Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το πολυγωνο μαλλον δεν χωραει βρισκει στο χειλος της τρυπας θα δοκιμασουμε κ αν δεν κανει η μονη λυση ειναι κοψιμο κ αγορα μικροτερων βιδων για να χωραει πολυγωνο απο πισω για να μπορεσουμε να βιδωσουμε κ τις καινουριες.

Μετά παίζει σχιστό πολύγωνο 

35D596-TOPEX.jpg&width=200&height=200

ή λιμάρισμα ώστε να λεπτύνει η μία πλευρά. 

Το κόψιμο θα σας παιδέψει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η Climsol είναι ελληνική και από όσο κοιταξα στον ιντερνετ αν δεν κάνω λάθος είναι αγορασμένη από την eurostar.

Οπότε κάτω από αυτά τα δεδομένα, έχετε κάποιο άλλο σχόλιο (θετικό / αρνητικό) για το συγκεκριμένο προιόν?

 

Μια ακόμη ερώτηση: γνωρίζετε αν μπορώ να τοποθετήσω το καζάνι κάτω από τα κεραμίδια (ώστε να περιοριστούν οι απώλειες από το θερμό νερό)? Υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί / παράμετροι που θα πρέπει να λάβω υπόψη μου?

 

Ευχαριστω.

panas6 δες στο παρακάτω  λινκ  ένα αντίστοιχο θέμα

 

http://forum.monachos.gr/showthread.php/3105-%CE%A4%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%AD%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CF%81-%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%8C%CF%82-%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%80%CE%AE%CF%82

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα μικρο σχετικα ηλιακο πολλα χρονια και τψρα τελευταια χανει υγρα και τα συμπληρωνω

Επισης οταν τον αναβω αλλες φορες λειτουργει αλλες οχι και δεν ξερω τι φταιει 

Ειδα αυτον http://soumpasis-solar.skroutzstore.gr/p.SOLAR-ENERGY-ILIAKOS-THERMOSIFONAS-170lit-CHAMILIS-PIESIS-28-SOLINES.911655.html

σε φοβερη τιμη αλλα δεν ξερω τι παιζει και αν αξιζει 

Λεει οτι ειναι 20% πιο αποτελεσματικος απο τους κλασικους 

Εχει και λειτουργια με ρευμα ή οχι ?

ΚΙΝΕΖΙΚΟ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ παιδια πολυ καλες οι ιδεες σας.

λιγικα δςν θα προλαβουμε να το κανουμε τωρα με τον αδερφο γιατι τελειωνει κ η αδεια μας κ αυριο ειναι κ τσικνοπεμπτη οποτε εχουμε αλλου ειδους δουλειες.

αν μπορει ο φιλος που ειπε για τις ακεφαλες βιδες που βιδωνουν με αλεν να βαλει καμια φωτο θα βοηθουσε πολυ.

πολυ καλο κ το κομμενο πολυγωνο αλλα εδω ειναι χωριο κ δεν εχουν ολα τα εργαλεια δυστυχως.

μαλλον στην επομενη αδεια θα φερουμε κ τα καταλληλα εργαλεια να κανουμε ευκολα την δουλεια μας κ μαλλον θα αλλαξουμε κ αντισταση.σημερα συμπληρωσαμε κ αντιψυκτικο.παντως δουλευει μια χαρα ο ηλιακος δεν εχουμε καποιο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΤΑ  στο google ακεφαλη  βιδα στισ εικονεσ θα την δεις αμεσοσ

περνασ απο πισο ενα παξιμαδι και με το αλεν κρατασ την βιδα και σφιγκεισ το μπροστινο

 

τελικα με το climasol ειδε κανεισ τι παιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

shack το link που μου έστειλες βοηθά να διασαφηνιστούν πολλά πράγματα, σε ευχαριστώ.

 

Άλλο σχόλιο για τον ηλιακό Climasol, έχει κανενας? Από όσο είχα δει, είναι ελληνικός, αλλά περεταίρω σχόλια δεν εχω βρει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

shack το link που μου έστειλες βοηθά να διασαφηνιστούν πολλά πράγματα, σε ευχαριστώ.

 

Άλλο σχόλιο για τον ηλιακό Climasol, έχει κανενας? Από όσο είχα δει, είναι ελληνικός, αλλά περεταίρω σχόλια δεν εχω βρει.

 

Προσωπικά δεν τον έχω ξανακούσει κι έτσι δεν μπορώ να έχω άποψη από πρώτο χέρι.

Διαβάζοντας όμως το link που παρέθεσες πρέπει να πω ότι με "χαλάνε" οι γενικότητες και οι μεγαλοστόμιες που χρησιμοποιεί.

