Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή χρησιμοποίησες το δικό μου λινκ σαν πηγή, να διευκρινίσω ότι με εκείνο το ποστ απλά τόνιζα την αντίφαση μεταξύ των ποστ του Manfred. 

Εγώ δε γνωρίζω με σιγουριά αν ισχύει αυτό και σε τι βαθμό αφού η σχέση μου με το χώρο περιορίζεται σε αυτό το θρεντ συν την έρευνα αγορά που είχα κάνει πριν 3.5 χρόνια. Έχει αναφερθεί από άλλους όμως πιο πριν και δεν αποκλείεται να ισχύει, μάλλιστα στο λινκ που έβαλε ο άλλος φίλος για το ιστορικό της εταιρείας λέει: "Το 2011 η εταιρία σχεδιάζει την υλοποίηση επένδυσης 30 εκ. ευρώ για τη μετεγκατάστασή της σε σύγχρονο βιομηχανοστάσιο με τις πλέον σύγχρονες γραμμές παραγωγής που θα θέσουν νέα στάνταρντ στην παραγωγή προϊόντων ΑΠΕ.".

και πιθανώς να εννοεί εκτός Ελλάδας. Η συγκεκριμένα σελίδα έχει ημερομηνία ενημέρωσης το 2009.

Αν τελικά ισχύει πάντως, και εγώ θα το θεωρούσα ανασταλτικό παράγοντα προτίμησης.

 

Με την ευκαιρία θα ήθελα να σημειώσω  ότι δυστυχώς το θρεντ λόγω της δημοτικότητάς του έχω την εντύπωση πως έχει ξεφύγει από το σκοπό της ανταλλαγής εμπειριών και τεχνικών γνώσεων και έχει γίνει πεδίο προώθησης εμπορικών συμφερόντων και όχι πάντα με θεμιτό τρόπο, για αυτό καλό είναι να έχουμε ενεργοποιημένο το φίλτρο της κρίσης μας σε αυτά που διαβάζουμε και να μην λαμβάνουμε υπόψη άκριτα τα διάφορα αστήρικτα υπονοούμενα και τις αμφιβόλου αξιοπιστίας εμπειρίες (πέρα από το συγκεκριμένο θέμα Νόμπελ - Βουλγαρίας). 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλή Σαρακοστή σε όλους!


Για μένα η ΕΒΗΕ ειναι πολυτιμο κριτηριο επιλογης ηλιακου θερμοσιφωνα. Το αν τρωγονται μεταξυ τους τα μελη, αυτο εχει να κανει με την κουλτουρα και την παιδεια που εχουμε σαν ελληνες. κριμα παντως


ρε παιδια πια ενοση βιομηχανιων ? 2ο% ειναι βιομηχανιεσ 60% ειναι πελατες τουσ και το αλλο 10% ειναι πολυτεχνιτεσ και εριμοσπιτες (το φτιαχνουν ολο μονοιτου και οτι βγει)
οσο χαζοσ και νανε καποιοσ καταλαβαινει οτι κουμαντο εκει μεσα κανουν οι πελατεσ


παραδειγμα ο Diana solar 'η η wilco ασ πουμε τι βιομηχανια ειναι; φτιαχνει συλλεκτεσ η φταχνει μποιλερ; η μηποσ αν κοβεισ το τουμποραμα συνδεσησ θεορησε βιομηχανοσ;

φιλε μου θα διαφωνησω μαζι σου στο αν θεωρειται βιομηχανια ο DIana solar γιατι εχω παει στον χωρο τους και εχω δει με τα ματια μου πως δουλευουν και τι φτιαχτουν εκει και τους βγαζω το καπελο. σε αντιθεση με κατι αλλες εταιρειες που σου εχουν ασπρη γραμμη κατω και κολλημενο στον τοιχο ενα χαρτι που λεει απαγορευεται η εισοδος περαν της γραμμης. (δεν ειμαι συνυγορος κανενος απλα μου αρεσει η ειλικρινεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί δεν είναι 100% κατασκευαστές. Οι πιο πολλοί παίρνουν γυμνό ή έτοιμο μπόιλερ από Μπιτζίδη ή VENMAN, ενώ άλλοι έτοιμο συλλέκτη από Δήμα ή Παπαεμμανουήλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή Σαρακοστή σε όλους!

