Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμείς Μαλτέζο είχαμε 25 χρόνια και Μαλτέζο ξαναβαλαμε. Πληρώνεις κατι παραπάνω αλλα δεν έχεις θέματα. Τουλάχιστον εμείς.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ωραία άρα συμφωνούμε όλοι λίγο πολύ στο ποιος είναι το νο1.

 

Νο 2 ποιον θα βάζατε;

calpak?

Ηλιοακμή;

Nobel?

Elco?

 

Νομίζω ότι θα χε ενδιαφέρον αυτή η σύγκριση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η άποψή μου. Δεν είμαι αυθεντία. Απλά σου λέω την άποψη μου. Δεν είναι απαραίτητο ότι θα την δεχτούν όλοι. Είναι προφανές ότι θα υπάρχουν και αντίθετες απόψεις. Για ηλιακούς μιλάμε. Δεν καταλαβαίνω, γιατί τέτοιο πάθος. Κάποιος θεωρεί ότι ο άλφα ηλιακός είναι ποιοτικότερος, γιατί θεωρεί κάποια πράγματα καλύτερα, ενώ ο βήτα κάποιον άλλο. Έπειδή έχω σπουδάσει και μάρκετινγκ, η ποιότητα έχει πολλούς ορισμούς για τον καθένα. Άλλος πιστεύει ότι είναι το νερό να έχει άλφα θερμοκρασία, άλλος να μην κάνει συχνά ή καθόλου service κοκ. 

 

Δεν ξέρω τι σχέση έχεις με τον κλάδο, αλλά δεν έχει νόημα αυτή η αντιπαράθεση. Δεν βοηθάει τον χρήστη - τελικό καταναλωτή. 

Εγώ πάντως απο τα λεγομενά σου έχω να πώ ότι ώς αυθεντία ακούγεσαι. Και επιμένω. Ποιός είναι ο ηλιακός σου γιατί πραγματικά θέλω να δω τα τεχνικά χαρακτηριστικά και ειδικά ότι αφορά τις πιστοποιήσεις και τις χωρητικότητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως απο τα λεγομενά σου έχω να πώ ότι ώς αυθεντία ακούγεσαι. Και επιμένω. Ποιός είναι ο ηλιακός σου γιατί πραγματικά θέλω να δω τα τεχνικά χαρακτηριστικά και ειδικά ότι αφορά τις πιστοποιήσεις και τις χωρητικότητες.

 

Σου ανέφερα την άποψη μου. Αν ακούστηκα ως αυθεντία σου ζητάω συγγνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8 Μαρτίου είχες πεί ότι κατασκευαζεις μποιλερ!!! Παρακάτω θα το δείς. Μπορείς σε παρακαλώ να μου πείς ποια είναι αυτά τα μποιλερ να δω τα πιστοποιητικα και τις μετρήσεις???

 

Δημοσίευση από Manfred στις 08 March 2014 - 11:08 AM στο Μπλα Μπλα

Η GOT στον Meditterano, βάζει επιλεκτική επιφάνεια 0.3 χιλ. Το είχε πει στον αδελφο μου ο συγχωρεμένος ο Alexander Eichwalder Διευθυντής της εταιρείας. Εγώ ξέρω μόνο τον Kantuth τον ιδιοκτήτη, που είχε επισκευθεί τις εγκαταστάσεις της εταιρείας. Τους υπόλοιπους τους ξέρει ο αδελφός μου, μιας και κατασκευάζουμε μπόιλερ για αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η προσωπική επίθεση?

Καμία επίθεση. Οι απόψεις πρέπει να ακούγονται. Αν κάπου σε έθιξα ζητώ συγνώμη.

Εσύ αναφέρθηκες ότι είσαι μέλος της επιτροπής... Όπως επίσης είπες ότι είσαι κατασκευαστής.

Εγώ απλώς αναζητώ απαντήσεις σε πράγματα που δεν καταλαβαίνω... Αν δεν θέλεις δεν είσαι σαφώς υποχρεωμένος να μου απαντήσεις (παρότι θα μπορούσες με π.μ) όμως έτσι θεωρώ τα όσα ακούγονται λιγάκι ώς παραπληροφόρηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να κάνω λάθος και εγώ. Μόλις βρω το πρότυπο ΕΝ 12976, γιατί κάπου βρίσκεται, θα ενημερώσω και να κάνω λάθος, θα το παραδεχτώ. Απλά έχω την αίσθηση ότι το πρότυπο θεωρεί θερμοκρασία νερού 45. Είναι μια εξέλιξη του προτύπου. Το πρώτο ΕΝ 12976 όντως μετρούσε στους 40.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία άρα συμφωνούμε όλοι λίγο πολύ στο ποιος είναι το νο1.

 

Νο 2 ποιον θα βάζατε;

calpak?

Ηλιοακμή;

Nobel?

Elco?

 

Νομίζω ότι θα χε ενδιαφέρον αυτή η σύγκριση

Νο1 σε τι; 

 

Στο μάρκετινγκ σίγουρα, στους ανοξείδωτους, πιθανώς. Αλλά δεν υπάρχουν μόνο αυτοί, οπότε μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.

 

Αν συνυπολογίσεις και την τιμή του μαλτέζου, στα συνολικά χαρακτηριστικά δε νομίζω να είναι καθόλου Νο1 σαν επιλογή.

