Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι μου για σας

Σας παρακαλώ μην θεωρηθεί κακοήθεια πληροφοριακά έχω να αναφέρω τα εξής

Για τον φίλο manitu 7 President είναι κομμάτια από τον ένα και τον άλλο κατασκευαστή δεν είναι κατασκευαστής αυτός που τα εμπορεύεται.

Για τον Καλαμαριώτη τα Lato τα μπόιλερ κατασκευάζονται στα Σκόπια για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω

Όσον αφορά το Tinox που αναφέρεις αυτό είναι όνομα εταιρίας που παράγει την επιλεκτική επιφάνια με επίστρωση τιτανίου στην Γερμανία , όπως είναι και η Alanod-

Και μια ακόμα εταιρία.

Μόνο ωμός η Alanod δίνη πιστοποιητικά απόδοσης και ποιότητας του υλικού

Μαζί με το τιμολόγιο για μονοκόμματα φύλα όχι για λωρίδες η οποίες είναι ρετάλια

Και έχουν μίση τιμή.

φιλάκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

FIORENTINO 120 ΛΙΤΡΑ (LITRA) ΤΡΙΠΛΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ GLASS. ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ ΜΕ GLASS BOILER ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟΣ TITANIOY ΜΕ 1,84 m2 ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ, ΑΘΡΑΥΣΤΟ ΚΡΥΣΤΑΛΛΟ & 20 ΧΡΟΝΙΑ ΓΡΑΠΤΗ ΕΓΓΥΗΣΗ 650 EYRO...

 

Τι λεει αυτο παιδια ξερετε κατι?? η τιμη ειναι πολυ καλη..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας παιδες...

Εχω εναν Stibel eltron απο τους παλαιους. 10 χρονακια. Το καλοκαιρι καιει το νερο , το χειμώνα τιποτα σχεδον..

 

Ειναι τριπλής.Αυτο που με προβληματιζει ειναι αν πρέπει το νερο να ζεσταίνει οταν ανοιγω το καλοριφέρ η να ρυθμίζεται οταν θέλω...

Προς το παρων λειτουργει παντα..

Ειχε μια βανα αλλα ειχε προβλημα και ειναι αφημένη εκεί..(Η βανα δεν την ελεγχα εγω μαλλον αυτοματα θα ανοιγε με το καλοριφερ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας,

 

βρίσκομαι σε αναζήτηση ηλιακού θερμοσίφωνα και θα ήθελα την αποψή σας.

 

1ον Η περιοχή μου είναι η Λούτσα και στο σπίτι έχω κεραμοσκεπή που βλέπει στο νότο.

2ον Έχω λέβητα 30000 θερμίδων (σπίτι 120τμ μεζονέτα)

 

Λόγω της δουλειάς μου (είμαι χημικός) έχω απορρίψει τον χαλκό και δεν θέλω να επισέλθω σε λεπτομέρειες διότι διάβασα αρκετά εδώ που δεν αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα.

 

Αναζητώ λοιπόν ηλιακό θερμοσίφωνα 200 λίτρα ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΟ τριπλής ενεργείας που να τοποθετείται σε κεραμοσκεπή.

 

Οι εταιρείες που βρήκα μέχρι τώρα και έχουν τις προδιαγραφές και τα πιστοποιητικά (solar KEYMARK κ.τ.λ) είναι:

 

MALTEZOS 1770 ευρώ + τριπλής 150 ευρώ + βάση κεραμοσκεπής και τοποθέτηση που φτάνει ένα κόστος χωρίς τις σωληνώσεις πάνω απο 2200 ευρώ

 

ΗΛΙΟΦΑΝ 1200 ευρώ + τριπλής 90 ευρώ + βάση κεραμοσκεπής 120 ευρώ (με δωρεάν τοποθέτηση) που φτάνει στα 1410 ευρώ

 

SKYLAND 1250 ευρώ + τριπλής 100 ευρώ + βάση κεραμοσκεπής και τοποθέτηση 220 ευρώ φτάνει στο κόστος των 1570 ευρώ

 

COSMOSOLAR 1600 ευρώ + τριπλής 120 ευρώ + βάση κεραμοσκεπής και τοποθέτηση 220 ευρώ φτάνει στο κόστος των 1940 ευρώ

