Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι φιλε απλα να υποθεσεις η μαλλον να θεωρήσεις δεδομένο οτι η ειρωνεία ειναι κάτι που περισσεύει ειδικά σε Ελληνικά Forums .Έχεις κάτι να πεις για να βοηθήσεις? έχει καλώς ? Δεν έχεις?

Ε σίγουρα θα έχεις δίπλα σου άτομα να διοχετεύσεις την Εξυπνάδα σου.

Αλλού όμως

Είπα κι εγώ πώς γέμισαν 80 σελίδες .

Πώς όμως υπάρχει αυτή η λαχτάρα-ηδονή σε μερικούς να ρίξουν απλά μια άχρηστη πληροφορία κενή, υποθέτοντας πως ο άλλος απο την απέναντι πλευρά του υπολογιστή είναι πάντοτε λιγότερο έξυπνος απο αυτούς.

Ελληνάρες

 

Υ.Γ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ ! ! όχι εργοστάσια

άντε ίσως με κεφαλαία να διαπιστώσεις τι εννούσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπέρα σε όλους. αν και έχω διαβάσει αρκετές φορές τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας είναι η πρώτη φορά που μπαίνω στην διαδικασία να "καταθέσω" μια σκέψη μου.

παρατήρησα ότι πολλοί δηλώνουν "χαμένοι" μέσα στον όγκο των πληροφοριών και εκφράζουν πολύ βασικές ερωτήσεις που έχουν απαντηθεί πέραν της μίας φοράς μέσα στο forum. σκέφτηκα λοιπόν να προτείνω να γίνοταν (ίσως και μέσα από κάποια συνεργασία των ανθρώπων που γνωρίζουν τον χώρο) ένα οδηγός/μπούσουλας που θα εξηγούσε κάποια βασικά θέματα όπως λίτρα/άτομα, glass/inox/χαλκός, διπλής/τριπλής, επιλλεκτικός/κενού, κλπ. έτσι κάποιος νεοεισερχόμενος θα μπορούσε να παραπεμφθεί στην σελίδα νούμερο τάδε όπου υπάρχουν αυτά τα γενικά στοιχεία και μετά, για πιο ειδικές ερωτήσεις όπως τιμές μάρκες κλπ να κάνει ερωτήσεις. το λέω αυτό γιατί βλέπω να γίνονται οι ίδιες ερωτήσεις που αν και έχουν απαντηθεί είτε κάποιος δεν τις κατάλαβε καλά είτε δεν έχει τον χρόνο να διαβάσει πλέον των 70 σελίδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου αν είχες διαβάσει το θέμα θα έβλεπες αν γνωρίζω το θέμα που συζητιέται στο παρόν θέμα και κατα πόσο έχω προσφέρει ή όχι...

Δεν είχα σκοπό να ειρωνευτώ [όπως εσύ το πήρες] απλά μετά από ένα σημείο και μετά θα πρέπει να μιλάμε λίγο πιο σωστά...αν εσύ το "κάποια εταιρία που να στεγάζεται στην Θεσσαλονίκη" σε ένα θέμα που βρύγχει από εργοστάσια ηλιακών το αντιλαμβάνεσαι ως "αντιπροσωπεία" τότε πάω πάσο...συγνώμη που απάντησα!

haris_216 σωστή σαν ιδέα αλλά πρακτικά θα προκαλέσει προβληματα: α)η γνώμη του "ειδικού" θα αμφισβητηθεί για λόγους συμφερόντων ως μη αντικειμενική και β)μέσα από το διάλογο τόσων σελίδων μπορεί να αποκομίσει κάποιος και τα αρνητικά κάποιων εταιριών ή μοντέλων ή χαρακτηριστικών που δε θα τα δει σε ένα τυφλοσούρτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άποψη:

για την "ενίσχυση" του ζεστού νερού τον χειμώνα, νομίζω ότι μια λύση είναι η ταχυθερμοσίφωνες.

Για παράδειγμα οι http://www.thermitron.gr κοστίζουν περίπου 120 - 130 € και είναι σχετικά απλοί σε τοποθέτηση.

Ζεσταίνουν επιπλέον το νερό, όσο χρειάζεται, και μάλλον είναι οικονομικοί.

 

Πως το βλέπετε ?

 

Αγαπητέ Kid, μήπως έχεις κάποιο σχόλιο για τα παραπάνω σε παρακαλώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
φίλε μου αν είχες διαβάσει το θέμα θα έβλεπες αν γνωρίζω το θέμα που συζητιέται στο παρόν θέμα και κατα πόσο έχω προσφέρει ή όχι...

