Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

΅Εγω χρησιμοποιώ τους enersan.

 

http://www.enersan.gr/iliakoithermosifones.html

Είναι πιο οικονομικοί απο αυτούς που αναφέρεις και είναι εξαιρετικοί στην κατασκευή τους και την υποστήριξη.

Αν θές μπορώ να σου ΄δωσω και τιμή.

Επίσης αν έχεις ήδη ηλεκτρικό θερμοσίφωνα στο σπίτι μπορούμε να βάλουμε μία τρίοδη βάννα (βρύση) και να επιλέγεις πότε να τραβάς νερόαπο τον ηλιακό και πότε απο το ηλεκτρικό.Αυτό για να μήν  ανεβάζεις και καλώδια άν δεν υπαρχουν.

Πρόσεχε μόνο μή συνδέσεις το ηλεκτρικό σε σειρα με τον ηλιακό. Το αποτέλεσμα θα είναι τραγικό. ΅πίσης καλή μονωση στους σωλήνες για να μήν παγώνει το νερό μέχρι να κατέβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα παιδια.
Μενω ηρακλειο κρητης και σκοπευω να αγορασω ενα ηλιακο θερμασιφωνο ο οποιος θα τοποθετηθει σε κεραμιδι.
Η χρηση θα ειναι για 3-4 ατομα. Δεν ψαχνω και το καλυτερο αλλα δεν ψαχνω και το χειροτερο. θα ηθελα αν καποιος γνωριζει απο μαγαζια στο ηρακλειο κρητης και μπορει να προτεινει καποιο μαγαζι που εχει μεινει ευχαριστημενος.Ποσο κοστιζει η εγκατασταση σε κεραμιδι και ποσο πανω κατω ενα θερμοσιφωνο καλης ποιοτητας. Ευχαριστω πολυ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

χτες ενας μαστορας εγκατεστησε σε ενα γειτονα εναν warmesol 160 λιτρων

 

σημερα που με φωναξε γιατι ενω ειχε ηλιοφανεια το νερο δεν ηταν καυτο ανεβηκα να ριξω μια ματια

 

εχοντας στο χερι τις οδηγιες εγκαταστασης

 

ολα οκ  το μονο που δεν μπορουσα να τσεκαρω ηταν η κλιση του συλλεκτη(μονος συλλεκτης) ο κατσκευαστης λεει 150 μοιρες αλλα ο μαστορας εβαλε το συλλεκτη στη παλια βαση αλλου συλλεκτη.

 

εχει καποιος προτερη εμπειρια στον συγκεκριμενο ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, 

 

θα πω τον πόνο μου, γιατί πλέον ό,τι δεν συνάδει με εξοικονόμηση πονάει διπλά από παλαιότερα.

 

Λοιπόν, εδώ και ένα χρόνο είμαι ένοικος σε ένα διαμέρισμα το οποίο έχει έναν BRAUNIK 160t. Την άνοιξη και το καλοκαίρι όπως είναι φυσικό, όλα πήγαιναν ρολόι σχετικό με το νερό... 

Από Οκτώβρη-Νοέμβρη όμως άρχισαν τα όργανα. Νερό ούτε για δείγμα, ούτε καν χλιαρό. Λες και δεν ήταν ηλιακός, αλλά "θερμικός". Μένουμε μόνο δύο άτομα, στον τελευταίο όροφο και από πάνω ο ηλιακός. 

 

Φέρνω τον τεχνικό νο1:

Ήρθε, συμπλήρωσε αντιψυκτικό, καθάρισε τις σωληνώσεις οι οποίες έβγαζαν απίθανη μαυρίλα και κομμάτια από το εσωτερικό του boiler το οποίο είχε σκουριάσει και διαβρωθεί. Έφυγε, αποτέλεσμα κανένα. Τσάμπα τα λεφτά...

 

Φέρνω τεχνικό νο2 που συνεργάζεται με την εταιρεία:

Πιο καλή δουλειά -εκεί ήταν που αναθεμάτιζα τον πρώτο- αλλαγή ανοδίου (η μπάρα μαγνησίου είχε λιώσει εντελώς), αλλαγή αντίστασης, νέες μονώσεις, καθαρισμός πάλι στις σωληνώσεις, πιο φθηνός...:)

 

Περιμένω ένα 24ωρο με καθόλου χρήση του ζεστού. Έχουμε νερό, όχι καυτό, και για 1,5 μπάνιο. Αυτό δεν είναι το προσδοκώμενο φυσικά. Τηλεφωνώ στον άνθρωπο, έρχεται και κάνει και μια εξαέρωση η οποία απέδωσε αμέσως. Μου εξήγησε πως τεχνικά δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο και πως επειδή το boiler μέσα έχει διαβρωθεί σοβαρά το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να πάρω άλλο ηλιακό... :confused:  Είναι αλήθεια πως τον έβλεπα να βγάζει κομμάτια από μέσα... 

