Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τώρα στο πρόβλημα μου 200αρι με συλλέκτη 4,2 τμ ή 2,62τμ ή 3τμ??

να παραθέσω κι εγώ μια ρήση σχετική. "το ακριβό δεν είναι πάντα καλό. το καλό είναι όμως ακριβό".

ή όπως έλεγαν και οι παπούδες μας "το φτηνό κρέας το τρώνε τα σκυλιά"

τώρα σχετικά με το πρόβλημά σου λυπάμαι αλλά δεν μπορεί να απαντηθεί έτσι όπως το διατυπώνεις

οι συλλέκτες έχουν και άλλες παραμέτρους, ενίοτε πιο σημαντικές από το μέγεθος. "size does matter" αλλά όχι πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

τώρα σχετικά με το πρόβλημά σου λυπάμαι αλλά δεν μπορεί να απαντηθεί έτσι όπως το διατυπώνεις

οι συλλέκτες έχουν και άλλες παραμέτρους, ενίοτε πιο σημαντικές από το μέγεθος. "size does matter" αλλά όχι πάντα

 

απο όσο λενε οι συλλεκτες ειναι επιλεκτικοί

 

HLIOAKMH

1. Εξωτερικό περίβλημα : Ανοδιομένο προφίλ αλουμινίου

2. Πίσω πλάτη συλλέκτη : Γαλβανισμένη λαμαρίνα 0,6 χιλ.

3. Μόνωση πλάτης : Πετροβάμβακας 40 χιλ.

4. Πλευρική μόνωση : Υαλοβάμβακας 20 χιλ.

5. Απορροφητής : Εννιαίο φύλλο χαλκού με επιλεκτική επίστρωση τιτανίου/συγκόλληση ultrasonic.

6. Σωληνώσεις απορροφητή : Χάλκινοι σωλήνες ∅ 10 & ∅ 22

7. Διαφανές κάλυμμα : Tζάμι Ασφαλείας (Solar Tempered Glass)

8. Στεγανωτικό υλικό : Λάστιχο EPDM, Διάφανη Σιλικόνη

 

NOBEL ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ APOLLON AL 2600

Συνολική επιφάνεια (m2) 2.53

Αριθμός σωλήνων θερμοαπορρόφησης 13

Μέσο μεταφοράς θερμότητας διάλυμα προπυλενογλυκόλης

Θερμική μόνωση (πλάτης) (mm) 60 mm πετροβάμβακα/ υαλοβάμβακα

Θερμική μόνωση (πλευρική) (mm) -

Χωρητικότητα (L) 2.12

Επιφάνεια απορροφητή (m2) 2.30

Ολικές διαστάσεις LxHxW (mm) 2005x1266x110

Συνολικό βάρος συλλέκτη(χωρίς υγρό)(kg) 45.4

Απορροφητής επιλεκτικό αλουμίνιο

Συντελεστής απορρόφησης/συντελεστής εκπομπής 95% +/-2% / 5% +/-2%

 

ποιος από τους δύο είναι καλύτερος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος από τους δύο είναι καλύτερος ?

προσωπικά δεν θα μπω στην διαδικασία (όπως δεν έχω μπει μέχρι τώρα) να προτείνω συγκεκριμένο ηλιακό καθώς στο παρελθόν, όπως θα έχεις δει αν διάβασες όλο το νήμα, άνθρωποι που έκαναν συγκεκριμένες προτάσεις βρέθηκαν να "κατηγορούνται" ως έμποροι ηλιακών με ταπεινά κίνητρα!!! γι' αυτό και βλέπεις ότι όλες μου οι παρατηρήσεις είναι γενικές.

χωρίς να αναφέρομαι στους συγκεκριμένους συλλέκτες που λες, ο επιλεκτικός χαλκός είναι σαφώς πιο αποδοτικός από το επιλεκτικό αλουμίνιο. φυσικά και στις δύο περιπτώσεις παίζει ρόλο και το πάχος της συλλεκτικής επιφάνειας.

