Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε tsilitheo1,

Πόσα χρόνια έχει εγγυήση ο ηλιακός που μου προτείνεις?

Επίσεις αν δείς τις τεχνικές πληροφορίες εδώ :Link.png Site: Ηλιακός Θερμοσίφωνας 160L GLASS αναφέρει πώς είναι επισμαλτωμένο το boiler εσωτερικά. Αυτό δεν είναι το glass? Επίσης πήγα απο τα γραφεία της εταιρείας να δώ δείγμα και είχε εσωτερικά μια μπλέ επίστρωση. Επίσης παρατήρησα πως η λαμαρίνα είχε μαυρο χρώμα.. Ξέρει κανείς γιατί δεν είναι ασημένια σαν κάποια άλλα δείγματα που είδα?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πήγα σήμερα στον Μαλτέζο και έκλεισα την αγορά του Inox 160 λίτρων με συλλέκτη αλουμινίου SAC. Σκέφτομαι τώρα μήπως θα έπρεπε να επιλέξω τον αντίστοιχο με συλλέκτη χαλκού NCS που είναι ακριβότερος. Έχει κάποιος κάποια εμπειρία πάνω σε αυτές τις δυο επιλογές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα......................

 

Προσωπικά, αν μιλάμε για ίδιο εμβαδόν συλλέκτη, θα προτιμούσα τον χαλκό.

Ο χαλκός απ' όσο ξέρω πέραν από ακριβότερο υλικό είναι και πολύ καλύτερο για τέτοιες εφαρμογές (συλλέκτες).

Επειδή όμως κοιτώντας στο skroutz είδα ότι έχει μια εκδοχή με συλλέκτη 2 τετραγωνικών (σε αλουμίνο ή χαλκό) και άλλη μία με δύο συλλέκτες 2,7 τετραγωνικών (αλουμίνιο) προσωπικά θα επέλεγα αυτή.

Δηλαδή ή χαλκός στα 2m2 ή αλουμίνιο στα 2,7m2 (μάλιστα αν ισχύει η τοποθεσία που βλέπω και είσαι στην Θεσ/νίκη, δηλαδή βόρεια, θεωρώ ότι το 2,7 είναι η καλύτερη επιλογή και αν προλαβαίνεις άλλαξέ το).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν ναι είμαι από Θεσσαλονίκη.

 

Σε νεότερη επικοινωνία μου με το κατάστημα σήμερα, ενημερώθηκα ότι η σειρά συλλεκτών από χαλκό NCS, εδώ και 6 μήνες είναι υπό κατάργηση. 

 

Επίσης όλοι οι συλλέκτες του μοντέλου 160 λίτρων φτάνουν μέχρι τα 2 m². Είδα βέβαια στο skroutz κάποια φαιδρά φαινόμενα όπως αυτό που εμφανίζουν συνολική επιφάνεια συλλέκτη 2,7 m² όταν οι διαστάσεις που δίνουν για το πάνελ είναι 900 Χ 1700 mm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν ναι είμαι από Θεσσαλονίκη.

 

Σε νεότερη επικοινωνία μου με το κατάστημα σήμερα, ενημερώθηκα ότι η σειρά συλλεκτών από χαλκό NCS, εδώ και 6 μήνες είναι υπό κατάργηση. 

 

Επίσης όλοι οι συλλέκτες του μοντέλου 160 λίτρων φτάνουν μέχρι τα 2 m². Είδα βέβαια στο skroutz κάποια φαιδρά φαινόμενα όπως αυτό που εμφανίζουν συνολική επιφάνεια συλλέκτη 2,7 m² όταν οι διαστάσεις που δίνουν για το τα πάνελ είναι 900 Χ 1700 1500 mm.

 

Καλό θα είναι (και χωρίς να έχω ουδεμία σχέση με το skroutz ή το κατάστημα του link το οποίο παρέθεσες) πριν χαρακτηρίσουμε κάτι ως "φαιδρό" (ή ότι άλλο) να έχουμε διαβάσει καλά την σχετική αγγελία, post ή διαφήμιση.

Στο link λοιπόν που παρέθεσες λέει "Διαστάσεις συλλέκτη 2Χ (Π / Υ) 900 Χ 1500 mm".

Δηλαδή δύο συλλέκτες ("2 Χ") που ο καθένας έχει διάσταση 900 Χ 1500 mm (ή 0,9 Χ 1,5 m)

Η τελική σούμα είναι (2 Χ 0,9 Χ 1,5) 2,70 τετραγωνικά ακριβώς.

Αυτά για την αποκατάσταση της τάξης.

