Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο 160λ έχει καθαρή χωρητικότητα 133, έτσι απλά για να το ξέρεις.διάβασε και στην προηγούμενη σελίδα τι γράφω για όλους από την δική μου αναζήτηση για αγορά, μπορεί να σε βοηθήσει.

 

υγ επειδή το έψαξα καλά για τον καλπακ και ήμουν έτοιμος να τον πάρω, μου έβγαινε 1400 + 400 τα σερβις = 1800 χωρίς τα υπόλοιπα.2 ηλιακούς αγοράζεις με την ίδια τιμή.τα 12 χρόνια εγγύηση είναι κοροϊδία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγα στην calpak κ εκτός από τον mark 4 μου έδειξαν τον vacuum ts, ο Ποιος μου είπαν Έχει 20% παραπάνω απόδοση,ειδικά το χειμώνα που έχει περιορισμένη ηλιοφάνεια,τους σωλήνες κενού τους κατασκευάζει η ίδια εταιρία τεχνολογίας u-pipe ,ενώ δεν έχει θέμα με τα άλατα Γιατί κουμπωνουν πάνω στο μποιλερ .ισχύουν όλα αυτά;άμα εξερεσεις το οικονομικό (1500 με βάση κεραμοσκεπης κ τοποθέτηση) αξίζει η καλύτερα να προτιμήσω τον κλασικό με επιλεκτικους συλλέκτες;έχει βάλει κάνδενκάνειςιακό με σωλήνες κενού να μας πει εντυπώσεις.

 

Εγγύηση 12 χρόνια με service ανά 4 χρόνια.Η τιμή είναι για τον 160,λίτρων.

Αν και τα έχουμε πει πολλές φορές με τους συλλέκτες κενού, η άποψή μου είναι ότι η απόδοση του συλλέκτη είναι δευτερεύον χαρακτηριστικό, αυτό το 20% παραπάνω λίγες φορές θα γίνει αισθητό για να δικαιολογήσει τα λεφτά του, αφού συνήθως η παραγόμενη θερμότητα είναι σε περίσσεια είτε, πάλι δε θα είναι αρκετό για να κάνει τη διαφορά σε μια συννεφιασμένη μέρα. Ακόμα, μπορεί να αντισταθμιστεί εύκολα από άλλα χαρακτηριστικά όπως η επιφάνεια ή η μόνωση.  Η διαφορά κυρίως είναι ότι οι συλλέκτες κενού δεν απαιτούν συγκεκριμένη γωνία πρόσπτωσης της ακτινοβολίας, οπότε μπορεί να εκμεταλλευτούν καλύτερα πχ μια ώρα ήλιο που θα βγει το απόγευμα, ενώ οι κλασικοί κάνουν όλη τη δουλειά το μεσημέρι. 

Το βασικό χαρακτηριστικό επιλογής για εμένα είναι η αξιοπιστία, δηλαδή η ενδεχόμενη διάρκεια ζωής χωρίς προβλήματα. Αλλά αυτό δυστυχώς δεν είναι κάτι που μπορεί να μετρηθεί μπροστά, αλλά μόνο να εκτιμηθεί. 

 

Σχετικά με την αναφορά στα άλατα, δεν αντιλαμβάνομαι τη σχέση τους με το συλλέκτη.

 

edit: Μπήκα στο site της Calpak και είδα σε τι αναφέρεσαι. Αυτός ο συλλέκτης δεν είναι αυτό που είχα στο μυαλό μου ως συλλέκτης κενού. Εκείνοι συνήθως λειτουργούν με αλκοόλη ή χωρίς υγρό (heat-pipe), με ανεξάρτητους σωλήνες. Η Calpak απότι είδα βασίζεται στην ιδέα του κλασικού εσωτερικού κυκλώματος, αλλά αλλάζει τον τρόπο λειτουργίας της συλλεκτικής επιφάνειας, και αντί για μεταλλικά φύλλα και από πάνω υαλοπίνακα, βάζει τον υδροσκελετό  μέσα στους γυάλινους σωλήνες και απο κάτω βάζει και ανακλαστική επιφάνεια. Δεν έχω σχετική άποψη για μειονεκτήματα-πλεονεκτήματα, αλλά ισχύουν αυτά που είπα περί απόδοσης. Πάντως το 20% μεγαλύτερη απόδοση φαίνεται βάσιμο.