σχετικά βέβαια με τα θέματα "τιτανίου" έχω εκφραστεί και στο παρελθόν και δεν θέλω να επανέλθω

τέλος στο θέμα της προσαρμογής της συλλεκτικής επιφάνειας πάνω στον χαλκοσωλήνα με συγκόληση ή με μηχανική σύσφιξη (τύπου Ω) προσωπικά θεωρώ ότι η συγκόληση δίνει καλύτερη θερμική επαφή και συνέχεια απ' ότι μια απλή μηχανική σύσφιξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά δεν θα μπω στην διαδικασία (όπως δεν έχω μπει μέχρι τώρα) να προτείνω συγκεκριμένο ηλιακό καθώς στο παρελθόν, όπως θα έχεις δει αν διάβασες όλο το νήμα, άνθρωποι που έκαναν συγκεκριμένες προτάσεις βρέθηκαν να "κατηγορούνται" ως έμποροι ηλιακών με ταπεινά κίνητρα!!! γι' αυτό και βλέπεις ότι όλες μου οι παρατηρήσεις είναι γενικές.

χωρίς να αναφέρομαι στους συγκεκριμένους συλλέκτες που λες, ο επιλεκτικός χαλκός είναι σαφώς πιο αποδοτικός από το επιλεκτικό αλουμίνιο. φυσικά και στις δύο περιπτώσεις παίζει ρόλο και το πάχος της συλλεκτικής επιφάνειας.

σχετικά βέβαια με τα θέματα "τιτανίου" έχω εκφραστεί και στο παρελθόν και δεν θέλω να επανέλθω

τέλος στο θέμα της προσαρμογής της συλλεκτικής επιφάνειας πάνω στον χαλκοσωλήνα με συγκόληση ή με μηχανική σύσφιξη (τύπου Ω) προσωπικά θεωρώ ότι η συγκόληση δίνει καλύτερη θερμική επαφή και συνέχεια απ' ότι μια απλή μηχανική σύσφιξη

 

σε ευχαριστώ ήσουν πολύ κατατοπιστικός. και κάτι τελευταίο για το 200αρι ένας συλλέκτης 2,62τμ είναι αρκετός ή πρέπει να πάω σε 2 συλλέκτες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγνώμη που ξαναεπανέρχομαι αλλά δώστε μου μια βοήθεια για τις παρακάτω επιλογές,εάνξέρετε

 

Παιδιά διάβασα όλα όσα έχετε γράψει και όντως είναι πολύ κατατοπιστικά.Όμως εγώ θα ήθελα την βοηθειά σας για τον Ηλιακό θερμοσίφωνα

ALPHA SOLAR 200 LITRA

LING: www.alphaclimagr.gr/p.ALPHA-SOLAR-200-LITRA-6tm-GLASS-ILIAKOS-THERMOSIFONAS-TRIPLIS-ENERGEIAS-KLEISTO-KYKLOMA-ATHRAYSTA-TZAMIA-EPIL-SYLLEKTES-TITANIOU-15-CHRONIA-GRAPTI-EGGYISI-KAI-SE-ATOKES-DOSEIS-ME-PISTOTIKES-KARTES.338601.html

 

Τον DELUXE: LING: http://energy-plus.skroutzstore.gr/p.DELUXE-200-LITRA-LITRA-GLASS-me-2-30-m2-EPILEKTIKI-SYLLEKTIKI-EPIFANEIA-TITANIOU-TRIPLIS-ENERGEIAS.384499.html

 

Είναι ο ποιο φτηνοί που βρήκα Εάν τους έχει βάλει κανείς ή κάποιος τους ξέρει ας μου καταθέσει την αποψή του,εάν είναι καλοί,εαν αξίζει κ.τ.λ.π Ρίξτε μια ματιά και στα παραπάνω Ling που έβαλα. Είναι αυτό ακριβώς που σκέφτομαι να πάρω.ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πω 2 πράγματα που με χάλασαν διαβάζοντας τα link σου

στο ένα αναφέρει συλλεκτική επιφάνεια 2,30 για τα 200 λίτρα. είναι μάλλον μικρή (εκτός αν αναφέρεται στην ενεργή επιφάνεια και όχι απλά στις διαστάσεις). θεωρώ ότι ακόμα και με τον καλύτερο συλλέκτη αυτής της εποχής τα 200άρια χρειάζονται γύρω στα 2,70.