Για μένα η ΕΒΗΕ ειναι πολυτιμο κριτηριο επιλογης ηλιακου θερμοσιφωνα. Το αν τρωγονται μεταξυ τους τα μελη, αυτο εχει να κανει με την κουλτουρα και την παιδεια που εχουμε σαν ελληνες. κριμα παντως

φιλε μου θα διαφωνησω μαζι σου στο αν θεωρειται βιομηχανια ο DIana solar γιατι εχω παει στον χωρο τους και εχω δει με τα ματια μου πως δουλευουν και τι φτιαχτουν εκει και τους βγαζω το καπελο. σε αντιθεση με κατι αλλες εταιρειες που σου εχουν ασπρη γραμμη κατω και κολλημενο στον τοιχο ενα χαρτι που λεει απαγορευεται η εισοδος περαν της γραμμης. (δεν ειμαι συνυγορος κανενος απλα μου αρεσει η ειλικρινεια)

 

ΤΟ DIANA και την wilco τις ανεφερα στην τυχη δεν εχω κατι μαζιτους .αλλα εσυ που πηγεσ εκει στη βιομηχανιατουσ τι ακριβωσ ειδεσ να φτιαχνουν?

παντωσ για μενα ο καλητεροσ πολητησ θα ηταν αυτοσ που θα μου ελεγε

-φιλε πουλαω το ηλιακο με μποιλερ του (μπιτσιδη πχ) με συλεκτη το ταδε μοντελο του δημα .και εχει τοσο, τελοσ.

μονο ετσι θα μπορουσαμε να συγκρινουμε σωστα

αυτο δεν προκειτε να γινει ποτε και παντα θα αγοραζουμε πχ συλεκτεσ απο τον μαλτεζο που ειναι και υπερεπιλεκτικοι τιτανιου μεχρι βεβαια να βρεθει ενασ αλλοσ που θα πουλαει super επιλεκτικουσ εμπλουτισμενου τιτανιου  και παει λεγοντασ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαθαίνω από πολλούς συναδέλφους (εταιρείες του κλάδου), ότι προκειμένου να βγουν φθηνά, το γυρίζουν όλοι στο φασόν. Μπόιλερ από Μπιτζίδη - VENMAN, συλλέκτη από Δήμα - Παπαεμμανουήλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαθαίνω από πολλούς συναδέλφους (εταιρείες του κλάδου), ότι προκειμένου να βγουν φθηνά, το γυρίζουν όλοι στο φασόν. Μπόιλερ από Μπιτζίδη - VENMAN, συλλέκτη από Δήμα - Παπαεμμανουήλ.

οκ για το συλεκτη ξερουμε οτι εχει επιλεκτικο απλο και επιλεκτικο που φυσαεικαι οτι πληροσεισ παιρνεισ 

 

στο μποιλερ ομοσ δεν ξερο και οποιοσ ξερει ασ πει , εχει και εκει πιοτητεσ καθε εργοστασιο ?

δηλαδη ο μπιτσιδησ πχ σου φτιαχνει οτι θεσ η εχει μονο ενα εσοτερικο και αλαζει την επενδιση ινοχ η γαλβανιζε

 

και κατι ακομα αυτο το τιτανιουχο σμαλτο η glass τιτανιου τι ειναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ DIANA και την wilco τις ανεφερα στην τυχη δεν εχω κατι μαζιτους .αλλα εσυ που πηγεσ εκει στη βιομηχανιατουσ τι ακριβωσ ειδεσ να φτιαχνουν?

παντωσ για μενα ο καλητεροσ πολητησ θα ηταν αυτοσ που θα μου ελεγε

-φιλε πουλαω το ηλιακο με μποιλερ του (μπιτσιδη πχ) με συλεκτη το ταδε μοντελο του δημα .και εχει τοσο, τελοσ.

μονο ετσι θα μπορουσαμε να συγκρινουμε σωστα

αυτο δεν προκειτε να γινει ποτε και παντα θα αγοραζουμε πχ συλεκτεσ απο τον μαλτεζο που ειναι και υπερεπιλεκτικοι τιτανιου μεχρι βεβαια να βρεθει ενασ αλλοσ που θα πουλαει super επιλεκτικουσ εμπλουτισμενου τιτανιου  και παει λεγοντασ 

φιλε μου συγνωμη αλλα δεν μπορεις να συκοφαντεις εταιρειες ετσι στην τυχη. ειπες κατι πολυ τραβηγμενο κατα την γνωμη μου και δεν μπορεις να το δικαιολογεις με το "τις ανεφερα στην τυχη".κανεις κακο και στις δυο. τελος παντων δεν θα μεινω εκει. πηγαινωντας να παρω ηλιακο για το εξωχικο μου στην ευβοια, ετοιμαζαν εκεινη την στιγμη τα μποιλερ. μεχρι να ετοιμαστουν ζητησα να παω στον χωρο της παραγωγης να δω πως γινονται και πολυ ευγενικα με οδηγησαν στον χωρο. εκτος απο τα μποιλερ εφτιαχναν βασεις και συλλεκτες που ηταν για εξαγωγη οπως μου ειπαν και ειδα ολη την σειρα παραγωγης. γι αυτο ειπα οτι τους βγαζω το καπελο γιατι σε ολα τα σταδια δουλευαν με μεγαλη προσοχη και χωρις τσαπατσουλιες. μεσα σε μιση ωρα που χρειαστηκε να μεινω ειδα αρκετα πραγματα. δεν εκοβαν τουμποραμα αρα θεωρειται βιομηχανια