 

Το καλό νερό έμεινε για δύο μέρες μόνο...Μετά πάλι τα ίδια...τίποτα... Μια λεπτομέρεια πως έχει προκύψει αέρας στο ζεστό νερό της κουζίνας -το ανοίγεις και κάνει ένα "φτύσιμο" πρώτα-... 

 

Ο ηλιακός όπως φάνηκε, αγοράστηκε το 2004, δεν έγινε ποτέ συντήρηση. Αυτό δικαιολογεί το να τεθεί σε αχρηστία ολόκληρο το σύστημα? 

Στην Κατερίνη έχουμε ένα ΞΑΦΗΣ -πιο μεγάλος η αλήθεια είναι- , ο οποίος επίσης δεν έχει συντηρηθεί αλλά δεν τολμάς να ανοίξεις το ζεστό τέρμα γιατί θα ψηθείς. Και μιλάμε όταν ανεβαίνουμε και αρκετά άτομα...το χειμώνα... 

 

Σας παρακαλώ θερμά, βοηθήστε γιατί η ΔΕΗ θα μας γλεντήσει και πλέον τα πράγματα δεν είναι εύκολα. Ήδη τσάμπα πήγε η επέμβαση και δε δόθηκαν λίγα λεφτά... Τι μπορεί να φταίει και τι μπορώ να κάνω? 

 

Σας ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μπορει κανεις να μου πει γνωμη για τον ηλιακο intersolar?

Intersolar Ηλιακός Θερμοσίφωνας 200L Glass

Προσπαθησα να διαβασω ολο το θριντ και μπερδευτηκα χειροτερα η μαλλον τα καλυτερα σχολια τα ακουσα για

Calpak και Diana.

Μια φιλη μου εβαλε πριν καιρο το Sonne(χαλκινος) και δεν εχει καλη αποδωση ηρθε τεχνικος και ειδε λιγη υγρασια στους συλλεκτες(κατα περιεργο τροπο το διαβασα το ιδιο προβλημα και απο αλλους δυο εδω μεσα)τελικα δεχτηκαν να της αλλαξουν μονο τον συλλεκτη(και αν βγει παλι το ιδιο προβλημα??).

Ειναι περιεργο οτι μερικα ατομα εκαναν κριτικες για ηλικιακους(η προωθησαν καποιους κατα καποιο τροπο)με συμμετοχη στο φορυμ μονο με 5-10 μηνυματα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, 

 

θα πω τον πόνο μου, γιατί πλέον ό,τι δεν συνάδει με εξοικονόμηση πονάει διπλά από παλαιότερα.

 

Λοιπόν, εδώ και ένα χρόνο είμαι ένοικος σε ένα διαμέρισμα το οποίο έχει έναν BRAUNIK 160t. Την άνοιξη και το καλοκαίρι όπως είναι φυσικό, όλα πήγαιναν ρολόι σχετικό με το νερό... 

Από Οκτώβρη-Νοέμβρη όμως άρχισαν τα όργανα. Νερό ούτε για δείγμα, ούτε καν χλιαρό. Λες και δεν ήταν ηλιακός, αλλά "θερμικός". Μένουμε μόνο δύο άτομα, στον τελευταίο όροφο και από πάνω ο ηλιακός. 

 

Φέρνω τον τεχνικό νο1:

Ήρθε, συμπλήρωσε αντιψυκτικό, καθάρισε τις σωληνώσεις οι οποίες έβγαζαν απίθανη μαυρίλα και κομμάτια από το εσωτερικό του boiler το οποίο είχε σκουριάσει και διαβρωθεί. Έφυγε, αποτέλεσμα κανένα. Τσάμπα τα λεφτά...

 

Φέρνω τεχνικό νο2 που συνεργάζεται με την εταιρεία:

Πιο καλή δουλειά -εκεί ήταν που αναθεμάτιζα τον πρώτο- αλλαγή ανοδίου (η μπάρα μαγνησίου είχε λιώσει εντελώς), αλλαγή αντίστασης, νέες μονώσεις, καθαρισμός πάλι στις σωληνώσεις, πιο φθηνός... :)

 

Περιμένω ένα 24ωρο με καθόλου χρήση του ζεστού. Έχουμε νερό, όχι καυτό, και για 1,5 μπάνιο. Αυτό δεν είναι το προσδοκώμενο φυσικά. Τηλεφωνώ στον άνθρωπο, έρχεται και κάνει και μια εξαέρωση η οποία απέδωσε αμέσως. Μου εξήγησε πως τεχνικά δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο και πως επειδή το boiler μέσα έχει διαβρωθεί σοβαρά το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να πάρω άλλο ηλιακό... :confused:  Είναι αλήθεια πως τον έβλεπα να βγάζει κομμάτια από μέσα... 

