Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

                                                                                           

...

Μήπως έκανε λάθος ο Σκοπιανός στην διαστασιολογηση?  Λέω μήπως.

Τελικά η LATO είναι στα Σκόπια; Πως το λες αυτό; Άλλα γράφει στη ιστοσελίδα τους. Μήπως εννοείς οτι φέρνουν από εκεί και τα συναρμολογούν εδώ; Αν γνωρίζεις κάτι δώσε την πληροφορία ξεκάθαρα και δίχως μισόλογα.

 

 

Ανέβασα τα αρχεία από το site  της LATO γιατί θεωρώ οτι κάποιοι εδώ κατέχουν το θέμα αλλά   ενώ μπορούν να προσφέρουν  βοήθεια τελικά μάλλον  μπερδεύουν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τελικά η LATO είναι στα Σκόπια; Πως το λες αυτό; Άλλα γράφει στη ιστοσελίδα τους.

Και εγώ δε μπόρεσα να βρω σαφή αναφορά για το που είναι το εργοστάσιο παραγωγής τους εδώ που τα λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η LATO είναι στα Σκόπια; Πως το λες αυτό; Άλλα γράφει στη ιστοσελίδα τους. Μήπως εννοείς οτι φέρνουν από εκεί και τα συναρμολογούν εδώ; Αν γνωρίζεις κάτι δώσε την πληροφορία ξεκάθαρα και δίχως μισόλογα.

 

 

Ανέβασα τα αρχεία από το site  της LATO γιατί θεωρώ οτι κάποιοι εδώ κατέχουν το θέμα αλλά   ενώ μπορούν να προσφέρουν  βοήθεια τελικά μάλλον  μπερδεύουν ...

Ναι το (εργοστάσιο) είναι Θεσσαλονίκη.

Παλιότερα ήταν μαζί με τον bartec και παίρνανε από Σκόπια καζάνια.

Τώρα που χώρισαν συνεχίζουν και η δύω να παίρνουν καζάνια από τα Σκόπια.

Η παρατήρηση μου είναι στης διαστάσεις του κυρίως κορμού και του χιτωνίου.

Δεν μπορεί να χρησιμοποιεί Φ40 στον κορμό και το χιτώνιο να είναι Φ39. στα 150Λιτρα.

Και Φ48 στον κορμό του 200αρι και χιτώνιο πάλι Φ48.

Βάση πάντα του πίνακα που έχει.

Επόμενος η λάθος κάνη στην διαστασιολώγιση.

Η τα 121 Λίτρα τα λένε στα Σκόπια 150.

Και τα162 Λίτρα 200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΦΑΣΟΝ .ΜΗΝ ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΑΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΟΥΝ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ.

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ Η ΚΡΙΣΗ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΟΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΦΤΗΝΟ ΑΝΟΝΗΜΟ ΤΟΤΕ ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα και απο εμενα

Πρωτα απο ολα να πω οτι εχω εναν ηλιακο skyland 160l glass και μεχρι στιγμης ειναι εξαιρετικος. Επειδη θα μπως στο εξοικονομω και μου χρειάζεται αλλο ενας θα ηθελα γνωμη για εναν παλι 160l κοντα στο χιλιαρικο κατα προτιμηση με σχετικα μικρο κατοπτρο μιας και υπαρχει προβλημα χωρου στην ταρατσα (2-2,6m^2) Να πω οτι το σπιτι εχει φουλ ηλιοφανειa και μενω Κρητη δεν εχω καυστηρα.

ΥΓ Γιατι οχι τον ιδιο θα πει κανεις αυτο ειναι άλλη ιστορια.... :-D

ΥΓ2 Ευαχαριστω προκαταβολικα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα και απο εμενα

Πρωτα απο ολα να πω οτι εχω εναν ηλιακο skyland 160l glass και μεχρι στιγμης ειναι εξαιρετικος. Επειδη θα μπως στο εξοικονομω και μου χρειάζεται αλλο ενας θα ηθελα γνωμη για εναν παλι 160l κοντα στο χιλιαρικο κατα προτιμηση με σχετικα μικρο κατοπτρο μιας και υπαρχει προβλημα χωρου στην ταρατσα (2-2,6m^2) Να πω οτι το σπιτι εχει φουλ ηλιοφανειa και μενω Κρητη δεν εχω καυστηρα.

ΥΓ Γιατι οχι τον ιδιο θα πει κανεις αυτο ειναι άλλη ιστορια.... :-D

ΥΓ2 Ευαχαριστω προκαταβολικα

 

Δεν έχω να σου προτείνω κάποιον συγκεκρημένα. Απλά να προσέχεις να μην είναι συλλέκτη από τον άλφα και μπόιλερ από τον βήτα. Επίσης πολλοί διαφημίζουν στον ιστότοπό τους ότι είναι και κατασκευαστές και μπόιλερ και συλλέκτων και αυτό ονομάζεται παραπλάνηση του καταναλωτή. Θέλει πολύ προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Τελικά όσο το ψάχνω τόσο καταλαβαίνω οτι η αγορά ποιοτικού και οικονομικού ηλιακού είναι δύσκολη υπόθεση.

 

Στην περιοχή που μένω (Κεντρική Μακεδονία)  κανείς δεν προτείνει κάποια από τα επώνυμα που βλέπω εδώ.

