Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ρε παιδια ντομπρα και γω πιστευω οτι ειναι λαθος τοποθετηση ή και αστοχια υλικου.

 

Αυτή είναι η άποψη σου και είναι α)σεβαστή και β) πιθανώς (αλλά όχι σίγουρα) η αιτία.

 

αλλα χωρις παρεξειγηση και για να βαλουμε καποια πραματα στην θεση τους μιας και βλεπω οτι καποιοι μυγιαστικαν-αρπαχτηκαν πολυ :-)....

 

ναι αγνοω τις εξαγωγες στα βαλκανια...αλλωστε ειναι η κυριοτερη και η βασικοτερη αγορα πακγοσμιως :lol: . Το 50% της ελληνικης παραγωγης το 90. ΟΥΑΟΥ. Για παγκοσμια παραγωγη , ή εστω ευρωπαικης (οπου εχει ηλιο τελωσπαντων...), εχεις ακουσει κατι?? Δεν ειμαι του χωρου αλλα με απλη λογικη πιστευω οτι η συνολικη ελληνικη παραγωγη (συγγενων προιοντων) δεν πλεισιαζει ουτε το 0,5% της παγκοσμιας?? αρα ποιοι ειναι οι πρωτοποροι και οι πραγματικοι leaders της παγκοσμιας ή εστω ευρωπαικης, ΟΧΙ ΤΗΣ ΒΑΛΚΑΝΙΚΗΣ,αγορας?? εμεις??

 

Οι εξαγωγές ολόκληρη την δεκαετία του 90 και όχι μόνο το 1990 αφορούσαν αποκλειστικά τις αγορές της Γερμανίας και της Αυστρίας. Στις βαλκανικές χώρες ο ηλιακός θερμοσίφωνας αποτελούσε και αποτελεί για πολλούς λόγους κάτι το άγνωστο.

Και για παγκόσμια παραγωγή έχω ακούσει και για ευρωπαϊκή και άν θές να δείς πόσο λάθος κάνεις μπες στο http://www.estif.com όπου θα βρείς στοιχεία (διαχρονικά) για όλες της ευρωπαικές χώρες. Παγκοσμίως μετά την Κίνα και Τουρκία δεν υπάρχει χώρα που να έχει συγκρίσιμο αριθμό συστημάτων με τις χώρες της ΕΕ.

 

α..και τα πολλα κεφαλια που εχουμε στη χωρα....κλασικη στατιστικη απατη που χρεισημοποιηται κατα κορον απο ειδικους για την δημιουργια λανθασμενων εντυπωσεων. Βλεπε κρατικα στατιστικα......οσο μικροτερη η χωρα , τοσο πιο εντυπωσιακα φανταζουν τα νουμερα.....και τοσο πιο λανθασμενα τα συμπερασματα για αυτους που δεν γνωριζουν τα κολπακια της στατιστικης!

 

Αν και ο τρόπος που κοροιδεύεις είναι ο πιο αντικειμενικός για να συγκρίνεις την εξέλιξη των ηλιακών σε διάφορες χώρες, πληροφοριακά η Ελλάδα είναι τρίτη στην ΕΕ ΚΑΙ σε ΑΠΟΛΥΤΟ αριθμό εγκατεστημένων συστημάτων μετά απο Γερμανία και Αυστρία.

 

 

Εχει κανεις ελληνικο λεξικο??? ΑΘΡΑΥΣΤΟ. παρακαλω καποιος να ριξει μια ματια. τοσα χρονια πιστευα οτι ηταν κατι που δεν εσπαγε, και το 99% του ελληνικου πλυθισμου πιστευω να ειχε την ιδια εντυπωση με μενα. Γραφτε ΕΝΙΣΧΥΜΕΝΟ ή ΥΨΗΛΗΣ ΑΝΤΟΧΗΣ ρε παιδια...κακη ελληνικη συνηθεια να λεμε οτι νανε....