 

Το καλό νερό έμεινε για δύο μέρες μόνο...Μετά πάλι τα ίδια...τίποτα... Μια λεπτομέρεια πως έχει προκύψει αέρας στο ζεστό νερό της κουζίνας -το ανοίγεις και κάνει ένα "φτύσιμο" πρώτα-... 

 

Ο ηλιακός όπως φάνηκε, αγοράστηκε το 2004, δεν έγινε ποτέ συντήρηση. Αυτό δικαιολογεί το να τεθεί σε αχρηστία ολόκληρο το σύστημα? 

Στην Κατερίνη έχουμε ένα ΞΑΦΗΣ -πιο μεγάλος η αλήθεια είναι- , ο οποίος επίσης δεν έχει συντηρηθεί αλλά δεν τολμάς να ανοίξεις το ζεστό τέρμα γιατί θα ψηθείς. Και μιλάμε όταν ανεβαίνουμε και αρκετά άτομα...το χειμώνα... 

 

Σας παρακαλώ θερμά, βοηθήστε γιατί η ΔΕΗ θα μας γλεντήσει και πλέον τα πράγματα δεν είναι εύκολα. Ήδη τσάμπα πήγε η επέμβαση και δε δόθηκαν λίγα λεφτά... Τι μπορεί να φταίει και τι μπορώ να κάνω? 

 

Σας ευχαριστώ...

 

φιλε spais γεια σου. διαβασα με προσοχη τον "πονο" σου και θα σου πω κατευθειαν τι μπορεις να κανεις. βαλε αλλο ηλιακο. οπως φαινεται τα εχει φαει τα ψωμια του και μαλιστα πολυ γρηγορα. ενα καλο ηλιακο αν το αφησεις χωρις συντηρηση μπορει να σου κρατησει πανω απο 10 χρονια. μην ξοδευεις ασκοπα χρηματα για συντηρηση και αλλα τετοια. ειδα οτι εισαι ικανοποιημενος απο τον ξαφη, δεν σου μενει κατι αλλο απο το να προχωρησεις στην αγορα του!

 

Παιδια μπορει κανεις να μου πει γνωμη για τον ηλιακο intersolar?

Intersolar Ηλιακός Θερμοσίφωνας 200L Glass

Προσπαθησα να διαβασω ολο το θριντ και μπερδευτηκα χειροτερα η μαλλον τα καλυτερα σχολια τα ακουσα για

Calpak και Diana.

Μια φιλη μου εβαλε πριν καιρο το Sonne(χαλκινος) και δεν εχει καλη αποδωση ηρθε τεχνικος και ειδε λιγη υγρασια στους συλλεκτες(κατα περιεργο τροπο το διαβασα το ιδιο προβλημα και απο αλλους δυο εδω μεσα)τελικα δεχτηκαν να της αλλαξουν μονο τον συλλεκτη(και αν βγει παλι το ιδιο προβλημα??).

Ειναι περιεργο οτι μερικα ατομα εκαναν κριτικες για ηλικιακους(η προωθησαν καποιους κατα καποιο τροπο)με συμμετοχη στο φορυμ μονο με 5-10 μηνυματα.....

δεν ειναι κακος ηλιακος ηλιακος. απο τις μετριες μαρκες ηλιακου στην αγορα κατα την γνωμη μου αλλα τα λεφτα του τα βγαζει. εγω εχω diana και αν δεις λεω τα καλυτερα. ο calpak ειναι καλος αλλα πολυ υπερεκτιμημενος στο θεμα χρηματων που ειναι και το κυριοτερο στην αγορα προιοντος σημερα . τα χαλκινα μποιλερ μετα απο λιγο καιρο βγαζουν ενα ωραιο πορτοκαλοκοκκινο χρωμα απο τις μπαταριες του μπανιου οσο τις εχεις στο ζεστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι γεγονος οτι ποναει παρα πολυ το συγκεκριμενο θεμα

 

αγαπητε spais 1 εγω δεν θα εδινα αλλα χρηματα για επισκευη,πιθανολογω οτι ο ηλιακος ειχε μεινει απο νερο για αρκετο διαστημα και οτι επισης για καποιο λογο εχει αερα σαν να μην εξαερωνει απο τη βαλβιδα ασφαλειας.

