Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικα βαρεθηκα να το κουραζω και να ψαχνω .

Παραγγειλα τον NOBEL CLASSIC με 2,6m2 .

720 μετρητα με απεγκατασταση παλιου και τοποθετηση νεου .

καλα εκανες.. για μενα επρεπε να παρεις με τα 3τμ αλλα προφανως θα σε πηγαινε παραπανω γιατι εχεις και την απεγκατασταση..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλα εκανες.. για μενα επρεπε να παρεις με τα 3τμ αλλα προφανως θα σε πηγαινε παραπανω γιατι εχεις και την απεγκατασταση..

 

1 ατομο ειμαι και καποιες φορες 2 , δεν θελει παραπανω συλλεκτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα -villasg-, ο  NOBEL CLASIC kai o SONNE παραγωνται στη Βουλγαρια...Μηλησα με την αντιπροσωπεια στις Αχαρνες και

μου το επιβαβαιωσαν.....κριμα

Καπιος αλλος ηλιακος ναναι Ελληνικος και καλος???......

Αντε συνφορμιστες.....HELP...::--))

 

Και εγώ με όσους μίλησα το ίδιο μου επιβεβαίωσαν . Ο Νοbel / aelios είναι made in Bulgaria πλέον. Άλλοι λένε μόνο το καζάνι και άλλοι λένε μόνο ο συλλέκτης. Πολλά e-shop επίσης το παραδέχονται (μετά από πίεση) και γενικότερα είναι μια φήμη που έχει αφεθεί να κυκλοφορήσει παντού. Αν δε βγει επίσημη διάψευση από την ίδια την εταιρία μάλλον θα πρέπει να το αποδεχτούμε ως γεγονός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα -villasg-, ο  NOBEL CLASIC kai o SONNE παραγωνται στη Βουλγαρια...Μηλησα με την αντιπροσωπεια στις Αχαρνες και

μου το επιβαβαιωσαν.....κριμα

Καπιος αλλος ηλιακος ναναι Ελληνικος και καλος???......

Αντε συνφορμιστες.....HELP...::--))

Δες και τους Sammler αυτοι φτιαχνονται ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτο που ειχα μαθει απο ανθρωπο του χωρου ειναι οτι οι συλλεκτες aelios ( δεν εχουν SolarKeymark) φτιαχνονται Βουλγαρια , οι συλλεκτες  Απολλον ( εχουν SolarKeymark) φτιχανονται εδω ,

Τα μποιλερ η σειρα aelios =  Βουλγαρια και τα Classic = Ελλαδα .

 

Ο ιδιος άνθρωπος που ειναι αντιπροσωπος εδω στην χαλκιδα του SONNE ( αυτον εχω βαλει εδω 160glass με συλλεκτη fhaethon ) μου εχει πει οτο αυτοι φτιαχνονται εδω στο εργοστασιο στην μεταμορφωση , καθως το επισκεπτετε συχνα και βλεπει τι γινετε .

 

Στην αθηνα επελεξα τον Nobel λογω οικονομικου καθαρα ( ο Sonne εβγαινε κανα 150αρι παραπανω )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αθηνα επελεξα τον Nobel λογω οικονομικου καθαρα ( ο Sonne εβγαινε κανα 150αρι παραπανω )

γι αυτο και γω υποστηριζω nobel.. nobel,sonne,ilioakmi τους θεωρω καλους ηλιακους με την πρωτια να παιρνει ο nobel λογω χαμηλοτερης τιμης..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας από Καβάλα!

 

Είδα σε προηγούμενο post ότι ο Νobel Classic 160 λίτρα με 2,6 τ.μ. συλλέκτες κάνει 720 περασμένος. Εδώ ο αντιπρόσωπος μου ζητάει 730 € και 150 € περαστικά. Ξέρετε πως θα μπορούσα να τον πάρω σε καλύτερη τιμή έστω και χωρίς περαστικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή και έγω έχω πολύ καιρό τωρα που έχω πελαγώσει βρηκα μία αναφορά για το τί θα πρεπει να έχει ένας καλός θερμοσίφωνας. παρακαλω τους "ειδικούς" του κλάδου ή γενικώς γνωστες να προβούν σε διορθώσεις στο παρακάτω κείμενο. έτσι για να τα κάνουμε όλα σε ένα νοικοκυρεμένα.

 

το παρακάτω κείμενο είναι copy-paste από άλλη ιστοσελίδα με τέτοια είδη.