οκ για το συλεκτη ξερουμε οτι εχει επιλεκτικο απλο και επιλεκτικο που φυσαεικαι οτι πληροσεισ παιρνεισ 

 

στο μποιλερ ομοσ δεν ξερο και οποιοσ ξερει ασ πει , εχει και εκει πιοτητεσ καθε εργοστασιο ?

δηλαδη ο μπιτσιδησ πχ σου φτιαχνει οτι θεσ η εχει μονο ενα εσοτερικο και αλαζει την επενδιση ινοχ η γαλβανιζε

 

και κατι ακομα αυτο το τιτανιουχο σμαλτο η glass τιτανιου τι ειναι ?

δεν υπαρχει επιλεκτικο απλο, υπαρχει επιλεκτικο πανω σε χαλκο το οποιο φυσαει και επιλεκτικο πανω σε αλουμινιο που η αποδοση του ειναι λιγο κατωτερη. μετα παει χαλκος που βαφεται μαυρο και γαλβανιζε λαμαρινα που επισης βαφεται μαυρη. στα μποιλερ υπαρχουν ποιοτητες δεν ειναι ενα και αλλαζει αναλογος. εχουν να κανουν με το παχος της λαμαρινας αρχικα, με το εσωτερικο σμαλτο ή βαφη και τελος με την εξωτερικη λαμαρινα ανοξειδωτη,βαμενη,ανοδιομενο αλουμινιο,σκετο αλουμινιο. αρα παρε κοσμε οτι ζητας! για την βενμαν ειχα γραψει σε προηγουμενο ποστ οτι πουλουσε μποιλερ μεγαλυτερα σε λιτρα απο οτι ηταν και ελεγε το ταμπελακι αλλα κανεις εδω δεν επιβεβαιωσε αυτο που μου ειπαν. δεν ξερω αν ισχυει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

user789 δεν συκοφαντουσα κανενα μην μπερδευεισ τα λογια μου 

 

δεν μου αρεσει να λεω οτι ναναι

στο παρακατω λινκ  φενεται οτι και η δυο που ανεφερα ειναι πελατεσ του μπιτζιδη* .οποτε αν  ο μπιτζιδης λεει μοθφεσ τοτε παο πασο

 

οσο για τουσ συλλεκτεσ δεν τα ξερεισ καλα .σχεδον παντου παιζει αλουμινιο λογο κοστουσ .κοιτα ασ πουμε στον παπαεμαουηλ

η στο δημα ,θαδεισ οτι με αλουνινιο επιλεκτικο φτιαχνουν δαφορουσ τυπουσ   συλεκτησ με διαφορετικη αποδοση  Efficiency factor η0

εκτοσ απο αυτουσ βεβαια φιαχνουν και συλεκτεσ χαμηλοτερησ αποδοσησ παλυ επιλεκτικουσ ( με λιγοτερεσ σοληνεσ μεσα ,φτινοτερη μονοση,φιλαρακι αντι ολοκληρη πλακα, κ.α.) αναλογα μετο τι πληροσει το καθε μπραντ

 

ο πελατησ βεβαια 95% επιλεκτικο θα αγορασει!!!

 

*μεχρι το καλοκαιρι ανεφερε και τον μαλτεζο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

user789 δεν συκοφαντουσα κανενα μην μπερδευεισ τα λογια μου 

 

δεν μου αρεσει να λεω οτι ναναι

στο παρακατω λινκ  φενεται οτι και η δυο που ανεφερα ειναι πελατεσ του μπιτζιδη* .οποτε αν  ο μπιτζιδης λεει μοθφεσ τοτε παο πασο

 

οσο για τουσ συλλεκτεσ δεν τα ξερεισ καλα .σχεδον παντου παιζει αλουμινιο λογο κοστουσ .κοιτα ασ πουμε στον παπαεμαουηλ

η στο δημα ,θαδεισ οτι με αλουνινιο επιλεκτικο φτιαχνουν δαφορουσ τυπουσ   συλεκτησ με διαφορετικη αποδοση  Efficiency factor η0

εκτοσ απο αυτουσ βεβαια φιαχνουν και συλεκτεσ χαμηλοτερησ αποδοσησ παλυ επιλεκτικουσ ( με λιγοτερεσ σοληνεσ μεσα ,φτινοτερη μονοση,φιλαρακι αντι ολοκληρη πλακα, κ.α.) αναλογα μετο τι πληροσει το καθε μπραντ

 

ο πελατησ βεβαια 95% επιλεκτικο θα αγορασει!!!

