Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα

για τους ηλιακούς κενού(με σωλήνες) έχει κανείς εμπειρία ή γνώση επί του θέματος?

Μονολεκτικα γνωριζω οτι εχουν καλυτερη αποδοση και απο τους επιλεκτικους αλλα εχουν θεμα με τα αλατα που πιανουν οι σωληνες..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Υπαρχει καποια γνωμη για την ESOLAR ?

 

https://www.esolarshop.net/hliakoi-thermosifwnes/hliakoi-thermosifwnes-glass/160l/hliakosglass160bp-detail.html

 

Για 4 ατομα φτάνει κατι τέτοιο; Η καλυτερα 200λ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σε όλους

μετά από διάβασμα αρκετών ημερών :-D αγόρασα τον sammler Α230 και είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος διότι δοκιμάστηκε τις τελευταίες ημέρες που υπήρχε συνεχόμενη συννεφιά!

το επόμενο μου project τώρα είναι να βάλω θερμόμετρο εντός του σπιτιού για να παρακολουθώ θερμοκρασία νερού εντός του ηλιακού και ψάχνω να βρω ΛΥΣΗ!

 

όλες οι προτάσεις είναι καλοδεχούμενες! :-D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλες οι προτάσεις είναι καλοδεχούμενες! :-D

έχω μια ωραία πρόταση, να σταματήσεις να υποτιμάς τη νοημοσύνη μας φτιάχνοντας συνέχεια νέους λογαριασμούς με σκοπό τη γκρίζα διαφήμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σε όλους

μετά από διάβασμα αρκετών ημερών :-D αγόρασα τον sammler Α230 και είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος διότι δοκιμάστηκε τις τελευταίες ημέρες που υπήρχε συνεχόμενη συννεφιά!

το επόμενο μου project τώρα είναι να βάλω θερμόμετρο εντός του σπιτιού για να παρακολουθώ θερμοκρασία νερού εντός του ηλιακού και ψάχνω να βρω ΛΥΣΗ!

 

όλες οι προτάσεις είναι καλοδεχούμενες! :-D

 

Και τι ακριβώς έκανε τις "τελευταίες μέρες με τη συνεχόμενη συννεφιά";

Ζέσταινε με την συννεφιά;

Αν ναι τότε ν' αλλάξω και τον δικό μου (Assai της warmsol) γιατί έχει το κακό "συνήθειο" να μου ζεσταίνει μόνο με τον ήλιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιδιαίτερα ικανοποιημένος διότι δοκιμάστηκε τις τελευταίες ημέρες που υπήρχε συνεχόμενη συννεφιά!

Ελα βρε.. Και πληρωσες χρηματα για ηλιακο για να σου κανει μονο αυτο? Το λεω γιατι εμενα βγαζει ζεστο νερο χωρις ηλιακο..!!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα βρε.. Και πληρωσες χρηματα για ηλιακο για να σου κανει μονο αυτο? Το λεω γιατι εμενα βγαζει ζεστο νερο χωρις ηλιακο..!!!!Θε

Θεός!!!! (:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τι θέμα υπάρχει με τους ηλιακούς που ανέφερε ο φίλος.

Πόσοι άλλοι δεν αναφέρουν, ότι ζεσταίνει με χαμηλή ηλιοφάνεια. Αν υπάρχει κάποιο θέμα με την συγκεκριμένη εταιρεία καλό είναι να αναφέρονται γιατί διαφορετικά δεν είναι αληθή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τι θέμα υπάρχει με τους ηλιακούς που ανέφερε ο φίλος.

Πόσοι άλλοι δεν αναφέρουν, ότι ζεσταίνει με χαμηλή ηλιοφάνεια. Αν υπάρχει κάποιο θέμα με την συγκεκριμένη εταιρεία καλό είναι να αναφέρονται γιατί διαφορετικά δεν είναι αληθή.

