Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόνο στα λόγια είναι τελικά ο πατριωτισμός του Έλληνα αν κρίνω από εδώ μέσα..

Πατριωτισμος..??? Πλακα κανεις? τι ειναι αυτο? Ο καθενας για την παρτη του..!

 

Τωρα να βγει ενα καινουργιο κομμα και να πει ψηφιστε μας και για 10 χρονια θα σας φερουμε χρημα για ανετη ζωη αλλα μετα θα ερθει μπανανια.. Θα πανε ολοι να το ψηφισουν και θα πουν μετα απο 10 χρονια ποιος ζει και ποιος πεθαινει..!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψάχνω για έναν ηλιακό θερμοσίφωνα στα 1000 ΤΑΒΑΝΙ euro που να δουλεύει και με το καλοριφέρ και με το ρεύμα (και με τον ήλιο φυσικά :P) είχαμε boiler και θα το βγάλουμε, απλός θέλω μια γνώμη για να έχω μια ιδέα επί του θέματος, μην γίνει η αγορά τελείως στα τυφλά τύπου "πάρε 1000 δώσε μου το πράγμα"

 

ποίες είναι η πιο αξιόπιστες μάρκες για παράδειγμα και γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει μεγαλη διαφορα αποδοσης οι δυο συλλεκτες συνολο 3ΤΜ απο εναν συλλεκτη 2.6ΤΜ

 

Προβλημα με ηλιο δεν εχω δεν υπαρχει κατι γυρω μου να μου κοβει ηλιο εκτος φυσικα αν εχει συννεφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει μεγαλη διαφορα αποδοσης οι δυο συλλεκτες συνολο 3ΤΜ απο εναν συλλεκτη 2.6ΤΜ

 

Προβλημα με ηλιο δεν εχω δεν υπαρχει κατι γυρω μου να μου κοβει ηλιο εκτος φυσικα αν εχει συννεφα.

μεγαλη διαδορα δεν υπαρχει αλλα δεν ειναι και αμελητεα..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα βρηκα καταστημα (δεν το γραφω για λογους διαφημησης) που μου δινει τον Nobel Classic σε 12 δοσεις χωρις προκαταβολη χωρις πιστωτικη και δανειο απο την τραπεζα απλα με γραμματια.

 

Απλα θελει την ταυτοτητα μου και το εκκαθαριστικο και το μονο που μου ζητησε σαν εγγυηση να τον φερουν αυτοι σπιτι μου να κανουν την εγκατασταση με κοστος 60 ευρω.

 

Να πω την αληθεια μου βγηκε η Παναγια να κατεβασω μονος μου τον παλιο απο την ταρατσα 3ος οροφος δεν ξερω αν θα μπορουσα να τον ανεβασω και να κανω σωστα την εγκατασταση οποτε χαλαλι τα 60 ευρω.

 

Ειναι 12 δοσεις των 64 ευρω συνολο 768 ευρω αλλα ειμαι υπο σκεψη μηπως δωσω τα 168 ευρω οποτε να μου ερθει η δοση στα 50 ευρω.

 

 

 

http://www.skroutz.gr/s/2797240/Nobel-Classic-160lt-3m2-Glass.html

 

 

Η πλακα ειναι οτι εκανα μια αναζητηση για τον ηλιακο που εβαλε πριν 3 χρονια ο πεθερος μου που ειναι μαρκα Ωμεγα Omega και ειναι η ιδια εταιρια δηλαδη ο Ξυλινακης.

http://www.ydravlikos.gr/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=1006:nobel---a----------&catid=4&Itemid=62

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλακα ειναι οτι εκανα μια αναζητηση για τον ηλιακο που εβαλε πριν 3 χρονια ο πεθερος μου που ειναι μαρκα Ωμεγα Omega και ειναι η ιδια εταιρια δηλαδη ο Ξυλινακης.

http://www.ydravlikos.gr/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=1006:nobel---a----------&catid=4&Itemid=62

ωραία συνέντευξη, ειδικά αυτό το σημείο:

 

 

 

Πιστεύω λοιπόν ότι υπάρχουν πολλά περιθώρια για να βοηθηθεί το μεράκι που έχει ο Έλληνας επιχειρηματίας, αυτός που θέλει να μείνει στην πατρίδα του και να βοηθήσει την οικονομία και την ανάπτυξη της χώρας , προσφέροντας ταυτόχρονα θέσεις εργασίας σε καιρούς  τόσο δύσκολους σε παγκόσμιο επίπεδο.

