Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχως σχεδον ολες οι εταιρειες προσφερουν πολυ λιγοτερα απο αυτα που γραφουν τα φυλλαδια.

Οσον αφορα τον χαλκο επειδη ειναι πολυ μαλακο μεταλλο τρυπαει και πιο ευκολα.

Καλυτερα να πας σε καποια λυση απο το εξωτερικο και να το πληρωσεις λιγο παραπανω αλλα να κρατησει.

Εκτός αν σκοπεύει κάποιος να τον κοπανάει με σφυρί, γιατί να τρυπήσει; Οι θερμοσίφωνες τρυπάνε από την διάβρωση, στην οποία δεν παίζει ρόλο η σκληρότητα του μετάλλου. Σε αυτό το θέμα ο χαλκός είναι πολύ πιο ανθεκτικός από τα κράματα του σιδήρου.

Όσο για το εξωτερικό (βάζεις και την Κίνα μέσα; ), διαφωνώ. Στο συγκεκριμένο κομμάτι η Ελλάδα διαθέτει πολύ καλό επίπεδο ποιότητας και πολλές ελληνικές εταιρείες εξάγουν θερμοσίφωνες. Άλλωστε για θερμοσίφωνες πρόκειται, όχι για διαστημόπλοια. Απλές κατασκευές είναι. Δεν καταλαβαίνω τη νοοτροπία ότι το ξένο είναι καλύτερο, επειδή θα το πληρώσεις πιο ακριβά. Κάτι στο οποίο τα πάμε καλά σα χώρα, νομίζω ότι πρώτα θα πρέπει να το στηρίζουμε πρώτοι εμείς, ειδικά στην σημερινή περίοδο.

Επίσης, μια ελληνική εταιρεία πιστεύω ότι θα σου προσφέρει και πολύ καλύτερη υποστήριξη σε θέματα εγγύησης και επισκευών αν χρειαστεί από μια που βρίσκεται στο εξωτερικό και εσύ έρχεσαι σε επαφή μόνο με έναν έμπορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

για αρχή εύχομαι μια Καλή Χρονιά σε όλους! Θα ήθελα μια βοήθεια στον προβληματισμό μου. Μένω στον 2ο όροφο κ' απο πάνω εχω την σκεπή μέσα στην οποία έχω το μπόιλερ ξαπλωμένο στην πλάκα. Η σκέψη μου να τον αλλάξω (80 λιτρα) με έναν μεγαλύτερο(120 λίτρα)με οδήγησε στην σκεψη να τοποθετήσω ένα σύστημα κενού αέρος αλλά βλέπω ότι δεν το υποστηρίζεται πολύ. Αφού όλες τις παροχές τις έχω μέσα στην σκεπή θα μου είναι πιο οικονομικό οτι κι αν κάνω; Η κλίση της σκεπής μου κοιτάζει ανατολή και δύση. Θα χρειαστώ βασεις στήριξης ή μπορώ να το τοποθετήσω πανω στα κεραμίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

κάτοχος και εγώ πλέον ενός ηλιακού SONNE 120Λίτρα με χάλκινο boiler και χάλκινους? συλλέκτες...

η όλη φάση στοίχισε κοντά στα 1200 ευρώ

 

Θέλω να μου πείτε την γνώμη σας για την μάρκα και την επιλογή του χαλκού γιατί διάβασα μερικά πράγματα εδώ μέσα και προβληματίστηκα

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτοχος και εγώ πλέον ενός ηλιακού SONNE 120Λίτρα με χάλκινο boiler και χάλκινους? συλλέκτες...

η όλη φάση στοίχισε κοντά στα 1200 ευρώ

 

Θέλω να μου πείτε την γνώμη σας για την μάρκα και την επιλογή του χαλκού γιατί διάβασα μερικά πράγματα εδώ μέσα και προβληματίστηκα

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

προσωπικά θα σου έλεγα να μην προβληματίζεσαι πλέον. έτσι κι αλλιώς τώρα τον έχεις πάρει. σε θέματα υγεινής (αν και δεν είμαι φαν του χαλκού αλλά για άλλους λόγους) είναι άψογος. από κει και πέρα θέματα απόδοσης/μακροβιότητας θα τα δεις στην πράξη. κι έτσι στο μέλλον θα μπορέσεις να "καταθέσεις" την προσωπικη σου εμπειρία και να βοηθήσεις και άλλους.

