Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

gia_nnis αηδία έχει καταντήσει αυτή η προώθηση που κάνεις.

Ποια προωθηση? Φταιω εγω που ειναι ο καλυτερος σε σχεση τιμης-ποιοτητας!!! Εσυ πως λειτουργεις? Αμα ενα προιον ειναι καλο και παραλληλα σε καλη τιμη δεν θα το πεις ή κρυβεις συμφεροντα?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα δύο λίτρα, μπορεί και να μην είναι καν καθαρή προπυλενογλυκόλη, στα αντιψυκτικά ευρείας κυκλοφορίας του εμπορίου είναι συνήθως 60%, οπότε μπορεί να έχεις μόλις 6,6% αναλογία στο μίγμα, που είναι λίγο για εμένα.

Τρία χρόνια αφού έβαλα τον ηλιακό και μιας και πριν δεν το είχα ψάξει ούτε παρακολουθήσει τι είχαν βάλει μέσα στην εγκατάσταση, αλλά και επειδή συμπλήρωσα και εγώ μια φορά υγρό με αιθυνελογλυκόλη, άδειασα όλο το κύκλωμα, το ξέπλυνα και το γέμισα με απιονισμένο νερό και προπουλενογλυκόλη 25%. Τώρα όποτε συμπληρώνω, θα προσθέτω μίγμα στην ίδια αναλογία.

 

Δε θυμάμαι αν το έχω ξαναβάλει, μια περιεκτική παρουσίαση για τα υγρά είναι εδώ: http://www.dow.com/heattrans/pdfs/DispellingTheMyths.pdf

στις διαφάνειες 23-25 λέει για τη σωστή περιεκτικότητα και γιατί είναι καλύτερα να μην μπαίνει νερό βρύσης.

 

Για το σκέπασμα, μπορείς να πάρεις με 5-6 ευρώ ένα μουσαμά από ένα μαγαζί με χρώματα- σιδερικά και να τον σκεπάζεις . 

 

Αμ και εγώ τους είπα να πάω να φέρω απιονισμένο νερό (είχα κάποια λίτρα αλλά δεν ήξερα ότι ήθελε 18) αλλά επέμεναν ότι το νερό βρύσης είναι μια χαρά και συγκεκριμένα ο ένας μου είπε "τα άλατα που έχει μέσα το νερό βρύσης, θα τα διαλύσει το αντιψυκτικό".. επίσης και εμένα μου φάνηκε ελάχιστο το αντιψυκτικό αλλά δυστυχώς σε όλο τον χαμό δεν θυμήθηκα να τους το πω καν.. 

Απλά θα κοιτάξω να μην παραμελήσω και να κάνω μέσα στην διετία το service κοιτάζοντας απλά να φωνάξω άλλους (δεν με εμπιστεύομαι ότι θα τα κάνω εγώ σωστά). Φαντάζομαι λοιπόν αντί για 2 μπουκαλάκια τέτοια, κανονικά θα ήθελα 6 ή και 7..

 

Αυτό με τον μουσαμά είναι καλή ιδέα... θα πεταχτώ αύριο σε ένα χρώματα-σιδηρικά να ρωτήσω. Να σαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν έχουμε καταναλωτική συνείδηση στην Ελλάδα. Ο καθένας κοιτάει το στενό του συμφέρον ή έτσι νομίζει, γιατί μακροπρόθεσμα δεν κοιτάει ούτε κι αυτό με τον τρόπο που ψωνίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμ και εγώ τους είπα να πάω να φέρω απιονισμένο νερό (είχα κάποια λίτρα αλλά δεν ήξερα ότι ήθελε 18) αλλά επέμεναν ότι το νερό βρύσης είναι μια χαρά και συγκεκριμένα ο ένας μου είπε "τα άλατα που έχει μέσα το νερό βρύσης, θα τα διαλύσει το αντιψυκτικό".. επίσης και εμένα μου φάνηκε ελάχιστο το αντιψυκτικό αλλά δυστυχώς σε όλο τον χαμό δεν θυμήθηκα να τους το πω καν.. 

Απλά θα κοιτάξω να μην παραμελήσω και να κάνω μέσα στην διετία το service κοιτάζοντας απλά να φωνάξω άλλους (δεν με εμπιστεύομαι ότι θα τα κάνω εγώ σωστά). Φαντάζομαι λοιπόν αντί για 2 μπουκαλάκια τέτοια, κανονικά θα ήθελα 6 ή και 7..