Εμείς για παράδειγμα απασχολούμε  περισσότερα από εκατό άτομα προσωπικό και πραγματικά ευχαριστούμε όλους όσους εργάζονται στην εταιρία μας γιατί μαζί τους προχωράμε και προοδεύουμε με σταθερά βήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια θεωρητική προσέγγιση για το αν και πόσο συμφέρει η αγορά ηλιακού θερμοσίφωνα. Την απάντηση όσοι έχετε ήδη έναν στην κατοχή σας, την ξέρετε. Για τους υπόλοιπους εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι υπο σκεψη να βαλω φιλτρο για τα αλατα (οταν τον παρω φυσικα γιατι ακομα δεν εχω παει να τον παρω)

 

Ποια ειναι η γνωμη σας αξιζει τον κοπο και τα λεφτα γιατι καθε 6 μηνες αν δεν κανω λαθος θελει αλλαγη το φιλτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας

εχω ενα ηλιακο θερμοσιφωνα που ηπηρχε στο σπιτι. εχει 2 πανελ και μποιλερ 180 λιτρα.

το θεμα ειναι οτι εχει τρυπησει το μποιλερ (οπως μου ειπε καποιος που ηρθε για συντηρηση) 

βεβαια εχει περασει ενας χρονος απο τοτε και ακομη ζεσταινει ικανοποιητικα το νερο ακομη και το χειμωνα.

το μονο που θελει ειναι μια φορα τη βδομαδα να συμπληρωνω νερο (απο μισο εως 1 λιτρο ) στο ανοιγμα που εχει το μποιλερ.

με δεδομενο οτι φετος θα κανω μονωση-στεγανοποιηση στη ταρατσα λεω να κανω και αυτο για να γινει σωστα η δουλεια. 

επισης πλεον δε χρειαζομαι 180 λιτρα . ειμαστε 2 ατομα στο σπιτι οποτε νομιζω οτι τα 120 θα ειναι αρκετα.

το θεμα μου ειναι . να αλλαξω μποιλερ η ολοκληρο το ηλιακο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα, είμαι έτοιμος να προχωρήσω στην αγορά ηλιακού και θέλω την άποψη σας, ταβάνι τα 600 αγορά , χωρια η τοποθέτηση. Είμαστε τετραμελής οικογένεια με μέτρια χρήση. Υπάρχει ήδη μπόϊλερ που θα ήθελα να χρησιμοποιώ το οποίο είναι συνδεδεμένο με τον λέβητα Πέλετ. Ζούμε στην κεντρική Μακεδονία σε διαμέρισμα 100 τμ και υπάρχει άνεση χώρου για την τοποθέτηση του στην ταράτσα της πολυκατοικίας. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...... Υπάρχει ήδη μπόϊλερ που θα ήθελα να χρησιμοποιώ το οποίο είναι συνδεδεμένο με τον λέβητα Πέλετ.......

 

Τι ακριβώς εννοεις δεν μπορώ να καταλάβω .

Θες να βάλεις ηλιακό διπλής ( ηλιο ρευμα ) και να κρατησεις το boiler που εχεις ή να βάλεις τριπλής ( ήλιο ρεύμα λέβητα ) για να αξιοποιήσεις το πελετ που εχεις ? .

Τι απόσταση έχει από την ταράτσα ο λέβητας ( ορόφους ) ?

Για την πρώτη λύση θες έξτρα υλοποιήσεις ( διακόπτες - ηλεκτροβανες κλπ )

 

Επίσης το ταβάνι που βάζεις για ηλιακό τετραμελής οικογένειας είναι χαμηλό για "επώνυμο" σύστημα , και αυτό γιατί  θες 160lt/3.0m2  - 200lt/4.0m2  χωρητικότητα/συλλέκτες  ,  ανάλογα με την αναλογία θηλυκών αρσενικών μελων στην οικογένεια - οι γυναίκες θέλουν πιο πολύ ζεστό νερό χρήσης κάθε μέρα σε σχέση με τους άντρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα βρηκα καταστημα (δεν το γραφω για λογους διαφημησης) που μου δινει τον Nobel Classic σε 12 δοσεις χωρις προκαταβολη χωρις πιστωτικη και δανειο απο την τραπεζα απλα με γραμματια.

 

Απλα θελει την ταυτοτητα μου και το εκκαθαριστικο και το μονο που μου ζητησε σαν εγγυηση να τον φερουν αυτοι σπιτι μου να κανουν την εγκατασταση με κοστος 60 ευρω.

 

Να πω την αληθεια μου βγηκε η Παναγια να κατεβασω μονος μου τον παλιο απο την ταρατσα 3ος οροφος δεν ξερω αν θα μπορουσα να τον ανεβασω και να κανω σωστα την εγκατασταση οποτε χαλαλι τα 60 ευρω.

 

Ειναι 12 δοσεις των 64 ευρω συνολο 768 ευρω αλλα ειμαι υπο σκεψη μηπως δωσω τα 168 ευρω οποτε να μου ερθει η δοση στα 50 ευρω.

 

 

 

http://www.skroutz.gr/s/2797240/Nobel-Classic-160lt-3m2-Glass.html

 

Πηγα εχθες τον εκλεισα θα μου τον φερουν την Παρασκευη απλα πληρωσα το πρωτο γραμματιο μπροστα και το επομενο ειναι για 15/7 και ετσι θα εχω παντα την ανεση των δυο μηνων για να πληρωνω το καθε γραμματιο.

 

Αυτα ειναι ουτε πιστωτικες ουτε δανειο απο τραπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...