 

(Βρήκα και αρκετές ακόμα μάρκες που όμως κατά τη γνώμη μου είναι αμφιβόλου ποιότητος και αντιπροσωπεύονται απο "no name καταστήματα)

 

Από αυτές λοιπόν απορρίπτω αυτομάτως και χωρίς δεύτερη σκέψη τον ΜΑΛΤΕΖΟ διότι πουλάει (ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ) μόνο όνομα και συγκριτικά απέχει κατά πολύ στην ποιότητα (κατώτερος σε σχέση με τους άλλους) και τον COSMOSOLAR διότι ξεπερνάει κατά πολύ τον μέσω όρο τιμής (αφού φτάνει στα 2000 ευρώ σχεδόν)

 

Οπότε βρίσκομαι ανάμεσα στον ΗΛΙΟΦΑΝ και τον SKYLAND αναμένωντας την αποψή σας εάν κάποιος έχει βάλει κάποιον απο τους 2 ή και τυχόν εναλλακτική πρόταση (σε ανοξείδωτο) που να μην ξεπερνάει τα 1500 με 1600 ευρώ τοποθετημένος σε κεραμοσκεπή και σε κεραμιδί χρώμα.

 

Επειδή διάβασα αρκετές σελίδες εδώ θα παρακαλούσα να απαντήσουν μόνο όσοι ΔΕΝ ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΥΝ Ή ΠΩΛΟΥΝ ΗΛΙΑΚΟΥΣ διότι θα ενοχληθώ.

 

Ζητώ συμβουλή μόνο για τα παραπάνω, αν δηλαδή σωστά σκέπτομαι να τοποθετήσω ηλιακό τριπλής με τις υπάρχουσες συνθήκες της οικίας μου και αν υπάρχει κάποια πρόταση ή εμπειρία απο κάποιον.

 

Ευχαριστώ και με συγχωρείτε αν κούρασα.

 

Άγγελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα εβΑΛΑ αυτον ΑST http://www.a-s-t.gr/compact110.html τον 150 inox ειχα ρωτησει και εγω 2 φορες αλλα δεν μου ειχε απαντηση κανεις και ρισκαρα και τον πηρα θα σας πω αυριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον ο θερμο μπηκε ειναι πραγματικα πανεμορφος και σχετικα μικρος λογο κατατσκευης .150λιτρα αυτες τις μερεσ εχει και ηλιο οποτε ολα οκ ,πειτε μου καποιο τεστ να κανω που θελετε για να δουμε αμα ειναι καλοσ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγγελε,θα ηθελα να μαθω γιατι θελεις ηλιακο τριπλης.........γνωριζεις κατι?????ή ετσι ακουσες????επισης θα ηθελα να μας πεις σχετικα με τον χαλκο,

αλλιως γιατι καποιος αλλος να σου πει για τις επιλογες σου,ποια ειναι καλυτερη κλπ??και αρνησε να βοηθησεις ,ενω ηδη διαβασες οτι γραφονται λαθος πληροφοριες.........δλδ εγω θα επρεπε να το βουλωσω και να μην σου πω οτι ο τριπλης θα σου κοστΙΖΕΙ επι σειρα ετων σε σχεση με εναν διπλης στην ταρατσα και εναν απλο στο λεβητοστασιο ή παταρι........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγα να βάλω ηλιακό θερμοσίφωνα αλλα θα μου τον κουτσουλάνε τα περιστέρια (έχει σχολειό κοντά) και φοβάμαι μην βουλώσει και πιάσει από πάνω στρώση κουτσουλιες και χαλάσει.. τι λέτε εσείς?

 

 

sun.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγα να βάλω ηλιακό θερμοσίφωνα αλλα θα μου τον κουτσουλάνε τα περιστέρια (έχει σχολειό κοντά) και φοβάμαι μην βουλώσει και πιάσει από πάνω στρώση κουτσουλιες και χαλάσει.. τι λέτε εσείς?

