Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοείται πως μίλησα γενικά και δεν απάντησα σε σένα (ειδικά τη λέξη "παραπληροφόρηση" σε καμιά περίπτωση δεν μπορώ να τη συνδέσω με σένα αφού η μέχρι τώρα πορεία σου στο νήμα "μιλάει" από μόνη της)

Το κατάλαβα, το έγραψα για να ξεκαθαρίσω ότι δε γνωρίζω τεκμηριωμένη μελέτη για τους ηλιακούς, σε αντίθεση με τα Φ/Β. Πάντως είναι τελείως λογικό να χρειάζεται άμεση ακτινοβολία για να ζεστάνει ο ηλιακός, οπότε μπορεί ούτε το 10-15% που ανέφερα να ισχύει. 

 

Έχω την αίσθηση ότι αυτοί οι ηλιακοί του Μαλτέζου, θερμαίνουν τον όγκο της δεξαμενής και παίρνεις ζεστό νερό από έναν εναλλάκτη. Το κάνουν πολλές εταιρείες στην Τουρκία

Δηλαδή ζεσταίνει 160 λίτρα νερό και το κρατάει ζεστό, και το νερό χρήσης περνάει από εναλλάκτη και ζεσταίνεται στη ροή του από τα 160 λίτρα; Αν εννοείς αυτό, δεν νομίζω να ισχύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

......................Δηλαδή ζεσταίνει 160 λίτρα νερό και το κρατάει ζεστό, και το νερό χρήσης περνάει από εναλλάκτη και ζεσταίνεται στη ροή του από τα 160 λίτρα; Αν εννοείς αυτό, δεν νομίζω να ισχύει. 

 

Ισχύει αφού γράφει στο site "Εύκαμπτος σπειροειδής εναλλάκτης από ανοξείδωτο σωλήνα 316L κατάλληλης επιφάνειας ώστε το νερό του  δικτύου να θερμαίνεται κατά τη διαδρομή του".

Απλά το θερμοδοχείο έχει πχ 160 λίτρα γλυκόλη (όχι νερό) το οποίο ζεσταίνεται και με τη σειρά του ζεσταίνει το νερό που θα περάσει από την σερμπαντίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αφού γράφει στο site "Εύκαμπτος σπειροειδής εναλλάκτης από ανοξείδωτο σωλήνα 316L κατάλληλης επιφάνειας ώστε το νερό του  δικτύου να θερμαίνεται κατά τη διαδρομή του".

Απλά το θερμοδοχείο έχει πχ 160 λίτρα γλυκόλη (όχι νερό) το οποίο ζεσταίνεται και με τη σειρά του ζεσταίνει το νερό που θα περάσει από την σερμπαντίνα.

Εγώ καταλαβαίνω ότι από τον εναλλάκτη περνάει η γλυκόλη από τους συλλέκτες για να ζεστάνει το υπόλοιπο νερό (τα 160λίτρα). Δηλαδή αντί για μανδύα εξωτερικά, έχει σερμπατίνα εσωτερικά. 

Το αντίστροφο το βρίσκω παράλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ καταλαβαίνω ότι από τον εναλλάκτη περνάει η γλυκόλη από τους συλλέκτες για να ζεστάνει το υπόλοιπο νερό (τα 160λίτρα). Δηλαδή αντί για μανδύα εξωτερικά, έχει σερμπατίνα εσωτερικά. 

Το αντίστροφο το βρίσκω παράλογο.

Δεν έχει γλυκόλη. Απλό νερό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει γλυκόλη. Απλό νερό

Μιλάμε δηλαδή για ανοικτού τύπου.

Που δεν το νομίζω, είναι παρωχημένη τεχνολογία.

 

edit: Βρήκα στο site τους τις οδηγίες εγκατάστασης, όπου φαίνεται ότι δεν πρόκειται για ανοικτού τύπου και παίρνει κανονικά γλυκόλη.

http://www.maltezos.gr/files/pdf/%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82%20%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82%20Flex.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Μαλτέζος δεν είχε ποτέ απ' όσο ξέρω ανοικτού κυκλώματος.