 

Ένας καλός ηλιακός θερμοσίφωνας πρέπει να έχει:

α) εξωτερική επένδυση από ανοδυμένο αλουμίνιο, το οποίο είναι ιδιαίτερα ανθεκτικό σε υγρά κλίματα, σε παραθαλάσσιες περιοχές και στις υπεριώδεις ακτίνες του ήλιου.
β) να έχει μανδύα (jacket) αν είναι δυνατόν  για το κλειστό κύκλωμα αντιψυκτικού υγρού, ώστε να λειτουργεί σωστά ακόμα και με παγωνιά και ταυτόχρονα να προστατεύει τους συλλέκτες από τα άλατα του νερού, τα οποία ως γνωστόν είναι υπεύθυνα για το βούλωμα των σωληνώσεων των συλλεκτών.
γ) να έχει υψηλής πυκνότητας μόνωση πολυουρεθάνης (πάχους τουλάχιστον 45-50 χιλιοστών), ώστε να εξασφαλίζει ζεστό νερό ακόμα και όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι -30°C (υπό το μηδέν).
δ) Η μεταλλική κατασκευή της δεξαμενής του να είναι πάχους 3 χιλιοστών και να είναι κατασκευασμένη σύμφωνα με το DIN 4800-5, ώστε να αντέχει σε υψηλές πιέσεις δικτύων.
ε) το δοχείο να είναι εσωτερικά επισμαλτωμένο με DURO SMALT ELASTIC. Αυτή η μέθοδος (GLASS) θεωρείται η πιο ενδεδειγμένη για τις αντοχές της σε πολύ σκληρά νερά και για την ιδιαίτερη ελαστικότητα που έχει ώστε να προστατεύει τη δεξαμενή από ρωγμές λόγω συστολής και διαστολής.
στ) ο ηλιακός θερμοσίφωνας θα πρέπει να προσφέρει τη δυνατότητα προσθήκης εφεδρικού στοιχείου θέρμανσης, το οποίο να συνδέεται με το καλοριφέρ, επιτυγχάνοντας έτσι μεγαλύτερη οικονομία. Αυτοί είναι οι λεγόμενοι ηλιακοί θερμοσίφωνες τριπλής ενέργειας.
ζ) οι ηλιακοί συλλέκτες θα πρέπει να διαθέτουν οπές εξαερισμού προς αποφυγή δημιουργίας εσωτερικών υδρατμών λόγω της διαφοράς θερμοκρασίας, ιδιαίτερα τον χειμώνα σε υγρά κλίματα. Οι υδρατμοί αυτοί δημιουργούν διάβρωση στον απορροφητή του συλλέκτη.
η) ο απορροφητής και οι χαλκοσωλήνες του ηλιακού συλλέκτη να είναι συγκολλημένοι με την μέθοδο Ultrasonic , ώστε να επιτυγχάνεται απόλυτη μεταφορά της θερμότητας και ο ηλιακός συλλέκτης να έχει την μεγαλύτερη δυνατή απόδοση.
θ) η χάλκινη επιφάνεια του ηλιακού συλλέκτη να είναι με επίστρωση τιτανίου (επιλεκτικοί συλλέκτες) και το γιαλί να είναι ειδικών κρυστάλλων (για ελαχιστοποίηση των επανακλάσεων της άμεσης ακτινοβολίας) και άθραυστο  για αντοχή στο χαλάζι.
ι) να έχει ανεξάρτητη θέση της ράβδου μαγνησίου, ώστε να επιτρέπει τη γρήγορη και εύκολη αντικατάστασή της.[ αν είναι δυνατόν]

 

1)τί ίσχύει από όλα αυτά και τωρα πια δεν ισχύει ;

2) τί άλλο πρέπει να υπάρχει σε έναν καλό ηλιακό και το οποίο δεν αναφέρεται στο παραπανω κείμενο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λολ

 

Σα να λέμε τα καλύτερα χαρακτηριστικά είναι αυτά που έχουν οι θερμοσίφωνες που φτιάχνω εγώ.

Δεν έβαζε μια φωτογραφία ενός ηλιοακμή καλύτερα;

 

Για να τα κάνουμε νοικοκυρεμένα, δεν πρέπει να επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ  σε ενά άλλο forum για την Ποιοτική αξιολόγηση ηλιακών συλλεκτών

Αρκετά αόριστο. Επαρκές πάχος, επαρκής διατομή, επαρκής μόνωση.

Επίσης το tinox είναι trademark, οπότε μου φαίνεται φωτογραφικό επίσης.

Για τη μόνωση πολυουρεθανης, ναι μεν είναι πιο μονωτικη από τον πετροβαμβακα αλλά με τίποτα 5 φορες. Και έχω την εντύπωση ότι δε χρησιμοποιείται πολυουρεθανη στους συλλέκτες γιατί δεν αντέχει στις υψηλές θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, μένω σε ενοίκιο στην Αθήνα αλλά συμφώνησα με τον ιδιοκτήτη να βάλω ηλιακό μέχρι 700€ και να τα κρατάω απο το ενοίκιο. Θέλω γύρω στα 200lt. Μετά απο πολύ διάβασμα και έρευνα είδα οτι επώνυμο ηλιακό σε αυτά τα λεφτά/λίτρα δεν πρόκειται να βρώ. Βέβαια η επωνυμία δεν είναι κόλημα για μένα, απλώς θέλω να πάρω κάτι αξίοπιστο και κυρίως απροβλημάτιστο.