 

αγαπητε user 789  οι calpak ειναι οντως υπερεκτιμημενοι αλλα ενα 140 λιτρα που αγορασα το 1985 120.000 δραχμες περα απο τα γνωστα αντιψυκτικο και μια εξαερωση το καλοκαιρι δεν κανω τιποτα αλλο και το νερο βραζειπανω απο 300 μερες το χρονο

 

φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειναι γεγονος οτι ποναει παρα πολυ το συγκεκριμενο θεμα

 

αγαπητε spais 1 εγω δεν θα εδινα αλλα χρηματα για επισκευη,πιθανολογω οτι ο ηλιακος ειχε μεινει απο νερο για αρκετο διαστημα και οτι επισης για καποιο λογο εχει αερα σαν να μην εξαερωνει απο τη βαλβιδα ασφαλειας.

 

αγαπητε user 789  οι calpak ειναι οντως υπερεκτιμημενοι αλλα ενα 140 λιτρα που αγορασα το 1985 120.000 δραχμες περα απο τα γνωστα αντιψυκτικο και μια εξαερωση το καλοκαιρι δεν κανω τιποτα αλλο και το νερο βραζειπανω απο 300 μερες το χρονο

 

φιλικα

To 1985 o calpak ήταν με την BP ,πρέπει να το γράφει και πάνω στο καζάνι σου και είχε σαφώς καλύτερη κατασκευή. Τα τελευταία χρόνια είχε βγάλει και ένα μοντέλο με μια περίεργη οβάλ φλάτζα κουμπωτή στην αντίσταση που αν δεν το είχες κάνει service και σου παρουσίαζε διαρροή ήταν σχεδόν αδύνατον να στεγανοποιήσει ξανά. Έχει επίσης ακριβά ανταλακτικά. Οι ηλιακοί  εκείνης της εποχής αν και δεν ήταν ούτε glass ούτε inox είχαν παρθένα μέταλα και όχι ανακυκλωμένα και αντέχουν. Θα μπορείς να δεις ακόμα κάτι σκούρους καφέ AMCOR και κάτι όρθια καζάνια μπλε ΘΗΑ που αντέχουν ακόμα και είναι από τα πρώτα που έχουν μπει. Μου έδωσες φοβερή ιδέα θα βγάζω φωτογραφίες τους πιο παλιούς ηλιακούς που βρίσκω ακόμα στις ταράτσες σε λειτουργία και θα τους βάλω σε ειδική ενότητα στο site μου. Αν θέλεις, αλλά και όποιος άλλος έχει τόσο παλιό ηλιακό ας τον βγάλει φωτογραφία και ας μου τον στείλει στο [email protected]  www.ilioenergiaki.gr  . Παλιούς ΘΗΑ , CALPAK , MG , FOCO , AMCOR , FYROGENIS κλπ. Έχω και μια φοβερή από έναν ηλιακό που έχει σκουρίασει και εξωτερικά εντελώς σαν να έχει πάρει φωτία (δεν λειτουργεί εννοείται). θα την ανεβάσω και εδώ να ακούσω σχόλια. 

Επεξ/σία από ILIO
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι μπερδεμένος. Σε ηλιακό τριπλής ενέργειας όταν δεν αρκεί η ηλιακή ενέργεια (συννεφία, μεγάλη κατανάλωση), συμφέρει να λειτουργεί με το boiler ή με ρεύμα ; Αν ανοίγω τα καλοριφέρ όυτως η άλλως επειδή χρεώνομαι σε θερμίδες στην πολυκατοικία συμφέρει να ανοίγω και το boiler να έχω 100% ζεστό νερό ;   Έχω ένα πίνακα siemens με δύο διακοπτάκια, έναν για καλοριφέρ και ένα για το boiler. Προσπαθώ να καταλάβω πως λειτουργεί η όλη ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως η σημερινή Calpak δεν έχει καμία σχέση (τουλάχιστον σε ποιότητα) με την παλιά καλή Calpak BP.

όπως και ο παλιός καλός Φυρογένης με τον "τωρινό". αυτόν δηλαδή που χρησιμοποιεί το όνομα προσθέτοντας το "by ......." κάτω από το λογότυπο (δυστυχώς δεν θυμάμαι ποιο όνομα βάζει μετά το "by")



Επειδή είμαι μπερδεμένος.........