 

Για να τους κατατάξεις, πρέπει πρώτα να προσδιορίσεις τις ανάγκες σου. Αν ήταν τόσο απλό, θα είχαν κλείσει όλες οι εταιρείες και θα είχε μείνει μόνο η πρώτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να κάνω λάθος και εγώ. Μόλις βρω το πρότυπο ΕΝ 12976, γιατί κάπου βρίσκεται, θα ενημερώσω και να κάνω λάθος, θα το παραδεχτώ. Απλά έχω την αίσθηση ότι το πρότυπο θεωρεί θερμοκρασία νερού 45. Είναι μια εξέλιξη του προτύπου. Το πρώτο ΕΝ 12976 όντως μετρούσε στους 40.

Θα δεχθώ ευχαρίστως την απάντησή σου όταν το βρείς.

Επειδή όμως με έβαλες σε σκέψεις και σε αναζήτηση προηγούμενων ποστ βρήκα ότι προτείνεις ανεπιφύλακτα την ιστοσελίδα ενός ηλιακού που δεν γνωρίζει κανείς... "cronius" τον οποίο κατασκευάζει η "sammler"... της οποίας είσαι συνιδιοκτήτης.!!!

Αντιλαμβάνομαι λοιπόν ότι δεν είναι ακριβώς όπως τα λές... Ότι βρίσκεσαι εδώ για να βοηθήσεις αλλά είναι προφανώς ότι διαφημίζεις εντέχνως τα προιόντα που κατασκευαζεις. (το έχεις κάνει ήδη)

 

Και για του λόγου το αληθές, κάποιος αγόρασε αυτόν τον ηλιακό "που κατασκευαζεις εσυ" και του ζητάς να σου πεί τιμή και τεχνικές πληροφορίες... και μετά του απαντάς ότι είναι καλός!!!

 

Ήμαρτον!!! Έλεος!!!

 

Δημοσίευση από Manfred στις 07 June 2013 - 09:12 AM στο Μπλα Μπλα

kamvil, on 06 Jun 2013 - 4:40 PM, said:

Τελικά σας άκουσα συνφορουμίτες!

Έβαλα ένα ηλιακό Cronius 160 λίτρα. η διαφορά στην τιμή ήταν μικρή και προτίμησα μεγαλύτερο από 120λ. 

Αν και από τεχνικά χαρακτηριστικά είμαι παντελώς άσχετος, πρέπει να πω ότι ήταν γρήγοροι στην απόκριση και ευγενικοί. 

Να υποθέσω ότι θα αρχίσω να βλέπω διαφορά στην τιμή στο ρεύμα?καθώς παρότι 2 άτομα ο ηλεκτρικός ήταν κάθε μέρα 2 ώρες περίπου ανοιχτός (HOWAT).

 

Manfred

Καλορίζικος. Δώσε περισσότερα στοιχεία. (Τιμές, εγκατασταση κα)

 

 

#52410655Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;

Δημοσίευση από Manfred στις 06 June 2013 - 04:39 PM στο Μπλα Μπλα

καλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DPAT μπορείς να με βοηθήσεις, θέλω τις τεχνικές σου γνώσεις,

 

Στο μπόιλερ τις ELCO διάστάσεις Φ500 Χ 1585 εξωτερικες, μπορεί να είναι 200 λίτρα?

Το καζάνι αυτό είναι περίπου 173 λίτρα.

Κακέ Manfred καλά να πάθεις.

Σταματήστε της γκρίνιες ρε παιδιά.

Όσον αφορά της φανφάρες που αναφέρθηκε κάποιος, θέλω μόνο να ξέρω πόσα χιλ ανοξείδωτη λαμαρίνα θέλει και θα την έχει, πόσα 3-5-6-8-10-12-16 χιλιοστά΄?

Τώρα σκληρό κατά την κατεργασία του? Ίσος να μην ξέρη από κατασκευή.

Πάλη φωτιές άναψα? Δεν νομίζω.

Όσον αφορά της πιστοποιήσεις είναι μια πολλή πονεμένη ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θεωρώ ότι οι D.PAT και Manfred έχουν κάνει τις πιο ουσιαστικές παρεμβάσεις με τις πληροφορίες τους στο παρόν νήμα.

Το αν έχουν ή όχι δικιά τους εταιρία (που έχουν και δε νομίζω να το έκρυψαν) με αφήνει παγερά αδιάφορο.

Ο καθένας μας μπορεί να "πάρει" αυτά που διαβάζει από τα διάφορα post και να τα "φιλτράρει".

Άλλωστε αυτή είναι και η κεντρική ιδέα του ιντερνετ. Η δυνατότητα που έχει ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ να ποστάρει έχει το θετικό ότι μπορείς να βρεις πληροφορίες για τα πάντα αλλά και το αρνητικό ότι ο καθένας μπορεί να γράψει το μακρύ του και το κοντό του.

Επειδή δηλαδή μπαίνω εγώ και ρωτάω "τι ηλιακό να βάλω ρε παιδιά" σημαίνει ότι πρεπει να πάρω και κατα γράμμα ότι θα μου πει κάποιος τον οποίο δε γνωρίζω.

Και μόνο το γεγονός ότι όλοι έχουμε ένα nickname αυτομάτως σημαίνει ότι αυτά που λέμε μπορεί να είναι έτσι αλλά και...γιουβέτσι, αφού κανένας δεν μπορεί να ζητήσει ευθύνες από κάποιον άγνωστο.

Για να μην ξεφεύγω παραπάνω από το θέμα, θα πω ότι δεν πρέπει να περιμένουμε μαγικές λύσεις του στυλ "έκανα ερώτηση-πήρα απάντηση". Όποιος θέλει να είναι πιο σίγουρος ας διαβάσει αρκετές σελίδες αυτού (ή και άλλου) φόρουμ για να κατασταλάξει.

Όποιος βαριέται να ασχοληθεί, ας κάνει την επιλογή του με βάσει 2-3 ποστ και ας ελπίζει για το καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...