 

Έχω καταλήξει στις εξής επιλογές που έχουν παρόμοια τεχνικά χαρακτηριστικά, τονίζοντας ομως οτι θα προτιμούσα Θερμοσίφωνες κενού καθώς ζεσταίνουν πιο γρήγορα, χωρίς όμως να αποκλείω και τους επιλεκτικούς (λόγω κόστους).

Απο τους παρακάτω δεν βρήκα πουθενά να λένε κάτι αρνητικό, ούτε όμως εχω βρει θετικές αναφορές.

 

ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΕΣ ΚΕΝΟΥ:

 

1. SUNENERGY 200  -->  2.6τ.μ. --> 640€

Πλεονεκτήματα:

a. Έχει έτοιμη υποδοχή για να μπει extra ψηφιακό θερμόμετρο με κόστος 70€, κάτι που με ενδιαφέρει.

b. Εγγύηση 10 (15) χρόνια.

Μειονεκτήματα:

a. Αυτός που τα πουλάει είναι Θεσσαλονίκη, αρά υπάρχει το μεγάλο θέμα ποιος θα το βάλει και εαν πάθει τίποτα άντε βρες τον!

 

2. STARK Vacuum ST175   ---> 2.5τ.μ. --> 700€

Πλεονεκτήματα:

a. Το βρίσκω στην Αθήνα με οτι σημαίνει αυτό.

Μειονεκτήματα:

a. Λιγότερα λίτρα
b. 2 (5) χρόνια εγγύηση

 

ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟΙ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΕΣ :

 

3. MasterSOL200  --> 4τ.μ. --> 640€

Πλεονεκτήματα:

a. Σχέση τιμής/χαρακτηριστικών

β. Εγγύηση 8 (15) χρόνια

Μειονεκτήματα:

?

 

4. Sole Ηλιόθερμο Eco 200  --> 3τ.μ. --> 750€

Πλεονεκτήματα:

a. Επώνυμος (?)

Μειονεκτήματα:

a. Τιμή

 

5. Thermostahl SLE200  --> 4τ.μ. --> 740€

Πλεονεκτήματα:

a. Σχέση τιμής/χαρακτηριστικών

Μειονεκτήματα:

a. Τιμή

β. Εγγύηση 6 χρόνια

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΟΠΟΙΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

Επεξ/σία από IOCTL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Κινέζικο λογικά αλλά κυρίως όχι γι αυτό: Εσωτ. δεξαμενή: Ανοξείδωτο ατσάλι INOX SUS304 κατάλληλο για τρόφιμα 200L, κόλληση με τεχνολογία Laser 1,2mm

2.Άγνωστη προέλευση και καμία αναφορά σε τεχνικά χαρακτηριστικά .

3.Άγνωστη προέλευση  και προσωπικά 4τμ και επιλεκτικοί είναι απαγορευμένος συνδυασμός αν είσαι Στερεά Ελλάδα και κάτω.

4.Το μόνο μειονέκτημα (ίσως εγώ να μην έχω καταλάβει) είναι τι διαφορά έχει η σειρά eco απ την "κανονική".

5.Γνωστό όνομα στη θέρμανση. Δε ξέρω που κατασκευάζονται. Μειονέκτημα (αν δεν είσαι βόρεια) τα 4.τμ όπως είπα και για τον από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Κινέζικο λογικά αλλά κυρίως όχι γι αυτό: Εσωτ. δεξαμενή: Ανοξείδωτο ατσάλι INOX SUS304 κατάλληλο για τρόφιμα 200L, κόλληση με τεχνολογία Laser 1,2mm

2.Άγνωστη προέλευση και καμία αναφορά σε τεχνικά χαρακτηριστικά .

3.Άγνωστη προέλευση  και προσωπικά 4τμ και επιλεκτικοί είναι απαγορευμένος συνδυασμός αν είσαι Στερεά Ελλάδα και κάτω.

4.Το μόνο μειονέκτημα (ίσως εγώ να μην έχω καταλάβει) είναι τι διαφορά έχει η σειρά eco απ την "κανονική".

5.Γνωστό όνομα στη θέρμανση. Δε ξέρω που κατασκευάζονται. Μειονέκτημα (αν δεν είσαι βόρεια) τα 4.τμ όπως είπα και για τον από πάνω.

 

 

Αθήνα είμαι. 4τμ εγώ επέλεξα καθώς έτσι θεωρώ οτι θα ζεσταίνει πιο γρήγορα το νερό όσον αφορά τους επιλεκτικούς.

Υπάρχουν και με 3.τμ οι συγκεκριμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...