 

Αυτό με τον μουσαμά είναι καλή ιδέα... θα πεταχτώ αύριο σε ένα χρώματα-σιδηρικά να ρωτήσω. Να σαι καλά.

Έχουν αντιδιαβρωτικά μέσα που όντως ακυρώνουν τη δράση των αλάτων. Υπάρχει και το χλώριο όμως στο νερό της Αθήνας. Μιλάμε όμως για λεπτομέρεια μην ανησυχείς, απλά τα 3 δοχεία απιονισμένο κάνουν 2 ευρώ, που δεν είναι πολλά για να είσαι τέλειος. 

Το πρόβλημα είναι ότι αν φωνάξεις άλλο υδραυλικό, κατά 90% θα σου έρθει με διάλυμα αιθυλενογλυκόλης και θα σου τα κάνει μπάχαλο, και δε θα παίρνει από λόγια και θα προσπαθεί να σε πείσει ότι είναι κατάλληλο. Για αυτό καλύτερα να κοιτάξεις να τα προμηθευτείς μόνος σου.

Ναι, χρειάζονται 6-7 μπουκάλια αν έχουν περιεκτικότητα 60% για να βάλεις μέσα 4.5λίτρα καθαρά, αλλά δε θα ξαναχρεαστεί να ασχοληθείς ποτέ, με άλλο ένα μπουκάλι θα έχεις μίγμα να συμπληρώνεις για 10χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

Θα ήθελα, καθότι παντελώς άσχετος, να σας ρωτήσω σχετικα με το θέμα αγοράς ηλιακού θερμοσίφωνα.

Για να σας βοηθήσω, κάτωθι σας παραθέτω τα χαρακτηριστικά της οικίας μου:

1. διαμέρισμα τρίτου ορόφου σε πενταώροφη πολυκατοικία

2. προεγκατάσταση ηλιακού

3. τρία άτομα

Το μπάτζετ μου είναι 750 ευρώ και κάποιοι από τους ηλιακούς που έχω κοιτάξει είναι οι Elco, Altec και Ηλιοακμή.

Σαν ντιζάιν μου άρεσαν οι Altec και Elco, οι οποίοι από ότι γνωρίζω κατασκευάζονται από την ίδια εταιρεία και γι' αυτό τον λόγο (αφού έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά και μοιάζουν σαν δύο σταγόνες νερό) δεν καταλαβαίνω την διαφορά τιμής (100 ευρώ).

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω για το κόστος τοποθέτησης, αφού όπως ανέφερα παραπάνω υπάρχει προεγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

Θα ήθελα, καθότι παντελώς άσχετος, να σας ρωτήσω σχετικα με το θέμα αγοράς ηλιακού θερμοσίφωνα.

Για να σας βοηθήσω, κάτωθι σας παραθέτω τα χαρακτηριστικά της οικίας μου:

1. διαμέρισμα τρίτου ορόφου σε πενταώροφη πολυκατοικία

2. προεγκατάσταση ηλιακού

3. τρία άτομα

Το μπάτζετ μου είναι 750 ευρώ και κάποιοι από τους ηλιακούς που έχω κοιτάξει είναι οι Elco, Altec και Ηλιοακμή.

Σαν ντιζάιν μου άρεσαν οι Altec και Elco, οι οποίοι από ότι γνωρίζω κατασκευάζονται από την ίδια εταιρεία και γι' αυτό τον λόγο (αφού έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά και μοιάζουν σαν δύο σταγόνες νερό) δεν καταλαβαίνω την διαφορά τιμής (100 ευρώ).

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω για το κόστος τοποθέτησης, αφού όπως ανέφερα παραπάνω υπάρχει προεγκατάσταση.

 Τοποθετηση ξεκιναει απο 60 εως 90ε. Σωληνα/καλωδιο παει με το μετρο και ξεκιναει απο 3 εως 9ε  με την εργασια.  Να υποθεσω οτι το μπατζετ των 750ε ειναι μονο για αγορα ηλιακου...? καθοτι παντελως ασχετος οπως γραφεις πιο πανω.  Συμβουλη μου για τα 160λ προτεινω 3τ.μ συλλεκτη 2χ1.5τμ.  στα 750ε και λιγο πιο κατω βρισκεις επωνυμο,αξιοπιστο και αποδοτικο...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

Θα ήθελα, καθότι παντελώς άσχετος, να σας ρωτήσω σχετικα με το θέμα αγοράς ηλιακού θερμοσίφωνα.