 

Τελοςπαντων εχω καμει και στα κομμαντα :fear: (στον ΕΣ να δεις ελληνικη πρωτοπορια... :lol:) και αναγκη για πολυ ζεστο νερο τους καλοκαιρινους μηνες, ή οποτε εχει πολυ ηλιο και ζεστη, δεν εχω :lol: ευτυχως. Αρα απλα τερμα για μενα οι ηλιακοι και οι παρεμφερεις μπουρδες, το ξειλωνω, το περναω μακτρο σε αυτον που μου το περασε, και ολα μελι γαλα....εκτος αμα ανοιξω κανα ξενοδοχειο!!!

 

Δέν έχεις άδικο, αλλά ακόμα και το αλεξίσφαιρο (μια και έκανες και στα κομμάντα) δεν σημαίνει ότι σταματάει βολίδα από πολυβόλο 50ρι (μισής ίντσας). Αλλά από όσο θυμάμαι ακόμα αλεξίσφαιρα τα λένε (bullet proof) και όχι ενισχυμένα χιτώνια παραλλαγής... ;)

 

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτή είναι η άποψη σου και είναι α)σεβαστή και β) πιθανώς (αλλά όχι σίγουρα) η αιτία.

 

 

 

Οι εξαγωγές ολόκληρη την δεκαετία του 90 και όχι μόνο το 1990 αφορούσαν αποκλειστικά τις αγορές της Γερμανίας και της Αυστρίας. Στις βαλκανικές χώρες ο ηλιακός θερμοσίφωνας αποτελούσε και αποτελεί για πολλούς λόγους κάτι το άγνωστο.

Και για παγκόσμια παραγωγή έχω ακούσει και για ευρωπαϊκή και άν θές να δείς πόσο λάθος κάνεις μπες στο http://www.estif.com όπου θα βρείς στοιχεία (διαχρονικά) για όλες της ευρωπαικές χώρες. Παγκοσμίως μετά την Κίνα και Τουρκία δεν υπάρχει χώρα που να έχει συγκρίσιμο αριθμό συστημάτων με τις χώρες της ΕΕ.

 

 

 

Αν και ο τρόπος που κοροιδεύεις είναι ο πιο αντικειμενικός για να συγκρίνεις την εξέλιξη των ηλιακών σε διάφορες χώρες, πληροφοριακά η Ελλάδα είναι τρίτη στην ΕΕ ΚΑΙ σε ΑΠΟΛΥΤΟ αριθμό εγκατεστημένων συστημάτων μετά απο Γερμανία και Αυστρία.

 

 

 

 

Δέν έχεις άδικο, αλλά ακόμα και το αλεξίσφαιρο (μια και έκανες και στα κομμάντα) δεν σημαίνει ότι σταματάει βολίδα από πολυβόλο 50ρι (μισής ίντσας). Αλλά από όσο θυμάμαι ακόμα αλεξίσφαιρα τα λένε (bullet proof) και όχι ενισχυμένα χιτώνια παραλλαγής... ;)

 

Φιλικά.

 

Εγώ αυτό που ξέρω, είναι ότι οι μεγαλύτεροι εξαγωγείς συλλεκτών στην Ευρώπη είναι οι Γερμανοί και οι Αυστριακοί, μολονότι ξεκινήσαν αργότερα από τους Έλληνες.

Εμείς είμαστε καλοί στα θερμοσιφωνικά συστήματα, αλλά οι μεγαλύτερες εταιρείες που κάνουν εξαγωγές, αναπτύξαν καινούργια ηλιακά, γιατί αυτά που υπήρχαν στην Ελλάδα, απλά δεν πουλιώνταν.

