Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευρέθει ο δαίμων!!

Είχαν οι σωληνώσεις τις πολυκατοικίας βρωμία και είχαν βουλώσει τα φίλτρα της βρύσης απο τις επικαθίσεις. 

 

Απο απόδοση τώρα έτσι και έτσι. Μετα τις 8 το βράδυ χθες που το δοκίμασα ήταν μεν ζεστό το νερό αλλα το ανεχόσουν στο χέρι με δυσκολία.Κρατήθηκε ζεστό και το πρώι που το δοκίμασα πριν φύγω.

 

Περίμενα κάτι καλύτερο με τόση ηλιοφάνεια.Δίνω ενα ελαφρυντικό γιατι το νερό του δικτύου είναι παγάκι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θέλω να βάλω ψυκτικό στον ηλιακό.Ανοίγω την αριστερή τάπα στο πάνω μέρος του καζανιού, τρέχει νερό σαν βρύση και δεν σταματάει.Κάνω κάτι λάθος;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απο απόδοση τώρα έτσι και έτσι. Μετα τις 8 το βράδυ χθες που το δοκίμασα ήταν μεν ζεστό το νερό αλλα το ανεχόσουν στο χέρι με δυσκολία.Κρατήθηκε ζεστό και το πρώι που το δοκίμασα πριν φύγω.

 

Περίμενα κάτι καλύτερο με τόση ηλιοφάνεια.Δίνω ενα ελαφρυντικό γιατι το νερό του δικτύου είναι παγάκι!!!

Μήπως έριξαν το αντιψυκτικό χωρίς να το αραιώσουν πρώτα, οπότε μέχρι να διαλυθεί δεν έχεις καλή ροή και ούτε μέγιστη απόδοση.

Παρακολούθησέ το καμιά εβδομάδα, θα έπρεπε να ζεματάει

 

Θέλω να βάλω ψυκτικό στον ηλιακό.Ανοίγω την αριστερή τάπα στο πάνω μέρος του καζανιού, τρέχει νερό σαν βρύση και δεν σταματάει.Κάνω κάτι λάθος;  

Τι ηλιακό έχεις και πόσο παλιό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έριξαν το αντιψυκτικό χωρίς να το αραιώσουν πρώτα, οπότε μέχρι να διαλυθεί δεν έχεις καλή ροή και ούτε μέγιστη απόδοση.

Παρακολούθησέ το καμιά εβδομάδα, θα έπρεπε να ζεματάει

 

Τι ηλιακό έχεις και πόσο παλιό;

Solar star του 2006
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Solar star του 2006

Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι έχει τρυπήσει το βαρέλι εσωτερικά του μανδύα και το νερό του δικτύου περνάει στο εσωτερικό κύκλωμα του ηλιακού. 

Αν είναι αυτό, ελπίζω να μη χρησιμοποιείτε νερό από το θερμοσίφωνα για το μαγείρεμα, γιατί το αντιψυκτικό βγήκε από τη βρύση και λογικά δεν του συμπλήρωνες προπυλενογλυκόλη, αλλά αιθυλενογλυκόλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι έχει τρυπήσει το βαρέλι εσωτερικά του μανδύα και το νερό του δικτύου περνάει στο εσωτερικό κύκλωμα του ηλιακού.

Αν είναι αυτό, ελπίζω να μη χρησιμοποιείτε νερό από το θερμοσίφωνα για το μαγείρεμα, γιατί το αντιψυκτικό βγήκε από τη βρύση και λογικά δεν του συμπλήρωνες προπυλενογλυκόλη, αλλά αιθυλενογλυκόλη.

Αυτό σημαίνει ότι θέλω άλλο βαρέλι;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σημαίνει ότι θέλω άλλο βαρέλι;

Μάλλον, δε νομίζω να μπορέσει να λειτουργήσει επαρκώς έτσι και μου κάνει εντύπωση που σου ζεσταίνει, θα περίμενα η πίεση του δικτύου να εμποδίζει το νερό να ανεβαίνει με αρκετή ροή από τους συλλέκτες. Στην ουσία έχεις περίπου έναν ηλιακό ανοικτού κυκλώματος τώρα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έριξαν το αντιψυκτικό χωρίς να το αραιώσουν πρώτα, οπότε μέχρι να διαλυθεί δεν έχεις καλή ροή και ούτε μέγιστη απόδοση.

