Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  Eχω διαβασει όλες τις σελίδες,τελικά  κατέληξα στην 2η επιλογή μου στο χάλκινο της sonne action 160 lit. τριπλής ενέργειας με επιλεκτικο Phaethon 2,40m2. 1200€.+ 3€/m σωλήνας
 Η πρώτη μου επιλογή ήναν ο Inox του Μαλτέζου αλλά λογω της τιμής 1510 €.+ 5€/m σωλήνας τελικά απορριφθηκε. Επειδή  παλαιότερα είχε υποθεί  ότι υπάρχουν λίγοι  καλοί κατασκευαστές  Inox (κυριως στις συγκολλήσεις και στο υλικο του θερμοδοχειου 316L), τους οποίους εγώ δεν ξέρω, θα ήθελα να με ενημερώνατε σε π.μ. εαν θεωρείτε ότι δεν γίνεται διαφήμηση.

  Παρόλα αυτά θέλω να ρωτήσω 

1) εάν αξίζει να επιβαρυνθώ επιπλέον ώστε το εξωτερικό περίβλημα του θερμοδοχείου να είναι Inox 

2) Στην επίσημη σελιδα της sonne action αναφέρει ότι στο συλλέκτη Phatheon ο απορροφιτής έχει ενιαία επιφάνεια αλουμινίου 0,5mm επιλεκτικής βαφής, ενώ τα site των συνεργατών της γραφουν χάλκινη ενιαία επιφάνεια 0,2mm επιλ. βαφής. Τελικά ποιο από τα δύο είναι; Μπορώ να επιλέξω να είναι από χαλκό η επιφάνεια του συλλέκτη;

3) Επίσης ειπώθηκε http://www.insomnia.gr/topic/140510-ηλιακός-θερμοσίφωνας-τι-προτείνετε/page-186 ότι τα Γερμανικής προέλευσης αντιψυκτικα με προπυλενογλυκόλη και άλλα πρόσθετα ανταποκρίνονται καλύτερα σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες. Περίπου κοστίζει 5€/lit. Μπορείτε να μου στείλετε σε πρ. μυνημα τί μάρκα να ζητήσω; 

Επεξ/σία από Dr Mar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@ Dr Mar

1.Η άλλη επιλογή ποια είναι;

2. Καλύτερα πάρε τηλέφωνο ή στείλε μήνυμα στον κατασκευαστή να σου δώσει τις διευκρινίσεις.

3. Γιατί να ψάξεις να βρεις, αφού θα σου έρθει μαζί με τον ηλιακό το προτεινόμενο από τον κατασκευαστή.

Αν θες να κάνεις πιο περιεκτικό το μίγμα, ζήτα παραπάνω μπουκάλια.Συνίσταται να είναι πάνω από 20% η περιεκτικότητα σε προπυλ. αλλά δε βάζουν γιατί δεν το θεωρούν απαραίτητο λόγω του κλίματος της Ελλάδας. Όμως δεν είναι μόνο αυτός ο παράγοντας, η σωστή περιεκτικότητα βοηθάει στην αντοχή και διάρκεια ζωής του διαλύματος. Οπότε αυτό κοίτα αντί για τη μάρκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Dr Mar

1.Η άλλη επιλογή ποια είναι;

2. Καλύτερα πάρε τηλέφωνο ή στείλε μήνυμα στον κατασκευαστή να σου δώσει τις διευκρινίσεις.

3. Γιατί να ψάξεις να βρεις, αφού θα σου έρθει μαζί με τον ηλιακό το προτεινόμενο από τον κατασκευαστή.

Αν θες να κάνεις πιο περιεκτικό το μίγμα, ζήτα παραπάνω μπουκάλια.Συνίσταται να είναι πάνω από 20% η περιεκτικότητα σε προπυλ. αλλά δε βάζουν γιατί δεν το θεωρούν απαραίτητο λόγω του κλίματος της Ελλάδας. Όμως δεν είναι μόνο αυτός ο παράγοντας, η σωστή περιεκτικότητα βοηθάει στην αντοχή και διάρκεια ζωής του διαλύματος. Οπότε αυτό κοίτα αντί για τη μάρκα.

