Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To ξέρω ότι οι καταναλώσεις μου είναι τεράστιες... βέβαια δεν έχω ούτε λέβητα πια στο σπίτι και η θέρμανση ακόμα και χειμώνα γίνεται με aircondition τα οποία όμως είναι panasonic inverter με προσοχή να είναι κλειστές οι πόρτες για να ζεστένουν-κρυώνουν τον χώρο που πρέπει... το πλυντήριο είναι A++, το στεγνωτήριο είναι το επίσης καλό (siemens), το ψυγείο samsung ντουλάπα (μόνο αυτό δεν ξέρω τι καίει και καθώς έχω έναν μετρητή κατανάλωσης σπίτι λέω κάποια στιγμή να το μετρήσω), η κουζίνα pitsos επίσης χαμηλής φαντάζομαι κατανάλωσης... δεν έχουμε υπολογιστές αλλά laptop και ένα htpc που έχω και αυτό είναι nuc με κατανάλωση 7,5 watt ΜΑΧ (θερμική βέβαια αλλά χαμηλή κατανάλωση αντίστοιχα και συνολικά) το οποίο είναι κλειστό σχεδόν όλη μέρα και ΚΑΠΟΙΑ απ τα φώτα ελάχιστα έχω αρχίσει να τα αλλάζω σιγά σιγά σε led... ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω απόλυτα απο που έρχονται αυτές οι καταναλώσεις ούτε είχα βγάλει άκρη με τον μετρητή. Σε παλιότερη δοκιμή πριν 2-3 χρόνια είχα κλείσει τα πάντα απο γενικό να δω αν κάποιος παίρνει πριν τον γενικό κάπως και όντως το ρολόϊ σταμάταγε να γυρνάει (θα το ξαναδώ αυτό το ΣΚ) .. καθώς είναι παλιά οικογενειακή πολυκατοικία και αρκετά μπερδεμένη πραγματικά δεν ξέρω τι μπορεί να πηγαίνει μετά τον πίνακα και που... αλλά πέρα απο το μαγαζί στο ισόγειο που ήταν παλιά του θείου και τώρα έγινε μικροβιολογικό ακριβώς απο κάτω μου και την απειροελάχιστη πιθανότητα κάποια πρίζα του πίσω πίσω να παίρνει απο εμένα, δεν μπορώ να φανταστώ πως κάποιος άλλος θα έπαιρνε από εμένα

 

Πάντως τις 20-25kw την μέρα μέσο όρο τις είχα και πριν βάλω τον ηλιακό (ο ηλεκτρικός άναβε συχνά και αρκετή ώρα) και περίμενα τώρα να πέσουμε και όχι να πάμε στις 35+ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα και πάλι... εν συντομία να θυμίσω ότι είχα βάλει αρχές Ιουλίου έναν 160ρι glass της Nobel..

Δεν γράφω για να δηλώσω αν είμαι ευχαριστημένος η όχι, όπως έχει ξαναειπωθεί, όλοι τέτοιες εποχές καλοί είναι και το καυτό νερό είναι εγγυημένο. Τον χειμώνα βλέπουμε

Γράφω όμως για κάτι περίεργο που (σε κάποιο βαθμό σχετικό σε αρκετό βαθμό άσχετο με τον Ηλιακό αλλά δεν ξέρω που να το γράψω) παρατήρησα την Δευτέρα..

Όπως είπα πήρα τον ηλιακό αρχές Ιουλίου. Γενικά τσεκάρω συχνά την κατανάλωση ρεύματος, έτσι και στις 17/7 στην μέτρηση που έγινε απ την ΔΕΗ, σημείωσα στο ρολόι την ένδειξη... ένα μήνα αργότερα 17/8 ξανασημείωσα και βγήκε ένας μέσος όρος 23kw / μέρα. Γνωρίζω ότι η κατανάλωση είναι αρκετή για ένα σπίτι με ένα ζευγάρι μόνο χωρίς παιδιά κτλ (παλιότερα είχα ακόμα μεγαλύτερη) αλλά μιλάμε για airconditions αναμένα, πλυντήριο συχνό, στεγνωτήριο, πλυντήριο πιάτων και μαγείρεμα καθημερινά οπότε το θεώρησα "φυσιολογικό" σχετικά.

