Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ,

Ενδιαφέρομαι για αγορά ηλιακού και είδα το παρακάτω άρθρο.

Θα ήθελα την γνώμη σας για αυτούς τους ηλιακούς. Ισχύουν αυτά που γράφονται;

 

 

 

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=64233949

χα χα καλώστον, μας είχες λείψει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν τον ξέρω καθόλου. Μπορεί να είναι φοβερός ή όχι.

Απλά μόλις τον ανέφερες μπήκα στο site του και "χαλάστηκα" αφού έπεσα αμέσως πάνω σε δύο ατάκες που σιχαίνομαι αφού είναι τελείως ψέματα (κατά τη γνώμη μου πάντα).

 

Πρώτον ότι "Με τον επιλεκτικό συλλέκτη αλουμινίου - χαλκού, θα έχετε ζεστό νερό ακόμα και τις συννεφιασμένες μέρες."

 

Και δεύτερον "Γιατί να τον επιλέξεις; Για το άθραυστο κρύσταλλο ασφαλείας" Βέβαια αμέσως πιο κάτω γράφει (με μικρότερα γράμματα ;)) ότι έχει κρύσταλλο tempered και όχι άθραυστο. Αλλά όπως είπα αυτή η αρχική προσπάθεια δημιουργίας (ψευδών) εντυπώσεων με χαλάει ακόμα και αν το αποκαθιστά στα "ψιλά γράμματα".

 

Και πάντα σκέφτομαι ότι αν κάποιος με παραπλανεί (για να μην πω κάτι πιο χοντρό) με τόσο οφθαλμοφανείς εξωπραγματικές δηλώσεις (όιπως και να το κάνουμε ηλιακός που ζεσταίνει με συννεφιά είναι κάπως) πως μπορώ να στηριχτώ στα υπόλοιπα που θα μου πει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον ξέρω καθόλου. Μπορεί να είναι φοβερός ή όχι.

Απλά μόλις τον ανέφερες μπήκα στο site του και "χαλάστηκα" αφού έπεσα αμέσως πάνω σε δύο ατάκες που σιχαίνομαι αφού είναι τελείως ψέματα (κατά τη γνώμη μου πάντα).

 

Πρώτον ότι "Με τον επιλεκτικό συλλέκτη αλουμινίου - χαλκού, θα έχετε ζεστό νερό ακόμα και τις συννεφιασμένες μέρες."

 

Και δεύτερον "Γιατί να τον επιλέξεις; Για το άθραυστο κρύσταλλο ασφαλείας" Βέβαια αμέσως πιο κάτω γράφει (με μικρότερα γράμματα ;)) ότι έχει κρύσταλλο tempered και όχι άθραυστο. Αλλά όπως είπα αυτή η αρχική προσπάθεια δημιουργίας (ψευδών) εντυπώσεων με χαλάει ακόμα και αν το αποκαθιστά στα "ψιλά γράμματα".

 

Και πάντα σκέφτομαι ότι αν κάποιος με παραπλανεί (για να μην πω κάτι πιο χοντρό) με τόσο οφθαλμοφανείς εξωπραγματικές δηλώσεις (όιπως και να το κάνουμε ηλιακός που ζεσταίνει με συννεφιά είναι κάπως) πως μπορώ να στηριχτώ στα υπόλοιπα που θα μου πει;

Λόγω τιμής να σου πω την αλήθεια και καλών κριτικών έπεσα πάνω του και τον κοίταξα.

Ευελπιστώ να μιλήσω σύντομα με κάποιων που έβαλε για να έχω πλήρη εικόνα.

Πάντως για 4μελή οικογένεια προσανατολίζομαι σε 160l και 2,5 - 3,0 τμ συλλεκτική επιφάνεια.

Τα διπλής και τριπλής ενέργειας τι είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα διπλής τριπλής είναι ουσιαστικά οι τρόποι με τους οποίους ζεσταίνει το νερό.

Διπλής είναι όταν το ζεσταίνει με τον ήλιο και έχει και ηλεκτρική αντίσταση για τις συννεφιασμένες μέρες (εκτός από αυτούς που ζεσταίνουν και τότε :)) άρα δύο τρόποι θέρμανσης.

Τριπλής είναι όταν στους δύο παραπάνω τρόπους προστίθεται και ένα τρίτος. Η σύνδεση και με το καλοριφέρ. Αυτό που λέμε μπόϊλερ.

 

Η τιμή όντως είναι καλή αλλά.....

