Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όντως, αν όλα ήταν σωστά θα έπρεπε να είχες αρκετά ζεστό νερό, και όχι χλιαρό όπως λες.

 

Τώρα αν είναι θέμα απωλειών λόγω σωληνώσεων ή κακής απόδοσης του ηλιακού, δε γνωρίζω.

 

Οι πιο ειδικοί εδώ ίσως γνωρίζουν κάτι περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο κανα μήνα χρήσης του mega sun μπορω να πω οτι πολυ κατώτερος των προσδοκιών. Δίνω ενα ελαφρυντικό γιατι εχω 20μ σωληνώσεις (τον εβαλα κια πανω στο κλιμακοστάσιο τρομάρα μου). Ποιότητα κατασκευής Τσίγκος, Μονή επίστρωση σμαλτου οχι εμαγιε και στο αποτελέσμα εξαιρετικά μέτριος. Αρχές του μήνα που εκανε ζέστη καλα ηταν τωρα καμια εβδομάδα που χάλασε ο καιρος ίσα ίσα ενα χλιαρό νεράκι. Δεν ειχα και ποτε ηλιακό αλλα Πέριμενα κατι καλύτερο για ενα προϊόν που κοστίζει κανα χιλιαρικο να τον βάλεις.

Ελπίζω να βοηθησα

Κερατσίνι με Μαλτέζο 23-24 ετων, 200 λίτρων κι αυτές τις μέρες μια χαρά νερό είχαμε, ειδικά σήμερα ζεματαει.

Πόσα λίτρα και με πόση επιφάνεια συλλεκτών είναι ο δικός σου;

 

Τα πολλά μέτρα δεν λένε κάτι ιδιαιτερο. Αν θες, για οικονομία κυρίως, μάζευε το νερό που έρχεται μέχρι να έρθει το ζεστό, σε κουβα και μπορεί να χρησιμοποιείται σε πότισμα/σφουγγάρισμα/κτλ. Είναι καλα μονωμενες οι σωλήνες που τρέχουν ετσι εξωτερικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στο forum. Μετα απο μια εβδομάδα εγκατάστασης του mega sun δεν εχει χρειαστεί να άναψουμε ρευμα αλλα δεν Ειναη και ενδεικτικό μιας καη ειχε φοβερές μερες. Εχω μια απορία. Υπάρχει καποιο είδος ασφαλείας η κατι τέτοιο που δεν επιτρέπει σκ νερο να ζεστανει παρα πολυ;ρωτάω γιατι είτε το βραδυ το δοκιμάσω είτε το μεσημέρι με ιν νταλα ήλιο το νερο εχεη συνεχώς μια σταθερή θερμοκρασία γυρω στους 55-60 βαθμούς εκτίμηση με το χέρι. Ειναη τόσο ζεστό που ίσα ίσα τη ανέχεσαι!δεν θα έπρεπε σχεδον να ειναι βραστο;

Ετσι οπως τα λες η αποδοση του ειναι σε καλα επιπεδα..

Για να καταλαβεις αν ο ηλιακος σου αποδιδει σωστα τον χειμωνα πρεπει να κρυωσεις εσκεμμενα το νερο του μποιλερ και την επομενη μερα(με ηλιοφανεια) να δοκιμασεις το νερο στις 1 το μεσημερι. Αν σου βγαλει πανω απο 50 βαθμους τοτε ειναι οκ.

Τον χειμωνα δεν χρησιμοποιεις τον ηλιακο για χερια και προσωπο οταν δεν χτυπαει ο ηλιος τους συλλεκτες..

Επισης για να εκμεταλλευτεις στο 100% το ζεστο νερο της ημερας πρεπει να κανεις χρηση του ζεστου παρατεταμενα..

Το καλοκαιρι δεν εχουμε περιορισμους γιατι ολα ειναι θετικα.. Ο ηλιος ειναι δυνατος και το κρυο νερο που εισερχεται στο μποιλερ δεν ειναι παγωμενο οπως τον χειμωνα,το ιδιο και οι σωληνες σου.. γι αυτο το καλοκαιρι πρεπει να σκεπαζεις ενα μερος του συλλεκτη τοσο οσο να μην σου βγαζει καυτο νερο γιατι μειωνεται η αξιοπιστια του ηλιακου..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Το νερό δεν είναι τόσο ζεστό 55-60 κατ'εκτίμηση που ειπα σε προηγούμενο post.To μέτρησα με ενα θερμόμετρο τοίχου....!!! και ΄χθές Δευτέρα έιχε 45 βαθμούς περίπου το βράδυ στις 8.Οι σωλήνες είναι αρκετά καλα μονωμένες.

Υπάρχει καποιος κανόνας σχετικά με το πόσοι βαθμοί χάνονται ανα μέτρο σωλήνωσης?

Ο ηλιακός είναι 160λτ με 2,6 τμ συλλέκτη.Να σημειωθεί οτι ο συλλέκτης δεν εχει σχέση με το μπλέ-μώβ που φαίνεται στα διαφημηστικά,Είναι απλά μάυρος!!