29/8 Έφυγα για διακοπές επιτέλους και έλειψα 2 βδομάδες μέχρι τις 14/9 αυτή την Κυριακή που πέρασε.

Πριν φύγω σκέπασα τον ηλιακό με μια σχετικά ανοιχτόχρωμη λεπτή κουβέρτα (κουβερτόνι καλύτερα).. δέθηκε καλά σε διάφορα σημεία πριν φύγω και όντως όταν γύρισα ήταν μια χαρά στην θέση της εκτός απ την κορυφή τέρμα πάνω στο πάνελ που είχε κάνει μια μικρή κοιλιά στην μέση (και όταν λέω μικρή εννοώ ΜΙΚΡΗ.. 5-6 εκατοστά στο κέντρο του πάνελ και 30 εκατοστά μήκος όπου φυσικά απ αυτά τα 30 εκατοστά σαν κοιλιά το μεγαλύτερο μέρος ήταν σαν να μην είχε φανεί καν το πανελ) ... γενικότερα μιλώντας το πάνελ ήταν κατά 98-99% καλυμμένο,

Γύρισα 10 το βράδυ όπου πήγα και έκοψα τα σκοινιά και έβγαλα την κουβέρτα. Είπα να κάνω ένα μπάνιο να φύγει η κούραση του ταξιδιού γνωρίζοντας πως θα έχω σχεδόν κρύο νερό... αμ δε... το νερό ήταν καυτό!... όχι τόσο καυτό όσο όταν έχω το πάνελ σε ντάλα ήλιο αλλά μόλις ένα 20-25% λιγότερο ζεστό... πχ σε κανονική λειτουργία, την μπαταρία την βάζω λίγο πριν την μέση προς το κρύο (ελάχιστες μοίρες) γιατί αλλιώς είναι πολύ ζεστό για μένα... τώρα την είχα ακριβώς στην μέση, δηλαδή μικρή διαφορά. Για να μιλήσω με ακρίβεια, ήταν τόσο ζεστό όσο όταν είχα θερμοσίφωνα ανοιχτό για 1 ώρα!

Αυτό στην αρχή με χαροποίησε αλλά μετά με έβαλε σε σκέψεις... είναι δυνατόν στην ουσία απ το μπόϊλερ κάτω απ τον ήλιο και όχι απ το πάνελ, να έχει τόσο ζεστό νερό? Ειδικά μετά απο 2 βδομάδες καλυμμένου πάνελ έχοντας κάνει μεγάλη κατανάλωση ακριβώς πριν το καλύψω και ενώ αρκετές μέρες συμπεριλαμβανομένης και της Κυριακής είχαν συννεφιά? ΄Ηταν αυτό το απειροελάχιστο κομματάκι

του πανελ που αποκαλύφθηκε που μπορούσε να κάνει το νερό τόσο καυτό (στην κορυφή μάλιστα του πάνελ)?

 

Το αφήνω στην άκρη αυτό και θα αναφέρω κάτι για εμένα άσχετο και προφανώς συμπτωματικό... την επόμενη μέρα Δευτέρα, είπα γυρνώντας απ την δουλειά να κάνω μια μέτρηση στον πίνακα της ΔΕΗ αφού κόντευε να περάσει πάλι ένας μήνας (17/8 με 15/9) ... είδα 467kw διαφορά και ενω στην αρχή πήγα να χαρώ αφού 467 για ένα μήνα κοντά είναι λίγα, η χαρά μου κράτησε λίγα δευτερόλεπτα μόνο καθώς θυμήθηκα ότι στις 29/8 είχα φύγει, είχα γυρίσει μόλις χθές και οι μόνες συσκευές που είχα αφήσει ήταν μια ip camera με μηδαμινή κατανάλωση, το modem, ένα NAS και 2 λάμπες led των 4watt η κάθε μια... απειροελάχιστα watt σύνολικά.. οπότε το 95% αυτής της κατανάλωσης είχε γίνει το 12ήμερο πριν φύγω μεταξύ 17/8 και 29/8

