Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια.

Μου τρυπησε το καζανι του ηλιακου θερμοσιφωνα.Ειναι stibel eltron 22χρονων.Δουλευε μια χαρα μεχρι τωρα κ ζεστενει τελεια.Ξερει κανεις ποσο μπορει να κοστιζει ενα καζανι?Ειναι 120λιτρα,τι επιλογες εχω,τι μπορω να βαλω,πρεπει να ειναι ιδια μαρκα κλπ...?

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχω στείλει εδώ και ενα μήνα μύνημα στο εργοστάσιο Ηλιοακμή μεγκασαν για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τον ηλιακό χωρίς απάντηση.

Το καζανι εχει στρευλωση και δεν ζεσταινει.

Το ψυκτικο που τοποθετησε ο συντηρητης χαθηκε παλι.

Ειναι 4 χρονων αλλα μαλλον δεν θελουν να ασχοληθουν με την πενταετη εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω στείλει εδώ και ενα μήνα μύνημα στο εργοστάσιο Ηλιοακμή μεγκασαν για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τον ηλιακό χωρίς απάντηση.

Το καζανι εχει στρευλωση και δεν ζεσταινει.

Το ψυκτικο που τοποθετησε ο συντηρητης χαθηκε παλι.

Ειναι 4 χρονων αλλα μαλλον δεν θελουν να ασχοληθουν με την πενταετη εγγυηση.

 

τι εννοεις εχει στρευλωση? του εχεις κανει συντηρηση του καζανιου? πιθανον να εχει αλατα. αν το αντιψυκτικο χανεται μηπως εχει καμια διαρροη?

 

Καλησπερα παιδια.

Μου τρυπησε το καζανι του ηλιακου θερμοσιφωνα.Ειναι stibel eltron 22χρονων.Δουλευε μια χαρα μεχρι τωρα κ ζεστενει τελεια.Ξερει κανεις ποσο μπορει να κοστιζει ενα καζανι?Ειναι 120λιτρα,τι επιλογες εχω,τι μπορω να βαλω,πρεπει να ειναι ιδια μαρκα κλπ...?

Ευχαριστω!

 

ολα ταιριαζουν. η τιμη απο 340-430 για μια καλη μαρκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, τελικά πήρα ένα President χάλκινο 160lt με 2,4 επιλεκτικό συλλέκτη προ ολίγων ημερών. Με τον ήλιο με δόντια που είχε αυτές τις ημέρες, έφτανε το νερό για να κάνεις 1,5 μπάνιο. Από την εμπειρία σας είναι ικανοποιητική αυτή η επίδοση ή να το κάνω θέμα στον πωλητή (μήπως κάτι δεν έχει γίνει όπως πρέπει στην εγκατάσταση - αν και δεν νομίζω...);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, τελικά πήρα ένα.......

επειδή πολλές δηλώσεις που ακούω εδώ από χρήστες είναι λίγο υποκειμενικές (τι θα πει είχε ήλιο; πόσες ώρες τον είχε αυτό τον ήλιο; ποιές ώρες; τί ορίζω σαν ένα μπανάκι; ένα γρήγορο ντους; ένα πεντάλεπτο; ή κάτι παραπάνω) καλό θα ήταν να το κοιτάξουμε λίγο πιο "επιστημονικά" το θέμα

λοιπόν για να βάλουμε τα πράγματα σε μια όσο το δυνατόν πιο αντικειμενική και μετρήσιμη βάση έχω να πω ότι πέρα από αυτά που βλέπουμε (τον ήλιο, τα μπάνια που κάναμε, κλπ) υπάρχουν και αυτά που δεν βλέπουμε ή δεν καταλαβαίνουμε πως επηεράζουν τον ηλιακό μας ("δύναμη" του ήλιου, θερμοκρασία περιβάλλοντος αλλά και θερμοκρασία νερού ΕΥΔΑΠ, μήκος σωληνώσεων και πτώση θερμοκρασίας από την ταράτσα μέχρι το σπίτι, κλπ)

είναι ιδιαιτέρως εύκολο να ρωτήσουμε τον πχ συνάδελφο στη δουλειά ή σε ένα φόρουμ πως τα πάει ο ηλιακός του και από κει να κρίνουμε αν το δικός μας είναι καλύτερος ή όχι. αυτό όμως μπορεί να είναι ΜΟΝΟ μια ένδειξη.

ο πλέον σωστός τρόπος (αν και όχι ιδιαίτερα εύκολος για μας) είναι να ζητηθεί (σε περίπτωση αμφιβολίας) από την εταιρία ή κάποιο υδραυλικό να μετρήσει τη θερμοκρασία νερού στον ηλιακό (πάνω στην ταράτσα και ΟΧΙ στο σπίτι) το πρωί και μετά, χωρίς να καταναλώσουμε καθόλου κατά τη διάρκεια της ημέρας να γίνει ξανά μέτρηση το απόγευμα. έτσι έχει κανείς μια τελείως ξεκάθαρη εικόνα για την απόδοση του ηλιακού του. και βέβαια, αν μετά την δεύτερη μέτρηση (την απόγευματινή) στην ταράτσα μετρήσει και την θερμοκρασία που φτάνει στην βρύση (θα ανακαλύψετε απώλειες που δεν το περιμένατε) τότε μπορεί κανείς να είναι σίγουρος αν ο ηλιακός του αποδίδει ή όχι ή φταίει η διαδρομή των σωληνώσεων ή το μήκος τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε. Έχω ψιλοκαταλήξει σε αυτόν : http://www.skroutz.gr/s/325691/Calpak-Mark-3-Selective-160.html

 