Δυστηχώς στη νέα εποχή αν οι Έλληνες δεν αναπτύξουν πολύ ποιοτικά προϊόντα εννοώ ηλιακούς θερμοσίφωνες, γιατί συλλέκτες μας φάγαν οι Γερμανοί, θα έχουμε πρόβλημα από Τούρκους και Κινέζους. Δεν είναι σπάνιο αγορά που έχει πατήσει Έλληνας να μην μπορεί άλλος Έλληνας να πουλήσει, γιατί έχει καταστρέψει την αγορά από τα απαράδεκτα συστήματα που πουλάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγινε οτι πεις, acomaedo, εγω δεν εχω ορεξη να αλλαξω το μυαλο κανενος.

 

1.Παντως το http://www.estif.com ουτε καν λειτουργει.

 

2.Τριτη χωρα στην ευρωπη σε εγκατεστημενα συστηματα!! τετοια επιτυχια!!! εγω νομιζα οτι ολοι στη ευρωπη ειχαν ονειρο να δουν κοτσαρισμενο ενα τερατουργημα πανω στη ταρατσα τους οπως εμεις!!

Και στα φαρμακα πρωτοι ειμαστε σε καταναλωση "κατακεφαλην" :) λες να ειμαστε και σε αυτα προτοποροι, ρε σεις μηπως η roche ειναι των "Ε" που λει και ο λιακο??? πειτε του καραμανλη να βγαλει κανα χαπι που να αλλαζει τον π**στη σε αντρα....μιας και το χρειαζεται αυτος και πολυ αλλοι του συναφιου του!!! Ολος ο κοσμος οτι σκουπιδη εχει ερχεται και το πουλαει στους εξυπνους ελληνες....(μεχρι και στις εισαγωγες-αρα και χρηση μεταλλαγμενης σογια ειμασταν πρωτοι..σε κανει να εσθανεσαι καλυτερα??)

 

3. Το οτι εγινε εξαγωγη του 50% της ελληνικης παραγωγης του 90 δεν λεει τιποτα. Ετσι και αλιως η παραγωγη μας ειναι μικρη σε αριθμο, αναλογικα με την παραγωγη του υπολοιπου κοσμου, ΤΩΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΩΝ!!! (αν και το προιον ειναι πολυ κομενο ραμενο για μας....δεν εχω δει και πουθενα στη ευρωπη ηλιακο!!) Ακομα μπορει να τους δωσανε μεχρι και τσαμπα (οπως με τα λαχανικα...) σε μια προσπαθεια να μπουν στις συγκεκριμενες ξενες αγορες!!! Ισως αν καποια γερμανικη εταιρια εχει εξαγωρασει καποια ελληνικη και εχει μεταφερει μερως της παραγωγικης διαδικασιας σε τριτοκοσμικη χωρα, βλεπε ελλαδα, για πιο φτηνα μεροκαματα κτλ.

 

Τραβα πες σε ενα γερμανο αν θελει να αγορασει ΕΛΛΗΝΙΚΗ συσκευη.........ΟΧΙ κομμαντος αμα την παλευεις ΤΡΑΒΑ..... ΓΕΡΜΑΝΟ ΟΜΩΣ ΟΧΙ ΚΑΝΑ ΛΑΖΟ!!

 

Χωρις παρεξειγιση επειδη βλεπω τσιτα ασυναρτησιες...μαλλον δεν μπορουμε να συννενοηθουμε. ευχομαι να εισαι πιτσιρικας ή εστω επαγγελματιας των ηλιακων.

 

Με αλεξιπτωτο νομιζεις ηρθαμε στο χωρα αυτη??

 

Και το vest αν θες να ξες καποιοι το πουλανε..οπως και πολλα οπλα στον ΕΣ....δεν κανουν αυτο που υποσχονται. Δεν ειπα κατι αντιθετο...απλα οτι για να πουλησουν καποιοι λενε οτι θελουν και φουσκωνουν κατα πολυ τα οφελη και τις θετικες ιδιοτητες. Με την ανοχη του εκαστοτε καραμανλακου φυσικα , και χαρην της αβιαστης επιβιωσης διαφορων συντεχνιων!!!!!!!