Δεν είχα σκοπό να ειρωνευτώ [όπως εσύ το πήρες] ..αν εσύ το "κάποια εταιρία που να στεγάζεται στην Θεσσαλονίκη" σε ένα θέμα που βρύγχει από εργοστάσια ηλιακών το αντιλαμβάνεσαι ως "αντιπροσωπεία" τότε πάω πάσο...συγνώμη που απάντησα!

haris_216 σωστή σαν ιδέα αλλά πρακτικά θα προκαλέσει προβληματα: α)η γνώμη του "ειδικού" θα αμφισβητηθεί για λόγους συμφερόντων ως μη αντικειμενική και β)μέσα από το διάλογο τόσων σελίδων μπορεί να αποκομίσει κάποιος και τα αρνητικά κάποιων εταιριών ή μοντέλων ή χαρακτηριστικών που δε θα τα δει σε ένα τυφλοσούρτη.

 

Αν ησουν καλοπροαίρετος θα είχες ήδη δώσει απάντηση μια και συνεισφέρεις στο συγκεκριμένο νήμα -

Και οχι αρνουμαι, βαριεμαι,δεν υπαρχει λογος,χρονος και δεν θα διαβασω 80 σελιδες για να δω την συνεισφορα σου στο θεμα.Διοτι την ειδα πολυ απλα σε 2 απαντησεις σου και μου ειναι υπεραρκετο να με κανει να μην ξαναμπω στο συγκεκριμενο νημα.

 

"την καλύτερη εταιρία" ήταν το ζουμί της όλης μου πρότασης, που κάποιος θα εστίαζε εαν θα ήθελε να βοηθήσει και όχι το "τι προελευσης " συσκευες εχω στο σπιτι μου.

Αnyway καλύφθηκα ήδη απο αλλου, οποτε μου ειναι μη χρησιμες οι περεταιρω συμβουλες σου.

keep walking

 

Υ.Γ

Έγραψες "απλά μετά από ένα σημείο και μετά θα πρέπει να μιλάμε λίγο πιο σωστά"

και σου απαντώ

"βρύγχει" δεν την γνωρίζω την λέξη sorry...

Ισως επειδη πολυ απλα.. δεν υπαρχει !

 

Υ.Γ 2

Resume και γευση απο το συγκεκριμενο νήμα?

Ενας τυπος μου χαλασε απλα το κεφι, χωρις ιδιαιτερο λογο, ενω την σωστη πανευκολη μη απαραιτητα ειδικη και εξειδικευμενη απαντηση την βρηκα απο αλλου.

Μπουρμπουληθροφιλοσοφιες απειρες.. ουσια υπο του μηδενος.

να στε καλα καλη συνεχεια....

Επεξ/σία από myst
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Kid, μήπως έχεις κάποιο σχόλιο για τα παραπάνω σε παρακαλώ?

φίλε naftis. με συγχωρείς για την παρέμβαση, ειδικά αφού ρώτησες συγκεκριμένα τον kid. απλά πήρα το θάρρος να απαντήσω όχι σαν ειδικός αλλά σαν χρήστης ταχυθερμοσίφωνα στο παρελθόν. λοιπόν δελεασμένος από το "ζεσταίνεις/πληρώνεις μόνο το νερό που χρησιμοποιείς" εγκατέστησα έναν ταχυθερμοσίφωνα μπάνιου της triton. οι ταχυθερμοσίφωνες, προκειμένου να ανταποκριθούν γρήγορα στο ζέσταμα νερού, έχουν σντιστάσεις 7-8KW (και παραπάνω σε κάποιες περιπτώσεις) σε αντίθεση με τα 3,5-4KW των ηλεκτρικών. αυτό σημαίνει ότι ναι μεν δουλεύουν λιγότερη ώρα αλλά με κατανάλωση μεγαλύτερη. και τώρα πάω στο θέμα που εμένα τουλάχιστον με ενοχλούσε αρκετά. το νερό έρχεται σε επαφή με την αντίσταση για να ζεσταθεί καθώς περνάει μέσα από το "κουτί". όταν ρυθμίζουμε την θερμοκρασία πιο "ψηλά" (πιο ζεστό νερό) τότε μειώνεται η ροή του νερού έτσι ώστε το λιγότερο νερό που περνάει να είναι πιο καυτό. περισσότερη ροή/νερό=λιγότερο ζεστό νερό. ίσως τις άλλες εποχές να μην είναι πρόβλημα. αλλά τον χειμώνα (με δεδομένο ότι η θερμοκρασία νερού ΕΥΔΑΠ είναι σαφώς χαμηλότερη) τότε οι εκδοχές είναι δύο: βρύση που τρέχει ωραία με νερό ακόμα και χλιαρό ή νερό ζεστό από βρύση που "κατουράει":o (πολύ χαμηλή πίεση).