στο άλλο αναφέρει "άθραυστα τζάμια"!!! έλεος ρε παιδιά. πότε θα σταματήσετε να κοροϊδεύετε τον κόσμο με αυτό το πράγμα. άλλο το κρύσταλο ασφαλείας και άλλο το...άθραυστο. για του λόγου το αληθές http://www.samarasglass.com/securit-crystal.htm

όπως περιγράφει και το παραπάνω link τα κρύσταλλα αυτά μπορεί να είναι πιο ανθεκτικά από τα κοινά τζάμια αλλά να μιλάμε για άθραυστα είναι ντροπή.

και απ' ότι είδα και οι δύο ηλιακοί έχουν "άθραυστα"

no περαιτέρω comment από μένα

 

σε ευχαριστώ ήσουν πολύ κατατοπιστικός. και κάτι τελευταίο για το 200αρι ένας συλλέκτης 2,62τμ είναι αρκετός ή πρέπει να πάω σε 2 συλλέκτες??

όπως είπα και στον άλλο συνφορουμίτη, κατά τη γνώμη μου γύρω στα 2,70 (εντάξει δεν θα τσακωθούμε για το 2,62) είναι οκ. αλλά είναι και το ελάχιστο δυνατό. που σημαίνει ότι είναι αρκετό μόνο αν ο συλλέκτης είναι...γ..ατος. ή αν το καζάνι είναι 200άρι μόνο στα χαρτιά.

παιδιά μην ξεχνάτε ότι ο ηλιακός είναι ένα κλειστό κουτί. ότι θέλουν μας πουλάνε. και έχω ακούσει για περιπτώσεις που η ονομαστική χωρητικότητα του ηλιακού απείχε...παρασάγγας από την πραγματική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[quote

 

 

όπως είπα και στον άλλο συνφορουμίτη, κατά τη γνώμη μου γύρω στα 2,70 (εντάξει δεν θα τσακωθούμε για το 2,62) είναι οκ. αλλά είναι και το ελάχιστο δυνατό. που σημαίνει ότι είναι αρκετό μόνο αν ο συλλέκτης είναι...γ..ατος. ή αν το καζάνι είναι 200άρι μόνο στα χαρτιά.

παιδιά μην ξεχνάτε ότι ο ηλιακός είναι ένα κλειστό κουτί. ότι θέλουν μας πουλάνε. και έχω ακούσει για περιπτώσεις που η ονομαστική χωρητικότητα του ηλιακού απείχε...παρασάγγας από την πραγματική

Σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πω 2 πράγματα που με χάλασαν διαβάζοντας τα link σου

στο ένα αναφέρει συλλεκτική επιφάνεια 2,30 για τα 200 λίτρα. είναι μάλλον μικρή (εκτός αν αναφέρεται στην ενεργή επιφάνεια και όχι απλά στις διαστάσεις). θεωρώ ότι ακόμα και με τον καλύτερο συλλέκτη αυτής της εποχής τα 200άρια χρειάζονται γύρω στα 2,70.

στο άλλο αναφέρει "άθραυστα τζάμια"!!! έλεος ρε παιδιά. πότε θα σταματήσετε να κοροϊδεύετε τον κόσμο με αυτό το πράγμα. άλλο το κρύσταλο ασφαλείας και άλλο το...άθραυστο. για του λόγου το αληθές http://www.samarasglass.com/securit-crystal.htm

όπως περιγράφει και το παραπάνω link τα κρύσταλλα αυτά μπορεί να είναι πιο ανθεκτικά από τα κοινά τζάμια αλλά να μιλάμε για άθραυστα είναι ντροπή.

