Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από sunimex που έχω 3 χρόνια από απόδοση δεν έχω παράπονο,αλλά έχει ελαττωματική βαλβίδα εκτόνωσης.

Λογικό είναι το καλοκαίρι το καυτό νερό να μη καταναλώνεται μιας και το κρύο νερό βγαίνει και αυτό ζεστό,Έτσι εκτονώνει η βαλβίδα για να φύγει το περίσσιο ζεστό νερό, πιάνει άλατα και κολλάει ανοιχτή.

Έτσι πρέπει να ανοίγω-κλείνω τη παροχή νερού κάθε φορά που θέλω ζεστό νερό γιατί αν τη ξεχάσω ανοιχτή τρέχει το νερό στο δρόμο εξαιτίας της χαλασμένης βαλβίδας.

Τη βαλβίδα την άλλαξα 2 φορές και κάθε καλοκαίρι τα ίδια.Δεν ασχολούμαι άλλο.

γιατι δεν τον σκεπαζεις?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα και απο μένα.. ασχετος στο θέμα μας ψαχνω και εγω εναν ηλ. θερμοσίφωνα τριπλης ενεργειας απο 160lt εως 200lt. Προς το παρων εχω βρει αυτους :

Link.png Site: ΗΛΙΟΘΕΡΜΟ

Link.png Site: ΗΛΙΟΑΚΜΙ

Link.png Site: MULTISOL

Link.png Site: HELIOAKMI

Link.png Site: ASSOS

 

 

Εχετε να προτεινετε κάτι αλλο;

Χρήματα εως 800 - 850 ευρω.

Επεξ/σία από sdevil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δεν τον σκεπαζεις?

Στην άκρη κεραμοσκεπής 4-όροφης πολυκατοικίας για γίνει αυτό με ασφάλεια  χρειάζεται  ορειβατική επιχείρηση με σκοινιά.

Επίσης σε τι χρησιμεύει ένας σκεπασμένος ηλιακός;

Eκτός και αν εννοείς να τον σκεπάσω μερικώς το καλοκαίρι.

Όπως και να έχει δεν είναι λύση το σκέπασμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

................. 520 με 10 χρονια εγγυηση...................

 

καθε ποτε σε υποχρεωνει σε συντηρηση , για να ισχυουν τα 10 ετη  ?

Σε οποιον θες ή μονο σε αυτους ?

Και ποιο το κοστος της ?

 

Αυτα τα ειδες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω καταληξει στον energyproGL1603.0 III  διπλης ενεργειας με επιλεκτικο συλλεκτη τιτανιου..τιμη 520 με 10 χρονια εγγυηση....ειναι καλη αγορα;

Link.png Site: Γι'αυτόμιλάς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εναν παλιο ηλιακο και βλεπω οτι τον αναβω και ενω αναβει το λαμπακι στον πινακα δε ζεσταινει

Ειναι ευκολο να ελεγξω μονος μου την αντισταση και να την αλλαξω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν ασχοληθείς με αντίσταση, είναι πιθανό να έχει "πεταχτεί" το κουμπάκι του θερμοστάτη.

Από εδώ:

 

Αν έρχεται το ρεύμα τότε πρέπει να ελέγξουμε τον θερμοστάτη μήπως πετάχτηκε το θερμικό του. 
Το θερμικό είναι ένα πολύ ψηλό κουμπάκι που σε κάθε τύπο θερμοστάτη είναι διαφορετικό. 
Σε στρογγυλούς είναι δίπλα στο κουμπί που ρυθμίζουμε την θερμοκρασία. Σε τετράγωνους θερμοστάτες είναι μια πολύ μικρή σχισμή . 
Αυτό το πατάμε με την μύτη ενός στυλό, θα ακουστεί ένα πολύ χαμηλό χαρακτηριστικό ΚΛΙΚ. 
Αν μετά το πάτημα του θερμικού δεν λειτουργεί πάλι ,τότε πρέπει να ελέγξουμε την αντίσταση. 

 

post-175401-0-22398100-1444891962_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστω παρα πολυ θα το τσεκαρω

Θα κανω λιγο τον τεχνικο λογω του οτι δεν υπαρχει χρημα και εχω φοβηθει απο

εναν που ειχα φωναξει και μου πηρε 60ε για να προσθεσει υγρο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκτός και αν εννοείς να τον σκεπάσω μερικώς το καλοκαίρι.

Όπως και να έχει δεν είναι λύση το σκέπασμα.

Ναι,για μερικως το καλοκαιρι. Με τις υψηλες θερμοκρασιες μειωνεται η αξιοπιστια του μηχανηματος..

Να ξερεις το καλοκαιρι οταν σου βγαζει καυτο νερο και δεν μπορεις να το καταναλωσεις δηλαδη να ριξεις τους 80 βαθμους στους 50 και την επομενη θα τον ξαναχτυπησει ο δυνατος ηλιος εκει τον γ@μ@ς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν ασχοληθείς με αντίσταση, είναι πιθανό να έχει "πεταχτεί" το κουμπάκι του θερμοστάτη.

Από εδώ:

 

Αν έρχεται το ρεύμα τότε πρέπει να ελέγξουμε τον θερμοστάτη μήπως πετάχτηκε το θερμικό του. 

Το θερμικό είναι ένα πολύ ψηλό κουμπάκι που σε κάθε τύπο θερμοστάτη είναι διαφορετικό. 

Σε στρογγυλούς είναι δίπλα στο κουμπί που ρυθμίζουμε την θερμοκρασία. Σε τετράγωνους θερμοστάτες είναι μια πολύ μικρή σχισμή . 

Αυτό το πατάμε με την μύτη ενός στυλό, θα ακουστεί ένα πολύ χαμηλό χαρακτηριστικό ΚΛΙΚ. 

Αν μετά το πάτημα του θερμικού δεν λειτουργεί πάλι ,τότε πρέπει να ελέγξουμε την αντίσταση. 

 

 

το πατησα και μπηκε μεσα  κανα 2 χιλιοστα και εκανε ενα κλικ (εκτος και το εσπασα)

Τωρα μενει να το αναψω να δω

post-40128-0-81465800-1444919845_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πατησα και μπηκε μεσα  κανα 2 χιλιοστα και εκανε ενα κλικ (εκτος και το εσπασα)

Τωρα μενει να το αναψω να δω

Είναι πολύ ψηλά ρυθμισμένη η θερμοκρασία, κατέβασέ τη στο 60.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά αυτό ήταν. Αν στο ξανακάνει δύο τρεις φορές, θέλει αλλαγή (ο θερμοστάτης)

Χαίρομαι πολλή που μπόρεσα να βυθίσω, με τα κείμενα που βρήκατε στην σελίδα.

Αν το κάνη πάλη, να συνδεθεί ο θερμοστάτης με την αντίσταση με καλώδια για να μπορεί να τραβηχτή λίγο έξω 1cm περίπου, μετά από αυτό συνήθως δεν το πετάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...