Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμα και σωστό προσανατολισμό να είχε η σκεπή σου, με την πολύ μικρή κλίση που έχει (όπως και οι περισσότερες εν ελλάδι) θα χρειαζόταν να τον ανασηκώσεις για να του δώσεις την κλιση των 40-45 μοιρών που χρειάζεται για να δουλεύει σωστά. Άρα την "ομορφιά" στην στέγη δεν θα την γλύτωνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ακόμα και σωστό προσανατολισμό να είχε η σκεπή σου, με την πολύ μικρή κλίση που έχει (όπως και οι περισσότερες εν ελλάδι) θα χρειαζόταν να τον ανασηκώσεις για να του δώσεις την κλιση των 40-45 μοιρών που χρειάζεται για να δουλεύει σωστά. Άρα την "ομορφιά" στην στέγη δεν θα την γλύτωνες

 

Βασικά ήθελα να το πω...η φώτο δεν ειναι δικη μου απτο νετ την βρήκα για παράδειγμα για να δείξω την κατεύθυνση που πρέπει να πάρει ο ηλιακός πάνω στην σκεπή σύμφωνα με αυτό που μου είπες (κεραία Nova) που εχω στο σπιτι..η σκεπή μου ειναι αρκετά εώς πολύ πιο μυτερή..μεγάλη κλίση!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε καμιά γνώμη για τη Sonne Aktion (Sol Ε.Π.Ε.) όποιος γνωρίζει. Πόσα χρόνια περίπου είναι στο χώρο, τι όνομα έχει, πόσες φορές έχει βαρέσει κανόνι κλπ κλπ. Όσο και αν δε θέλω να εντυπωσιάζομαι από φαντεζί δηλώσεις, μου κάνει εντύπωση η 50ετής εγγύηση λόγω του ότι χαρακτηρίζεται ως γραπτή και εργοστασιακή.  Επίσης, πέρα από το ότι παίρνει πιστοποίηση για πόσιμο νερό, το οποίο σηκώνει νερό και στην τελική δε με ενδιαφέρει καθόλου να το πίνω παρά μόνο να το λούζομαι, μου κάνει τρομερή εντύπωση το τεστ του δοχείου στα 20bar σύμφωνα με το site τους. Θα έπαιρνα όρκο ότι αν εταιρείες σαν τον Μαλτέζο με 1.5mm ανοξείδωτο, το τεστάρουν στα 10bar, ένα χάλκινο θα έπρεπε να είναι γύρω στα 3mm για να περάσει το τεστ στην ίδια πίεση. Και για τη διπλάσια φυσικά ούτε λόγος. Και όμως βλέπω ότι είναι μόνο 2mm. Πραγματικά ενώ πήγαινα προς ηλιοακμή έως τώρα, θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά αν μπορούσα να πιστοποίησω ότι τα όσα λέγονται είναι αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κανείς το παρακάτω φίλτρο για όλη την εγκατάσταση του σπιτιού?

http://e-filters.eu/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=137&category_id=39&option=com_virtuemart&Itemid=18&lang=el

 

Έχω πολλά άλατα και φοβάμαι ότι και με αλλαγή κάθε χρόνο του ανοδίου, πάλι θα μειωθεί η απόδοση του ηλιακού

 

 

καμιά γνώμη?

είμαι έτοιμος να κάνω την παραγγελία γιατι το νερό εδώ είναι ΠΟΛΥ χάλια αλλά δε ξέρω κατα πόσο δουλεύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμιά γνώμη?