 

Νομίζω όμως ότι μεγαλύτερη συγκέντρωση (πιο περιεκτικό μείγμα) κάνει το υγρό πιο "βαρύ" και επηρεάζει την ταχύτητά του (και άρα την απόδοση).

Ίσως το καλοκαίρι να μην έχει ιδιαίτερη σημασία αυτό αλλά το χειμώνα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Dr Mar

1.Η άλλη επιλογή ποια είναι;

2. Καλύτερα πάρε τηλέφωνο ή στείλε μήνυμα στον κατασκευαστή να σου δώσει τις διευκρινίσεις.

3. Γιατί να ψάξεις να βρεις, αφού θα σου έρθει μαζί με τον ηλιακό το προτεινόμενο από τον κατασκευαστή.

Αν θες να κάνεις πιο περιεκτικό το μίγμα, ζήτα παραπάνω μπουκάλια.Συνίσταται να είναι πάνω από 20% η περιεκτικότητα σε προπυλ. αλλά δε βάζουν γιατί δεν το θεωρούν απαραίτητο λόγω του κλίματος της Ελλάδας. Όμως δεν είναι μόνο αυτός ο παράγοντας, η σωστή περιεκτικότητα βοηθάει στην αντοχή και διάρκεια ζωής του διαλύματος. Οπότε αυτό κοίτα αντί για τη μάρκα.

 Οι άλλες επιλογές είναι λευκό ral 9002, γκρι και κεραμιδί. Ο πωλητής μου είπε ότι η επιβάρυνση για εξωτερικο περίβλημα  inox είναι 50€.

 Μετά από όσα έμαθα από αυτό το site για τους ηλιακούς, νομίζω ότι ένα χάλκινο θερμοδοχείο με τόση μεγάλη διάρκεια ζωής και τέτοια τιμή..  θα προστατευθεί καλύτερα (όταν φτάσει τα 20 χρονια και πάνω..) από τις εξωτερικές διαβρώσεις με ένα inox περίβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 Οι άλλες επιλογές είναι λευκό ral 9002, γκρι και κεραμιδί. Ο πωλητής μου είπε ότι η επιβάρυνση για εξωτερικο περίβλημα  inox είναι 50€.

 Μετά από όσα έμαθα από αυτό το site για τους ηλιακούς, νομίζω ότι ένα χάλκινο θερμοδοχείο με τόση μεγάλη διάρκεια ζωής και τέτοια τιμή..  θα προστατευθεί καλύτερα (όταν φτάσει τα 20 χρονια και πάνω..) από τις εξωτερικές διαβρώσεις με ένα inox περίβλημα.

Εννοώ το άλλο υλικό ποιο είναι, όχι τι χρώμα είναι. Το inox σημαίνει ανοξείδωτο (ατσάλι), δεν είναι μόνο το χρώμα.Εγώ έχω αυτόν τον ηλιακό σε inox, αλλά ούτε καν ήξερα πως ειχα επιλογή όταν τον αγόρασα. Γενικά πιστεύω ότι η διαφορά είναι αισθητική, δε μπορεί να επηρεάσει κάτι ουσιαστικό.

 

Νομίζω όμως ότι μεγαλύτερη συγκέντρωση (πιο περιεκτικό μείγμα) κάνει το υγρό πιο "βαρύ" και επηρεάζει την ταχύτητά του (και άρα την απόδοση).