Μιλάμε για μια εκτόξευση της κατανάλωσης στις 35kw ανά μέρα χωρίς να έχει γίνει τίποτα περίεργο αυτές τις 12 μέρες σε σχέση με τον προηγούμενο μήνα και τον μέσο όρο των 23.. Δεν υπονοώ ότι παίρνει ρεύμα ο ηλιακός και επειδή ήταν καλυμμένος άρα ο θερμοστάτης δεν έφτανε την θερμοκρασία άνοιγε η αντίσταση, αυτό δεν γίνεται μιας και ο διακόπτης στον πίνακα είναι κλειστός και ο άνθρωπος που ήρθε, αν δεν ανακάλυψε άλλη παροχή στο πατάρι που δεν γνωρίζω, έδωσε ρεύμα απο εκεί που έπαιρνε και ο παλιός θερμοσίφωνας. Αλλά δεν παύει να είναι περίεργο όλο αυτό και θα ήθελα κάποια γνώμη αφού σε αυτό το θέμα μπαίνουν γνώστες.

Ένα άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι πως παλιά ανοίγοντας τον διακόπτη του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα, χαμήλωνε ελάχιστα η ένταση στα φώτα στο σπίτι πράγμα λογικό αφού άνοιγε μια συσκευή που τραβάει 4kw αλλά κάνοντας το ίδιο τώρα αυτό δεν γίνεται.... απ την άλλη δεν ξέρω μήπως έχοντας τον θερμοστάτη ο ηλιακός και έχοντας ήδη θερμοκρασία μεγαλύτερη μέσα απλά δεν δίνει καθόλου ρεύμα στην αντίσταση οπότε γιαυτό και δεν πέφτει η ένταση στο φως που είναι και το πιθανότερο.

 

Επειδή ξέρω πως το δεύτερο σκέλος είναι κάπως άσχετο και συμπτωματικό, αν θεωρηθεί σαν εντελώς offtopic ας μείνει η πρώτη απορία καθώς μου έκανε εντύπωση το ζεστό νερό που είχε μέσα ο ηλιακός σε σημείο ανησυχίας.

Χωρίς πολλά πολλά τράβηξε όλο το ζεστό νερό το βράδυ και δοκίμασε μήπως έχεις το πρωί πάλη ζεστό.

Αν ναι τότε έχεις μόνιμα ρεύμα στον ηλιακό.

Περαστικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρες. Απο ηλιακούς δε ξέρω οπότε μη βαράτε.

Στο σπιτι που νοικιάζω υπάρχει ένας δεκαετίας. Δε ξέρω μάρκες τιποτε.

Αυτο που ξέρω ειναι οτι από τον Μάιο που κατοικώ εκεί, είχα μόνιμα ζεστό νερό.

Αυτές τις μέρες (εδω και μια εβδομάδα περίπου) που παράλληλα έγιναν και κάποιες διακοπές νερού από έργα της ΕΥΔΑΠ δεν έχω καθόλου ζεστό νερό ή αυτό ειναι απλά...χλιαρό.

Βέβαια ο ήλιος στην Αθήνα αυτές τις μέρες ειναι ελάχιστον μια που έχει συνεφιά αλλά και πάλι δεν επιτρέπεται μια εβδομάδα να αναβω τον κανονικό θερμοσίφωνα.

Υποτίθεται οτι αυτοί κρατάνε το ζεστό νερό.

 

Να υποθέσω οτι έχω πρόβλημα? Οτι ειναι φυσιολογικό λόγω των τελευταίων ημερων συνεφιάς? Αλλά αν ειναι έτσι τωρα, πως θα ειναι το χειμώνα με τις συνεχόμενες βροχές και τα κρύα?

 

Ευχαριστώωω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρες. Απο ηλιακούς δε ξέρω οπότε μη βαράτε.

Στο σπιτι που νοικιάζω υπάρχει ένας δεκαετίας. Δε ξέρω μάρκες τιποτε.

Αυτο που ξέρω ειναι οτι από τον Μάιο που κατοικώ εκεί, είχα μόνιμα ζεστό νερό.

Αυτές τις μέρες (εδω και μια εβδομάδα περίπου) που παράλληλα έγιναν και κάποιες διακοπές νερού από έργα της ΕΥΔΑΠ δεν έχω καθόλου ζεστό νερό ή αυτό ειναι απλά...χλιαρό.

Βέβαια ο ήλιος στην Αθήνα αυτές τις μέρες ειναι ελάχιστον μια που έχει συνεφιά αλλά και πάλι δεν επιτρέπεται μια εβδομάδα να αναβω τον κανονικό θερμοσίφωνα.