είμαι έτοιμος να κάνω την παραγγελία γιατι το νερό εδώ είναι ΠΟΛΥ χάλια αλλά δε ξέρω κατα πόσο δουλεύει

δεν ξερω απο φιλτρα αλλα μου ειχαν πει οτι σε αυτο το μαγαζι εχει καλες τιμες http://www.aquaplus.gr/επικοινωνια/επικοινωνια.html
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε καμιά γνώμη για τη Sonne Aktion (Sol Ε.Π.Ε.) όποιος γνωρίζει. Πόσα χρόνια περίπου είναι στο χώρο, τι όνομα έχει, πόσες φορές έχει βαρέσει κανόνι κλπ κλπ. Όσο και αν δε θέλω να εντυπωσιάζομαι από φαντεζί δηλώσεις, μου κάνει εντύπωση η 50ετής εγγύηση λόγω του ότι χαρακτηρίζεται ως γραπτή και εργοστασιακή.  Επίσης, πέρα από το ότι παίρνει πιστοποίηση για πόσιμο νερό, το οποίο σηκώνει νερό και στην τελική δε με ενδιαφέρει καθόλου να το πίνω παρά μόνο να το λούζομαι, μου κάνει τρομερή εντύπωση το τεστ του δοχείου στα 20bar σύμφωνα με το site τους. Θα έπαιρνα όρκο ότι αν εταιρείες σαν τον Μαλτέζο με 1.5mm ανοξείδωτο, το τεστάρουν στα 10bar, ένα χάλκινο θα έπρεπε να είναι γύρω στα 3mm για να περάσει το τεστ στην ίδια πίεση. Και για τη διπλάσια φυσικά ούτε λόγος. Και όμως βλέπω ότι είναι μόνο 2mm. Πραγματικά ενώ πήγαινα προς ηλιοακμή έως τώρα, θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά αν μπορούσα να πιστοποίησω ότι τα όσα λέγονται είναι αλήθεια.

Αφού ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο, κάνε αναζήτηση με τη λέξη sonne στο θέμα να βρεις σχετικά, δεν είναι ανάγκη να το διαβάσεις όλο.

Για την εταιρεία δεν ξέρω τις πληροφορίες που ζητάς, εκτός από το ότι είναι κατασκευαστής.

Έχω  τέτοιο ηλιακό εδώ και 4 χρόνια και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. 

Η εγγύηση να ξέρεις ότι δεν καλύπτει κόστος μεταφοράς και εγκατάστασης, πριν από λίγες μέρες έγραψε κάποιος που τη χρειάστηκε στα 16 χρόνια, ψάξε το είναι πρόσφατο.

 

Για τη δοκιμή πίεσης που λες, καταρχάς ο μαλτέζος δε νομίζω να έχει 1,5mm πάχος μόνο στο δοχείο. Ωστόσο, αυτό δε λέει κάτι για την αντοχή στην πίεση, δεν πάνε αναλογικά και σίγουρα η μέγιστη αντοχή δεν καθορίζεται από το πάχος της λαμαρίνας αλλά από τη διαμόρφωση της κατασκευής και τις συγκολλήσεις. Για παράδειγμα ένα κουτάκι αναψυκτικού αντέχει σε 4bar και έχει πάχος γύρω στο 0,1mm.

Η πίεση δοκιμής στους θερμοσίφωνες λογικά πρέπει να καθορίζεται ως ελάχιστη στα 10bar λόγω κάποιου προτύπου/ παραδοχής, γιατί αυτή είναι και η πίεση εκτόνωσης της εκτονωτικής βαλβίδας που έχουν. H sonne ίσως να επιλέγει να την κάνει στη διπλάσια πίεση για λόγους marketing, μιας και στο παρελθόν πρέπει να υπήρχαν αμφιβολίες για την αντοχή των χάλκινων δοχείων.

edit: Το έψαξα λίγο παραπάνω. Έχουμε και λέμε: 

Μια πιστοποίηση που παίρνουν οι ηλιακοί στο θέμα της αξιοπιστίας  είναι κατά το πρότυπο EN-12976. Για παράδειγμα της sonne εδώ.

Στο πιστοποιητικό δηλώνεται ως μέγιστη πίεση λειτουργίας του δοχείου τα 1000kpa, που ισοδυναμεί με 10bar.