 

Τελωσπαντων παρτε ηλιακους σαν μανιακοι, οτι βρειτε, αποπουνανε και για οσα νανε :) δεν ειναι και διαστημικη τεχνολογια απλα προσοχη στους ψευτομαστορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1.Παντως το http://www.estif.com ουτε καν λειτουργει.

Λάθος μου, http://www.estif.org

 

2.Τριτη χωρα στην ευρωπη σε εγκατεστημενα συστηματα!! τετοια επιτυχια!!! εγω νομιζα οτι ολοι στη ευρωπη ειχαν ονειρο να δουν κοτσαρισμενο ενα τερατουργημα πανω στη ταρατσα τους οπως εμεις!!

Και στα φαρμακα πρωτοι ειμαστε σε καταναλωση "κατακεφαλην" :) λες να ειμαστε και σε αυτα προτοποροι, ρε σεις μηπως η roche ειναι των "Ε" που λει και ο λιακο??? πειτε του καραμανλη να βγαλει κανα χαπι που να αλλαζει τον π**στη σε αντρα....μιας και το χρειαζεται αυτος και πολυ αλλοι του συναφιου του!!! Ολος ο κοσμος οτι σκουπιδη εχει ερχεται και το πουλαει στους εξυπνους ελληνες....(μεχρι και στις εισαγωγες-αρα και χρηση μεταλλαγμενης σογια ειμασταν πρωτοι..σε κανει να εσθανεσαι καλυτερα??)

Τζάμπα ενέργεια με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο όλοι θέλουν, ειδικά αμα δεν είναι πετρελαιοπαραγωγοί. Το οτι είμαστε πρώτοι, δεύτεροι ή τελευταίοι σε κάτι είναι μια πραγματικότητα και σε αυτήν αναφέρθηκα, χωρίς να έχει να κάνει σε κάτι με το πως αισθάνομαι. Είναι ένα δεδομένο, αντικειμενικό. Μου αρέσει δεν μου αρέσει.

 

3. Το οτι εγινε εξαγωγη του 50% της ελληνικης παραγωγης του 90 δεν λεει τιποτα. Ετσι και αλιως η παραγωγη μας ειναι μικρη σε αριθμο, αναλογικα με την παραγωγη του υπολοιπου κοσμου, ΤΩΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΩΝ!!! (αν και το προιον ειναι πολυ κομενο ραμενο για μας....δεν εχω δει και πουθενα στη ευρωπη ηλιακο!!) Ακομα μπορει να τους δωσανε μεχρι και τσαμπα (οπως με τα λαχανικα...) σε μια προσπαθεια να μπουν στις συγκεκριμενες ξενες αγορες!!! Ισως αν καποια γερμανικη εταιρια εχει εξαγωρασει καποια ελληνικη και εχει μεταφερει μερως της παραγωγικης διαδικασιας σε τριτοκοσμικη χωρα, βλεπε ελλαδα, για πιο φτηνα μεροκαματα κτλ.

Η παραγωγή μας τότε κάλυπτε την εγχώρια αγορά (την μεγαλύτερη αγορά εκείνη την περίοδο στην Ευρώπη) και ΑΛΛΗ τόση εξαγόταν. Περίπου δηλαδή 300.000 τετραγωνικά μέτρα συλλεκτών. Πολύ πιθανόν να μην έχεις δει ηλιακό γιατί στις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης για μέιωση των θερμικών απωλειών απο την δεξαμενή δεν χρησιμοποιούν θερμοσιφωνικά συστήματα και επιπρόσθετα ενσωματώνουν τους συλλέκτες στις κεραμοσκεπές τους.