καλά μπάνια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο θέματα υγεινης ειναι άψογος?

εγω αυτά που διάβασα στην ουσία λένε οτι ο χαλκός όσο και να ναι διαβρώνεται? η γενικά πιάνει κάτι και αυτό ίσως να είναι επικίνδυνο? ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο θέματα υγεινης ειναι άψογος?

εγω αυτά που διάβασα στην ουσία λένε οτι ο χαλκός όσο και να ναι διαβρώνεται? η γενικά πιάνει κάτι και αυτό ίσως να είναι επικίνδυνο? ισχύει?

ενημερωτικά και το νερό που πίνεις στο σπίτι, μεσα σε χαλκοσωλήνα έρχεται. εμένα οι ενστάσεις μου σχετικά με χάλκινους ηλιακούς, όπως έχω πει και στο παρελθόν, έχουν να κάνουν περισσότερο με θέματα αντοχής στις πιέσεις λόγω μαλακού μετάλου. και με τις "φοβερές" εγγυήσεις των 50, 100, και 200 χρόνων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμφιαλωμένο πινω εδώ και χρονια.. οχι οτι ειναι καλυτερο..! anyway ...

Το μόνο πρόβλημα δηλαδή λες είναι στην αντοχή ε?

 

οκ θα δούμε τότε ...time will tell

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτοχος και εγώ πλέον ενός ηλιακού SONNE 120Λίτρα με χάλκινο boiler και χάλκινους? συλλέκτες...

η όλη φάση στοίχισε κοντά στα 1200 ευρώ

 

Θέλω να μου πείτε την γνώμη σας για την μάρκα και την επιλογή του χαλκού γιατί διάβασα μερικά πράγματα εδώ μέσα και προβληματίστηκα

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Με γεια. Εγώ έχω έναν 160lt από πέρσι την άνοιξη. Μικρό το διάστημα για ασφαλή συμπεράσματα, αλλά από απόδοση είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

 

Απο θέματα υγεινης ειναι άψογος?

εγω αυτά που διάβασα στην ουσία λένε οτι ο χαλκός όσο και να ναι διαβρώνεται? η γενικά πιάνει κάτι και αυτό ίσως να είναι επικίνδυνο? ισχύει?

 

Ο χαλκός διαβρώνεται επιφανειακά, δημιουργώντας ένα λεπτό στρώμα οξειδίου, το οποίο σταματάει την περαιτέρω διάβρωση (το φαινόμενο αυτό λέγεται παθητικοποίηση).

Φήμες για βλαβερότητα του χαλκού προέρχονται από τα παλιά χρόνια όπου χρησιμοποιούνταν χάλκινα σκεύη για το μαγείρεμα. Σε αυτή την περίπτωση, υπήρχε κίνδυνος δηλητηρίασης καθώς σε συγκεκριμένες συνθήκες του μαγειρέματος (όξινο περιβάλλον - παρουσία λιπών- υψηλή θερμοκρασία) δημιουργούνταν τοξικά οξείδια. Για αυτό το λόγο τα χάλκινα σκεύη (μπακίρια) επικασσιτερώνονταν (γάνωμα).

Στην περίπτωση του θερμοσίφωνα, δεν υπάρχει περίπτωση δημιουργίας τέτοιων οξειδίων. Άλλωστε όπως είπε και ο Χάρης οι σωληνώσεις του σπιτιού σου το πιθανότερο είναι να είναι χάλκινες.

Οπότε μην ανησυχείς για την υγιεινή του χαλκού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

 

Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός boiler 160 λίτρων εξωτερικού χώρου 3πλης ενέργειας, για ζεστό νερό χρήσης. Θα αντικαταστήσω ένα υπάρχον παλιό boiler το οποίο λειτουργεί με τη θέρμανση (με ξεχωριστή ηλεκτροβάνα) ή με ηλεκτρικό ρεύμα. Το boiler βρίσκεται στην ταράτσα πάνω στο δάπεδο (οι συνδέσεις του είναι από τα πλάγια και όχι από κάτω). Για την ώρα δε θέλω να αγοράσω τους συλλέκτες (αλλά μελλοντικά θα ήθελα να μπορώ να τους συνδέσω με το boiler χωρίς να το αλλάξω). Έχεται να μου προτείνετε κάτι?