Πρόσφατα μου πρότειναν αυτό:

Link.png Site: http://www.elco.gr/index.php/gr/contents/default/section/sunheaters/cnt/solar4.html

και αυτό:

Link.png Site: http://www.energetikasolar.gr/index.php/sun-heat/assos

Κάποια γνώμη;

 

 

ΥΓ Δηλαδή μόνο τα ΜΑΛΤΕΖΟΣ έχουν ανοξείδωτο; Όλοι οι άλλοι που το γράφουν συχνά και στα διαφημιστικά μας δουλεύουν; :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ΥΓ Δηλαδή μόνο τα ΜΑΛΤΕΖΟΣ έχουν ανοξείδωτο; Όλοι οι άλλοι που το γράφουν συχνά και στα διαφημιστικά μας δουλεύουν; :mad:

Για την ακρίβεια σε εκείνο το post λέει ότι ότι μόνο ο Μαλτέζος κατασκευάζει στην Ελλάδα. Λογικά οι άλλοι που έχουν ανοξείδωτο κατασκευάζουν εκτός Ελλάδας, αν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Τελικά όσο το ψάχνω τόσο καταλαβαίνω οτι η αγορά ποιοτικού και οικονομικού ηλιακού είναι δύσκολη υπόθεση.

 

Στην περιοχή που μένω (Κεντρική Μακεδονία)  κανείς δεν προτείνει κάποια από τα επώνυμα που βλέπω εδώ.

Πρόσφατα μου πρότειναν αυτό:

Link.png Site: http://www.elco.gr/index.php/gr/contents/default/section/sunheaters/cnt/solar4.html

και αυτό:

Link.png Site: http://www.energetikasolar.gr/index.php/sun-heat/assos

Κάποια γνώμη;

 

 

ΥΓ Δηλαδή μόνο τα ΜΑΛΤΕΖΟΣ έχουν ανοξείδωτο; Όλοι οι άλλοι που το γράφουν συχνά και στα διαφημιστικά μας δουλεύουν; :mad:

Όχι δεν σας  δουλεύουν.

Στην προηγούμενη  σελίδα έγραψα γι’αυτό, ότι είναι αρκετή που δουλεύουν ανοξείδωτο.

Θέλει όμως προσοχή, τη ανοξείδωτο δουλεύουν και πώς το κολλάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Τελικά όσο το ψάχνω τόσο καταλαβαίνω οτι η αγορά ποιοτικού και οικονομικού ηλιακού είναι δύσκολη υπόθεση.

 

Στην περιοχή που μένω (Κεντρική Μακεδονία)  κανείς δεν προτείνει κάποια από τα επώνυμα που βλέπω εδώ.

Πρόσφατα μου πρότειναν αυτό:

Link.png Site: http://www.elco.gr/index.php/gr/contents/default/section/sunheaters/cnt/solar4.html

και αυτό:

Link.png Site: http://www.energetikasolar.gr/index.php/sun-heat/assos

Κάποια γνώμη;

 

 

ΥΓ Δηλαδή μόνο τα ΜΑΛΤΕΖΟΣ έχουν ανοξείδωτο; Όλοι οι άλλοι που το γράφουν συχνά και στα διαφημιστικά μας δουλεύουν; :mad:

 

DPAT μπορείς να με βοηθήσεις, θέλω τις τεχνικές σου γνώσεις,

 

Στο μπόιλερ τις ELCO διάστάσεις Φ500 Χ 1585 εξωτερικες, μπορεί να είναι 200 λίτρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχουμε πει και στο παρελθόν, κανένα ηλιακό δεν έχει καθαρή χωρητικότητα στο μποιλερ, αφού ο ηλιακός πωλείται σαν σύστημα παραγωγής ζεστού νερού και όχι μεμονωμένα κομμάτια. Τώρα εξαρτάται απο τον κατασκευαστή / πωλητή και τον τρόπο που το πουλάει / πλασάρει. Αν έχει πιστοποιημένη απόδοση (που η elco εχει) τότε είναι σωστός, γιατί αναφέρει 200 λίτρα και έχει μετρήσεις οι οποίες αποδεικνύουν αυτή την απόδοση. Αν όμως κάποιος αναγράφει χωρητικότητα τότε ή δεν γνωρίζει ή κάνει ότι δεν γνωρίζει. 

Οι εδώ τουλάχιστον ειδικοί, κατασκευαστές και τεχνικοί γνωρίζουν ότι όσο μεγαλύτερο ή και ποιοτικά καλύτερο συλλέκτη έχει ένα σύστημα, τόσο περισσότερα λίτρα αποδίδει. Αυτό ενδιαφέρει και τον τελικό καταναλωτή.

 

Όσον αφορά το ανοξείδωτο που αναφέρθηκε απο κάποιον ότι το φτιάχνει μόνο μια εταιρεία... Αυτό είναι πέρα για πέρα αναληθές. Πολλές εταιρείες φτιάχνουν ανοξείδωτο. Σαφώς πρέπει να δοθεί προσοχή σε ανοξείδωτα απο Κίνα μικρού πάχους και αμφιβόλου ποιότητας που συνήθως χρησιμοποιούνται σε φθηνά ανώνυμα ηλιακά (περισσότερο με λάμπες κενού) όπως προσοχή πρέπει να δοθεί και σε φαμφάρες κάποιων που μιλάνε για ανοξείδωτο 2,5 ή 3 χιλιοστών! Αφού το ανοξείδωτο βγαίνει συνήθως στα 2 χιλιοστά επειδή είναι σκληρό κατά την κατεργασία του αλλά και ακριβό στην τιμή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...