 

 

Τραβα πες σε ενα γερμανο αν θελει να αγορασει ΕΛΛΗΝΙΚΗ συσκευη.........ΟΧΙ κομμαντος αμα την παλευεις ΤΡΑΒΑ..... ΓΕΡΜΑΝΟ ΟΜΩΣ ΟΧΙ ΚΑΝΑ ΛΑΖΟ!!

 

Χωρις παρεξειγιση επειδη βλεπω τσιτα ασυναρτησιες...μαλλον δεν μπορουμε να συννενοηθουμε. ευχομαι να εισαι πιτσιρικας ή εστω επαγγελματιας των ηλιακων.

Δεν χαρακτήρισα κανέναν, απλώς παρέθεσα κάποιες πληροφορίες για το θέμα των ηλιακών (οι οποίες μπορούν να διασταυρωθούν) και επίσης κάποιες πιθανές αιτίες για το πρόβλημα που εμφανίστηκε στον ηλιακό σου. Νόμιζα οτι έκανες ποστ στο φόρουμ για αυτόν τον λόγο. Αν την διαφορετική γνώμη την θεωρείς ασυναρτησίες αυτό είναι δικαίωμα σου.

Πληροφοριακά δεν είμαι ούτε πιτσιρικάς, ούτε επαγγελματίας στο χώρο των ηλιακών.

 

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που ξέρω, είναι ότι οι μεγαλύτεροι εξαγωγείς συλλεκτών στην Ευρώπη είναι οι Γερμανοί και οι Αυστριακοί, μολονότι ξεκινήσαν αργότερα από τους Έλληνες.

Εμείς είμαστε καλοί στα θερμοσιφωνικά συστήματα, αλλά οι μεγαλύτερες εταιρείες που κάνουν εξαγωγές, αναπτύξαν καινούργια ηλιακά, γιατί αυτά που υπήρχαν στην Ελλάδα, απλά δεν πουλιώνταν.

Δυστηχώς στη νέα εποχή αν οι Έλληνες δεν αναπτύξουν πολύ ποιοτικά προϊόντα εννοώ ηλιακούς θερμοσίφωνες, γιατί συλλέκτες μας φάγαν οι Γερμανοί, θα έχουμε πρόβλημα από Τούρκους και Κινέζους. Δεν είναι σπάνιο αγορά που έχει πατήσει Έλληνας να μην μπορεί άλλος Έλληνας να πουλήσει, γιατί έχει καταστρέψει την αγορά από τα απαράδεκτα συστήματα που πουλάει

 

Σχετικά με το νέο πρόγραμμα του Υπουργείου Ανάπτυξης, η εταιρεία Sammler, έχει τρια επιδοτούμενα ηλιακά συστήματα. http://www.sammler.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ακριβώς δουλεύει αυτό το πρόγραμμα; Δεν είδα κάτι στη σελίδα τους...αν και νομίζω ότι όλες οι εταιρείες έχουν τη δυνατότητα επιδότησης ηλιακού μέσω του προγράμματος αρκεί να μπορέσει ο ενδιαφερόμενος να ξεπεράσει τα πολλά "αστεράκια" του νόμου...το πρόβλημα απ όσο ξέρω είναι ότι πρέπει να κάνεις και τις άλλες εργασίες [πχ αντικατάσταση καυστήρα-λένητα,θερμομόνωση] για να μπορέσεις να επιδοτηθείς για νέο ηλιακό [και πάντα αν το σπίτι είναι πριν το 1980].

Αν ξέρεις περισσότερα καλό θα ήταν να μας τα μεταφέρεις.

Καλό καλοκαίρι σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ακριβώς δουλεύει αυτό το πρόγραμμα; Δεν είδα κάτι στη σελίδα τους...αν και νομίζω ότι όλες οι εταιρείες έχουν τη δυνατότητα επιδότησης ηλιακού μέσω του προγράμματος αρκεί να μπορέσει ο ενδιαφερόμενος να ξεπεράσει τα πολλά "αστεράκια" του νόμου...το πρόβλημα απ όσο ξέρω είναι ότι πρέπει να κάνεις και τις άλλες εργασίες [πχ αντικατάσταση καυστήρα-λένητα,θερμομόνωση] για να μπορέσεις να επιδοτηθείς για νέο ηλιακό [και πάντα αν το σπίτι είναι πριν το 1980].