Υποτίθεται οτι αυτοί κρατάνε το ζεστό νερό.

 

Να υποθέσω οτι έχω πρόβλημα? Οτι ειναι φυσιολογικό λόγω των τελευταίων ημερων συνεφιάς? Αλλά αν ειναι έτσι τωρα, πως θα ειναι το χειμώνα με τις συνεχόμενες βροχές και τα κρύα?

 

Ευχαριστώωω

Συμπλήρωσε υγρά για αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα , ανάμεσα σε αυτούς τους 2 ποιος είναι καλύτερος Link.png Site: αυτος ή Link.png Site: αυτος ?
η διάφορα τους είναι στο εξωτερικό περίβλημα .
τι άλλα πρέπει να προσέξω στην αγορά ηλιακού ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσα ατομα θα το δουλευετε?? αναλογως τα ατομα και την χρηση παει το μεγεθος του ηλιακου.για αρχη πες μου αυτο και θα σου πω.υπαρχουν πολλα που πρεπει να προσεξεις.απαντησε στην πρωτη μου ερωτηση και θα σου λυσω ολες σου τις αποριες.ειμαι υδραυλικος και βαζω πολλα χρονια ηλιακους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα , ανάμεσα σε αυτούς τους 2 ποιος είναι καλύτερος Link.png Site: αυτος ή Link.png Site: αυτος ?

η διάφορα τους είναι στο εξωτερικό περίβλημα .

τι άλλα πρέπει να προσέξω στην αγορά ηλιακού ?

Πολλοί ακριβοί σε σχέση με αυτά που προσφέρουν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες εναν 200 λιτρα με 4τ.μ τζαμια για να εισαι ανετος και να κανετε μπανια οσα θελετε.προτιμησε επιλεκτικο ηλιακο ωστε και με ελαχιστο ηλιο ακομα και οταν εχει συννεφια να εχει ζεστο νερο.τριπλης ενεργειας αν εχεις και καλοριφερ ωστε να τον συνδεσεις.Υπολογισε περιπου αγορα σε κατι καλο 750-800€.μαρκα και αγορα απο οπου θελεις και προτιμας εσυ.μην δωσεις λεφτα παραπανω για κατι πολυ επωνυμο δεν αξιζει.πληρωνεις μονο το ονομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες εναν 200 λιτρα με 4τ.μ τζαμια για να εισαι ανετος και να κανετε μπανια οσα θελετε.προτιμησε επιλεκτικο ηλιακο ωστε και με ελαχιστο ηλιο ακομα και οταν εχει συννεφια να εχει ζεστο νερο.τριπλης ενεργειας αν εχεις και καλοριφερ ωστε να τον συνδεσεις.Υπολογισε περιπου αγορα σε κατι καλο 750-800€.μαρκα και αγορα απο οπου θελεις και προτιμας εσυ.μην δωσεις λεφτα παραπανω για κατι πολυ επωνυμο δεν αξιζει.πληρωνεις μονο το ονομα.

 

Αν και σέβομαι το γεγονός ότι είσαι επαγγελματίας του χώρου αυτό (το υπογραμμισμένο) θεωρώ ότι δεν υφίσταται.

Πολύ απλά αν έχει συννεφιά ΚΑΝΕΝΑΣ ηλιακός δεν θα σου επιτρέψει να μπεις στο μπάνιο.

Να "σπάσει" το νερό; Ναι

Να βοηθήσει στην περίπτωση που περίσσεψε λίγο από την προηγούμενη ηλιόλουστη μέρα; Ίσως.

Αλλά να ζεστάνει κρύο νερό με συννεφιά, ούτε οι συλλέκτες κενού.

Τώρα αναφορικά με την γενικότητα ότι στα επώνυμα πληρώνεις μόνο το όνομα (χωρίς εξαιρέσεις) θεωρώ ότι είναι πολύ ισοπεδωτικό.

