Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και εδώ θέλει λίγο φτιάξιμο η διατύπωση :P

Eιναι πολυ απλο.τα κανονικα boiler με την κανονικη επενδυση αντεχουν πιο λιγα χρονια απο τα αρκετα πιο ακριβα με τον χαλκο που εχουν πολυ μεγαλυτερη αντοχη αλλα και αξια...δεν βλεπω κατι το δυσκολο στο να το καταλαβει καποιος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Eιναι πολυ απλο.τα κανονικα boiler με την κανονικη επενδυση αντεχουν πιο λιγα χρονια απο τα αρκετα πιο ακριβα με τον χαλκο που εχουν πολυ μεγαλυτερη αντοχη αλλα και αξια...δεν βλεπω κατι το δυσκολο στο να το καταλαβει καποιος :P

Συμφωνώ, απλά η "κανονική επένδυση" όπως φαίνεται ότι το εννοείς, δεν είναι πολυουρεθάνη, αλλά επισμάλτωση (glass). ;)

Επίσης, δεν έχω πετύχει ποτέ glass με 15 χρόνια εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επισμαλτωση ειναι glass και εχει και πολυουρεθανη.αν ποτε δεις στα πλαγια εναν ηλιακο εκει που συνδεουμε τα ρευματα θα δεις την πολυουρεθανη φαινεται λιγακι.στα ηλιακα που βαζω εγω εχει το boiler 5 χρονια εγγυηση τρυπηματος.σορυ λαθος μου πανω στην βιασυνη μου.γραφω απο το κινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επισμαλτωση ειναι glass και εχει και πολυουρεθανη.αν ποτε δεις στα πλαγια εναν ηλιακο εκει που συνδεουμε τα ρευματα θα δεις την πολυουρεθανη φαινεται λιγακι.στα ηλιακα που βαζω εγω εχει το boiler 15 χρονια εγγυηση τρυπηματος.μηπως μπερδευεσε με τα θερμοσιφωνα που βαζουμε στο παταρι που ειναι και αυτα glass αλλα εχουν τα περισσοτερα 5 χρονια εγγυηση;

Η πολυουρεθάνη μπαίνει σε όλους τους θερμοσίφωνες (χάλκινους, ανοξείδωτους, glass) για θερμική μόνωση, εξωτερικά του θερμοδοχείου. Δεν έχει σχέση με το υλικό, ούτε με την αντοχή του.

Από περιέργεια, ποια μάρκα είναι αυτή που δίνει 15 χρόνια σε glass?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πολυουρεθάνη μπαίνει σε όλους τους θερμοσίφωνες (χάλκινους, ανοξείδωτους, glass) για θερμική μόνωση, εξωτερικά του θερμοδοχείου. Δεν έχει σχέση με το υλικό, ούτε με την αντοχή του.

Από περιέργεια, ποια μάρκα είναι αυτή που δίνει 15 χρόνια σε glass?

Σου απαντησα απο πανω δες το. 5χρονια τρυπηματος εγγυηση οχι 15 απλα γραφω απο το κινητο κ γινονται κ λαθη πανω στην γρηγοραδα ;-) μαρκα δεν μπορω να σου πω απο εδω γιατι θα ειναι σαν διαφημιση. ;-)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα... μου εφαγε 6 μερες να διαβασω σχεδον ολο το θεμα....

 

ειμαι Αθηνα και η ταρατσα εχει ολη την ημερα ηλιο δοξα τον Θεο!

το μπατζετ μου ειναι μεχρι 650 ευρω. 

Μαλλον κατεληξα σε αυτους τους δυο ηλιακους

http://www.airconenergy.gr/gr/el/products/iliakos-thermosifonas-glass-160lit26m-epilektikos-als-seira-aelios-diplis-energeias

ή

http://www.airconenergy.gr/gr/el/products/compact-160lt-diplis-energeias

δεδομενου οτι ειναι και οι δυο επωνυμοι και μαλλον ειδα θετικα σχολια σαν ισοζυγιο γνωμων και ειναι και στο ευρος τιμων που επιθυμω.

 

ο ενας ειναι ανοιχτου τυπου και ο αλλος κλειστου...

ο ενας καθετος, ο αλλος οριζοντιος

το ξερω ειναι πολυ διαφορετικοι ηλιακοι...

εσεις τι προκρινετε σαν τελικη αγορα?

 

 

εχετε κατι αλλο συγκεκριμενο να προτεινετε?

 

ευχαριστω εκ των προταιρων για τον χρονο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε κλειστου τυπου για να μη εχεις θεμα με τα πολυ κρυα με σπασιματα και τετοια.κλειστου τυπου που λειτουργει με τα υγρα του και εισαι οκ.και οριζοντιο οπως ολος ο κοσμος ;-)τωρα οσο για την μαρκα οτι αρεσει του καθενος και αναλογως το μπατζετ του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και βρέθηκε μία καλή άκρη στον Κωτσόβολο (15% έκπτωση επί της αρχικής τιμής + 12 άτοκες δόσεις χωρίς χρήση πιστωτικής) αξίζει κανένας από δαύτους ή είναι όλοι για τα θηρία ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και βρέθηκε μία καλή άκρη στον Κωτσόβολο (15% έκπτωση επί της αρχικής τιμής + 12 άτοκες δόσεις χωρίς χρήση πιστωτικής) αξίζει κανένας από δαύτους ή είναι όλοι για τα θηρία ; 

Δεν μας δινεις την ακρη και σε μας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και βρέθηκε μία καλή άκρη στον Κωτσόβολο (15% έκπτωση επί της αρχικής τιμής + 12 άτοκες δόσεις χωρίς χρήση πιστωτικής) αξίζει κανένας από δαύτους ή είναι όλοι για τα θηρία ; 

Τον 200/3 μαρκ4 τριεν τον πήρα 1200 τελική το καλοκαίρι με άλλη έκπτωση απο την τράπεζα Πειραιώς (χωρίς να έχω πιστωτική όμως).