Ίσως το καλοκαίρι να μην έχει ιδιαίτερη σημασία αυτό αλλά το χειμώνα;;;

Σωστά, μειώνεται η απόδοση αλλά το πλεονέκτημα της σωστής περιεκτικότητας είναι ότι το διάλυμα αντέχει περισσότερο και δε χρειάζεται συνέχεια αναπλήρωση, ενώ δε δημιουργείται ίζημα από την υποβάθμισή του, το οποίο θα δημιουργήσει δυσκολίες στη ροή και θα χρειάζεται ξέπλυμα το κύκλωμα σε κάποια χρόνια.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω μετά απο 2 βδομάδες συμβίωσης με τον Ηλιακό έχω ένα θετικό και ένα αρνητικό

θετικό:

ΤΡΕΛΑ καυτό νερό συνεχώς.. όσο και να προσπαθήσω να φάω (έφτασα μόνο εγώ να κάνω 5-6 ντουζάκια την μέρα) με πλύσιμο πιάτων με με ... τίποτα εκεί καυτό πρωί - βράδυ.. 

Αρνητικό:

ΤΡΕΛΑ καυτό νερό :P που ξέρω πως δεν πρέπει να είναι τόσο καυτό συνεχώς αφού όπως φαίνεται δεν μπορώ να το φάω... επειδή δεν έχω προλάβει να πάω να πάρω ένα κάλυμμα, σκέφτηκα μήπως βάλω πρόχειρα το σκίαστρο του αυτοκινήτου (αυτό το ασημένιο που βάζουμε στο παρπρίζ) και να το δέσω, που φαντάζομαι θα καλύψει ένα 30%.. αυτό θα κάνει δουλειά ή χρειάζεται παραπάνω κάλυψη κατά την γνώμη σας? Καθώς είναι glass δεν θέλω να αρχίσει να τα παίζει το σμάλτο ακόμα δεν τον πήρα :)... Επίσης θα λείψω πχ 3 μέρες ΠΣΚ... αρκεί να το αφήσω καλυμμένο με αυτό που είπα σε ένα 30% της επιφάνειας ή είναι καλό σε τέτοιες απουσίες να βρω τρόπο να καλύψω ολόκληρο το panel?

 

Επίσης διαβάζω για την αναλογία του υγρού... όπως είπα μου έβαλαν 2 μπουκάλια σκούρου μπλέ υγρού που δυστυχώς όσο και να έψαξα δεν έγραφε τι ήταν... το θέμα είναι πως στα 18 λίτρα που είπαν ότι παίρνει νερό, τα 2 μπουκάλια (φαντάζομαι 2 λίτρα) όπως τα λέτε ήταν υπερβολικά λίγα? Σκοπεύω να κάνω την συντήρηση σε 2 χρόνια.. μήπως με τόσο μικρή ποσότητα θα έπρεπε να την κάνω σε ένα και να ζητήσω παραπάνω υγρό την επόμενη φορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικος.

 

Τώρα βέβαια θα περιμένουμε κάνα 6μηνο να ακούσουμε την εμπειρία σου αφού αυτή την περίοδο, όπως έχεις πει κι εσύ " ... θα φανεί στο χειροκρότημα (= τον χειμώνα αλλά κυρίως σε λίγα χρόνια) καθώς φαντάζομαι στις αρχές και αυτή την εποχή... όλοι καλοί είναι".

 

Ένας ηλιακός πρέπει να είναι πολύ τενεκες για να  μην έχει πολύ καυτό νερό αυτή την περίοδο που καίει το σύμπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υδραυλικος μου ειπε κι εμενα για Μαλτεζο και μετα Nobel

Βλεπω αυτον  http://fiorentinos.skroutzstore.gr/p.Nobel-aelios-160lt-2-6m-Glass-diplis-epilektikos-als-ME-36-ATOKES-DOSEIS-Doro-anemistira-UNITED-USF-620.812799.html?analytics_session=6add9708-c561-476d-972f-5b5256e5c67f

 

Λεει 10 χρονια εγγυηση  

Πρεπει να κανω και οριμενα σερβις ?

Το Αelios που λεει τι συνεπαγεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικος.