Αν ξέρεις περισσότερα καλό θα ήταν να μας τα μεταφέρεις.

Καλό καλοκαίρι σε όλους!

 

Μπορείται να δείτε το site του ΥΠΑΝ http://www.ypan.gr για περισσοτερες πληροφορίες.

Είναι το πρόγραμμα "Εξοικονόμηση κατ' οίκον"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παίδες διάβασα και τις 72 σελίδες και εκανα μια σκέψη να μου πείτε καμια γνώμη..

 

επείδη δε παίζουν τα τρελλά φράγκα σκέφτομαι την εξης εγκατάσταση:

 

1.στην ταράτσα ενας απλος ηλιακος πχ gauzer 160L 650€ (το έχει γνωστός και είναι ευχαριστημένος)

 

2. και οτι ζεστο φέρνει να έρχεται σε ενα ηλεκτρικό boiler 80αρι.. 100€

 

οπότε το καλοκαίρι να έχω ζεστο και το χειμώνα αν είναι κρύο το νερό θα ανοίγω το ηλεκτρικό boiler και επειδή είναι 80αρι και θα έρχεται και μισο-ζεστο απο τον ηλιακό θα ζεσταίνει πολύ γρήγορα...

 

τι λέτε? θεωρώ πως με αυτή την εγκατάσταση θα έχω βρέξει-χιονίσει ζεστό νερό γρήγορα και με λογικο κόστος..

 

 

γιατί διαβάζω κάτι 1000++ για ηλιακό και με πιάνει ενα κάτι.. :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες διάβασα και τις 72 σελίδες και εκανα μια σκέψη να μου πείτε καμια γνώμη..

 

επείδη δε παίζουν τα τρελλά φράγκα σκέφτομαι την εξης εγκατάσταση:

 

1.στην ταράτσα ενας απλος ηλιακος πχ gauzer 160L 650€ (το έχει γνωστός και είναι ευχαριστημένος)

 

2. και οτι ζεστο φέρνει να έρχεται σε ενα ηλεκτρικό boiler 80αρι.. 100€

 

οπότε το καλοκαίρι να έχω ζεστο και το χειμώνα αν είναι κρύο το νερό θα ανοίγω το ηλεκτρικό boiler και επειδή είναι 80αρι και θα έρχεται και μισο-ζεστο απο τον ηλιακό θα ζεσταίνει πολύ γρήγορα...

 

τι λέτε? θεωρώ πως με αυτή την εγκατάσταση θα έχω βρέξει-χιονίσει ζεστό νερό γρήγορα και με λογικο κόστος..

 

 

γιατί διαβάζω κάτι 1000++ για ηλιακό και με πιάνει ενα κάτι.. :cry:

 

Περισσοτερες συσκευες=περισσοτερη συντηρηση=περισσοτερα εξοδα και ενδεχομενως περισσοτερες βλαβες. Νομιζω πως σε βαθος χρονου δεν ειναι και τοσο συμφερουσα αυτη η κινηση, χωρια οτι αγοραζοντας ενα καλυτερο ηλιακο θα κανεις σιγουρα αποσβεση σε σχεση με τη λυση που εχεις σκεφτει.

 

Παρε ενα καλο ηλιακο να κανεις τη δουλεια σου imo.

Εχουμε εναν (δεν ξερω ποσο κοστισε, αλλα ξερω οτι οταν τον πηραμε πριν 2 χρονια ηταν απο τους καλους), ο οποιος 365 μερες το χρονο εχει καυτο νερο.