Τώρα για το αν οι χάλκινοι βαίνουν προς κατάργηση δεν το έχω ακούσει αλλά αν είναι έτσι θεωρώ ότι είναι κακώς.

Εκτός πια αν τους "καταργεί" η αγορά λόγω τιμής (δηλαδή όλοι επιλέγουν τον φθηνότερο αλλά και υποδεέστερο αλουμινένιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι και εγω σε αναζητηση ηλιακου γιατι εχθες χαλασε ο παλιος αλλα το κακο ειναι οτι ουτε τα μετρητα υπαρχουν ουτε πιστωτικη.

 

Ισως η μοναδικη λυση που εχω να παρω εναν απο τον Κωτσοβολο γιατι ειναι πελατης ο πεθερος μου και παιρνει με δοσεις χωρις καρτα.

 

Θελω 150-160 λιτρα. Ο παλιος ηταν με συνδεση καλοριφερ αλλα αυτο δεν με αποσχολει πλεον γιατι εδω και 3 χρονια καιω ξυλα.

 

Εχετε να μου προτεινετε καποιον απο αυτους που πουλαει ο Κωτσοβολος η αν εχετε ακουσει για καποιο αλλο καταστημα που να κανει δοσεις χωρις καρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι και εγω σε αναζητηση ηλιακου γιατι εχθες χαλασε ο παλιος.................

 

Μόλις έριξα μια ματιά στο site του Κωτσόβολου που ανέφερες.

Πολύ περιορισμένες και κακές (κατά τη γνώμη μου) επιλογές.

Ο Calpak ακριβός γι΄αυτό που είναι (το οποίο δεν είναι αυτό που ήταν αλλά καλύτερα να μην επαναλαμβάνομαι αφού τα έχουμε ξαναπεί).

Ο άλλος (Solartherm) περίεργη φάση μου φαίνεται. Δεν μπορώ να πω ότι τον ξέρω αλλά κάνοντας ένα γρήγορο ψαξιματάκι είδα ότι στο site του δεν έχει τους ίδιους ηλιακούς με τον Κωτσόβολο (εκτός πια αν πρόκειται για άλλη "Solartherm" αλλά μάλλον απίθανο). Μάλλον βγάζει κάποια version για τον Κωτσόβολο (αντίστοιχα εγώ είχα πάρει ASAI από τον Κολομβούνη που ουσιαστικά είναι της Warmsol). Το θέμα όμως ειναι ότι στον Κωτσόβολο το αντίστοιχο πχ 160άρη το έχει πάνω από 200 ευρώ ακριβότερα από αυτό που δίνει η ίδια η εταιρία. Άρα οι "24 δόσεις άτοκα" που αναφέρει κάθε άλλο παρά άτοκα είναι.

Τώρα αν δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά για τους λόγους που ανέφερες ($$$) απλά να ξέρεις ότι η επιλογή σου δεν θα είναι ούτε το καλύτερο value for money αλλά θεωρώ ούτε απλά μια καλή επιλογή (ασχέτως χρημάτων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι θα πληρωσω περιπου +200 παραπανω απο οτι θα τον αγοραζα μετρητις απο αλλο καταστημα τκ ηξερα απο την αρχη.

 

Το θεμα ειναι να μην πληρωσω 1000 ευρω για εναν ηλιακο που τον πουλανε αλλου 700-800 αλλα δεν αξιζει ουτε 500 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα , είμαι νέος στο φόρουμ . Μετά από αρκετό διάβασμα , και έχοντας μπροστά μου την επιλογή ηλιακού , θα ήθελα την βοήθειά σας .

 

1) Link.png Site: thermic

 

2)Link.png Site: Solar skytherm

 

3)Link.png Site: Nobel

 

4)Link.png Site: nobel

 

Ερωτήσεις :

α) Ποιόν από τους 3 θα επιλέγατε ;

 

β) O 3 και ο 4 είναι ίδιος . Πως γίνεται και είναι διαφορετική η ετικέτα στο καζάνι αφού και οι 2 είναι ετοιμοπαράδοτοι??

 

γ) Σε περίπτωση συννεφιάς το χειμώνα που κρατήσει 3-4 μέρες για να ζεσταθούν τα 200λ με ρεύμα τι γίνεται ρε παιδιά ? (το διαμέρισμα είναι στο δεύτερο και θα μπει σε ταράτσα 15μετρα διαδρομή)  Να κρατήσω τον 80λ θερμοσίφωνα που έχω στο πατάρι για τον χειμώνα αν δεν έχει ήλιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στους συνφορουμίτες.