 

Τώρα βέβαια θα περιμένουμε κάνα 6μηνο να ακούσουμε την εμπειρία σου αφού αυτή την περίοδο, όπως έχεις πει κι εσύ " ... θα φανεί στο χειροκρότημα (= τον χειμώνα αλλά κυρίως σε λίγα χρόνια) καθώς φαντάζομαι στις αρχές και αυτή την εποχή... όλοι καλοί είναι".

 

Ένας ηλιακός πρέπει να είναι πολύ τενεκες για να  μην έχει πολύ καυτό νερό αυτή την περίοδο που καίει το σύμπαν.

παντως δεν ειναι λιγα τα παραπονα απο κατοχους μαλτεζου και ηλιοακμη...  Εγω πριν παρω τον δικο μου(nobel) ρωτησα για Μαλτεζο 160λ και μου προτεινε ο πωλητης με τα  2τ.μ και τοτε σαν αρχαριος τον ρωταω για 160λ 2τ.μ δεν ειναι λιγα? και μου λεει οχι ειναι απορροφητικα τα υλικα του και τετοια... με κοστος 900ε   ...να που μετα βρηκα κατοχο του συγκεκριμενου ηλιακου με παραπονο στην αποδοση..  αλλος συμφορουμητη μας εβαλε ηλιοακμη 160λ  2.6τμ και αυτος με παραπονο στην αποδοση και του λεει ο μαγαζατορας να βαλει και αλλον συλλεκτη και οτι αμα επαιρνε nobel θα ειχε χειροτερη αποδοση που δεν ισχυει γιατι το ιδιο διαστημα συγκριναμε τους ηλιακους και εμενα ηταν παρασαγκας στην αποδοση. Εγω απο μικρη εμπειρια μου.. αμα μπορουσα να διαθεσω 1000ε+ θα επαιρνα sonne.  Ο nobel ειναι τιμιος για τα λεφτα του για να μην πω οτι τον κατατασσω σε value..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίμιος για τα λεφτά του με εργατικό κόστος Βουλγαρίας;

Εγω οταν πηρα τον δικο μου το εργοστασιο του Ξυλινακη ηταν εδω.. και ακομα ειναι εδω γιατι καποιος ειπε οτι οι apollon φτιαχνονται εδω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικος.

 

Τώρα βέβαια θα περιμένουμε κάνα 6μηνο να ακούσουμε την εμπειρία σου αφού αυτή την περίοδο, όπως έχεις πει κι εσύ " ... θα φανεί στο χειροκρότημα (= τον χειμώνα αλλά κυρίως σε λίγα χρόνια) καθώς φαντάζομαι στις αρχές και αυτή την εποχή... όλοι καλοί είναι".

 

Ένας ηλιακός πρέπει να είναι πολύ τενεκες για να  μην έχει πολύ καυτό νερό αυτή την περίοδο που καίει το σύμπαν.

 

 

 

Εχμ... οκ αλλά... δεν έγραψα ότι έγραψα για να εκθειάσω τον ηλιακό.. όπως είπες εγώ ο ίδιος έγραψα ακριβώς όσα είπες ότι έγραψα. Εννοείται όλοι με ντάλα ήλιο καυτό έχουν και σε 2 άτομα ένας 160άρης προφανώς και έχει συνεχώς καυτό νερό ότι και να κάνεις..

Το post γράφτηκε με σκοπό την ερώτηση που αφορούσε στην κάλυψη του ηλιακού για την προστασία του καθώς αυτό με άγχωνε..

 

Πρόχειρα πριν λίγη ώρα έβαλα το σκίαστρο που έλεγα (πρόχειρα πρόχειρα) καθώς θα λείπω ΠΣΚ και είδα ότι πιάνει 25-30% της επιφάνειας.. (το έβαλα κάθετα και δεν ξέρω αν ήταν καλύτερα να σκεπάσω οριζόντια και σε ποιο σημειο)... θα κοιτάξω για το ΠΣΚ μήπως ρίξω κάποια πρόχειρη κουβέρτα πάντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα περί Βουλγαρίας πάντως.. ναι οι nobel και τα apollon φτιάχνονται εδώ όπως μου είπαν (και μου είπαν να πάω εκεί που φτιάχνονται) και αυτά που φτιάχνονται Βουλγαρία είναι τα aelios... αυτό όμως δεν σημαίνει κάτι καθώς δεν παύει η εταιρία να έχει ένα κομμάτι της στην Βουλγαρία και δεν γλυκαίνει το χάπι σε όσους έχουν nobel.. Είτε apollon είτε aelios δεν λέει κάτι καθώς σε κάθε περίπτωση κάποιοι άνθρωποι έμειναν άνεργοι (100 όπως μου είπαν αν και μου ακούγεται ίσως υπερβολικό).