Προσωπικά όταν πάω να πάρω κάτι (οτιδήποτε) και η τιμή είναι στο κάτω μέρος της κλίμακας (ούτε το πιο ακριβό, ούτε το μεσαίο) ψιλοανησυχώ για την αιτία. Και ίσως σε ένα μπλουζάκι να μην έχει σημασία αφού μπορείς εύκολα και (οικονομικώς) ανώδυνα να το αντικαταστήσεις αλλά σε ένα μηχάνημα τα πράγματα είναι πιο δύσκολα.

 

Επειδή προσωπικά θεωρώ ότι ένα ηλιακός θερμοσίφωνας πρέπει να έχει δύο βασικά χαρακτηριστικά (απόδοση και μακροβιότητα) καλό θα είναι όταν μιλήσεις με κάποιο χρήστη αυτός να τον έχει αρκετά χρόνια (για να δεις αν παρουσίασε κάτι και ποια ήταν η ανταπόκριση της εταιρίας σε ενδεχόμενο πρόβλημα) αλλά και πως είναι η απόδοσή του τον χειμώνα (το καλοκαίρι στην Ελλάδα κι ένα βαρέλι στον κήπο να βάλεις και να το βαράει ο ήλιος θα έχεις ζεστό νερό)

 

Ελπίζω να βοήθησα και να σου έδωσα "τροφή για σκέψη".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα διπλής τριπλής είναι ουσιαστικά οι τρόποι με τους οποίους ζεσταίνει το νερό.

Διπλής είναι όταν το ζεσταίνει με τον ήλιο και έχει και ηλεκτρική αντίσταση για τις συννεφιασμένες μέρες (εκτός από αυτούς που ζεσταίνουν και τότε :)) άρα δύο τρόποι θέρμανσης.

Τριπλής είναι όταν στους δύο παραπάνω τρόπους προστίθεται και ένα τρίτος. Η σύνδεση και με το καλοριφέρ. Αυτό που λέμε μπόϊλερ.

 

Η τιμή όντως είναι καλή αλλά.....

Προσωπικά όταν πάω να πάρω κάτι (οτιδήποτε) και η τιμή είναι στο κάτω μέρος της κλίμακας (ούτε το πιο ακριβό, ούτε το μεσαίο) ψιλοανησυχώ για την αιτία. Και ίσως σε ένα μπλουζάκι να μην έχει σημασία αφού μπορείς εύκολα και (οικονομικώς) ανώδυνα να το αντικαταστήσεις αλλά σε ένα μηχάνημα τα πράγματα είναι πιο δύσκολα.

 

Επειδή προσωπικά θεωρώ ότι ένα ηλιακός θερμοσίφωνας πρέπει να έχει δύο βασικά χαρακτηριστικά (απόδοση και μακροβιότητα) καλό θα είναι όταν μιλήσεις με κάποιο χρήστη αυτός να τον έχει αρκετά χρόνια (για να δεις αν παρουσίασε κάτι και ποια ήταν η ανταπόκριση της εταιρίας σε ενδεχόμενο πρόβλημα) αλλά και πως είναι η απόδοσή του τον χειμώνα (το καλοκαίρι στην Ελλάδα κι ένα βαρέλι στον κήπο να βάλεις και να το βαράει ο ήλιος θα έχεις ζεστό νερό)

 

Ελπίζω να βοήθησα και να σου έδωσα "τροφή για σκέψη".

Δεν βοήθησες απλά, μου έλυσες όλα τα ερωτήματα.

Αν μπορέσω να επικοινωνήσω τελικά με τον κύριο που επέλεξε αυτή την εταιρεία το πολύ πολύ να τον έχει από πέρυσι. Άρα θα μαθω μόνο για το πως δουλεύει χειμώνα.

Για αντοχή και εγγυήσεις θα μιλήσω απευθείας με το κατάστημα.

Μιλάει για: 15 χρόνια εγγύηση στους συλλέκτες και 8 χρόνια εγγύηση στο Boiler.

Είδωμεν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το θέμα του ζεστού/κρύου είναι αρκετά υποκειμενικό (το ξέρω από πρώτο χέρι αφού έχουμε μεγάλες διαφωνίες με το έτερον ήμισυ :)) όταν θα μιλήσεις με τον άνθρωπο που τον χρησιμοποιεί μην ρωτήσεις γενικότητες του στυλ "είχες ζεστό νερό το χειμώνα" καθώς είναι πολύ "φλου" ερώτηση και η απάντηση μπορεί να είναι ομοίως ασαφής.

Ρώτα τον συγκεκριμένα αν μια ηλιόλουστη χειμωνιάτικη μέρα (αρκέσου σε αυτές με τον ήλιο και άσε τις συννεφιασμένες;)) τον κάλυπτε. Δηλαδή αν μπορούσε να κάνει μπάνιο η οικογένεια του χωρίς να ανάψει το ηλεκτρικό. Αν ναι τότε μάλλον η απόδοση θα είναι καλή. Αν όχι (και ειδικά αν ο πουλών το ηλιακό έλεγε ατάκες του στυλ "τι περιμένεις χειμώνας είναι") τότε θα έλεγα ψάξου για αλλού.