Για να σας βοηθήσω, κάτωθι σας παραθέτω τα χαρακτηριστικά της οικίας μου:

1. διαμέρισμα τρίτου ορόφου σε πενταώροφη πολυκατοικία

2. προεγκατάσταση ηλιακού

3. τρία άτομα

Το μπάτζετ μου είναι 750 ευρώ και κάποιοι από τους ηλιακούς που έχω κοιτάξει είναι οι Elco, Altec και Ηλιοακμή.

Σαν ντιζάιν μου άρεσαν οι Altec και Elco, οι οποίοι από ότι γνωρίζω κατασκευάζονται από την ίδια εταιρεία και γι' αυτό τον λόγο (αφού έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά και μοιάζουν σαν δύο σταγόνες νερό) δεν καταλαβαίνω την διαφορά τιμής (100 ευρώ).

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω για το κόστος τοποθέτησης, αφού όπως ανέφερα παραπάνω υπάρχει προεγκατάσταση.

Καλησπέρα! Παρότι γράφω για πρώτη φορά, ασχολούμαι με τα ηλιακά αρκετά χρόνια...

Θα σου πρότεινα 160 λίτρα, αλλά λόγω απωλειών από τις σωληνώσεις να έχεις σχετικά μεγάλη συλλεκτική επιφάνεια.

Προφανώς εάν οικονομικά μπορείς τα 200 λίτρα είναι καλύτερα...

Σχετικά με την επιλογή μάρκας, στην Ελλάδα υπάρχουν αρκετοί κατασκευαστές, αρκετοί εκ των οποίων αρκετά καλοί. Θεωρώ οι λεγόμενοι "επώνυμοι" επιβαρύνονται με το κόστος του ονόματος... Γενικά προσπάθησε να επιλέξεις ηλιακό απο εργοστάσιο και όχι κάποιο φασόν... Το εργοστάσιο ίσως να υπάρχει και μετά από 10 χρόνια... Το φασόν μαγαζί???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτησα σημερα σε αλλο μαγαζι και μου προτειναν τον AST

http://www.a-s-t.gr/el/ast/%CF%84%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%82-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1%CF%82

 

Ειδα παραπανω οτι υπαρχουν πολλες γνωμες

Σε σχεση με τον nobel

http://www.e-max.gr/Solar-Water-Heaters/Solar-Water-Heaters-glass/aelios-glass-160l-2-6-m2-2_30471.php

 

βλεπω καλυτερη εγγυηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποια προωθηση? Φταιω εγω που ειναι ο καλυτερος σε σχεση τιμης-ποιοτητας!!! Εσυ πως λειτουργεις? Αμα ενα προιον ειναι καλο και παραλληλα σε καλη τιμη δεν θα το πεις ή κρυβεις συμφεροντα?

τυχαια εχεις 10 μηνυματα και τα 8 ειναι διαφημισεις σε καταστηματα; Χωρις παρεξηγηση

 

ο καημος ειναι οτι δεν ειναι ο μονος που κανει τετοιου ειδους διαφημιση. γνωστή εταιρεία του χώρου έχει "παρα πολλους κινεζους followers" στο twitter οι οποιοι κινεζοι εχουν εως και εκατονταδες χιλιαδες follows. Δε νομιζω να νοιαζεται η κινεζα για τα ελληνικα tweets που κανει η εν λογο εταιρεια.Η αγορά πια εχει κορεστει και βασιζονται σε ανηθικο marketing πολλοι πολλοι.. το οποιο ο αθωος ελληνας θα πληρωσει ως "Το ποιοτικο προϊον" (που να ηξερε οτι τα λεφτα του πανε στους κινεζους)

Επεξ/σία από Nerdlogic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τυχαια εχεις 10 μηνυματα και τα 8 ειναι διαφημισεις σε καταστηματα; Χωρις παρεξηγηση

 

ο καημος ειναι οτι δεν ειναι ο μονος που κανει τετοιου ειδους διαφημιση. γνωστή εταιρεία του χώρου έχει "παρα πολλους κινεζους followers" στο twitter οι οποιοι κινεζοι εχουν εως και εκατονταδες χιλιαδες follows. Δε νομιζω να νοιαζεται η κινεζα για τα ελληνικα tweets που κανει η εν λογο εταιρεια.Η αγορά πια εχει κορεστει και βασιζονται σε ανηθικο marketing πολλοι πολλοι.. το οποιο ο αθωος ελληνας θα πληρωσει ως "Το ποιοτικο προϊον" (που να ηξερε οτι τα λεφτα του πανε στους κινεζους)

Εγω ξερω οτι οσοι εχουν κανει την κινηση και εχουν αγορασει κατι που τους εχω προτεινει με εχουν ευχαριστησει.. και προφανως εγω ημουν το εναυσμα γιατι μετα απο ερευνα αγορας καταληξανε στα προιοντα που τους προτεινα..  Το ευλογο.. δεν ειναι διαφημιση αλλα χρησιμη πληροφορια.