και απ' ότι είδα και οι δύο ηλιακοί έχουν "άθραυστα"

no περαιτέρω comment από μένα

 

 

όπως είπα και στον άλλο συνφορουμίτη, κατά τη γνώμη μου γύρω στα 2,70 (εντάξει δεν θα τσακωθούμε για το 2,62) είναι οκ. αλλά είναι και το ελάχιστο δυνατό. που σημαίνει ότι είναι αρκετό μόνο αν ο συλλέκτης είναι...γ..ατος. ή αν το καζάνι είναι 200άρι μόνο στα χαρτιά.

παιδιά μην ξεχνάτε ότι ο ηλιακός είναι ένα κλειστό κουτί. ότι θέλουν μας πουλάνε. και έχω ακούσει για περιπτώσεις που η ονομαστική χωρητικότητα του ηλιακού απείχε...παρασάγγας από την πραγματική

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.Πολύ χρήσιμα αυτά που έγραψες.Εάν δεν σε κουράζω ρίξε μια ματιά εδώ.Είναι με 3τμ.και 4τμ.Και πες μου.

Ling: http://www.alphaclimagr.gr/p.ALPHA-SOLAR-200-LITRA-LITRA-3tm-GLASS-ILIAKOS-THERMOSIFONAS-TRIPLIS-ENERGEIAS-KLEISTO-KYKLOMA-ATHRAYSTA-TZAMIA-EPIL-SYLLEKTES-TITANIOU-15-CHRONIA-GRAPTI-EGGYISI-KAI-SE-ATOKES-DOSEIS-ME-PISTOTIKES-KARTES.219258.html

4τμ. Ling: http://www.alphaclimagr.gr/p.ALPHA-SOLAR-200-LITRA-LITRA-4tm-GLASS-ILIAKOS-THERMOSIFONAS-TRIPLIS-ENERGEIAS-KLEISTO-KYKLOMA-ATHRAYSTA-TZAMIA-EPIL-SYLLEKTES-TITANIOU-15-CHRONIA-GRAPTI-EGGYISI-KAI-SE-ATOKES-DOSEIS-ME-PISTOTIKES-KARTES.271404.html

Ling: http://www.alphaclimagr.gr/p.NOBEL-NOMPEL-200-LITRA-LITRA-3tm-ILIAKOS-THERMOSIFONAS-GLASS-TRIPLIS-ENERGEIAS-EPILEKTIKOS-TITANIOU-KAI-SE-ATOKES-DOSEIS-ME-PISTOTIKES-KARTES.273746.html

Τι προτείνεις τελικά

ΥΓ. Συγνώμη αν κουράζω αλλά σκέφτομαι ακόμη και αύριο να προβώ σε αγορά Ηλιακού Θερμοσίφωνα.

Και πάλι ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα

δεν τίθεται θέμα κούρασης. αν με ενοχλούσε να απαντάω πολύ απλά δεν θα έμπαινα εδώ.

όπως είπα και παραπάνω δεν μπορώ (αλλά και δεν θέλω) να κάνω συγκεκριμένες προτάσεις. από την άλλη βέβαια εγώ (και αναφέρομαι μόνο στον εαυτό μου) όταν κάπου "στραβώσω" με έναν άνθρωπο/εταιρία/κατάσταση τότε...στραβώνω. δηλαδή στην προκειμένη περίπτωση αν δω ότι κάποιος ξεκινάει την ελλειπή ενημέρωση (καμιά φορά και την παραπληροφόρηση) ήδη από το διαφημιστικό του, ακόμα και αν είναι για ζήτημα δευτερεύουσας σημασίας, κλονίζομαι και πάω παρακάτω.

σε καμιά περίπτωση δεν σου λέω ότι οι εταιρίες/θερμοσίφωνες που ανέφερες είναι καλοί ή κακοί. δεν το γνωρίζω. απλά σου είπα το σκεπτικό μου

υγ αλήθεια, πρόσεξες ότι τουλάχιστον μία σελίδα από το διαφημιστικό των μοντέλων που κοιτάς (εκείνη με το συλλέκτη) είναι ίδια σε δύο "διαφορετικές" εταιρίες;;; τι να σημαίνει αυτό άραγε; ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα

δεν τίθεται θέμα κούρασης. αν με ενοχλούσε να απαντάω πολύ απλά δεν θα έμπαινα εδώ.