Και να ξέρεις ότι τα χρήματα που θα γλυτώσεις παίρνοντας αυτόν που κάνει 300 από αυτόν που κάνει 500 (αν ο των 300 δεν είναι καλός) θα το πληρώσεις διπλά και τρίδιπλα στο ηλεκτρικό που θα χρειαστείς να ανάβεις.

Γενικότερα οποιαδήποτε μορφής ενέργεια παίρνουμε από ανανεώσιμες πηγές καλό είναι να περισσεύει και όχι να μην φτάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το θέμα του ζεστού/κρύου είναι αρκετά υποκειμενικό (το ξέρω από πρώτο χέρι αφού έχουμε μεγάλες διαφωνίες με το έτερον ήμισυ :)) όταν θα μιλήσεις με τον άνθρωπο που τον χρησιμοποιεί μην ρωτήσεις γενικότητες του στυλ "είχες ζεστό νερό το χειμώνα" καθώς είναι πολύ "φλου" ερώτηση και η απάντηση μπορεί να είναι ομοίως ασαφής.

Ρώτα τον συγκεκριμένα αν μια ηλιόλουστη χειμωνιάτικη μέρα (αρκέσου σε αυτές με τον ήλιο και άσε τις συννεφιασμένες ;)) τον κάλυπτε. Δηλαδή αν μπορούσε να κάνει μπάνιο η οικογένεια του χωρίς να ανάψει το ηλεκτρικό. Αν ναι τότε μάλλον η απόδοση θα είναι καλή. Αν όχι (και ειδικά αν ο πουλών το ηλιακό έλεγε ατάκες του στυλ "τι περιμένεις χειμώνας είναι") τότε θα έλεγα ψάξου για αλλού.

Και να ξέρεις ότι τα χρήματα που θα γλυτώσεις παίρνοντας αυτόν που κάνει 300 από αυτόν που κάνει 500 (αν ο των 300 δεν είναι καλός) θα το πληρώσεις διπλά και τρίδιπλα στο ηλεκτρικό που θα χρειαστείς να ανάβεις.

Γενικότερα οποιαδήποτε μορφής ενέργεια παίρνουμε από ανανεώσιμες πηγές καλό είναι να περισσεύει και όχι να μην φτάνει.

Απόλυτα σωστός!!!

Ο καλός στα δύσκολα φαίνεται.

Όπως επίσης πολλές φορές, ότι πληρώνεις παίρνεις!

Θα ενημερώσω με νεώτερα.

Σε υπέρ-ευχαριστώ για την βοήθειά σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τελικά πήρα αυτόν (200αρη):  http://www.skroutz.gr/c/1399/solar_heater.html?from=catspan&keyphrase=multisol

4 μήνες τον έχω, προς το παρόν όλα μια χαρά. Τον χειμώνα βέβαια θα δείξει τι αξίζει αλλά φυσικά και μακροπρόθεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τελικά πήρα αυτόν (200αρη):  http://www.skroutz.gr/c/1399/solar_heater.html?from=catspan&keyphrase=multisol

4 μήνες τον έχω, προς το παρόν όλα μια χαρά. Τον χειμώνα βέβαια θα δείξει τι αξίζει αλλά φυσικά και μακροπρόθεσμα.

επρεπε να τον παρεις 4τμ..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τελικά πήρα αυτόν (200αρη):  http://www.skroutz.gr/c/1399/solar_heater.html?from=catspan&keyphrase=multisol

4 μήνες τον έχω, προς το παρόν όλα μια χαρά. Τον χειμώνα βέβαια θα δείξει τι αξίζει αλλά φυσικά και μακροπρόθεσμα.

 

Το Καλοκαιρι και κουβα με νερο να αφησεις στην ταρατσα ζεστο θα ειναι.

 

Να σκεφτεις τον δικο μου τον Nobel πριν φυγω διακοπες τον σκεπασα ολο και τους δυο συλλεκτες και οταν γυρισα ειχα ζεστο νερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω δει εξω απο ενα μαγαζι ενα πολυ μικρο ηλιακο σαν να ειναι 10 - 20 λιτρα για νερο στο πλυσιμο των πιατων

σαν να ειναι οπως τα θερμοσιφωνακια κουζινας

 

ισχυει κατι τετοιο η απλα ηταν σαν διαφημιστικη μικρογραφια? αν ισχυει εχει κανενας λινκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...