Δεν ξέρω αν στο ξεκίνημά του πειραματίστηκε με τον τύπο αλλά τα τελευταία 10 χρόνια τουλάχιστον (τότε πρωτοκοίταξα για ηλιακό για το σπίτι) ήταν μόνο με κλειστό κύκλωμα.

 

υγ εντύπωση μου κάνει (θετική) το γεγονός ότι έχουν στη διάθεση του καθενός μας τις "οδηγίες εγκατάστασης/συντήρησης" ενώ άλλες εταιρίες δεν σου δίνουν καμία πληροφορία (τουλάχιστον τηλεφωνικά ή στο site) προσπαθώντας να σε έχουν "δέσμιό" τους.

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υγ εντύπωση μου κάνει (θετική) το γεγονός ότι έχουν στη διάθεση του καθενός μας τις "οδηγίες εγκατάστασης/συντήρησης" ενώ άλλες εταιρίες δεν σου δίνουν καμία πληροφορία (τουλάχιστον τηλεφωνικά ή στο site) προσπαθώντας να σε έχουν "δέσμιό" τους.

 

Επειδή το έχω πρόχειρο!

http://www.calpak.gr/el/%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%BF#MANUAL

 

Αλλά έχει αρκετά λάθη μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 και σε αυτούς για τον ίδιο λόγο που ανέφερα και πιο πάνω (προσωπικά έχω άλλες αντιρήσεις για την calpak τις οποίες έχω αναφέρει στο παρελθόν, αλλά στον τομέα αυτό δεν μπορώ να πω κάτι).

 

Αναφορικά με τα λάθη, καθώς δεν είμαι τεχνικός (και ούτε έχω όρεξη να διαβάζω manual από συσκευή που δεν έχω) δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλή χρονιά στους αγαπητούς συμφορουμίτες !

 

Θα γίνει αγορά ενός ηλιακού θερμοσίφωνα για κεραμοσκεπή, 160 λίτρων, διπλής ενέργειας, glass με επιλεκτικό συλλέκτη (ες) που προορίζεται για τετραμελή οικογένεια. Ένας μηχανολόγος μου πρότεινε η αγορά να γίνει από cosmosolar ή από novart

 

Τεχνικά χαρακτηριστικά ηλιακών cosmosolar : http://www.cosmosolar.com/images/pdf/cosmosolar.pdf

Τεχνικά χαρακτηριστικά ηλιακών novart (sante) : http://www.novart.gr/img/products/downloads/pricelists2014/T4.pdf

 

Aπ' ότι βλέπω τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά είναι παρόμοια. Είναι ικανοποιητικά ;

Οι εταιρίες αυτές είναι αξιόπιστες ; Γνωρίζετε κάτι παραπάνω γι' αυτές ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά στους αγαπητούς συμφορουμίτες !

 

Θα γίνει αγορά ενός ηλιακού θερμοσίφωνα για κεραμοσκεπή, 160 λίτρων, διπλής ενέργειας, glass με επιλεκτικό συλλέκτη (ες) που προορίζεται για τετραμελή οικογένεια. Ένας μηχανολόγος μου πρότεινε η αγορά να γίνει από cosmosolar ή από novart

 

Τεχνικά χαρακτηριστικά ηλιακών cosmosolar : http://www.cosmosolar.com/images/pdf/cosmosolar.pdf

Τεχνικά χαρακτηριστικά ηλιακών novart (sante) : http://www.novart.gr/img/products/downloads/pricelists2014/T4.pdf

 

Aπ' ότι βλέπω τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά είναι παρόμοια. Είναι ικανοποιητικά ;

Οι εταιρίες αυτές είναι αξιόπιστες ; Γνωρίζετε κάτι παραπάνω γι' αυτές ;

Κάποιος μου είχε προτείνει την cosmosolar ως καλή μάρκα, τελικά διάλεξα άλλον ηλιακό γιατί είχει καλύτερη θερμική μόνωση και καλύτερη απόδοση βάσει solarkeymark