Επαναλαμβάνω πως για εμένα ήταν μεγάλος ανασταλτικός παράγοντας αφού έγινε και θέμα κατά την αγορά (και γιαυτό παραλίγο να πάω στον Ηλιοφαν ή στην Ηλιοακμη) και κατέληξα (σωστά ή λάθος) σε αυτόν επειδή είχα δυστυχώς καταλήξει ότι ήταν ο καλύτερος απ όσους (λίγους είναι αλήθεια) είχα δει (έστω και αν αυτό έγινε λόγο έλλειψης χρόνου ή λόγο απειρίας). 

Φυσικά και δεν θα τον πρότεινα σε κάποιον άλλο (ακόμα και αν δω πως η απόδοση του είναι καλή τον χειμώνα καθώς τώρα έτσι κιαλλιώς δεν θα πρότεινα κανέναν) αν τον ενοχλεί το θέμα της Βουλγαρίας και αν έχει βρει κάτι το ίδιο ή και λίγο λιγότερο αξιόλογο αλλά από καθαρά Ελληνική εταιρία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Επίσης διαβάζω για την αναλογία του υγρού... όπως είπα μου έβαλαν 2 μπουκάλια σκούρου μπλέ υγρού που δυστυχώς όσο και να έψαξα δεν έγραφε τι ήταν... το θέμα είναι πως στα 18 λίτρα που είπαν ότι παίρνει νερό, τα 2 μπουκάλια (φαντάζομαι 2 λίτρα) όπως τα λέτε ήταν υπερβολικά λίγα? Σκοπεύω να κάνω την συντήρηση σε 2 χρόνια.. μήπως με τόσο μικρή ποσότητα θα έπρεπε να την κάνω σε ένα και να ζητήσω παραπάνω υγρό την επόμενη φορά?

Τα δύο λίτρα, μπορεί και να μην είναι καν καθαρή προπυλενογλυκόλη, στα αντιψυκτικά ευρείας κυκλοφορίας του εμπορίου είναι συνήθως 60%, οπότε μπορεί να έχεις μόλις 6,6% αναλογία στο μίγμα, που είναι λίγο για εμένα.

Τρία χρόνια αφού έβαλα τον ηλιακό και μιας και πριν δεν το είχα ψάξει ούτε παρακολουθήσει τι είχαν βάλει μέσα στην εγκατάσταση, αλλά και επειδή συμπλήρωσα και εγώ μια φορά υγρό με αιθυνελογλυκόλη, άδειασα όλο το κύκλωμα, το ξέπλυνα και το γέμισα με απιονισμένο νερό και προπουλενογλυκόλη 25%. Τώρα όποτε συμπληρώνω, θα προσθέτω μίγμα στην ίδια αναλογία.

 

Δε θυμάμαι αν το έχω ξαναβάλει, μια περιεκτική παρουσίαση για τα υγρά είναι εδώ: http://www.dow.com/heattrans/pdfs/DispellingTheMyths.pdf

στις διαφάνειες 23-25 λέει για τη σωστή περιεκτικότητα και γιατί είναι καλύτερα να μην μπαίνει νερό βρύσης.

 

Για το σκέπασμα, μπορείς να πάρεις με 5-6 ευρώ ένα μουσαμά από ένα μαγαζί με χρώματα- σιδερικά και να τον σκεπάζεις . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...