Αυτοί επιπλεόν νομίζω ότι θέλουν προσοχή το καλοκαίρι να σκεπάζονται κατάλληλα, γιατί θα ανεβάζουν συνέχεια τη θερμοκρασία με αποτέλεσμα να πιέζουν τη δεξαμενή.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο 160λ έχει καθαρή χωρητικότητα 133, έτσι απλά για να το ξέρεις.διάβασε και στην προηγούμενη σελίδα τι γράφω για όλους από την δική μου αναζήτηση για αγορά, μπορεί να σε βοηθήσει.

 

υγ επειδή το έψαξα καλά για τον καλπακ και ήμουν έτοιμος να τον πάρω, μου έβγαινε 1400 + 400 τα σερβις = 1800 χωρίς τα υπόλοιπα.2 ηλιακούς αγοράζεις με την ίδια τιμή.τα 12 χρόνια εγγύηση είναι κοροϊδία

Φίλε o calpak ο 160 Λ απ ότι μου είπε ο πωλητής έχει χωρητικότητα 156 Λ ,Αλλά κ σε προσπεκτους αυτό είδα ,το 133 Πώς προκύπτει;είσαι σίγουρος; 1400 πογιαιον σου έδωσαν Αυτή την τιμή;τον mark 4 τον 160 + τα περαστικά; Εσύ Τελικά σε ποιον κατέληξες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε o calpak ο 160 Λ απ ότι μου είπε ο πωλητής έχει χωρητικότητα 156 Λ ,Αλλά κ σε προσπεκτους αυτό είδα ,το 133 Πώς προκύπτει;είσαι σίγουρος; 1400 πογιαιον σου έδωσαν Αυτή την τιμή;τον mark 4 τον 160 + τα περαστικά; Εσύ Τελικά σε ποιον κατέληξες;

 

αυτοί μπορεί να λένε ότι θέλουν για να πουλήσουν, η πιστοποίηση στο solarkeymark είναι η σωστή.1400 χωρίς περαστικά για τον μαρκ 4 200λ 4.2τμ. κατέληξα στον nobel 200l 4τμ συλλέκτες.πολύ καλή επιλογή είναι και ο helional αλλά προτίμησα τον nobel λόγο του ότι μου τον δίνει μαγαζί δίπλα μου και θα τον έχω όποτε τον χρειαστώ.

 

ορίστε το πιστοποιητικό του μαρκ 4 να δεις και μόνος σου πόσο κλέβουν

 

http://www.estif.org/solarkeymark/Links/Internal_links/DQS%20Hellas/SKM-9975.pdf

post-66698-0-98901300-1454782251_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι στο πιστοποιητικό λέει 133λίτρα και περιγράφει και διπλής ενέργειας θερμοσίφωνα. Γιατί θα μπορούσε να πει κάποιος ότι η απώλεια της χωρητικότητας οφείλεται στη σερμπατίνα της τριπλής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοί μπορεί να λένε ότι θέλουν για να πουλήσουν, η πιστοποίηση στο solarkeymark είναι η σωστή.1400 χωρίς περαστικά για τον μαρκ 4 200λ 4.2τμ. κατέληξα στον nobel 200l 4τμ συλλέκτες.πολύ καλή επιλογή είναι και ο helional αλλά προτίμησα τον nobel λόγο του ότι μου τον δίνει μαγαζί δίπλα μου και θα τον έχω όποτε τον χρειαστώ.

 

ορίστε το πιστοποιητικό του μαρκ 4 να δεις και μόνος σου πόσο κλέβουν

 

http://www.estif.org/solarkeymark/Links/Internal_links/DQS%20Hellas/SKM-9975.pdf

 

φιλε  μιας κ το εχεις ψάξει το θέμα κ γω μάλον σε nobel θα καταλήξω μπορεις να μου πεις ποια η διαφορά aelios ,classic κ apollon διαβασα οτι οι aelios συναρμολογούνται στην βουλγαρία αλλά επι της ουσίας ποιές ειναι οι διαφορές αναμεσα στους 3? εισαι ευχαριστημένος με την αποδοσή αυτον τον καιρό που δεν εχει πολύ ηλιοφάνια, κ ποσο σου στοίχησε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω ποιος γίνεται που, νομίζω γίνονται στην βουλγαρία όλα τα μοντέλα, εκεί δηλαδή πήγε το εργοστάσιο

 

o aelios είναι πολύ φθηνή κατασκευή, σαν τενεκές με μονή μόνωση στον συλλέκτη.αν πας σε έναν που τον πουλάει έχει δείγμα και σου δείχνει πως είναι μέσα.ο classic είναι πολύ καλύτερη κατασκευή με το ενιαίο κάσωμα και διπλή μόνωση. apollon δεν βγαίνει με διπλό συλλέκτη και δεν τον κοίταξα καν.