ελπίζω ότι ίσως να βοήθησα. και πάλι να πω ότι είναι καθαρά προσωπική εμπειρία η οποία με οδήγησε στην απόφαση να σκεφτώ ταχυθερμοσίφωνα μόνο για κουζίνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ρώτησα τον kid ή και όποιον άλλον συνφορουμίτη ξέρει, για να μάθουμε εάν η χρήση ταχυθερμοσίφωνα σε συνδυασμό με ηλιακό θερμοσίφωνα είναι αποτελεσματική όσον αφορά το αναγκαίο ζέσταμα του νερού κατά κατά την διάρκεια του χειμώνα.

Δηλαδή το "χλιαρό νερό του χειμώνα" όπως γράφεις μπορεί να γίνει ικανοποιητικό εάν έρχεται από ηλιακό όταν έχει σύννεφα κλπ.

Καταλαβαίνω ότι όσον αφορά την θερμοκρασία δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση , αλλά θα ήθελα να μάθω πχ εάν υπάρχει πχ σχετικός αυτοματισμός δηλαδή εάν δεν ανάβει ο ταχ/νας εαν το νερό είναι αρκετά ζεστό κλπ.

Γενικά εάν υπάρχει εμπειρία από τέτοιον συνδυασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς δεν γνωρίζω για την ύπαρξη κάποιου τέτοιου αυτοματισμού. δεν ξέρω καν αν οι ταχυθερμοσίφωνες δέχονται στην είσοδο ζεστό ή χλιαρό νερό ή πρέπει να πάρουν απαραίτητα κρύο νερό δικτύου. το σίγουρο είναι ότι άλλες συσκευές που κάνουν χρήση νερού (πλυντήρια ρούχων ή πιάτων) χρειάζονται κρύο νερό και μόνο ειδικά μοντέλα (και ενίοτε πιο ακριβά) κάθε εταιρίας μπορούν να δεχτούν και νερό από θερμοσίφωνες, κλπ. ξέρω ότι το παράδειγμα ίσως είναι άσχετο αλλά ίσως και όχι:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

naftis γενικά ιχύουν όσα πολύ σωστά αναφέρει ο haris_216. Δεν τους προτείνω για κανονική χρήση παρα μόνο σε εξοχική κατοικία [για ένα Σ/Κ] ή για την κουζίνα ενός σπιτιού. Γενικά είμαι της άποψης ότι εφόσον υπάρχει ήλιος για ζεστό νερό τότε το ηλεκτρικό είναι για πολύ λίγες στιγμές [και μόνο με την αντίσταση του ηλιακού αφού εκεί ξεκινάμε πάντα από λίγο-πολύ χλιαρό νερό].

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

naftis ριξε μια ματια στους redring.αν δεν απατωμαι συνδεονται και με ηλιακο/boiler.τα μελετεγα προ μηνα και επεσε το ματι μου σε κατι τετοιο που ζητας :)

 

επισης πετυχα εναν μαρκας thermosun γαλβανιζε στην τιμη των 387ε.να τον τσιμπησω?

Επεξ/σία από gponiris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για σε όλους θα ήθελα τη βοήθεια σας.

Το 2004 αγόρασα και έβαλα έναν ηλιακό θερμοσίφωνα GAUZER 160 ΛΤ σε αντικατάσταση ενός παλιού ηλιακού ΘΗΑ που είχα από το 1984 και έσπασε από τον πάγο .

Σήμερα το πρωί έσπασε το boiler και πλημμύρισε ο τόπος και μάλιστα πετούσε νερό συντριβάνι από το δοχείο πλήρωσης που θα πει ότι το κλειστό κύκλωμα ήρθε σε επαφή με το εσωτερικό του boiler.

Η εγγύηση του boiler ήταν για 5 χρόνια και το έχω 5 χρόνια και κάτι μήνες

Και η εγγύηση έγραφε ( Δοχείο κλειστού κυκλώματος από διπλό (κατά DIN και ISO) χαλυβδοσκέπασμα για απεριόριστη διάρκεια ζωής με εσωτερική διπλή επισμάλτωση στους 950 oC και πίεση δοκιμής 15 Atm

Αυτη είναι λοιπόν ( η απεριόριστη διάρκεια ζωής )

Και σας πληροφορώ ότι στα 3 χρόνια είχα αλλάξει τη ράβδο μαγνησίου όπως έλεγε ο κατασκευαστής .

Τι μου προτείνετε να κάνω ?

 

Ευχαριστώ . . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

stavai δυστυχώς ή ευτυχώς δεν υπάρχει απεριόριστη διάρκεια ζωής κανενός ηλιακού και αυτό το φωνάζω από την αρχή σε αυτό το θέμα ...το ότι αυτό κράτησε τόσο λίγο [γιατί ναι είναι πολύ ΛΙΓΟ] οφείλεται ή μπορεί να οφείλεται σε πολλά που έχω αναφέρει για κάποιες μάρκες..