 

Εγώ που είμαι του επαγγέλματος (περιστεροτρόφος), θα σου έλεγα να βάλεις, αρκεί ο συλλέκτης να είναι επιλεκτικός, αλλά δε μπορώ να πω περισσότερα... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε mpitros.a

 

Η απόφαση σου για της 2 μάρκες Μαλτεζος και Sky land (Cosmo solar)

Δεν είναι και άσχημη.

Και η 2 χρησιμοποιούν καλής ποιότητας ανοξείδωτο 316.

και αυτό που πρέπει να κάνουν στην συγκόλληση του υλικού αυτού πράγματι το κάνουν δηλαδή χρησιμοποιούν την μέθοδο του Tig. Όπως και ορισμένη ακόμα.

οι περισσότεροι λόγο ότι είναι αντιπαραγωγικό δεν το κάνουν.

Τώρα γιατί Skyland (Cosmosolar)? Είναι ο ίδιος κατασκευαστής.

Τα λειτουργικά του είναι ίδια το μόνο που αλλάζει είναι η εξωτερικοί του εμφάνιση για εμπορικούς λόγους.

Σε περίπτωση επιλέξεις επιλεκτικούς συλλέκτες η επιφάνια να είναι μονοκόμματη και όχι λωρίδες .

Λιπών ψάξε καλά την αγορά είναι μεγάλη και μπορεί να κάνης μια σωστή αγορά και οικονομικοί.

Μην απορρίπτεις καμία μάρκα γνωστή η άγνωστη γιατί στην ουσία η κατασκευαστές στην Ελλάδα είναι πόλη λίγη τα αυτοκόλλητα δίνουν και παίρνουν.

Καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε D.PAT μάλλον δεν κατάλαβες τον mpitros.a. Δεν υποστηρίζει τον Μαλτέζο και την Cosmosolar. Αντίθετα τους απορρίπτει με το σκεπτικό ότι πουλάν φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Όπως επίσης απορρίπτει και όσους "ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΥΝ Ή ΠΩΛΟΥΝ ΗΛΙΑΚΟΥΣ". προσωπικά δεν διαφωνώ για αυτούς που πωλούν καθώς πάντα υπάρχει ο φόβος ότι προσπαθούν να σου πουλήσουν κάτι

διαφωνώ όμως με τους "διαφημιστές". ώς τέτοιος μπορεί να εννοηθεί ο κάθε ένας από εμάς (χρήστες ηλιακών) που έτυχε να έχει ένα καλό ηλιακό ή από το κουτσομπολιά που ακούει στο γραφείο, στο μετρό, στα φόρουμ, έτυχε να αποκρυσταλώσει μια άποψη για ένα συγκεκριμένο τύπο ή εταιρία. αυτός (εγώ, εσύ ή ο άλλος δηλαδή) μεταφέρει κάποια προσωπική εμπειρία ή εκτίμηση καλοπροαίρετη η όποια δεν έχει απαραίτητα ταπεινά (πώληση) ελατήρρια όπως μάλλον πιστεύει ο mpitros.a

δηλαδή αν μου αρέσουν τα τουλουμπάκια συγκεκριμένου φούρνου και το αναφέρω κάπου σημαίνει ότι είμαι μετοχος του φούρνου;

καθώς ο συνφορουμίτης δεν έκανε τον κόπο (όπως του επισήμανε και άλλο μέλος του φόρουμ) να μοιραστεί μαζί μας τις γνώσεις που έχει λόγω του επαγγέλματος του (χημικός) τη στιγμή που ζητάει τις δικές μας γνώσεις και εμπειρίες, προσωπικά δεν θα εμπλακώ σε αυτές τις απορίες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καθώς ο συνφορουμίτης δεν έκανε τον κόπο (όπως του επισήμανε και άλλο μέλος του φόρουμ) να μοιραστεί μαζί μας τις γνώσεις που έχει λόγω του επαγγέλματος του (χημικός) τη στιγμή που ζητάει τις δικές μας γνώσεις και εμπειρίες, προσωπικά δεν θα εμπλακώ σε αυτές τις απορίες του.

 

+1

Εμένα πιο πολύ για στρατηγός μου έκανε παρά χημικός. :P

Άλλωστε οι συγκεκριμένες απορίες έχουν ξανασυζητηθεί.

Ο "παρτακισμός" είναι μια από τις μάστιγες της κοινωνίας μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...