Διαβάζοντας το πρότυπο εδώ , στη σελ 8 λέει για την αντοχή στην πίεση, ότι το δοχείο υποβάλλεται σε πίεση, 1,5 φορές μεγαλύτερη από τη δηλωθείσα μέγιστη πίεση λειτουργίας. Άρα έχει δοκιμαστεί στα 15bar σίγουρα (το πρότυπο που στείλανε για πιστοποίηση).

 

Περαιτέρω, αυτό που λέει η sonne είναι ότι τα δοχεία της αντέχουν σε 20bar. Πιθανώς να το έχουν δοκιμάσει, ωστόσο εσύ μπορείς να είσαι βέβαιος για τα 15, βάσει των πιστοποιητικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μαλτέζος έχει 1,5mm γιατί μου το είπε δια ζώσης στο κεντρικό του κατάστημα στο Φάληρο. Αν έχει παραπάνω ας πρόσεχε :P

O romina έχει 3mm γιατί το γράφει στο διαφημιστικό του φυλλάδιο και στο site. Δεν τους έχω βρει στο τηλέφωνο ακόμη :unsure:

Ο helioakmi έχει 2,5mm σύμφωνα με το pdf στο επίσημο site τους και 3mm βάση του site εξουσιοδοτημένου συνεργάτη τους. Αναμένω τηλέφωνο για να τους ρωτήσω τι ισχύει μαζί με άλλα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν και δε γράφουν.

Μιλάμε πάντα για ανοξείδωτο.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την έρευνα για τα 15bar. Μου γλύτωσες χρόνο και κόπο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα -villasg-, ο  NOBEL CLASIC kai o SONNE παραγωνται στη Βουλγαρια...Μηλησα με την αντιπροσωπεια στις Αχαρνες και

μου το επιβαβαιωσαν.....κριμα

Καπιος αλλος ηλιακος ναναι Ελληνικος και καλος???......

Αντε συνφορμιστες.....HELP...::--))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα -villasg-, ο  NOBEL CLASIC kai o SONNE παραγωνται στη Βουλγαρια...Μηλησα με την αντιπροσωπεια στις Αχαρνες και

μου το επιβαβαιωσαν.....κριμα

Καπιος αλλος ηλιακος ναναι Ελληνικος και καλος???......

Αντε συνφορμιστες.....HELP...::--))

Με ποια αντιπροσωπεία μίλησες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω. Μιας κ είμαστε σε χώρα που δεν μας λείπει ο ήλιος το καλοκαίρι κ επειδή τον χειμώνα είναι που τον χρειαζόμαστε περισσότερο, ακόμα ακόμα και για προστασία του από υπερβολική παραγωγή ζεστού νερού, δεν θα έπρεπε όλοι η οικιακοί ηλιακοί στην Ελλάδα, να υψώνονται σε γωνία βελτιστοπόιησης για τον χειμώνα?

Και αν ναι πόση είναι αυτή η γωνία? Διαβάζω ένα μπακαλίστικο τρόπο +10~15 μοίρες από το γεωγραφικό πλάτος , αλλά επειδή ακριβώς είναι μπακαλίστικος, υπάρχει κάτι πιο ακριβές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω. Μιας κ είμαστε σε χώρα που δεν μας λείπει ο ήλιος το καλοκαίρι κ επειδή τον χειμώνα είναι που τον χρειαζόμαστε περισσότερο, ακόμα ακόμα και για προστασία του από υπερβολική παραγωγή ζεστού νερού, δεν θα έπρεπε όλοι η οικιακοί ηλιακοί στην Ελλάδα, να υψώνονται σε γωνία βελτιστοπόιησης για τον χειμώνα?

Και αν ναι πόση είναι αυτή η γωνία? Διαβάζω ένα μπακαλίστικο τρόπο +10~15 μοίρες από το γεωγραφικό πλάτος , αλλά επειδή ακριβώς είναι μπακαλίστικος, υπάρχει κάτι πιο ακριβές?