Παρακολούθησέ το καμιά εβδομάδα, θα έπρεπε να ζεματάει

 

Φίλε naive τό αραίωσαν το θυμαμαι γιατι μου ειχαν ζητησει κουβά και το έριχναν απο πάνω.Έριξαν 2 μπουκαλάκια.Αυτό που με προβληματίζει οτι ίσως δεν πήγε κάτι καλα είναι οτι σαββατο που τοποθετήθηκε ο ηλιακός διαπιστώσαμε οτι δεν είχαμε καλώδιο στην ταράτσα και επειδή ήταν αργά και δεν έβρισκαν οι τεχνικοί υλικό και ατσαλίνα για να κατεβάσουν το ρεύμα στο πατάρι μου το γεμίσαν με νερό έριξαν το αντιψυκτικό και μετά τον αποσυνδέσαμε για να έχω τον θερμοσίφωνα να κανω μπανιο το σκ.Όταν τελείωσε η εγκατάσταση είχε πέσει ο ήλιος αρα το Σάββατο δεν θα είχα νερό να κάνω μπάνιο.Ο ηλιακός συνδέθηκε εντελώς την δευτέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον, δε νομίζω να μπορέσει να λειτουργήσει επαρκώς έτσι και μου κάνει εντύπωση που σου ζεσταίνει, θα περίμενα η πίεση του δικτύου να εμποδίζει το νερό να ανεβαίνει με αρκετή ροή από τους συλλέκτες. Στην ουσία έχεις περίπου έναν ηλιακό ανοικτού κυκλώματος τώρα.  

Το βαρέλι στάζει.Αν το αφήσω έτσι, τι μπορεί να συμβεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βαρέλι στάζει.Αν το αφήσω έτσι, τι μπορεί να συμβεί;

Το χειρότερο που μπορώ να σκεφτώ είναι να μεγαλώσει πολύ η διαρροή και να έχεις μεγάλη απώλεια νερού μέχρι να το πάρεις χαμπάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σέ  τοποθέτηση νέου  ηλιακού ( αργυρούπολη - αθήνα  ) 160 λιτρα ,  ( μού ειπε  φίλος πού τόν  τοποθέτησαν σπίτι του )  τελείωσαν 11 τό πρωί σήμερα   , λογικά από αυριο θά εχει ζεστό νερό ? ( μέ εξωτερικη θερμοκρασία  σήμερα - θερμόμετρο βλέποντας  τόν ηλιο κ οχι σέ σκιά  νά δείχνει 23 μέ 24 c στίς 3 τό μεσημέρι ) λίγα πράγματα ειδε από ζεστό νερό ... κ  γιά νά κάνει μπάνιο κατά τίς 6 τό απόγευμα αναψε τό ρεύμα γιά νά ζεσταθεί τό νερό... λογικό ειναι αυτό ή μάπα η αγορά ή  μήπως μάπα  η εγκατάσταση από τόν μάστορα ? παρακαλώ οι γνωρίζοντες ας κάνουν τόν κόπο νά  απαντήσουν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στο forum. Μετα απο μια εβδομάδα εγκατάστασης του mega sun δεν εχει χρειαστεί να άναψουμε ρευμα αλλα δεν Ειναη και ενδεικτικό μιας καη ειχε φοβερές μερες. Εχω μια απορία. Υπάρχει καποιο είδος ασφαλείας η κατι τέτοιο που δεν επιτρέπει σκ νερο να ζεστανει παρα πολυ;ρωτάω γιατι είτε το βραδυ το δοκιμάσω είτε το μεσημέρι με ιν νταλα ήλιο το νερο εχεη συνεχώς μια σταθερή θερμοκρασία γυρω στους 55-60 βαθμούς εκτίμηση με το χέρι. Ειναη τόσο ζεστό που ίσα ίσα τη ανέχεσαι!δεν θα έπρεπε σχεδον να ειναι βραστο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μετα απο κανα μήνα χρήσης του mega sun μπορω να πω οτι πολυ κατώτερος των προσδοκιών. Δίνω ενα ελαφρυντικό γιατι εχω 20μ σωληνώσεις (τον εβαλα κια πανω στο κλιμακοστάσιο τρομάρα μου). Ποιότητα κατασκευής Τσίγκος, Μονή επίστρωση σμαλτου οχι εμαγιε και στο αποτελέσμα εξαιρετικά μέτριος. Αρχές του μήνα που εκανε ζέστη καλα ηταν τωρα καμια εβδομάδα που χάλασε ο καιρος ίσα ίσα ενα χλιαρό νεράκι. Δεν ειχα και ποτε ηλιακό αλλα Πέριμενα κατι καλύτερο για ενα προϊόν που κοστίζει κανα χιλιαρικο να τον βάλεις.

Ελπίζω να βοηθησα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...