όπως είπα και παραπάνω δεν μπορώ (αλλά και δεν θέλω) να κάνω συγκεκριμένες προτάσεις. από την άλλη βέβαια εγώ (και αναφέρομαι μόνο στον εαυτό μου) όταν κάπου "στραβώσω" με έναν άνθρωπο/εταιρία/κατάσταση τότε...στραβώνω. δηλαδή στην προκειμένη περίπτωση αν δω ότι κάποιος ξεκινάει την ελλειπή ενημέρωση (καμιά φορά και την παραπληροφόρηση) ήδη από το διαφημιστικό του, ακόμα και αν είναι για ζήτημα δευτερεύουσας σημασίας, κλονίζομαι και πάω παρακάτω.

σε καμιά περίπτωση δεν σου λέω ότι οι εταιρίες/θερμοσίφωνες που ανέφερες είναι καλοί ή κακοί. δεν το γνωρίζω. απλά σου είπα το σκεπτικό μου

υγ αλήθεια, πρόσεξες ότι τουλάχιστον μία σελίδα από το διαφημιστικό των μοντέλων που κοιτάς (εκείνη με το συλλέκτη) είναι ίδια σε δύο "διαφορετικές" εταιρίες;;; τι να σημαίνει αυτό άραγε; ;)

Καλημέρα,

συμφωνώ με τον haris_216 ,κι εγώ είχα τους ίδιους προβληματισμούς προσπαθώντας να αποφασίσω ποιόν ηλιακό να επιλέξω.Πράγματι οι διάφοροι κατασκευαστές δεν μας δίνανε τις ίδιες πληροφορίες στα τεχνικά χαρακτηριστικά, ώστε να μπορέσουμε να συγκρίνουμε (μιλάω για glass).

1. Δεν δίνανε το πάχος της λαμαρίνας του μπόιλερ σε χιλιοστά.

2. Τό πάχος της επισμάλτωσης (αυτό το είδα στούς ισραηλίτικους που είνα περίπου 200 microns και στην Ηλιοακμή που ανφέρει DUROSMALT 80-120microns).

3. Τον ίδιο προβληματισμό είχα και για τους συλλέκτες.

Για τους συλλέκτες παρατήρησα ότι ορισμένοι χρησιμοποιούν περισσότερες κάθετες σωλήνες.

Πάντως είναι αρκετά δύσκολη η επιλογή για όλους τους παραπάνω λόγους και όχι μόνο.

Τελικά αγόρασα έναν της Ηλιοακμής 200lt με επιλεκτικούς 4,2 μ2,τοποθετήθηκε πριν περίπου 15 μέρες και λόγω εποχής έχω καυτό νερό,ακόμα και αν κάνουμε μπάνιο τέσσερα άτομα.Ακόμα και τίς ημέρες που είχε συννεφιά και τις γνωστές καταιγίδες.Βέβαια και τότε το πρωί είχε για λίγες ώρες ηλιοφάνια,οπότε αυτό βοήθησε.Τα τελικά συμπεράσματα θα τα βγάλω μετα τον Οκτώβριο.Το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν ότι στους καθρέπτες των συλλεκτών απο μέσα είχε κάποια ασπράκια,πιθανολογώ από κάποια τρίματα υλικών του συλλέκτη.Ενημέρωσα την εταιρία ώστε να μπορέσουν να δουν τι συμβαίνει στη γραμμή παραγωγής τους.Από τη μεριά τους το θεώρησαν αμελητέο (είπαν δεν είναι τίποτα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημέρωσα την εταιρία ώστε να μπορέσουν να δουν τι συμβαίνει στη γραμμή παραγωγής τους.Από τη μεριά τους το θεώρησαν αμελητέο (είπαν δεν είναι τίποτα).

Δυστυχώς η γνωστή ελληνική νοοτροπία...