Δε ξέρω τη διαφορά με αυτόν 

http://www.kotsovolos.gr/site/small-home-appliances/hliakoi-thermosifones/129616-calpak-gigaxs-200/3-trien

 

Απλά το αναφέρω για όποιον κοιτάει την αγορά τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και βρέθηκε μία καλή άκρη στον Κωτσόβολο (15% έκπτωση επί της αρχικής τιμής + 12 άτοκες δόσεις χωρίς χρήση πιστωτικής) αξίζει κανένας από δαύτους ή είναι όλοι για τα θηρία ; 

Και με την έκπτωση, πολύ ακριβοί μου φαίνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδη στις αγγελιες μπορει να μην το δειτε και καποιος να ενδιαφερεται το βαζω και εδω...αν ειναι λαθος ο Mod ας κανει ενα delete

 

ειναι ολοκαινουργια για calpak ηλιακο.

 

http://www.insomnia.gr/classifieds/various/variousvarious/342281-%CF%83%CE%B5%CF%84-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-calpak-%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF/

 

(η τιμη δεν βγηκε απο εμενα.το πουλανε 85 ευρω + ΦΠΑ σε 2 πολυ γνωστα μαγαζια στον πειραια που ρωτησα. η φωτο δεν ειναι η κανονικη με αυτο που πωλειται.το πραγματικο ανταλλακτικο ειναι αρκετα μεγαλο)

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

80-85 ευρώ απ' όσο ξέρω χρεώνεται service ηλιακών που έχει μέσα ΚΑΙ την αντίσταση/θερμοστάτη που βάζεις εδώ (δηλαδή υλικά και εργασία).

Σκέτη αντίσταση βρίσκεις 15-25 ευρώ (κομπλέ με ανόδιο, φλάντζα, βίδες) και κάνα 5άρι τον θερμοστάτη. Δεν ξέρω βέβαια αν αυτή που λες ότι είναι Calpak είναι κάτι διαφορετικό σαν υλικό αλλά η αντίστοιχη χάλκινη για τον δικό μου ηλιακό (glass) κάπου τόσο παίζει ανάλογα το μαγαζί.

 

(υγ κανονικά δεν σχολιάζω αγγελίες μελών αφού πραγματικά πιστεύω ότι ο καθένας μπορεί να πουλήσει κάτι όσο θέλει. απλά επειδή η αγγελία μπήκε στο ενημερωτικό τμήμα του φόρουμ όπου όλοι μας λέμε τις απόψεις μας ΚΑΙ για τις τιμές, είπα να το αναφέρω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η αντισταση και το ανοδιο και φλαντζα και βιδες και λαστιχο οπως την εχω στην αγγελια για τα calpaκ τα ηλιακα που πηρα και ρωτησα εχει 85 ευρω+φπα. τωρα δεν ξερω γιατι εχει τοσο μεγαλη διαφορα απο τα υπολοιπα ηλιακα η αν πληρωνεις την μαρκα απλα τοσο εχει.και εγω ρωτησα και εβαλα την τιμη δεν μου ηρθε ετσι και το εβαλα.απλα στην παρουσα φαση δεν μου χρειαζονται και ειδα οτι πουλουνται και σε μεγαλη τιμη και ειπα να κοψω και 25 ευρω.οποτε αν καποιος την χρειαστει να γλυτωσει και τιποτα.(και εμενα μου φανηκε μεγαλη η τιμη γιατι δεν ειχα ουτε εχω calpak αλλα τοσο πωλειται)

 

(η τιμη ειναι απο πολυ γνωστο καταστημα τεραστιο στον πειραια και για επιβεβαιωση πηρα και ενα αλλο και μου ειπε ακριβως ιδια τιμη...δεν ειναι αυτη που εχω στην φωτο αλλη ειναι απλα την φωτο την εβαλα για το τυπικο το ανταλλακτικο ειναι αρκετα μεγαλο κοντα 45 εκατοστα μηκος.καμια σχεση δεν εχει με τα αλλα που μπαινουν στα υπολοιπα ηλιακα)

 

εννοειται πως καλα εκανες και ειπες την γνωμη σου και γι αυτο εβαλα και εδω την αγγελια που ειναι το αρμοδιο θεμα γιατι μπορει καποιος οντως να τα χρειαζετε αμεσα για το service του ηλιακου του και επειδη ειδα οτι ειναι ακριβα τα ανταλλακτικα να γλυτωσει καποια χρηματα.αν βεβαια οπως προειπα δεν υποκειται στους κανονισμους ας μπει ενα delete.

 

μια ιδεα απο το ποσο εχουν τα ανταλλακτικα ενος calpak.

 

http://solarking.com.gr/store#!/%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC/c/5818505/inview=product24885658&offset=0&sort=normal

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...