Ειναι επενδυση ζωης, οποτε οτι ειναι να κανεις καντο καλα. Οπως οταν αγοραζεις ενα σπιτι, προσεχεις να μην ειναι μετρια κατασκευη κλπ γιατι προκειται για κατι που θα κρατησει για μια ζωη, ετσι και εδω θαρρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες διάβασα και τις 72 σελίδες και εκανα μια σκέψη να μου πείτε καμια γνώμη..

 

επείδη δε παίζουν τα τρελλά φράγκα σκέφτομαι την εξης εγκατάσταση:

 

1.στην ταράτσα ενας απλος ηλιακος πχ gauzer 160L 650€ (το έχει γνωστός και είναι ευχαριστημένος)

 

2. και οτι ζεστο φέρνει να έρχεται σε ενα ηλεκτρικό boiler 80αρι.. 100€

 

οπότε το καλοκαίρι να έχω ζεστο και το χειμώνα αν είναι κρύο το νερό θα ανοίγω το ηλεκτρικό boiler και επειδή είναι 80αρι και θα έρχεται και μισο-ζεστο απο τον ηλιακό θα ζεσταίνει πολύ γρήγορα...

 

τι λέτε? θεωρώ πως με αυτή την εγκατάσταση θα έχω βρέξει-χιονίσει ζεστό νερό γρήγορα και με λογικο κόστος..

 

 

γιατί διαβάζω κάτι 1000++ για ηλιακό και με πιάνει ενα κάτι.. :cry:

 

Για να έρχεται νερό απο τον ηλιακό στον ηλεκτρικό θα πρέπει να αδειάζεις κάπως το νερό που έχει μέσα το ηλεκτρικό...Άτιμα δοχεία πίεσης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες διάβασα και τις 72 σελίδες και εκανα μια σκέψη να μου πείτε καμια γνώμη..

 

επείδη δε παίζουν τα τρελλά φράγκα σκέφτομαι την εξης εγκατάσταση:

 

1.στην ταράτσα ενας απλος ηλιακος πχ gauzer 160L 650€ (το έχει γνωστός και είναι ευχαριστημένος)

 

2. και οτι ζεστο φέρνει να έρχεται σε ενα ηλεκτρικό boiler 80αρι.. 100€

 

οπότε το καλοκαίρι να έχω ζεστο και το χειμώνα αν είναι κρύο το νερό θα ανοίγω το ηλεκτρικό boiler και επειδή είναι 80αρι και θα έρχεται και μισο-ζεστο απο τον ηλιακό θα ζεσταίνει πολύ γρήγορα...

 

τι λέτε? θεωρώ πως με αυτή την εγκατάσταση θα έχω βρέξει-χιονίσει ζεστό νερό γρήγορα και με λογικο κόστος..

 

 

γιατί διαβάζω κάτι 1000++ για ηλιακό και με πιάνει ενα κάτι.. :cry:

 

-Η σκεψη σου ειναι λογικη και εχεις δικιο αλλα σκεψου οτι σε αυτην την περιπτωση θα δωσεις περιπου 750 € με 800 € και θα καις και ρευμα,συνηθως οι φθηνοι ηλιακοι δεν εχουν καλη μονωση και δεν κρατανε το νερο ζεστο ενω με επιπλεον 100-200 € θα βαλεις εναν πολυ καλο ηλιακο και θα εχεις τσαμπα ζεστο νερο,εαν αργοτερα τον συνδεσεις και με την κεντρικη θερμανση τοτε θα εχεις τσαμπα νερο ολο το χρονο και η αποσβεση των 200-300€ θα γινει μεσα σε 1-1,5 χρονο.