Α ρε μπανάνες που θέλουν και κλουβιά μαζί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η γνωστή ελληνική νοοτροπία...

Α ρε μπανάνες που θέλουν και κλουβιά μαζί...

 

Dachtus,

θέλω να είμαι δίκαιος και να διευκρινίσω ότι στην απάντησή τους ''δεν είναι τίποτα'' αναφερόντουσαν ότι δεν επιρεάζει την απόδοσή του ηλιακού μου. Εγώ όμως ήθελα να έλθουν να δούν τι ακριβώς συμβαίνει αλλά αυτό δεν έγινε.Πάντως με ευχαρίστησαν για την πληροφορία που τους έδωσα και όπως είπε ο υπεύθυνος στο τηλέφωνο, θα δουν τι συμβαίνει στη γραμμή παραγωγής τους. Μακάρι να διορθωθεί για μην επαναληφθεί ξανά στους επόμενους πελάτες.Θεωρώ ότι κάπως έτσι είναι η όλη Ελληνική νοοτροπία.

 

Πάντως απο την έρευνα που έκανα και διαβάζοντας ατέλειωτες ώρες τα forums και ιδίως αυτό εδώ που μας φιλοξενεί, κατέληξα στην Ηλιοακμή γιατί μου φάνηκε πιοσοβαρή και έδινε περισσότερες πληροφορίες για αυτά που ήθελα να δώ στο λινκ>

http://www.helioakmi.com/images/stories/pdf/MEGASUNell_0109_scr.pdf

 

Ήταν το καλύτερο Ελληνικό που βρήκα και μπόρεσα να ενημερωθώ.

Μακάρι η εσωτερική κατασκευή του ηλιακού να είναι ανάλογη του site τους.

Θα δείξει και όσο αργότερα έχω κάποιο πρόβλημα τόσο καλύτερα και πάντως σε περισσότερα απο 10-12 χρόνια.

 

Στην εγκατάσταση έβαλα ένα δικό μου φίλτρο στην εισαγωγή του κρύου για τα άλατα.

Η απορία μου είναι γιατί σε αρκετούς τριγύρω που βλέπω έχουνε εξαεριστικά συνήθως -2-,δεν ξέρω σε ποιούς σωλήνες ακριβώς (νομίζω στη έξοδο του ζεστού το ένα).

 

Μπορεί κάποιος να μας πεί για ποιό λόγο μπαίνουνε τα εξαεριστικά και αν είναι απαραίτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dachtus,

θέλω να είμαι δίκαιος και να διευκρινίσω ότι στην απάντησή τους ''δεν είναι τίποτα'' αναφερόντουσαν ότι δεν επιρεάζει την απόδοσή του ηλιακού μου. Εγώ όμως ήθελα να έλθουν να δούν τι ακριβώς συμβαίνει αλλά αυτό δεν έγινε.Πάντως με ευχαρίστησαν για την πληροφορία που τους έδωσα και όπως είπε ο υπεύθυνος στο τηλέφωνο, θα δουν τι συμβαίνει στη γραμμή παραγωγής τους. Μακάρι να διορθωθεί για μην επαναληφθεί ξανά στους επόμενους πελάτες.Θεωρώ ότι κάπως έτσι είναι η όλη Ελληνική νοοτροπία.

 

Πάντως απο την έρευνα που έκανα και διαβάζοντας ατέλειωτες ώρες τα forums και ιδίως αυτό εδώ που μας φιλοξενεί, κατέληξα στην Ηλιοακμή γιατί μου φάνηκε πιοσοβαρή και έδινε περισσότερες πληροφορίες για αυτά που ήθελα να δώ στο λινκ>

http://www.helioakmi.com/images/stories/pdf/MEGASUNell_0109_scr.pdf

 

Ήταν το καλύτερο Ελληνικό που βρήκα και μπόρεσα να ενημερωθώ.

Μακάρι η εσωτερική κατασκευή του ηλιακού να είναι ανάλογη του site τους.