1) Θεωρείτε ότι είναι καλή αγορά; υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτές τις τιμές; Αξίζει η συγκεκριμένη αγορά ή να πάω σε κάτι φθηνότερο που μπορεί να έχει ανάλογη απόδοση;

2) Υπήρχε ήδη ηλιακός στην ταράτσα, οπότε όλα είναι έτοιμα για να υποδεχτεί τον νέο. Πόσο περίπου από δική σας εμπειρία θα μου κοστίσει η σύνδεση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε. Έχω ψιλοκαταλήξει σε αυτόν : http://www.skroutz.gr/s/325691/Calpak-Mark-3-Selective-160.html

 

1) Θεωρείτε ότι είναι καλή αγορά; υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτές τις τιμές; Αξίζει η συγκεκριμένη αγορά ή να πάω σε κάτι φθηνότερο που μπορεί να έχει ανάλογη απόδοση;

2) Υπήρχε ήδη ηλιακός στην ταράτσα, οπότε όλα είναι έτοιμα για να υποδεχτεί τον νέο. Πόσο περίπου από δική σας εμπειρία θα μου κοστίσει η σύνδεση; 

 

Ο παλιος τη προβλιμα εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

www.youtube.com/watch?v=KyekwOM2gPYΠαιδιά χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε. Έχω ψιλοκαταλήξει σε αυτόν : http://www.skroutz.gr/s/325691/Calpak-Mark-3-Selective-160.html

 

1) Θεωρείτε ότι είναι καλή αγορά; υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτές τις τιμές; Αξίζει η συγκεκριμένη αγορά ή να πάω σε κάτι φθηνότερο που μπορεί να έχει ανάλογη απόδοση;

2) Υπήρχε ήδη ηλιακός στην ταράτσα, οπότε όλα είναι έτοιμα για να υποδεχτεί τον νέο. Πόσο περίπου από δική σας εμπειρία θα μου κοστίσει η σύνδεση; 

    Ο συλλέκτης είναι αρκετά καλός και το boiler καλύτερο από ένα προηγούμενο μοντέλο τους με μια οβάλ απαράδεκτη αντίσταση που στην 7 ετία αν δεν είχε κάνει και service παρουσίαζε διαρροή και αχρηστευονταν το στομιο. Παρόλα αυτά η τιμή του μάλλον είναι τσιμπιμένη σε σχέση με παρόμοιους με αυτόν.  Η εγκατάσταση συνήθως χρεώνετε από 60- 80€ αν είναι σε ταράτσα και 3-4 € το μέτρο οι σωληνώσεις.

 

 Και μιας και έχουμε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες αυτές τις μέρες σε αυτό το βίντεο θα βρείτε πλήροφορίες για το τι να κάνετε για να προστατέψετε τον ηλιακό σας θερμοσίφωνα από τον ΠΑΓΕΤΟ  κυρίως αν είναι ανοικτού κυκλώματος ή κλειστού οπότε θέλει τσεκάρισμα στο αντιψυκτικό (αν δεν του έχετε κάνει ποτέ service)   www.youtube.com/watch?v=KyekwOM2gPY

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 12 ήμερες αγόρασα έναν ηλιακό με λυχνίες κενού Δεν μπορούσε να μου ανεβάσει το νερό πάνω από 31 βαθμούς και είμαι σε νησί με μεγάλη ηλιοφάνεια. ΕΧΕΙ 15 ΛΥΧΝΙΕΣ 150 ΛΙΤΡΑ. Ζήτησα από την εταιρεία να μου αλλάξει τις λυχνίες και μου τις άλλαξε. Αλλά και πάλι δεν ζεσταίνει το νερό Σήμερα είχε την τέλεια ηλιοφάνεια και το νερό ήταν 31,4 c. Πέρασαν 3 υδραυλικοί από το σπίτι μου και δεν βρήκαν κανένα λάθος. Αύριο περιμένω τον τέταρτο υδραυλικό που έχει βάλει αρκετά τέτοια συστήματα. Θα ήθελα αν κάποιο έχει συναντήσει το ίδιο πρόβλημα να με ενημερώσει.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ο interplast green line plus 150 επέστρεψε πίσω στο κατάστημα που τον αγόρασα και πήρα πίσω τα χρήματα μου. 4 ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΙ ΤΟΝ ΕΛΕΓΞΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΝ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΖΕΣΤΑΙΝΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΑΛΛΟΝ ΠΕΤΥΧΑ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ. ΕΠΙ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λυχνίες καίγανε μα δεν μπορούσαν να ζεστάνουν το νερό. Στα 150 λίτρα με αυτό το βαθμό απόδοσης έπρεπε να έχει 30 λυχνίες για να δουλέψει σωστά.

Τελικά παράγγειλα ένα sieline 210lt με 2 συλλέκτες 3 τμ επιλεκτικούς full plate. Ελπίζω να έκανα σωστή επιλογή. Θα σας πω τις επιδόσεις όταν το τοποθετήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους. Ειμαι στο να παρω ηλιακο.Γενικα εχω μπερδευτει πολυ με οτι διαβαζω. Ελεγα να παρω calpak απο Κωτσοβολο αλλα ειναι πολλα τα 1200. Ξερει κανεις τους setto nc?

Είναι glass με 10 χρονια εγγυηση, 620 € ο 160lt.

Να σημειωση οτι μενω αθηνα, αμπελλοκηπους. Ο ηλιακος θα μπει στην ταρατσα και το σπιτι ειναι ημιισογειο (3οροφους κατω ).

Θα χρησιμοποιειται απο 4 ατομα.

Εχω ακυρώσει Ηλιοακμη και Howat κυριως λογω αυτων που διαβασα.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...