Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε διαμερισμα εχω μποιλερ. Θελω να το συνδεσω με ηλιακο θερμοσιφωνα...γινεται αυτο? Μποιλερ με ηλ.θερμοσιφωνας?

 

 

Καλη η σκεψησου

θελει να βαλεισ μια τριοδη βανα στο ζεστο που ερχεται απο το ηλιακο

1) το καλοκαιρι να περνεισ ζεστο νερο κατευθειαν απο το ηλιακο

2το χειμονα που εχεισ καλοριφερ να το γιριζεισ και το ζεστο του ηλιακου να γινει παροχη στο μποιλερ

 

εγο στην θεσησου θα επερνα ενα ποιοτικο ηλιακο και θα καταργουσα τελιοσ το μποιλερ

μονο βαλε φ15 σολινα απο την ταρατσα στο σπιτι οστε να ερχεται το νερο γριγορα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αποχωρήσαμε από την Ένωση Βιομηχανιών Ηλιακής Ενέργειας, γιατί θεωρούμε ότι δεν εκφράζει τον κλάδο, παρά ορισμένες φατρίες

Αυτό το έγραψα πριν αρκετό καιρό αν ψάξεις πιο πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σκεφτείς ότι πριν δυο χρόνια κατέβαινα υποψήφιος στο ευρωπαϊκό σωματίο ESTIF και το κατάπτυστο ΔΣ ( Intersolar, Calpak, Sonne, Παπαεμμανουήλ) δεν ήθελε να με υποστηρίξει. Αυτή είναι η ντροπή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Αποχωρήσαμε από την Ένωση Βιομηχανιών Ηλιακής Ενέργειας, γιατί θεωρούμε ότι δεν εκφράζει τον κλάδο, παρά ορισμένες φατρίες</p>

Ποιοι αποχωρήσατε;

 

 

Να σκεφτείς ότι πριν δυο χρόνια κατέβαινα υποψήφιος στο ευρωπαϊκό σωματίο ESTIF και το κατάπτυστο ΔΣ ( Intersolar, Calpak, Sonne, Παπαεμμανουήλ) δεν ήθελε να με υποστηρίξει. Αυτή είναι η ντροπή τους.

 

Χωρίς να ξέρω ακριβώς τι σημαίνει αυτό που λες, η αυτοδιάθεση της ψήφου δε μου ακούγεται σαν ντροπή. Επειδή είσαι Έλληνας σημαίνει αυτομάτως ότι είσαι και κατάλληλος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το λέω εδώ και χρόνια.

Ζούμε σε έναν ευλογημένο τόπο με καταραμένους ανθρώπους.

Ο ένας κοιτάει να βγάλει το μάτι του άλλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου πω τι γινόταν στις ΓΣ και ΔΣ θα πέσει τρελό γέλιο. Μόνο τα στατιστικά στοιχεία πωλήσεων να δεις, που ενώ η αγορά έπεφτε εμείς βγάζαμε τρελές ανόδους. Το είχαμε πει και σε ένα γερμανό δημοσιογράφο και γέλαγε μαζί μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είσαι το 20% σε αξία των ελληνικών εξαγωγών και αυτά στην Δ. Ευρώπη, κάτι είσαι. Τα παραπάνω με στοιχεία της Eurostat.

Γιατί δε μας λες τελικά ποιοι είστε;

Τα να αναφέρεις "αποχωρήσαμε" απλώς είναι κάποια χρήσιμη πληροφορία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποχωρήσαμε από την Ένωση Βιομηχανιών Ηλιακής Ενέργειας, γιατί θεωρούμε ότι δεν εκφράζει τον κλάδο, παρά ορισμένες φατρίες

 

Δεν έχω κανένα λόγο να αμφιβάλω γι' αυτό που λες.

 

Άλλωστε τα περισσότερα συνδικαλιστικά όργανα είτε εργαζομένων, είτε εργοδοτών είτε άλλα συνήθως εξυπηρετούν συγκεκριμένα συμφέροντα ή "καπελώνονται".

 

Πέρα όμως από αυτό, δεν υπάρχουν και κάποιες γενικές επιδιώξεις που αφορούν όλους κι έτσι θα ήταν χρήσιμο να υπάρχει πολυφωνία και υποστήριξη;

 

πχ σκέφτομαι ότι θα μπορούσε να είναι επιδίωξη όλων σας (αν είναι) να υπάρξει επιδότηση για τους ηλιακούς για μας τους καταναλωτές, πράγμα που θα οφελούσε όλους όσους παράγουν/εμπορεύονται ηλιακούς.

 

ή να παρέμβει η πολιτεία και να θεσπίσει νομικά τη δυνατότητα τοποθέτησης ηλιακού σε κάθε ταράτσα κι έτσι να μην τρωγόμαστε με τους γείτονες και τους κανονισμούς (όπως έχει κάνει και με τα κατοικίδια άσχετα από το τι λέει ο κανονισμός της πολυκατοικίας).

 

Ομοίως και αυτό θα οφελούσε όλους σας αλλά και όλους μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποχωρήσαμε από την Ένωση Βιομηχανιών Ηλιακής Ενέργειας, γιατί θεωρούμε ότι δεν εκφράζει τον κλάδο, παρά ορισμένες φατρίες

ρε παιδια πια ενοση βιομηχανιων ? 2ο% ειναι βιομηχανιεσ 60% ειναι πελατες τουσ και το αλλο 10% ειναι πολυτεχνιτεσ και εριμοσπιτες (το φτιαχνουν ολο μονοιτου και οτι βγει)

οσο χαζοσ και νανε καποιοσ καταλαβαινει οτι κουμαντο εκει μεσα κανουν οι πελατεσ

 

 

παραδειγμα ο Diana solar 'η η wilco ασ πουμε τι βιομηχανια ειναι; φτιαχνει συλλεκτεσ η φταχνει μποιλερ; η μηποσ αν κοβεισ το τουμποραμα συνδεσησ θεορησε βιομηχανοσ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

 

Σκέφτομαι να αγοράσω έναν ηλ. θερμοσύφωνα Nobel, μιας και από ότι φαίνεται είναι από τους επώνυμους ο πιο φθηνός.

Έχω καταλήξει σε αυτούς τους 2, αλλά δεν ξέρω τι διαφορά έχουν (στην ουσία Aelios & Classic). Ξέρετε να με ενημερώσετε?

 

http://www.skroutz.gr/s/2797536/Nobel-Aelios-160-3-ALS-%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82.html

 

http://www.skroutz.gr/s/2797240/Nobel-Classic-160lt-3m2-Glass.html

 

Επίσης, γνωρίζετε αν πάω κατευθείαν στην έδρα της Nobel (Νέα Ιωνία είναι από όσο είδα), θα πετύχω καλύτερες τμές σε σχέση με τις τιμές που βλέπω στο skroutz?

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου kstgr,

 

Αν αναφέρεσαι για τους nobel, αυτοί είναι ελληνικοί.

Μπορείς να δεις το ιστορικό τους μάλιστα εδώ.

 

Εκτός αν κάτι μου ξεφεύγει, οπότε διόρθωσε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...