Θα δείξει και όσο αργότερα έχω κάποιο πρόβλημα τόσο καλύτερα και πάντως σε περισσότερα απο 10-12 χρόνια.

 

Στην εγκατάσταση έβαλα ένα δικό μου φίλτρο στην εισαγωγή του κρύου για τα άλατα.

Η απορία μου είναι γιατί σε αρκετούς τριγύρω που βλέπω έχουνε εξαεριστικά συνήθως -2-,δεν ξέρω σε ποιούς σωλήνες ακριβώς (νομίζω στη έξοδο του ζεστού το ένα).

 

Μπορεί κάποιος να μας πεί για ποιό λόγο μπαίνουνε τα εξαεριστικά και αν είναι απαραίτητα.

 

επειδη και εγω εκει θα καταλοιξω θελω να σε ρωτησω 200αρι με 4,2τμ ή με 2.6τμ συλλέκτες η δευτερη επιλογη θα ειναι ικανοποιητική. οι τιμες που εχω βρει ειναι για τον πρώτο 990€ και για τον δευτερο 870€ τι θα μου προτεινες? μηπως βρηκες και καλυτερες τιμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπωσδήποτε με επιλεκτικούς συλλέκτες 4,2 όπως και οι δικοί μου, είναι καλύτερη επιλογή.

Εγω τον αγόρασα 1050 Ευρώ χωρίς τοποθέτηση.

Οι τιμές που σου έχουν δώσει μάλλον είναι με χάλκινους με μαύρη βαφή και όχι χάλκινοι με επίστρωση τιτανίου,

δηλ. επιλεκτικοί συλλέκτες τιτανίου,πρόσεξέ το.Απο την τιμή το συμπεραίνω.

Δες στο link http://www.helioakmi.com/images/stories/pdf/MEGASUNell_0109_scr.pdf

που αναφέρει:

 

5. Απορροφητής : Εννιαίο φύλλο χαλκού με επιλεκτική επίστρωση τιτανίου ή

με μαύρη βαφή / συγκόλληση ultrasonic ή ωμέγα (Ω).

6. Σωληνώσεις απορροφητή : Χάλκινοι σωλήνες ∅ 10 & ∅ 22

7. Διαφανές κάλυμμα : Tζάμι Ασφαλείας (Solar Tempered Glass)

 

Αν είναι με επιλεκτικούς τότε η τιμή είναι πολύ καλή.

Αν επιτρέπεται το μαγαζί είναι στον Κορυδαλλό και η τιμή είναι απο το τηλέφωνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπωσδήποτε με επιλεκτικούς συλλέκτες 4,2 όπως και οι δικοί μου, είναι καλύτερη επιλογή.

Εγω τον αγόρασα 1050 Ευρώ χωρίς τοποθέτηση.

Οι τιμές που σου έχουν δώσει μάλλον είναι με χάλκινους με μαύρη βαφή και όχι χάλκινοι με επίστρωση τιτανίου,

δηλ. επιλεκτικοί συλλέκτες τιτανίου,πρόσεξέ το.Απο την τιμή το συμπεραίνω.

Δες στο link http://www.helioakmi.com/images/stories/pdf/MEGASUNell_0109_scr.pdf

που αναφέρει:

 

5. Απορροφητής : Εννιαίο φύλλο χαλκού με επιλεκτική επίστρωση τιτανίου ή

με μαύρη βαφή / συγκόλληση ultrasonic ή ωμέγα (Ω).

6. Σωληνώσεις απορροφητή : Χάλκινοι σωλήνες ∅ 10 & ∅ 22

7. Διαφανές κάλυμμα : Tζάμι Ασφαλείας (Solar Tempered Glass)

 

Αν είναι με επιλεκτικούς τότε η τιμή είναι πολύ καλή.

Αν επιτρέπεται το μαγαζί είναι στον Κορυδαλλό και η τιμή είναι απο το τηλέφωνο?

 

 

ειναι με επιστρωση τιτανιου το μαγαζι ειναι στα σεπολια και εχω εγγραφη προσφορα +80€ τοποθετηση και 4€ το μετρο οι σωληνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...