 

Δεν τον έβαλα ακόμα στις αρχές του επόμενου μήνα θα τον βάλω, αλλά όσους έχω ρωτήσει έχουν πολύ καλή απόδοση και το κρατάει και μέχρι 2 μέρες μετά ζεστό το νερό.βέβαια αυτό είναι και σχετικό με το πόσο κρύο κάνει και πόσο νερό τραβάς.πάντως και το μπόιλερ που έχω της ίδιας εταιρίας δεν έχει θέμα, πάντα βρίσκω νερό την επόμενη και ας είναι χύμα έξω 

 

τιμή μου είπαν 950 χωρίς εγκατάσταση 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε  μιας κ το εχεις ψάξει το θέμα κ γω μάλον σε nobel θα καταλήξω μπορεις να μου πεις ποια η διαφορά aelios ,classic κ apollon διαβασα οτι οι aelios συναρμολογούνται στην βουλγαρία αλλά επι της ουσίας ποιές ειναι οι διαφορές αναμεσα στους 3? εισαι ευχαριστημένος με την αποδοσή αυτον τον καιρό που δεν εχει πολύ ηλιοφάνια, κ ποσο σου στοίχησε

εγω εχω τον classic 160l glass,διπλης 3τμ

Κοστος 720ε

Τοποθετηση 60ε

σωληνα,καλωδιο/μετρο 3ε

 

Επισης ο classic εχει μεταλλικους σωληνες(σπιραλ) για συνδεση μποιλερ-συλλεκτη και οχι τον κοινο πλαστικο οπως βαζουν καποιες επωνυμες εταιριες με ακριβοτερο κοστος απο τον nobel.

τιμή μου είπαν 950 χωρίς εγκατάσταση

900e μπορουν να στον αφησουν(μπορουν και πιο κατω) εκτος αν εισαι επαρχια..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

910 είναι στο σκρουτζ η χαμηλότερη τιμή χωρίς μεταφορικά και τα 950 είναι η χαμηλότερη που βρήκα στα μαγαζιά εδώ και νομίζω είναι καλή.επαρχία είμαι ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα αποφασισα καλως η κακως να μη δωσω πολλα λεφτα για ηλιακο με τη λογικη οτι δε θα με συμφερει σαν αποσβεση στα 10-15 χρονια που κρατανε σε συνδιασμο με τα χρηματα που πρεπει να δωσεις στο υποχρεωτικο σερβις

Πηρα εναν επιλεκτικο 160lt 3μ με 650ε μαζι με τοποθετηση και αποξηλωση παλιου

Η εγγυηση ειναι για 8 χρονια το boiler και 25 οι συλλεκτες με υποχεωτικο σερβις καθε 2 χρονια στα 60ε

Τον εβαλα Σαββατο και μεσα σε 2 ωρες ειχε αρχισει να ζεσταινεται το νερο

Την Κυριακη κατα τις 11 το πρωι το νερο ζεματαγε και εγινε λιγη χρηση

Σημερα το πρωι στις 7 το νερο ηταν αρκετα ζεστο αλλα δε ζεματαγε να μη το αντεχεις

Θα δειξει πως θα παει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους,

ενδιαφερομαι για αγορα ηλιακου στα 160 l μετα απο λιγο ψαξιμο καταληξα σε αυτους:

 

http://www.skroutz.gr/comparelists/1399?compare=4869868%2C326307%2C2818548%2C4547972%2C6244028

 

 

εχετε να προτεινετε καποιον αλλον, και σε ποιον να καταληξω λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχετε να προτεινετε καποιον αλλον, και σε ποιον να καταληξω λετε?

Δωσε αξια στα λεφτα σου.. http://thermit.skroutzstore.gr/p.ILIAKOS-THERMOSIFONAS-THERMIT-200LT-GLASS-ME-CHALKINO-EPILLEKTIKO-SYLLEKTI-4-00m2-DIPLIS-ENERGEIAS.1000930.html
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...