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Απο όλο το ψάξιμο που έχω κάνει και εγώ για ηλιακό και διάβασμα σε διάφορα forum, έχω καταλήξει σε κάποια συμπεράσματα και ένα απο τα ποιο βασικά είναι να υπάρχει μόνωση στον συλλέκτη έγχυτης πολυουρεθάνης το ίδιο με το καζάνι δλδ.

Το θέμα είναι ότι οι εταιρίες που το προσφέρουν είναι ελάχιστες (2 έχω βρει) και όπως καταλαβαίνετε το κόστος είναι αυξημένο. Η Calpak δλδ είναι μια εταιρία που το παρέχει. Ξέρει κανείς αν υπάρχουν και άλλες εταιρίες;

Προσωπικά πάντως έχω πολύ καλή γνώμη για τους ηλιακούς του Δημα και λόγω περιοχής-εντοπιότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στους συνφορουμίτες.

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Απο όλο το ψάξιμο που έχω κάνει και εγώ για ηλιακό και διάβασμα σε διάφορα forum, έχω καταλήξει σε κάποια συμπεράσματα και ένα απο τα ποιο βασικά είναι να υπάρχει μόνωση στον συλλέκτη έγχυτης πολυουρεθάνης το ίδιο με το καζάνι δλδ.

Το θέμα είναι ότι οι εταιρίες που το προσφέρουν είναι ελάχιστες (2 έχω βρει) και όπως καταλαβαίνετε το κόστος είναι αυξημένο. Η Calpak δλδ είναι μια εταιρία που το παρέχει. Ξέρει κανείς αν υπάρχουν και άλλες εταιρίες;

Προσωπικά πάντως έχω πολύ καλή γνώμη για τους ηλιακούς του Δημα και λόγω περιοχής-εντοπιότητας.

Μπορείς να παραθέσεις πηγές για αυτό με την πολυουρεθάνη στους συλλέκτες; Θυμάμαι όταν έψαχνα τις μονώσεις για κάποια άλλη χρήση, είχα βρει ότι η πολυουρεθάνη δεν αντέχει πάνω από τους 120 βαθμούς και υποθέτω ότι για αυτό δε χρησιμοποιείται στους συλλέκτες, γιατί οι 120 βαθμοί είναι εύκολο να ξεπεραστούν εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

           Καλημέρα σε όλους .

 

           Αν υποθέσουμε ότι πάμε για αγορά ηλιακού 200λτ , 4τμ συλλέκτες , ίνοξ καζάνι και τα χρήματα δεν παίζουν ρόλο θα ήθελα την γνώμη σας ποιον θα επιλέγατε από τις γνωστές παρακάτω μάρκες . Σίγουρα ο καθένας έχει διαφορετική άποψη και είναι σεβαστή !!

 

1) Nobel classic

2) Bauer VR-200 plus

3) Calpac mark4

4) Sammler A (229 η 230)

5) Thermic

6) Howat

7) Mastersol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι elco τι λενε; ειμαι υπο σκεψη για εναν απο τους δυο.

 

Elco EL-160 SOL-TECH/2,4

 

Elco EL-160 SOL-TECH/3,0

 

 

Διαβασα οτι ειναι μαπα το καρπουζι οι Elco ποιο μαπα και απο τους Calpak

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

           Καλημέρα σε όλους .

 

           Αν υποθέσουμε ότι πάμε για αγορά ηλιακού 200λτ , 4τμ συλλέκτες , ίνοξ καζάνι και τα χρήματα δεν παίζουν ρόλο θα ήθελα την γνώμη σας ποιον θα επιλέγατε από τις γνωστές παρακάτω μάρκες . Σίγουρα ο καθένας έχει διαφορετική άποψη και είναι σεβαστή !!

 

1) Nobel classic

2) Bauer VR-200 plus

3) Calpac mark4

4) Sammler A (229 η 230)

5) Thermic

6) Howat

7) Mastersol

Αν και τα έχουμε ξανα πει πολλές φορές.

Δε θα διάλεγα INOX καζάνι (εκτός και είσαι δίπλα στη θάλασσα) ....αλλά έτσι κι αλλιώς ούτε οι μισές από αυτές που λες δε φτιάχνουν ΙΝΟΧ καζάνι (εσωτερικά πάντα).

Επίσης δε θα διάλεγα (παρα σε ελάχιστες περιπτώσεις) 4 τμ επιλεκτικούς. 

 

Και καλά όλες οι άλλες επιλογές....η τελευταία είναι εντελώς άγνωστης προέλευσης και όσους έχω ρωτήσει ΚΑΝΕΙΣ δε ξέρει τι πουλάει για να βγαίνει τόσο χαμηλά....αλήθεια εδώ υπάρχει κάποιος που ξέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...