 

*μεχρι το καλοκαιρι ανεφερε και τον μαλτεζο

ειπες χαρακρηριστηκα " παραδειγμα ο Diana solar 'η η wilco ασ πουμε τι βιομηχανια ειναι; φτιαχνει συλλεκτεσ η φταχνει μποιλερ; η μηποσ αν κοβεισ το τουμποραμα συνδεσησ θεορησε βιομηχανοσ;" αρα δεν μπερδευω τα λογια σου.

μονταρε μποιλερ οταν βρισκομουν εκει αρα ισως να παιρνει τα καζανια απο τον μπιτζιδη ή να υπαρχει καποια συνεργασια οπως με τον παπαεμανουηλ που ξερω οτι ο ενας δινει μποιλερ και ο αλλος συλλεκτες.

για τους συλλεκτες ξερω πολυ καλα οτι βαζουν αλουμινιο ειτε σε φυλλα ειτε φουλ πλειτ οπως τα ονομαζουν που ειναι ολοκληρα απλα διορθωσα λιγο αυτα που ειπες, για γενικες γνωσεις οχι κατι παραπερα. επισης εχω δει και συλλεκτη που ειναι εξολοκληρου απο αλουμινιο το στοιχειο δηλαδη απο μια συγκεκριμενη εταιρεια. αυτο δεν ξερω αν θα αντεξει στον χρονο να σου πω την αληθεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διευκρίνηση, το επιλεκτικό αλουμίνιο, μπορεί να έχει την ίδια απόδοση με τον επιλεκτικό χαλκό, απλά αλλάζουμε το πάχος του φύλλου. Έτσι χρησιμοποιούμε 0.2 χιλ για τον χαλκό, 0.5 χιλ για το αλουμίνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπες χαρακρηριστηκα " παραδειγμα ο Diana solar 'η η wilco ασ πουμε τι βιομηχανια ειναι; φτιαχνει συλλεκτεσ η φταχνει μποιλερ; η μηποσ αν κοβεισ το τουμποραμα συνδεσησ θεορησε βιομηχανοσ;" αρα δεν μπερδευω τα λογια σου.

μονταρε μποιλερ οταν βρισκομουν εκει αρα ισως να παιρνει τα καζανια απο τον μπιτζιδη ή να υπαρχει καποια συνεργασια οπως με τον παπαεμανουηλ που ξερω οτι ο ενας δινει μποιλερ και ο αλλος συλλεκτες.

για τους συλλεκτες ξερω πολυ καλα οτι βαζουν αλουμινιο ειτε σε φυλλα ειτε φουλ πλειτ οπως τα ονομαζουν που ειναι ολοκληρα απλα διορθωσα λιγο αυτα που ειπες, για γενικες γνωσεις οχι κατι παραπερα. επισης εχω δει και συλλεκτη που ειναι εξολοκληρου απο αλουμινιο το στοιχειο δηλαδη απο μια συγκεκριμενη εταιρεια. αυτο δεν ξερω αν θα αντεξει στον χρονο να σου πω την αληθεια.

 

ευχαριστο που με επιβεβαισες.......

 

ξαναροτω  το τιτανιουχο σμαλτο η glass τιτανιου τι ειναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα στον Λάσκαρη και μου είπαν ότι το σμάλτο περιέχει 5 με 10% τιτάνιο. Δε νομίζω ότι πρέπει να λέμε μπόιλερ τιτανίου.

ευχαριστω φιλε

αμεση απαντιση απο την πηγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διευκρίνηση, το επιλεκτικό αλουμίνιο, μπορεί να έχει την ίδια απόδοση με τον επιλεκτικό χαλκό, απλά αλλάζουμε το πάχος του φύλλου. Έτσι χρησιμοποιούμε 0.2 χιλ για τον χαλκό, 0.5 χιλ για το αλουμίνιο.

αυτο ομολογω δεν το ηξερα. δηλαδη αν το φυλλο του αλουμινιου ειναι ακομα μεγαλυτερο απο 0,5 χιλ. θα εχει περισσοτερη αποδοση απο το χαλκινο που θα ειναι 0,2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ομολογω δεν το ηξερα. δηλαδη αν το φυλλο του αλουμινιου ειναι ακομα μεγαλυτερο απο 0,5 χιλ. θα εχει περισσοτερη αποδοση απο το χαλκινο που θα ειναι 0,2?

 

Πάντως οι περισσότεροι κατασκευαστές χρησιμοποιούν αλουμίνιο, σαν απορροφητική επιφάνεια, με πάχος μικρότερη του 0.4 χιλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...