1) θα χρειαστώ βάση?

2) Υλικό κατασκευής και μόνωση του boiler?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα

Σας χαιρετώ όλους σαν φρέσκος στην παρέα σας και σπεύδω να ζητήσω τη βοήθεια και την άποψη κάποιων ειδικών και

έμπειρων, για να επιλέξω ηλιακό θερμοσίφωνα. Έχω τετραμελή οικογένεια και ύστερα από μια περιήγηση στις σελίδες

σας έχω καταλήξει στην εξής γενική φόρμα:

α} Ηλιακός κλειστού κυκλώματος

β} Μπόϊλερ διπλής ενέργειας, 150 λίτρων, με εναλλάκτη διπλού μανδύα, εσωτερικά χαλυβδοέλασμα 3mm και διπλή

επίστρωση duroglass, μόνωση πολυουρεθάνης 6-7 mm και εξωτερικά αντιμαγνητική λαμαρίνα.

γ} Συλλέκτης επιλεκτικός με χάλκινους σωλήνες και χάλκινη ή αλουμινένια επιλεκτική επιφάνεια, κολλημένη με μέθοδο

ultrasonic και επίστρωση με οξείδια τιτανίου (TiNOX blue), επιφάνειας 3 m2 και γυάλινη πλάκα low iron, 4 mm.

δ} Βάση στήριξης για κεραμοσκεπή, γαλβανισμένη.

ε} Πιστοποιητικό για την απόδοση του συλλέκτη από ΔΗΜΟΚΡΙΤΟ (βαθμό αποδόσεως ή ενεργειακή απολαβή, Kwh/m2, κλπ)

στ}Γραπτή εγγύηση καλής λειτουργίας για πάνω από 5 χρόνια.

Από μια πρώτη ματιά, κυρίως στις Βορειοελλαδίτικες κατασκευάστριες εταιρείες (και όχι φασόν), έχω διαπιστώσει ότι

οι πιο σοβαρές είναι η ΗΛΙΟΝΑΛ και η ΛΑΤΟ. Ένα από τα κριτήρια επιλογής είναι και η εντοπιότητα που μεταφράζεται

σε λιγότερα έξοδα μεταφοράς καθώς και στην αμεσότητα ανταπόκρισης όταν υπάρξει ανάγκη για service.

Όμως, νοιώθω πως όλα αυτά είναι και κάπως θεωρητικά, που σαν καλός μαθητής τα συγκέντρωσα από τις συνομιλίες

σας στο πολύ κατατοπιστικό forum, από τα sites των εταιρειών και από κάποιες συζητήσεις με κατασκευαστές σε μια

πρόσφατη έκθεση (16-20 Φεβρ.)στη Θεσ/νίκη. Γιαυτό, πιστεύω τελικά πως ζητώντας τη γνώμη σας θα αποφασίσω με

περισσότερη σιγουριά, τόσο για τις προδιαγραφές (φόρμα), όσο και για την εταιρεία. Περιμένω σύντομα απαντήσεις.

Ευχαριστώ για κάθε απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

manitu7 εφοσον σκοπευεις να αγορασεις καποια στιγμή συλλέκτες θα αγοράσεις boiler ηλιακού τριπλής ενεργειας. Σαν υλικο κατασκευής εξαρτάται σε ποια περιοχή είσαι πχ αν είσαι κοντα σε θαλασσα θα επελεγα ανοξειδωτο αντιμαγνητικο εσωτερικα και εξωτερικα...για όπου αλλου θα προτεινα διπλή επισμαλτωση. Λογικα θα χρειαστείς μια βαση (εστω και αυτοσχέδια προσωρινα μεχρι να παρεις συλλέλτες)

 

Καλαμαριώτης σωστά σε γενικες γραμμές τα τεχνικα χαρακτηριστικα που εχεις επιλέξει. Λίτρα θα σου προτεινα παραπάνω χωρις να ξερω βεβαια τις αναγκες σου..απλα με τη λογικη ότι θα κάνεις μια επένδυση για τουλάχιστον 20 χρονια. Τριπλής δε θες να είναι;

Για τις 2 εταιρίες που αναφέρεις δε εχω προσωπική άποψη...δε εχουν πεσει στα χέρια μου τα τελευταια 20 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...