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παίδες, ψάχνομαι για Ηλιακό και έχω την εξής απορία:

 

NOBEL και AELIOS είναι η ίδια εταιρία, το ίδιο εργοστάσιο, και από ότι βλέπω στο σάιτ με τα πιστοποιητικά μοιράζονται το ίδιο πιστοποιητικό μοντέλα NOBEL APOLLON AL και AELIOS ALS 

 

γιατί λοιπόν να επιλέξω:

 

Nobel Classic 160lt/3.0m² Glass Επιλεκτικός Διπλής Ενέργειας στα 703

και όχι 

Nobel Aelios 160lt/3.0m² Glass ALS Επιλεκτικός Διπλής Ενέργειας  στα 602 ;;

 

βλαμμένο δεν θα είμαι αν δώσω  +100 για το ίδιο προϊόν με άλλο όνομα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδια εταιρεία και ίδιο εργοστάσιο δε σημαίνει κατ' ανάγκη και ίδιο προϊόν. Πολλές εταιρείες διαφοροποιούν τα brands τους. Έχουν κάποιο με καλύτερη ποιότητα και κατασκευή, και κάποιο άλλο πιο προσιτό. Τα χαρακτηριστικά φυσικά, είναι ίδια, σε άλλα σημεία εντοπίζονται οι διαφορές.

 

Αν ξέρεις τις διαφορές ανάμεσα στους δύο, κρίνεις τι θέλεις και διαλέγεις. Αν δε τις ξέρεις, τις μαθαίνεις. Πιθανώς να σε βοηθήσει κι ο αντιπρόσωπος.

 

"Βλαμμένο" όπως το λες, θα είσαι αν διαλέξεις το φτηνότερο νομίζοντας ότι είναι το ίδιο, με μόνο δεδομένο ότι παράγονται απ'την ίδια εταιρεία. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήρα τηλ στη νοβελ και μου είπαν οτι στο aelios το πλαίσιο του συλλέκτη είναι συναρμολογούμενο αλουμίνιο ενώ στον classic/apollon είναι μονοκόμματο καλύτερης ποιότητας και με καλύτερη απόδοση/μόνωση/ανθεκτικότητα (το aelios δηλαδή είναι η φθηνή τους λύση) επίσης τα καζάνια έχουν διαφορά στην ποιότητα κατασκευής.

 

οτι με τον classic θα έχω καλύτερη απόδοση το χειμώνα

 

χμμμ  :ph34r:  :ph34r:  :ph34r:

 

θα τα δω από κοντά και θα αποφασίσω 

 

αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι διαβάζοντας τα πιστοποιητικά, τα νούμερα είναι ίδια και για τους 2 συλλέκτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήρα τηλ στη νοβελ και μου είπαν οτι στο aelios το πλαίσιο του συλλέκτη είναι συναρμολογούμενο αλουμίνιο ενώ στον classic/apollon είναι μονοκόμματο καλύτερης ποιότητας και με καλύτερη απόδοση/μόνωση/ανθεκτικότητα (το aelios δηλαδή είναι η φθηνή τους λύση) επίσης τα καζάνια έχουν διαφορά στην ποιότητα κατασκευής.

 

οτι με τον classic θα έχω καλύτερη απόδοση το χειμώνα

 

χμμμ  :ph34r:  :ph34r:  :ph34r:

 

θα τα δω από κοντά και θα αποφασίσω 

 

αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι διαβάζοντας τα πιστοποιητικά, τα νούμερα είναι ίδια και για τους 2 συλλέκτες.

εγω οταν πηρα τον classic δεν υπηρχε ο aelios. Μετα που ηθελε να βαλει ενας γνωστος ο μαγαζατορας του ειπε οτι ειναι ιδιο σε αποδοση με τον classic αλλα δεν εχει το πρεσαριστο κασωμα και οτι μελλοντικα θα του παρουσιασει υγρασια..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...