Ίσως να πληρώνεις ΚΑΙ το όνομα. Αλλά πως χτίστηκε αυτό το όνομα; Σε τελευταία ανάλυση σε άλλους τομείς (πχ Coca Cola) μπορεί να πει κανείς ότι για το συγκεκριμένο προϊόν γίνεται σχεδόν "πλύση εγκεφάλου" από τις διαφημίσεις. Το ίδιο όμως δεν έγινε, τουλάχιστον μέχρι τώρα, για τους ηλιακούς. Πώς ακριβώς απέκτησαν το όνομα τους οι όποιοι επώνυμοι;

Όσο αφορά την πρότασή για τα λίτρα θεωρώ οτι είναι απο τις λίγες φορές εδώ στο φόρουμ (αλλά και σε συζητήσεις με φίλους και γνωστούς) που κάποιος προτείνει μια πραγματικά σωστή (κατά τη γνώμη μου) και άνετη χωρητικότητα και όχι την κλασσική ατάκα των 160 λίτρων που βλέπω να προτείνεται ως η λύση για τα πάντα (από ζευγάρια μέχρι και...πολύτεκνες οικογένειες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτα ισως να μην το διατυπωσα καλα.ηθελα να πω με διακοπτομενη συννεφια.οχι ολη την ωρα συννεφια και θα σου ζεστανει το νερο.αν εχει ηλιο και συννεφια δηλαδη οχι 100% ηλιο παλι ζεσταινει το νερο.δεν θα ζεματαει αλλα το μπανιο σου το κανεις.τουλαχιστον τοσα χρονια που τα βαζουμε οι πελατες μας λενε με τους επιλεκτικους συλλεκτες οχι με 100% ηλιο αλλα με διαστηματα συννεφιας παλι ζεστανε το νερο αξιοπρεπως.τωρα οσο για τα χρηματα εννοουσα να μην παρει ηλιακο με χσλκινο boiler κτλπ ακριβα που υπαρχουν γιατι το κοστος παει σε 1400++ οποτε στα 2πλα χρηματα.βεβαια επιλογη του ειναι.οσο για το πως αποκτησαν το ονομα τους απλα εχουν μεγαλυτερη "αντοχη" στον χρονο για πχ το boiler χαλκου αντεχει με εγγυηση 30 χρονια ενω το κανονικο με την πολυουρεθανη που βαζουν σχεδον το 90% των ανθρωπων που ειναι φθηνοτερο εχει εγγυηση 5 χρονια.βεβαια δεν παιζουν ρολο μονο τα boiler αλλα και οι συλλεκτες και η μονωση και ολα.αλλα πιστευω και γ αυτο του το προτινα να παρει εναν ηλιακο μεσης λυσης με 750-800€ αξιοπρεπεστατο με καλη αντοχη 10-15 χρονων με την αναλογη συντηρηση παντα.οσο για τα λιτρα ναι του προτεινα 200 λιτρα για να ειναι ανετος με το νερο και εκτος αυτου η διαφορα χρηματων δεν ειναι μεγαλη.οποτε αξιζει ενας 200 λιτρα με 4τμ τζαμια για να υπαρχει αφθονο νερο για τα ατομα που ειπε και να εχει και ενα αποθεμα αν θελει ζεστο νερο για τιποτα αλλο.

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα , ανάμεσα σε αυτούς τους 2 ποιος είναι καλύτερος Link.png Site: αυτος ή Link.png Site: αυτος ?

η διάφορα τους είναι στο εξωτερικό περίβλημα .

τι άλλα πρέπει να προσέξω στην αγορά ηλιακού ?

 

Να προσέξεις πρώτα απ' όλα την συγκεκριμένη σου πρόταση.

Αν διαβάσεις παλαιότερα ποσταρίσματα (για να μην τα ξαναλέμε) στο παρόν νήμα θα δεις ότι έχει γίνει σχετική συζήτηση για τη συγκεκριμένη εταιρία με "ενδιαφέρουσες" θέσεις.

Επίσης αν βαριέσαι να ψάχνεις στο νήμα ρίξε απλά μια ματιά στο site που παρέθεσες αλλά διάβασε προσεκτικά. Για την εταιρία, το προφίλ της, κλπ. Όχι πράγματα που μπορεί να λέει κάποιος ανταγωνιστής αλλά αυτά που λέει η ίδια εταιρία.

 

πχ "Η εταιρεία μας εδρεύει στην Αθήνα σε ιδιόκτητες εγκαταστάσεις 180 m2, απασχολεί επιστημονικό - τεχνικό προσωπικό - εξειδικευμένα συνεργεία και βασική δραστηριότητά της είναι η κάλυψη των αναγκών των πελατών της με ένα ευρύ φάσμα προϊόντων "

 

Τί σόϊ εγκαταστάσεις είναι αυτές που έχουν εμβαδόν σαν ένα μεγάλο διαμέρισμα?

