχαμε 3) και ήρθανε και μας βάλανε 2...

Επίσης ο θερμοσίφωνας (το καζάνι) έτρεχε... Αύτο σημαίνει ότι όντως ήτανε χαλασμένος ή θα μπορούσε να διορθωθεί;

Τα κρύσταλλα που έιχε πάνω τα πήρανε οι άλλοι... Δεν θα έπρεπε να μας τα αφήσουν ή να κάνουν μία έκπτωση για αυτά;

Είναι σχετικά καινούργια (7 ετών)...

 

Ο ηλιακός που βάλανε είναι ένας DELUXE 200 λίτρων;

Τους ξέρετε;

Είναι καλοί...

Μας είπανε φιλική τιμή 1200 ευρώ...

Δεν ξέρω ρε παιδιά..

Και πολλά μου φανήκανε και ο ηλιακός στο μάτι δεν μου το γεμιζει και γενικά ούτε ασχοληθήκανε με το παλλιό καζάνι αν διορθώνεται και αυτό με τα κρύσταλλα μου φανηκέ περίεργο... Όπως και τα λεφτά πολλά....

 

Οι πιο πολλοί θερμοσίφωνες αγοράζονται από τις εταιρείες 300 - 350 ευρώ (τα 150 λτ επιλεκτικό), τότε μάλλον ακριβό είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...