 

Υ.Γ Τα υπολοιπα ειναι φληναφηματα!   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι αν όλα τα υπόλοιπα από εκείνα που έχεις προτείνει, είναι για τα μπάζα.

 

Γιατί κι εγώ έχω έναν 160άρη A.S.T. και τους δύο τελευταίους χειμώνες ζήτημα να άναψα την αντίσταση πάνω από 5-10 φορές/χρόνο. Αθήνα βέβαια, όχι Νευροκόπι.

 

Θέλω να πω ότι ανάλογα με την περίπτωση, και καμιά μουφιά να πάρεις, τη δουλειά του μέχρι ένα σημείο θα την κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι αν όλα τα υπόλοιπα από εκείνα που έχεις προτείνει, είναι για τα μπάζα.

 

Γιατί κι εγώ έχω έναν 160άρη A.S.T. και τους δύο τελευταίους χειμώνες ζήτημα να άναψα την αντίσταση πάνω από 5-10 φορές/χρόνο. Αθήνα βέβαια, όχι Νευροκόπι.

 

Θέλω να πω ότι ανάλογα με την περίπτωση, και καμιά μουφιά να πάρεις, τη δουλειά του μέχρι ένα σημείο θα την κάνει.

 

φιλε phanispal  γενικά εισαι ευχαριστημενος απο τον A.S.T. ;; για  service για να ισχυει η  εγγυηση σε  υποχρεωνει  καθε 3-4-5 χρόνια κλπ να κάνεις ; ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι αν όλα τα υπόλοιπα από εκείνα που έχεις προτείνει, είναι για τα μπάζα.

 

Γιατί κι εγώ έχω έναν 160άρη A.S.T. και τους δύο τελευταίους χειμώνες ζήτημα να άναψα την αντίσταση πάνω από 5-10 φορές/χρόνο. Αθήνα βέβαια, όχι Νευροκόπι.

 

Θέλω να πω ότι ανάλογα με την περίπτωση, και καμιά μουφιά να πάρεις, τη δουλειά του μέχρι ένα σημείο θα την κάνει.

ΟΚ..  Τι ειχα προτεινει και ειναι για τα μπαζα? πες τα προιοντα..

και ποιος σου ειπε οτι με τον ηλιακο που εχω αναβω την αντισταση πολλες φορες? οτι θες λες..?!!!

τεκμηριωσε αυτα που λες γιατι αλλιως εκτιθεσαι και θα εισαι μεγαλος βλακακος..  αφου ειναι για τα μπαζα αυτα που προτεινω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε phanispal  γενικά εισαι ευχαριστημενος απο τον A.S.T. ;; για  service για να ισχυει η  εγγυηση σε  υποχρεωνει  καθε 3-4-5 χρόνια κλπ να κάνεις ; ευχαριστώ

 

Γενικά είμαι ευχαριστημένος, αλλά το θέμα είναι ότι δεν έχω και σημείο αναφοράς. Πριν είχαμε έναν αρχαίο 30ετίας και βάλε, οπότε νομίζω πως όποιον και να έβαζα, θα έβλεπα μεγάλη διαφορά.

 

ΟΚ..  Τι ειχα προτεινει και ειναι για τα μπαζα? πες τα προιοντα..

και ποιος σου ειπε οτι με τον ηλιακο που εχω αναβω την αντισταση πολλες φορες? οτι θες λες..?!!!

τεκμηριωσε αυτα που λες γιατι αλλιως εκτιθεσαι και θα εισαι μεγαλος βλακακος..  αφου ειναι για τα μπαζα αυτα που προτεινω

 

Μάλλον έχεις κάποιο πρόβλημα αντίληψης, ή δικαιολογείσαι λόγω ώρας του post, όπου μάλλον γύρισες σπίτι έχοντας πιει τα ξυδάκια σου.

 

Το αντίθετο από αυτό που κατάφερες να καταλάβεις είπα. Αναρωτήθηκα αν εκείνοι που ΔΕΝ προτείνεις ως καλούς ηλιακούς, είναι για τα μπάζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...