Ενας κανόνας δεν αναφέρει οτι για 100λτ χρειαζόμαστε 2τμ συλλέκτη?.Αρα για 160λτ χρειαζόμαστε 3,2τμ.Να φανταστείς οτι βγαίνει και ο 160lt με 2τμ συλλέκτη.Τον έχει ενας απεναντι.Ειναι αστείος, το καζάνι ειναι διπλάσιο απο τον συλλέκτη!!Ειναι απλα σαν να βγάζεις τον θερμοσίφωνα σου στη ταράτσα!

Τουλάχιστον το νερό είναι πεντακάθαρο γιατι σε προηγούμενο ποστ καποιος είχε αναφέρει ότι μύριζε πλάστικο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Το νερό δεν είναι τόσο ζεστό 55-60 κατ'εκτίμηση που ειπα σε προηγούμενο post.To μέτρησα με ενα θερμόμετρο τοίχου....!!! και ΄χθές Δευτέρα έιχε 45 βαθμούς περίπου το βράδυ στις 8.Οι σωλήνες είναι αρκετά καλα μονωμένες.

Υπάρχει καποιος κανόνας σχετικά με το πόσοι βαθμοί χάνονται ανα μέτρο σωλήνωσης?

Ο ηλιακός είναι 160λτ με 2,6 τμ συλλέκτη.Να σημειωθεί οτι ο συλλέκτης δεν εχει σχέση με το μπλέ-μώβ που φαίνεται στα διαφημηστικά,Είναι απλά μάυρος!!

Ενας κανόνας δεν αναφέρει οτι για 100λτ χρειαζόμαστε 2τμ συλλέκτη?.Αρα για 160λτ χρειαζόμαστε 3,2τμ.Να φανταστείς οτι βγαίνει και ο 160lt με 2τμ συλλέκτη.Τον έχει ενας απεναντι.Ειναι αστείος, το καζάνι ειναι διπλάσιο απο τον συλλέκτη!!Ειναι απλα σαν να βγάζεις τον θερμοσίφωνα σου στη ταράτσα!

Τουλάχιστον το νερό είναι πεντακάθαρο γιατι σε προηγούμενο ποστ καποιος είχε αναφέρει ότι μύριζε πλάστικο!!

ποσο τον πληρωσες? Επιλεκτικος δεν ειναι? Το νερο μυριζει πλαστικο οταν η θερμοκρασια του νερου ειναι πολυ υψηλη..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσο τον πληρωσες? Επιλεκτικος δεν ειναι? Το νερο μυριζει πλαστικο οταν η θερμοκρασια του νερου ειναι πολυ υψηλη..

750€.επιλεκτικός είναι αλλα λέει και βαφή τιτανίου η οποία δεν πολύφαίνεται. Είχα αφήσει την αντίσταση μια μέρα αρκετή ώρα και το νερό ηταν πολύ ζεστό. Έτσι και αλλιώς μέχρι τους 60 φτάνει το νερό.Αν βράσει λογικό ειίναι κάτι να μυρίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είναι με ΦΠΑ οι τιμές, ή δεν τίθεται τέτοιο θέμα;

Δεν ρωτησα για φπα.. Αυτο που ξερω ειναι οτι μετα απο ερευνα που εκανα πχ για συντηρηση ηλιακου ολοι μου ελεγαν τιμες χωρις φπα απο 50 εως 65ε και το συγκεκριμενο μαγαζι χρεωνει 25ε!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω χρεωνω 40 ευρω κατα μεσο ορο με φπα και αποδειξη και ολα κομπλε για συντηρηση ηλιακου.

Παραπανω τιμες ειναι ακριβες θεωρω για service σε εναν απλο ηλιακο.

 

(Ειναι και αναλογως τον ηλιακο βεβαια,αλλο service και χρονο θα σου φαει ενα calpak-μαλτεζος η ενα ηλιακο που ειναι τριπλης και αλλο ενα απλο ηλιακο.το καθε ενα εχει Ιδιαίτεροτητες που παιρνουμε υποψιν πριν πουμε τιμη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλη την παρέα σε αυτο χρήσιμο νήμα.

Διαθετω ενα ηλιακο θερμοσιφωνα ΘΗΑ τριπλης 160lt, στον οποιο μετα απο 7 χρονια χρησης τρυπησε το boiler.

Αρχικα αποφασισα την αγορα νεου ηλιακου (Sonne, Ηλιοακμη, Nobel classic).

Στην πορεια προεκυψαν αλλα εξοδα και θα πρεπει να περιοριστω στην αγορα μονο boiler 200lt διπλης.

Τι επιλογες εχω με ταβανι τα 420 ευρω και τι πρεπει να προσεξω για την αγορα και τοποθετηση στην Αθηνα.

 

Καθε γνωμη ευπροσδεκτη.