 

Απλά το "ζεσταίνει με χαμηλή ηλιοφάνεια" που λες εσύ και άλλοι δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το "είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος διότι δοκιμάστηκε τις τελευταίες ημέρες που υπήρχε συνεχόμενη συννεφιά!" που λέει ο συνφορουμίτης παραπάνω.

Η απόδοση με λίγη ηλιοφάνεια δείχνει έναν αποδοτικό ηλιακό ενώ η "απόδοση" με συνεχόμενη συννεφιά δείχνει κατάσταση μαγική και ονειρική (μου περνάν απ' το μυαλό και άλλες σκέψεις, λιγότερο "μαγικές", αλλά λέω να μην γίνω καχύποπτος ή κακός)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σε όλους

μετά από διάβασμα αρκετών ημερών :-D αγόρασα τον sammler Α230 και είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος διότι δοκιμάστηκε τις τελευταίες ημέρες που υπήρχε συνεχόμενη συννεφιά!

το επόμενο μου project τώρα είναι να βάλω θερμόμετρο εντός του σπιτιού για να παρακολουθώ θερμοκρασία νερού εντός του ηλιακού και ψάχνω να βρω ΛΥΣΗ!

 

όλες οι προτάσεις είναι καλοδεχούμενες! :-D

Αν θελεις να δεις τι κανει με συννεφια παγωνεις εσκεμμενα το μποιλερ και βλεπεις τι κανει την επομενη μερα. Αν ειχε αποθηκευση ο ηλιακος σου ζεστο νερο μπορει με μια συγκεκριμενη χρηση να σου κρατησει 3 με 4 μερες εκ των οποιων αναλογα με την χρηση θα παρατηρεις οτι η θερμοκρασια του νερου θα κατεβαινει..

Με συννεφια δεν μπορει να σου συντηρηση ουτε το υπαρχον ζεστο νερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου ο Κωνσταντίνος!
Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου η Εμμανουέλα!

 

Καλά φυλλαράκι από ότι κατάλαβα η ζουμήλα έφτασε στην κάλτσα.

Αυτά θα σε κλείσουν φυλακή.

Το ίδιο έπαθα και εγώ με τα εγγόνια μου, γι΄αυτό δεν σε παρεξηγώ

Να σου ζήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα...ψαχνω για την αγορα ενος ηλιακου θερμοσιφωνα....εχω δει αυτον εδω που η σχεση τιμης με αυτα που δινει απο τα λιγα που γνωριζω μου φαινονται καλα....ξερει καποιος να μου πει αν ειναι αξιοπιστης εταιρεια η αν ξερει γιαυτους του ηλιακους που ειναι ελληνικης κατασκευης..;

ειναι ο Energy pro by sol-violaris...160lt διπλης ενεργειας με τιμη 485 ευρω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονολεκτικα γνωριζω οτι εχουν καλυτερη αποδοση και απο τους επιλεκτικους αλλα εχουν θεμα με τα αλατα που πιανουν οι σωληνες..

Από sunimex που έχω 3 χρόνια από απόδοση δεν έχω παράπονο,αλλά έχει ελαττωματική βαλβίδα εκτόνωσης.

Λογικό είναι το καλοκαίρι το καυτό νερό να μη καταναλώνεται μιας και το κρύο νερό βγαίνει και αυτό ζεστό,Έτσι εκτονώνει η βαλβίδα για να φύγει το περίσσιο ζεστό νερό, πιάνει άλατα και κολλάει ανοιχτή.

Έτσι πρέπει να ανοίγω-κλείνω τη παροχή νερού κάθε φορά που θέλω ζεστό νερό γιατί αν τη ξεχάσω ανοιχτή τρέχει το νερό στο δρόμο εξαιτίας της χαλασμένης βαλβίδας.

Τη βαλβίδα την άλλαξα 2 φορές και κάθε καλοκαίρι τα ίδια.Δεν ασχολούμαι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...