Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας φιλοι. ειχα καιρο να μπω λογω προβληματων υγειας, εχασα καποιες συζητησεις. καλο μηνα σε ολους!

 

Αν και καθυστερημένα και από μένα περαστικά

Καλημέρα σε όλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουμε ένα παλιό ηλιακό της ΣΗΕ. Δυστυχώς τρύπησε οπότε πάει για αλλαγή το μπόιλερ αν τα λέω σωστά. Οι άλλες μάρκες του εμπορίου μπορούν να χρησιμοποιηθούν και τι προτείνετε στα 160λίτρα;

Ευχαριστώ και sorry για την ασχετοσύνη μου.

 

Αγοράστηκε νέος από την ΣΗΕ.

Επεξ/σία από john_dr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην κάνω διαφήμιση σε κάποια συγκεκριμένη εταιρία, εδώ υπάρχουν όσα ελληνικά ηλιακά συστήματα, έχουν πιστοποίηση από τον φορέα solar keymark http://solarkey.dk/solarkeymarkdata/qSystemCertificates/ShowQSystemCertificatesTable.aspx ,οπότε βλέπετε τις αποδόσεις και συγκρίνετε.

Το κάθε μαγαζί θέλει να πουλήσει οπότε μέχρι και νύχτα θα σας πουν ότι αποδίδει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην κάνω διαφήμιση σε κάποια συγκεκριμένη εταιρία, εδώ υπάρχουν όσα ελληνικά ηλιακά συστήματα, έχουν πιστοποίηση από τον φορέα solar keymark http://solarkey.dk/s...catesTable.aspx ,οπότε βλέπετε τις αποδόσεις και συγκρίνετε.

Το κάθε μαγαζί θέλει να πουλήσει οπότε μέχρι και νύχτα θα σας πουν ότι αποδίδει!!!

Δεν βλέπω τον Solar Star πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους

 

Εχω διαβασει στο forum σχετικα με τον Ηλιακο Megasun Ηλιοακμη οτι μυριζει το ζεστο νερο χρησης λογω οτι η εσωτερικη επικαλυψη του καζανιου δεν ειναι Glass αλλα καποιο αλλο υλικο ελαστομερες

σωστο η κανω λαθος .

 

Επισης θελω να αγορασω ενα ηλιακο και εχω μπορειτε να μου πητε τι διαφορα εχουν η κατωτερω ηλιακοι

δηλαδη αλλο Bosch και αλλο Buderus

 

Bosch Logasol TSS FCC / Boiler 200 L Διπλής ενέργειας 1 SKWPLUST200 με τον

 

 

BT Solar-T 200 L 200 Διπλής BT200T2F Buderus

 

τι γνωμη εχετε τους ανωτερω ηλιακους

 

Ευχαριστω.

201206071032250.TIMOK_2012_KEF_10.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προ ημερων που ειχε συννεφιά ειχε προταθει να πει ο καθένας μας αν είχε ζεστό νερό και για πόσα άτομα.

Επειδή δεν είχα απαντήσει, σας απαντώ τώρα.

 

1. Εχω megasun 200 λιτρα με 4,2 m2 επιλεκτικούς συλλέκτες και τότε είχα νερό για 2-3 μπάνια.

Αυτές τις μέρες παρόλο που με σκιάζουν οι πολυκατοικίες και έχω ήλιο για 2-3 ώρες αλλα διακοπτόμενες έχω αρκετό νερό και καταναλώνουμε νερό για 3 μπάνια ημερησίως και ο μίκτης στη μέση.

Στο τέταρτο μπάνιο΄ο μίκτης ελαφρώς προς το ζεστό.

 

Σε 10-15 ημέρες τέλος ο ήλιος γιατι θα έχω σκια σχεδόν όλη την ημέρα. Τότε τέλος θέρμανση για μένα απο τον ήλιο.

 

Σχετικά με τη μυρωδιά το καλοκαίρι που ανεβάζει θερμοκρασία έχει μια μυρωδιά, όχι όμως ενοχλητική παρ'όλο που είμαι απαιτητικός πελάτης και με ενοχλούν οι διάφορες αστοχίες των κατασκευαστών, ιδίως των δικών μας, γιατί λίγοι είναι αυστηροί και τηρούν τις προδιαγραφές που πρέπει.