Επεξ/σία από assos01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού κατά καιρούς έχω "καταθέσει" στο παρόν θέμα τις όποιες γνώσεις διαθέτω γύρω από τους ηλιακούς (κυρίως πάνω σε θέματα αντοχής των διαφορετικών υλικών κατασκευής αλλά και πάνω σε θέματα που αφορούν εξωπραγματικές δηλώσεις πωλητών), ήρθε η ώρα να ρωτήσω κι εγώ κάτι πάνω σε πρακτικό θέμα υδραυλικής φύσης, το οποίο δεν γνωρίζω.

Λοιπόν επειδή μετά τη χθεσινή φοβερή μέρα ο ηλιακός μου είχε πολύ μέτρια απόδοση, ανέβηκα να τσεκάρω τα υγρά του, πράγμα που είχα να κάνω καιρό.

Άνοιξα λοιπόν το εξαεριστικό πάνω στο καζάνι και την τάπα δίπλα και το γέμισα (πήρε γύρω στα...5 λίτρα, άρα από εκεί ήταν και η μειωμένη απόδοση).

Βγάζοντας το εξαεριστικό είδα ότι έχει τα μαύρα του τα χάλια (το αριστερό στην φωτό)

και σκέφτηκα να το αντικαταστήσω. Πήγα σε κατάστημα υδραυλικών και μου έδωσαν αυτό που φαίνεται δεξιά. Σε ερώτηση αν είναι αυτό που χρειάζομαι μου είπαν "ναι" κι έτσι έληξε το θέμα.

Επειδή όμως αυτός που μου το έδωσε αρχικά μου έδωσε κάτι άλλο και μετά είπε "α, είναι από ηλιακό" μου δημιουργήθηκαν ερωτηματικά. Το κατάστημα το εμπιστεύομαι, αφού ψωνίζω καιρό, αλλά με το συγκεκριμένο υπάλληλο δεν είχα πολλές επαφές κι έτσι μου έμεινε μια ψιλοαμφιβολία στο πίσω μέρος του μυαλού μου.

Λοιπόν, τα ερωτήματα τώρα (μετά το μακροσκελή πρόλογο).

Το παλιό εξαεριστικό έχει βέβαια διαφορετική μορφή αλλά το νέο είναι ίδιο με όλα τα άλλα που βλέπω στις γειτονικές ταράτσες.

Είναι κάτι αντίστοιχο;

Το παλιό γράφει επάνω "2,5 bar" ενώ το καινούργιο τίποτα. Αυτό σημαίνει ότι όλα αυτού του τύπου είναι στα 2,5 bar ή παίζει να γίνει και λάθος;

Τέλος το νέο έχει ένα "καπέλο" (αυτό με την τρύπα) το οποίο βιδώνει πάνω στο "κυρίως σώμα". Αυτό το καπέλο πρέπει να είναι τελείως σφιχτά βιδωμένο (δεν ήταν) ή λίγο πιο χαλαρό;

post-184736-0-59415500-1450098860_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λοιπόν, τα ερωτήματα τώρα (μετά το μακροσκελή πρόλογο).

Το παλιό εξαεριστικό έχει βέβαια διαφορετική μορφή αλλά το νέο είναι ίδιο με όλα τα άλλα που βλέπω στις γειτονικές ταράτσες.

Είναι κάτι αντίστοιχο;

Το παλιό γράφει επάνω "2,5 bar" ενώ το καινούργιο τίποτα. Αυτό σημαίνει ότι όλα αυτού του τύπου είναι στα 2,5 bar ή παίζει να γίνει και λάθος;

Τέλος το νέο έχει ένα "καπέλο" (αυτό με την τρύπα) το οποίο βιδώνει πάνω στο "κυρίως σώμα". Αυτό το καπέλο πρέπει να είναι τελείως σφιχτά βιδωμένο (δεν ήταν) ή λίγο πιο χαλαρό;

Ασφαλιστικό λέγεται αυτό νομίζω. Βαλβίδα ασφαλείας είναι που ανοίγει σε κάποια πίεση για να εκτονώσει.

Και αυτό που είχες αυτή τη δουλειά έκανε, έχω ξαναδεί παρόμοιο.

Η πίεση που ανοίγει δεν είναι ίδια σε όλα, οπότε δε μπορείς να είσαι σίγουρος ότι είναι 2,5bar αυτό που πήρες αν δεν το γράφει κάπου.

Το καπελάκι δε χρειάζεται να σφίξει, δε στεγανοποιεί κάτι.

 

Προσοχή όταν το σφίγγεις αυτό, μην το παρακάνεις και ξεκολλήσεις το σωλήνα από το μανδύα εσωτερικά

 

Σαν πολύ είναι τα 5 λίτρα που έχασε για να είναι μόνο από υπερχείλιση, ελπίζω να μην έχεις διαρροή κάπου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς εξηγείται ότι όλοι λίγο πολύ ξέρουμε ότι ο ηλιακός θερμοσίφωνας θα χρειαστεί κάποια στιγμή συντήρηση ενώ ποτέ κανένας δεν κάνει συντήρηση στον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα; Αυτός δε γεμίζει άλατα; Ανοδιο μαγνησίου έχει μέσα ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...