 

Εν Ελλάδι η βέλτιστη κλίση για μέγιστη απόδοση το χειμώνα είναι οι 45 μοίρες. Λίγο πάνω ή λίγο κάτω δεν θα αισθανθείς διαφορά αλλά μεγάλη απόκλιση (πχ να το βάλεις στις 30) το "σκότωσες".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποια αντιπροσωπεία μίλησες;

Γεια σου -naive-...βρηκα το τηλ. στο ιντερνετ, τηλεφωνησα και η απαντηση που μου εδωσαν ηταν οτι εχουν μεταφερει το εργοστασιο στα συνορα της Βουλγαριας για λογους -εφοριας-, αλλα εδω συναρμολογουνται η τα -καζανια- η τα -πανελς-...καποιο απ τα δυο....

Αν ξερεις κατι περισοτερο, ενημερωσε με...ειμαι -λιγο- μπερδεμενος οσον αφορα ποιον ηλιακο να διαλεξω.....Κλεινω προς NOBEL CLASIC......αν εχεις να μου προτινεις καποιον καλητερο...PLEASE DO...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου -naive-...βρηκα το τηλ. στο ιντερνετ, τηλεφωνησα και η απαντηση που μου εδωσαν ηταν οτι εχουν μεταφερει το εργοστασιο στα συνορα της Βουλγαριας για λογους -εφοριας-, αλλα εδω συναρμολογουνται η τα -καζανια- η τα -πανελς-...καποιο απ τα δυο....

Αν ξερεις κατι περισοτερο, ενημερωσε με...ειμαι -λιγο- μπερδεμενος οσον αφορα ποιον ηλιακο να διαλεξω.....Κλεινω προς NOBEL CLASIC......αν εχεις να μου προτινεις καποιον καλητερο...PLEASE DO...!!

Έχει ξαναγραφεί ότι έχει μεταφερθεί μέρος της παραγωγής στη Βουλγαρία. Η άποψή μου είναι ότι θα πρέπει να αναζητά και πελάτες εκεί που προτιμά να πληρώνει φόρους και προσφέρει εργασία.

 

Ωστόσο ζήτησα διευκρίνιση επειδή αναφέρεις και τη sonne μαζί με τη nobel, που είναι μια άλλη εταιρεία και δεν έχει σχέση. Φαντάζομαι ήταν εκ παραδρομής.

Να ρωτήσω. Μιας κ είμαστε σε χώρα που δεν μας λείπει ο ήλιος το καλοκαίρι κ επειδή τον χειμώνα είναι που τον χρειαζόμαστε περισσότερο, ακόμα ακόμα και για προστασία του από υπερβολική παραγωγή ζεστού νερού, δεν θα έπρεπε όλοι η οικιακοί ηλιακοί στην Ελλάδα, να υψώνονται σε γωνία βελτιστοπόιησης για τον χειμώνα?

Και αν ναι πόση είναι αυτή η γωνία? Διαβάζω ένα μπακαλίστικο τρόπο +10~15 μοίρες από το γεωγραφικό πλάτος , αλλά επειδή ακριβώς είναι μπακαλίστικος, υπάρχει κάτι πιο ακριβές?

http://www.helapco.gr/ims/file/installers/totee-klimatika.pdf

σελίδα 48

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..........................Η άποψή μου είναι ότι θα πρέπει να αναζητά και πελάτες εκεί που προτιμά να πληρώνει φόρους και προσφέρει εργασία...................

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Και αν και θα ήταν διαφορετικά αν ήταν εξαρχής μια ξένη εταιρία (πχ Βουλγάρικη) το γεγονός ότι ήταν στην Ελλάδα και στα δύσκολα αποσύρθηκε (δικαίωμά της) σίγουρα δεν κερδίζει την συμπάθειά μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα βαρεθηκα να το κουραζω και να ψαχνω .

Παραγγειλα τον NOBEL CLASSIC με 2,6m2 .

720 μετρητα με απεγκατασταση παλιου και τοποθετηση νεου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...