Δηλαδή:

 

Εξωτερικό περίβλημα θερμοδοχείου από ανοξείδωτο χάλυβα (ΙΝΟΧ) για απεριόριστη αντοχή στις δύσκολες καιρικές συνθήκες

Περιμετρικός εναλλάκτης (τύπου jacket) κλειστού κυκλώματος που καλύπτει έως και 80% το μήκος του δοχείου νερού για πολύ γρήγορη μετάδοση θερμότητας.

Αποτελεσματική προστασία κατά του παγετού με χρήση αντιψυκτικών υγρών.

Οι ροζέτες που χρησιμοποιούνται για τη στεγάνωση του δοχείου στα σημεία που εξέρχονται οι μαστοί κατανάλωσης, εξαερισμού και κλειστού κυκλώματος είναι από ειδικό λάστιχο ανθεκτικό σε όλες τις καιρικές συνθήκες.

Υψηλή απόδοση και το χειμώνα.

Άθραυστο ειδικό ηλιακό τζάμι ασφαλείας MISTLIET

(Low Iron) (Tempered - Security) πάχους 4mm, με ειδικό λάστιχο μεταξύ κρυστάλλου και πλαισίου, για πλήρη στεγανότητα.

 

Λοιπόν, από τα παραπάνω αυτά που έχω υπογραμμίσει τα θεωρώ γενικότητες. Τί θα πει "υψηλή απόδοση", "αποτελεσματική προστασία" και τα ρέστα. Πολύ θολή περιγραφή που σηκώνει πολύ συζήτηση και ερμηνεία κατά το δοκούν

Εναλλάκτης που καλύπτει ΕΩΣ 80%;;; Σοβαρά; Τι θα πει "εως"; Δεν είναι μια συγκεκριμένη κατασκευή με συγκεκριμένες διαστάσεις; Ή το παίζουμε σαν πάροχοι ιντερνετ και λέμε "ταχύτητα έως 24" και στο τέλος ο πελάτης πιάνει 6;

Το "άθραυστο" φυσικά δεν παίζει και ας το βάλανε με bold. Η πραγματικότητα είναι η αποκάτω "Low Iron Tempered - Security". Και μόνο όμως ότι τονίζουν την παραπληροφόρηση με έντονα γράμματα και γράφουν την πραγματικότητα με μικρότερα αποκάτω (και μάλιστα αγγλικά που πολλοί μπορεί να μην κατέχουν την ορολογία) με κάνει να "κουμπώνομαι".

Τώρα για τα τιτάνια κλπ έχω ξαναπεί στο παρελθόν και δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρια πραγματα δεν μου αρεσανε

 1 στο βιντεο λεει αντιμαγνιτικο ανοξυδοτο περιβλιμα  δεν το πιστευο

2 λεει και αυτοσ το κλασικο για τον συλεκτη 95% αποδοση .αυτο ειναι τησ συλεκτικησ επιφανιασ .η πραγματικοτητα ειναι κατο απο 70 σιγουρα

3 αναφερει ακομα επισμαλτοση bayer  κατι που γραφει και ο bartec -σκοπια 

 

για ελληνικο με τετοια τιμη δεν νομιζω να βγαινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μποίλερ δεν ξέρω αν ο Πευτιτσέλης χρησιμοποιεί Bayern. Ο Λάσκαρης που είναι η δεύτερη σμαλταρία χρησιμοποιεί Wendel.

Λέει στο site Dow Γερμανίας. Επειδή χρησιμοποιώ πολυουρεθάνη DOW, εισάγεται από την Ιταλία. Κάτι δεν μας λέει σωστά.

Ο συλλέκτης είναι με φύλλα αλουμινίου, με τι πάχος φύλλου δεν ξέρω, και έχω την αίσθηση, ότι είναι ο φθηνός του Δήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο συλλεκτης δεν ειναι το Δημα σιγουρα. Οσο για το μποιλερ η "καταγωγη του" πρεπει ειναι απο καπου βορεια και αυτο μας το δειχνει το ενα αυτοκολλητο που εχει κολλημενο στην μπροστινη οψη! Αληθεια αυτο μπορει να μου το απαντησει καποιος. Γιατι βαζουν μονο ενα αυτοκολλητο πανω εκει στον βορρα? Απο πισω δεν το βλεπει κανεις? Παντως δεν εχω ξαναδει παρομοιο ηλιακο, ουτε βαση, ουτε συλλεκτη, μπορει να το φτιαχνουν και μονοι τους ή να ειναι σκοπιανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...