 

Τώρα που θέλω να πάρω αλλον έναν για το εξοχικό δεν ξέρω αν θα πρέπει να δοκιμάσω κάποιον άλλον (έλεγα για Nobel) αλλά είμαι σε δίλημμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους

 

Εχω διαβασει στο forum σχετικα με τον Ηλιακο Megasun Ηλιοακμη οτι μυριζει το ζεστο νερο χρησης λογω οτι η εσωτερικη επικαλυψη του καζανιου δεν ειναι Glass αλλα καποιο αλλο υλικο ελαστομερες

σωστο η κανω λαθος .

 

Επισης θελω να αγορασω ενα ηλιακο και εχω μπορειτε να μου πητε τι διαφορα εχουν η κατωτερω ηλιακοι

δηλαδη αλλο Bosch και αλλο Buderus

 

Bosch Logasol TSS FCC / Boiler 200 L Διπλής ενέργειας 1 SKWPLUST200 με τον

 

 

BT Solar-T 200 L 200 Διπλής BT200T2F Buderus

 

τι γνωμη εχετε τους ανωτερω ηλιακους

 

Ευχαριστω.

 

Οι συλλέκτες είναι κατασκευασμένοι με υπέρηχους, τεχνολογία προ δεκαετίας.

Οι σύγχρονοι συλλέκτες κατασκευάζονται με τεχνολογία laser.

Το ηλιακό κατασκευάζεται φασόν στην Πορτογαλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλοι μου ανθρωποι επειδη ειναι αδυνατο να διαβασω 130σελιδες παρακαλω για λιγη βοηθεια.

θελω να βαλω 0ηλιακο σενασπιτι απτο οποιο ισως φυγω σε 2 ή 3 χρονια οποτε θελω κατι νορμαλ να κανω τη δουλεια μου φτηνα. προκειται για 4μελη οικογενεια

που μενει στο ισογειο 3οροφου σπιτιου. ποσα λιτρα πρεπει ναναι?τι να προσεξω?καποια προταση?

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά.

 

Κι εγώ πάω για αλλαγή θερμοσίφωνα. Επειδή όμως βαριέμαι να έχω συνέχεια την ανησυχία μην τρυπήσει ή ότιδήποτε, σκέφτομαι να πάω σε χάλκινο μπόιλερ (50 χρόνια εγγύηση) (160lt διπλής ενέργειας, αξιόπιστο με καλή απόδοση), μιας και απ' ό,τι καταλαβαίνω ο χαλκός είναι καλύτερος από το inox και φυσικά από το εμαγιέ. Είδα κάποιες εταιρείες που μου φαίνονται παρεμφερείς στα χαρακτηριστικά τους (Sonne, Advance, Corona Solar, Energy Solar, President) γύρω στα 1150€ και ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς κάποια γνώμη / εμπειρία επ' αυτών ή κάτι άλλο να προτείνει.

Σας ευχαριστώ

Επεξ/σία από anagnostakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά.

 

Κι εγώ πάω για αλλαγή θερμοσίφωνα. Επειδή όμως βαριέμαι να έχω συνέχεια την ανησυχία μην τρυπήσει ή ότιδήποτε, σκέφτομαι να πάω σε χάλκινο μπόιλερ (50 χρόνια εγγύηση) (160lt διπλής ενέργειας, αξιόπιστο με καλή απόδοση), μιας και απ' ό,τι καταλαβαίνω ο χαλκός είναι καλύτερος από το inox και φυσικά από το εμαγιέ. Είδα κάποιες εταιρείες που μου φαίνονται παρεμφερείς στα χαρακτηριστικά τους (Sonne, Advance, Corona Solar, Energy Solar, President) γύρω στα 1150€ και ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς κάποια γνώμη / εμπειρία επ' αυτών ή κάτι άλλο να προτείνει.

Σας ευχαριστώ

 

Καμία πρόταση; :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλοι μου ανθρωποι επειδη ειναι αδυνατο να διαβασω 130σελιδες παρακαλω για λιγη βοηθεια.

θελω να βαλω 0ηλιακο σενασπιτι απτο οποιο ισως φυγω σε 2 ή 3 χρονια οποτε θελω κατι νορμαλ να κανω τη δουλεια μου φτηνα. προκειται για 4μελη οικογενεια

που μενει στο ισογειο 3οροφου σπιτιου. ποσα λιτρα πρεπει ναναι?τι να προσεξω?καποια προταση?

ευχαριστω!

κανεις ρε παιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...