προσωπικά θεωρώ ότι αν χρεώνεσαι με ώρες λειτουργίας θέρμανσης τότε σίγουρα σε συμφέρει να ανάβεις και το boiler μαζί με τα καλοριφέρ αφού άσχετα αν το έχεις αναμενο ή όχι, τις ίδιες ώρες θα χρεωθείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι γεγονος οτι ποναει παρα πολυ το συγκεκριμενο θεμα

 

αγαπητε spais 1 εγω δεν θα εδινα αλλα χρηματα για επισκευη,πιθανολογω οτι ο ηλιακος ειχε μεινει απο νερο για αρκετο διαστημα και οτι επισης για καποιο λογο εχει αερα σαν να μην εξαερωνει απο τη βαλβιδα ασφαλειας.

 

αγαπητε user 789  οι calpak ειναι οντως υπερεκτιμημενοι αλλα ενα 140 λιτρα που αγορασα το 1985 120.000 δραχμες περα απο τα γνωστα αντιψυκτικο και μια εξαερωση το καλοκαιρι δεν κανω τιποτα αλλο και το νερο βραζειπανω απο 300 μερες το χρονο

 

φιλικα

 

θα συμφωνησω κι εγω με τους φιλους που λενε για τους παλιους ηλιακους θερμοσιφωνες. οντως ετσι ειναι και εχω και εγω εναν στην ταρατσα του πατρικου μου απο το 1984 αν θυμαμαι καλα διαφορετικης μαρκας απο αυτες που αναφερετε χωρις να τον εχω αγγιξει καθολου. μπορω να δωσω φωτογραφια στον ιλιο για την συλλογη του αν θελει!

το θεμα ειναι οτι στις μερες μας τα χρηματα τα υπολογιζει ο καθενας. ελαχιστοι θα εδιναν αρκετα χρηματα για την αγορα ενος ηλιακου και αυτο που λενε θα δωσω τοσα χρηαματα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο νομιζω πως εχει παψει να ισχυει χρονια τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω κι εγω με τη σειρα μου...

Εχω διαβασει σχεδον ολα τα μηνυματα σας και παρολα αυτα κατεληξα σε εναν οικονομικο και καλο θερμοσιφωνα.

Ειναι ο Bauer, εχω μιλησει με την εταιρια, εχουν βαλει και αλλοι εδω στη γειτονια και ειναι ευχαριστημενοι. Οσοι ξερουν απο τεχνικα θεματα ας κανουν μια επισκεψη στην σελιδα http://www.bauerhellas.com/ να μου πουν τη γνωμη τους...

Ευχαριστω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζοντας τις απόψεις σας περί Calpak κατέληξα στο support της και αναφέρει 

 

"Ένας «φθηνός» ηλιακός θερμοσίφωνας 150 λίτρων θα κοστίσει περίπου 700 ευρώ εγκατεστημένος και θα παράγει περίπου 1050 kwh το χρόνο για 10-15 χρόνια. Αυτό σημαίνει τελικά ότι η ενέργεια που αγόρασε αυτός που επέλεξε ένα τέτοιο θερμοσίφωνα κοστίζει περίπου 9 cents / kwh.

 Ένας αντίστοιχος ηλιακός θερμοσίφωνας της Calpak θα κοστίσει περίπου 1250 ευρώ εγκατεστημένος και θα παράγει περίπου 1600 kwh το χρόνο (βάσει πιστοποιημένων μετρήσεων) για 20-25 χρόνια. Αυτό σημαίνει τελικά ότι η ενέργεια που αγόρασε αυτός που επέλεξε Calpak κοστίζει περίπου 4 cents / kwh.

Ένα σύνηθες ζεστό ντους θα σας κοστίσει περίπου 5 cents με Calpak, 12 cents με τον «φθηνό» ηλιακό και περίπου 24 cents με τη ΔΕΗ!"

 

Μήπως όντως αξίζει να διαθέσεις μερικά χρήματα παραπάνω. Άλλωστε δεν έχει βγει τυχαία η φράση, ότι πληρώνεις παίρνεις.. 

Επεξ/σία από HpGeorge
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λεμε φθηνους μαλλον εννοουμε αυτους που δεν τους ξερει η μανα τους. αυτους που τους ξερει απο την αλλη ειναι εξισου καλοι, καποιοι εκ αυτων ισως και καλυτεροι, που ειναι αρκετα χρηματα πιο κατω απο την συγκεκριμενη μαρκα. ισως θα ηταν καλυτερο να προσθεσει στο support της συν της αλλης οτι εχουμε ψηλα τον αμανε.

μικροεπιθεση προς την συγκεκριμενη εταιρεια απο εναν πελατη που ακομα κλαιει τα λεφτα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...