Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τουλαχιστον κατεληξες καπου

Για nobel εγγυηση τελικα τι ισχυει?

Ολα εκει παιζονται νομιζω

 

 

Για Calpak βλεπω αυτο

http://www.calpak.gr/el/%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B9%CF%89%CE%BD-service

φυσικα και παρακολουθω αλλα βλεπω οτι μονο στους ηλιακους γινεται αυτο σε τοσο εγαλο βαθμο

πχ στα κλιματιστκα σου δινουν καποιες προτασεις ανετα και χωρις πολλα πολλα

http://www.insomnia.gr/topic/296911-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AD%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC/

 

Μαλλον ειναι το ειδος και οι πολλοι Ελληνες κατασκευαστες που εχουν μπει

 πολλοι  κατασκευαστες???????????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Το αν θα εχεις σημερα ζεστο νερο (απο το χθεσινο) και ποσο και για ποσο" εξαρτάται και από τον ηλιακό (τι θερμοκρασίας πέτυχε χθες, μονώσεις, κλπ) αλλά κυρίως από το πόσο "τσίμα-τσίμα" επιλέχθηκε η χωρητικότητά του.

Βλέπω πολλούς εδώ μέσα που βάζουν/ψάχνουν για ηλιακό 160άρη με ένα συλλέκτη για 4-5-6 άτομα. Εννοείται πως δεν φτάνει για την άλλη μέρα (συζητάμε αν φτάνει για την ίδια).

Εμείς (εγώ και το έτερον ήμισυ) που σήμερα το πρωί κάναμε και οι δύο το ντουζάκι μας με το νερό που περίσσεψε από χθες, είχαμε επιλέξει προ 10ετίας 160άρη με διπλό συλλέκτη και δεν το μετάνιωσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως που έχω μποιλερ νομπελ, που είναι για εσωτερικό χώρο, το έχω έξω και πάντα βρίσκω νερό το πρωί ακόμα και μετά από παγωνια. Τώρα για ηλιακό δεν ξέρω αν και όσους ρώτησα μου είπαν ότι κρατάει νερό

 

 

@haris_261 τι ηλιακό έχεις?

 

@shack μάλλον για νομπελ

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που τσέκαρα για να κάνω μπάνιο, άναψα την αντίσταση, το νερό ήταν σχεδόν κρύο. Πρέπει να χρησιμοποίησε το πρωί ζεστό νερό η γυναίκα μου για την κουζίνα, αλλά και να μην το έκανε, το χειμώνα δε φτάνει μέχρι το επόμενο βράδυ. Και έχει 6cm μόνωση, που είναι σχετικά μεγάλο πάχος. 

Τις άλλες εποχές, όταν έχει καλή ηλιοφάνεια τη μία μέρα και η εξωτερική θερμοκρασία ας πούμε είναι 20 βαθμοί, καλύπτει και την επόμενη που έχει συννεφιά. Γενικά  σπάνιο να ανάψω αντίσταση άλλη εποχή.

 

Για απόδοση με συννεφιά (όπως σήμερα ας πούμε) ούτε λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που έχω μποιλερ νομπελ, που είναι για εσωτερικό χώρο, το έχω έξω και πάντα βρίσκω νερό το πρωί ακόμα και μετά από παγωνια. Τώρα για ηλιακό δεν ξέρω αν και όσους ρώτησα μου είπαν ότι κρατάει νερό

 

 

@haris_261 τι ηλιακό έχεις?

 

@shack μάλλον για νομπελ

 

Εδώ ερχόμαστε σε αυτά που έχω πει και εδώ στο φόρουμ αλλά και αυτά που σου είπα κατ' ιδίαν σε pm (τη συνεχή επανάληψη :-) )

Για να μην κάνω τον κακό όμως, αφού ξύπνησα καλά :P , όπως έχω ξαναπεί πέραν της μίας φοράς έχω βάλει το 2005 ένα ASSAI (το ηλιακό είναι κατασκευή Warmsol που το διέθετε ο "Κολομβούνης").

160άρη διπλής ενέργειας με δύο συλλέκτες.

 

υγ. φαντάζομαι ότι αναφέρεσε σε μένα (haris_216) και δεν υπάρχει haris_261 :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα δευτερη μερα με συννεφια οποιος εχει ζεστο νερο εστω και απο προχτες το λεει και παω και τον αγοραζω :-D

 

Το λεω γιατι εχω ακουσει πολλους και λενε εγω το αναβω 2-3 φορες το χρονο

Ισως δεν κανουν τοσο τακτικα μπανιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τι γνώμη έχετε για τους βεβιασμενης κυκλοφορίας; είναι πιο αποδοτική - αξιόπιστοι;

Σε πλαστικοί σωλήνα καλοριφέρ που έχω περάσει αναμονές μπαίνουν ή θέλει χαλκό; σε περίπτωση διακοπής ρεύματος τι πρόβλημα μπορεί να έχουν και αν λύνεται με ups ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βεβιασμένης είναι μια καλή περίπτωση αλλά στοιχίζει.

Είναι πολλοί που κάνουν λένε βεβιασμένης, αλά αγνοούν πολλές λεπτομέρειες που είναι πολύ σημαντικές.

ως προς την μέγιστη απόδοση και την προστασία του όλου συστήματος.

Είναι αρκετή συνάδελφοι που καμία φορά βάζουν στην άκρη τον εγωισμό και με συμβουλεύονται για τα συγκεκριμένα συστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι αυτήν τη λύση και για να καταλάβεις πως έχουν τα πράγματα, αυτή την στιγμή έχω έναν φτηνιάρικο ηλιακό με απόδοση κάτω του μετρίου η απόσταση που έχω φτιάξει την βάση για ντεπόζιτο ηλιακό απέχεις περίπου 20μετρα δίπλα από τα κολεκτερ του σπιτιού.

αποτέλεσμα να έχει πολλές απώλειες και το ζεστό μέχρι να έρθει στην βρύση και το καλοριφέρ για να πάει το νερό, οι σωλήνες είναι μονωμενες με αρμαφλεξ και μέσα σε κανάλι πλαστικό Φ150 και μέσα στα μπετά της αυλής.

Αυτό που σκέφτομαι είναι το μποιλερ να μπει δίπλα στα κολεκτερ του λεβητοστασιου να μην έχω καθόλου απώλεια ούτε στο ΖΝΧ ούτε στο καλοριφέρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα στην calpak κ εκτός από τον mark 4 μου έδειξαν τον vacuum ts, ο Ποιος μου είπαν Έχει 20% παραπάνω απόδοση,ειδικά το χειμώνα που έχει περιορισμένη ηλιοφάνεια,τους σωλήνες κενού τους κατασκευάζει η ίδια εταιρία τεχνολογίας u-pipe ,ενώ δεν έχει θέμα με τα άλατα Γιατί κουμπωνουν πάνω στο μποιλερ .ισχύουν όλα αυτά;άμα εξερεσεις το οικονομικό (1500 με βάση κεραμοσκεπης κ τοποθέτηση) αξίζει η καλύτερα να προτιμήσω τον κλασικό με επιλεκτικους συλλέκτες;έχει βάλει κάνδενκάνειςιακό με σωλήνες κενού να μας πει εντυπώσεις.

 

Εγγύηση 12 χρόνια με service ανά 4 χρόνια.Η τιμή είναι για τον 160,λίτρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...