Δυστυχώς "νομικα" η εταιρία gauzer είναι καλυμένη όσον αφορά την εγγύηση εφόσον έχει παρέλθει η πενταετία. Άρα πρακτικά το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αναζητήσεις ένα καλό boiler για να αντικαταστήσεις το σπασμένο!

Δεν ξέρω με ποιο κριτήριο διάλεξες τον ηλιακό αυτό αλλά θα ήθελα να μάθω. Πιθανολογώ ότι κοίταξες πρώτα την τιμή ...ή άκουσες τη γνώμη κάποιου υδραυλικού της γειτονιάς...;

Όπως και να χει...βρες ένα ΚΑΛΟ Boiler για να μη χάνεις άλλο νερό απο τη διαροή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε kid το κριτήριο δεν ήταν πρώτα η τιμή γιατί στις 6-2-2004 έκανε 700 € ήταν χειμώνας και ήταν

η χρονιά με τα πολλά χιόνια και είχαν σπάσει πολλοί ηλιακοί , το διάστημα αυτό ήταν οι μόνοι που το έφερναν μέσα σε μια με δυο μέρες οι πιο επώνυμες μάρκες ήθελαν 20 ημέρες τότε .

Ρωτώντας κάποιους τότε , μου τον είχαν προτείνει για καλό , δυστυχώς όταν βιάζεσαι την πατάς .

Όπως και να χει...ποιο Boiler έχεις να μου προτείνεις για καλό και να τελείωσει η ταλαιπωρία μου γιατί έχουμε μείνει δυο οικογένειες χωρίς ζεστό νερό . . .

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση . . .

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 21:16 ----------

 

Ο GAUZER είναι αυτός με τα κόκκινα καπάκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αααχ αυτά τα κόκκινα καπάκια του gauzer. μάλλον πρέπει να είναι βασικό στοιχείο της ηλιακής τεχνολογίας. δεν εξηγείται αλλιώς το γεγονός ότι όταν πριν 2-2,5 χρόνια είχα περάσει από κει για πληροφορίες, μου τόνισαν ότι έχει...κόκκινα καπάκια. :lol: εντάξει τώρα, αστείο ήταν αυτό. δεν ξέρω πόσο καλό είναι το ηλιακό αλλά σίγουρα είναι πολύ περήφανοι για τα καπάκια αφού το τονίζουν στον πελάτη.

θα συμφωνήσω με τον kid για τα...απεριόριστα. ρε παιδιά, αφού νομίζω ότι κανένας μας δεν θα ψαρωνε με ατάκες τύπου "απεριόριστος χρόνος ζωής" ή "εγγύηση εφ' όρου ζωής" σε άλλα αγαθά όπως τηλεοράσεις, αυτοκίνητα, κινητά, κλπ, γιατί πιστεύουμε όταν κάποιος μας λέει ότι ο ηλιακός μας θα κρατήσει για πάντα ή ότι αφού του δώσαμε (του κατασκευαστή) μία φορά πχ 1000 ευρώ για την αγορά, αυτός πλέον μας "παντρεύτηκε" και θα μας το επισκευάζει ότι κι αν πάθει δωρεάν εις τους αιώνας των αιώνων. αμην!!!

ενημερωτικά, η μόνη εταιρία που ξέρω που έδινε "εγγύηση εφ' όρου ζωής" για τα προϊόντα της και το τηρούσε ήταν η facom (γαλλική εταιρία που φτιάχνει εργαλεία). και μάλιστα άκουσα κάτι φήμες ότι ίσως να μην το κάνουν και αυτοί πλέον. συνεπώς φίλοι προσοχή. όπου ακούς πολλά κεράσια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

stavai ξέρω ότι έχει κόκκινα καπάκια γι αυτό και τον κρίνω αυστηρά. Κατανοώ την περίοδο που αγόρασες γιατί όντως μέσα σε εκείνο τον χαμό εκείνης της περιόδου βρήκαν πολλοί την ευκαιρία να ξεσκαρτάρουν...και για μένα είναι η μοναδική περίοδος που κάποιος δικαιολογημένα θα μπορούσε να την πατήσει. Αν διαβάσεις προηγούμενα γραπτά μου θα δεις ότι υπάρχουν προτάσεις για όλα τα βαλάντια και γνώμες για τα περισσότερα τόσο από μένα όσο και από άλλα..

 

haris_216 επιτέλους κάποιος συμφωνεί μαζί μου σε μια άποψη που τόσο έχω υποστηρίξει και τόσο έχω λοιδορηθεί εδώ μέσα...το διατύπωσες πολύ πολύ σωστά! μπράβο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...