Εμενα μου στοιχισε 1000€ ο Megasun της Ηλιοακμη 3 ενεργειας 160l με επιλεκτικα πανελ και αν μη τι αλλο ειναι κορυφαια επιλογη, οποτε ξανασκεψου το ;) τα 200-300 € που θα γλυτωσεις θα τα δωσεις παλλαπλασια στην Δεη , οπως ειπε και ο/η Midi Miliz ειναι επενδυση ζωης και σκεψου σε εναν οριζοντα 8-10 ετων ποσα λεφτα θα δωσεις στην Δεη καιγοντας ρευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για όλες τις απαντήσεις.. σίγουρα θα τα σκεφτώ σοβαρα αυτα που μου είπατε..

 

το θέμα είναι στο σπίτι που είμαι τώρα έχουμε ηλιακο και οτι και να γίνει αν έχει συννεφιά 2-3 μέρες το ηλεκτρικό το ανάβεις..και το 90% των περιπτώσεων για να κάνει μπάνιο 1 άτομο..

 

παρόμοια και ίσως καλύτερη λύση είναι κάποιος απο την πάτρα που είπε(σελ 30-40!) πως βάζουν δίδυμα boiler στον ηλιακο 2χ80 πχ και το ρευμα ανάβει μόνο στο δευτερο..

 

ξέρει κανένας κάποιον απο αθήνα που να κάνει παρόμοια εγκατάσταση? θεωρώ πως έτσι βάζεις ενα μηχάνημα και έχεις τα περισσότερα πλεονεκτήματα της εγκατάστασης που ανάφερα παραπάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας …θέλοντας να αγοράσουμε ένα ηλιακό θερμοσίφωνα 3πλης ενέργειας 160λίτρα με 2,5μ2 επιλεκτικό συλλέκτη τιτανίου-άθραυστο κρύσταλλο κλειστού κυκλώματος…και επειδή υπάρχει κεραμίδι θα πρέπει να υπάρχει και σωστή τοποθέτηση…είπαμε να κάνουμε έρευνα αγοράς…τι το θέλαμε…?

Έχουμε μπερδευτεί …

Θέλουμε κάτι σχετικά οικονομικό και με αντίστοιχη καλή απόδοση.(1000-1400)euro.

Θα μπορούσε κάποιος άνθρωπος που έχει κάνει έρευνα αγοράς να μας προτείνει κάποιον ηλιακό?

Τι λέει ο Solar Plus? Ή ο SKY-LAND?

Και κάτι ακόμη glass ή Inox με περισσότερα χρόνια εγγυήσεις?

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

θα μπορούσε κάποιος να βοήθησει παρακαλώ???!!

αγόρασα το ρετιρέ σε μια καινούργια οικοδομή, η οποία εχεί προεγκατάσταση για ηλιακό και για θέρμανση έχει λέβητα αερίου.Με το που μετακόμισα τοποθέτησα μπόιλερ το οποίο δουλεύει με ρεύμα και όταν ανοίγω το καλοριφέρ εχει ζεστό νερό από τα σώματα (συγγνωμη αν χρησιμοποιω λαθος ορολογια αλλα ελπίζω να μπόρεσα να γίνω κατανοητή). Τώρα θέλω να βάλω ηλιακό και η ερωτηση μου είναι αν καλύπτομαι με ενάν απλό ηλιακό ,(μονης ενέργειας λέγεται??!!) ή θα πρέπει να ψάξω για κάτι πιο περίπλοκο? Πόσο περίπου κοστίζει ενας καλης ποιοτητας ,150-160 λίτρων και τι πρέπει να προσέξω? Ευχαριστώ, προκαταβολικά ,για το ενδιαφέρον σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα εναν ηλιακο θερμοσιφωνα Φυρογενης 170lt και τρυπησε το μποιλερ μετα απο 12 χρονια.Υπαρχει αντιστοιχος για αντκαταστασει με ιδιον??? Αν ναι που μπορω να τον βρω και ποσο στοιχιζει.Αν οχι προτεινετε μου τον καλυτερο ηλιακο θερμοσιφωνα της αγορας και τι πρεπει να προσεξω για την αγορα οσον αναφορα τα χαρακτηριστικα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...