 

Επίσης πρόσεξες το λογότυπο πάνω δεξιά; Το οβάλ σχήμα με το αποκάτω κείμενο έχει μια ανορθογραφία; Τυχαίο; Δε νομίζω. ;)

Και πως βρέθηκαν δύο μεγάλα ονόματα του παρελθόντος που έκλεισαν κάτω απ' την ίδια "στέγη";

Κοιτα ισως να μην το διατυπωσα καλα................

 

Απλά το επισήμανα γιατί από τότε που κοιτούσα για ηλιακό (πριν χρόνια) αλλά πολύ περισσότερο σήμερα, πολλοί πωλητές "πουλάνε" παραμύθια για ηλιακούς που ζεσταίνουν ακόμα και όταν χρειάζεται να ανάβουμε τα φώτα στο αυτοκίνητο από τη συννεφιά.

Η εξήγηση σου είναι πολύ αναλυτική γιατί όντως οι επιλλεκτικοί συλλέκτες απ' ότι ακούω είναι αρκετά γρήγοροι και άρα κάνουν δουλειά στην διακοπτόμενη συννεφιά.

Όχι γιατί αποδίδουν στη συννεφιά αλλά γιατί προλαβαίνουν να κάνουν δουλειά σε μικρά διαστήματα ηλιοφάνειας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά το επισήμανα γιατί από τότε που κοιτούσα για ηλιακό (πριν χρόνια) αλλά πολύ περισσότερο σήμερα, πολλοί πωλητές "πουλάνε" παραμύθια για ηλιακούς που ζεσταίνουν ακόμα και όταν χρειάζεται να ανάβουμε τα φώτα στο αυτοκίνητο από τη συννεφιά.
Η εξήγηση σου είναι πολύ αναλυτική γιατί όντως οι επιλλεκτικοί συλλέκτες απ' ότι ακούω είναι αρκετά γρήγοροι και άρα κάνουν δουλειά στην διακοπτόμενη συννεφιά.
Όχι γιατί αποδίδουν στη συννεφιά αλλά γιατί προλαβαίνουν να κάνουν δουλειά σε μικρά διαστήματα ηλιοφάνειας

Και πολυ καλα εκανες και το επισημανες και εγω εκανα λαθος στην διατυπωση μου.το σωστο ειναι αυτο που ειπες και εσυ προλαβαινουν να κανουν δουλεια σε μικρα διαστηματα ηλιοφανειας.καλα και εγω τοσα χρονια το τι εχω ακουσει δεν λεγεται.πολυ ψεμα και παραμυθια απο τους εμπορους που τα πουλανε.αλλα η αληθεια φαινεται οταν το τοποθετησεις και περασει ο καιρος και μας πουν την γνωμη τους οι πελατες που στην τελικη αυτοι κανουν την χρηση του ηλιακου.παντως με τους επιλεκτικους συλλεκτες με μικρα διαστηματα ηλιοφανειας κανουν την δουλεια τους.οχι στο 100% αλλα το μπανιο σου το κανεις.τελος θα ηθελα να προσθεσω οτι εχω βαλει ηλιακο αξιας 1700€ και τρυπησε σε 8 χρονια βεβαια το αλλαξε η εταιρια δωρεαν και εχω βαλει ηλιακο αξιας 800€ και εδω και 13 χρονια δεν εχει βγαλει το παραμικρο θεμα.αυτο το αναφερω απλα γιατι μερικες φορες δεν ισχυει το οτι πληρωσεις παιρνεις.σπανιο αλλα ισχυει μερικες φορες.αυτο δεν ειναι μονο με τα ηλιακα αλλα με ολα τα πραγματα που αγοραζουμε.βεβαια οπως προειπα τα σερβις παντα να μην τα ξεχναμε. Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 για πχ το boiler χαλκου αντεχει με εγγυηση 30 χρονια ενω το κανονικο με την πολυουρεθανη που βαζουν σχεδον το 90% των ανθρωπων που ειναι φθηνοτερο εχει εγγυηση 15 χρονια.

και εδώ θέλει λίγο φτιάξιμο η διατύπωση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...