Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειναι με επιστρωση τιτανιου το μαγαζι ειναι στα σεπολια και εχω εγγραφη προσφορα +80€ τοποθετηση και 4€ το μετρο οι σωληνες

Παιδιά sorry αλλά θα τρελαθώ.Εγώ την ΗΛΙΟΑΚΜΗ Tην βρήκα €1154,51 με 4,2τμ και επιλλεκτικούς τιτανίου από το μαγαζί στον κορυδαλό.

Ling:

http://www.alphaclimagr.gr/p.HELIOAKMI-ILIOAKMI-MEGASUN-200-LITRA-LITRA-4-20tm-GLASS-ILIAKOS-THERMOSIFONAS-TRIPLIS-ENERGEIAS-KLEISTO-KYKLOMA-EPILEKTIKOI-SYLLEKTES-TITANIOU-ATHRAYSTA-TZAMIA-KAI-SE-ATOKES-DOSEIS-ME-PISTOTIKES-KARTES.265705.html

Φυσικά δεν τον παζάρεψα.Εσείς στις τιμές που λέτε είναι μετρητής ή με δόσεις;

Φίλε εάν είναι εύκολο δώσε site από το μαγαζί στα Σεπόλια ή τηλ.

 

καλημέρα

δεν τίθεται θέμα κούρασης. αν με ενοχλούσε να απαντάω πολύ απλά δεν θα έμπαινα εδώ.

όπως είπα και παραπάνω δεν μπορώ (αλλά και δεν θέλω) να κάνω συγκεκριμένες προτάσεις. από την άλλη βέβαια εγώ (και αναφέρομαι μόνο στον εαυτό μου) όταν κάπου "στραβώσω" με έναν άνθρωπο/εταιρία/κατάσταση τότε...στραβώνω. δηλαδή στην προκειμένη περίπτωση αν δω ότι κάποιος ξεκινάει την ελλειπή ενημέρωση (καμιά φορά και την παραπληροφόρηση) ήδη από το διαφημιστικό του, ακόμα και αν είναι για ζήτημα δευτερεύουσας σημασίας, κλονίζομαι και πάω παρακάτω.

σε καμιά περίπτωση δεν σου λέω ότι οι εταιρίες/θερμοσίφωνες που ανέφερες είναι καλοί ή κακοί. δεν το γνωρίζω. απλά σου είπα το σκεπτικό μου

υγ αλήθεια, πρόσεξες ότι τουλάχιστον μία σελίδα από το διαφημιστικό των μοντέλων που κοιτάς (εκείνη με το συλλέκτη) είναι ίδια σε δύο "διαφορετικές" εταιρίες;;; τι να σημαίνει αυτό άραγε; ;)

Φίλε μου σε ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες σου. Νά'σαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλημέρα σε όλους

είχα πει στο παρελθόν τη γνώμη μου για το "τιτάνιο" (και τις "επιστρώσεις" του) αλλά θα ξαναθίξω το θέμα για μια τελευταια φορά μια που αναφέρθηκε αρκετά πάλι το θέμα τιτάνιο.

όπως μπορεί να δει κανείς και στο http://en.wikipedia.org/wiki/Titanium το τιτάνιο είναι ένα ιδαιαίτερα ανθεκτικό και ελαφρύ (και ιδιαίτερα ακριβό) μέταλλο. αν κάποιος ηλιακός είχε τιτάνιο πολύ απλά οι περισσότεροι από μας δεν θα μπορούσαμε να τον αγοράσουμε. το τιτάνιο χρησιμοποιείται ευρέως στην αεροναυπηγική λόγο καλής σχέση βάροους/αντοχής και στην ορθοπεδική για τους ίδιους λόγους όπως επίσης και για το γεγονός ότι δεν απορρίπτεται από το ανοσοποιητικό σύστημα. Για να μην σας βάλω και ψάχνετε όλο το λήμα στο παραπάνω link (και για αυτους που ίσως δεν γνωρίζουν αγγλικά) θα παραθέσω ένα κομμάτι από τα φυσικά χαρακτηριστικά του στοιχίου

"It is fairly hard (although not as hard as some grades of heat-treated steel), non-magnetic and a poor conductor of heat and electricity."

"Είναι σχετικά σκληρό (αν και όχι τόσο όσο ορισμένα θερμικά κατεργασμένα είδη ατσαλιού), αντιμαγνητικό και ΚΑΚΟΣ αγωγός της θερμότητας και του ηλεκτρισμού".

Τώρα αν μπορεί κάποιος να μου τεκμηριώσει γιατί η οποιαδήποτε εταιρία θα χρησιμοποιήσει έστω και επίστρωση (βαφή;)) του παραπάνω υλικού την στιγμή που καμία από τις προαναφερθείσες ιδιότητες του στοιχείου αυτού δεν είναι απαραίτητες σε ένα ηλιακό, εγώ πάω πάσο

δηλαδή

καλύτερη σχέση βάρους/ αντοχής. δηλαδή αν ο ηλιακός μου είναι 20 κιλά (υπερβολή) ελαφρύτερος σε σχέση με ένα άλλο, τι έχω να κερδίσω σαν χρήστης;;;

αντιμαγνητικό. αδιάφορορ

κακός αγωγός της θερμότητας. η απλή λογική μου μου λέει ότι μάλλον στον συλλέκτη χρειάζεται καλός και όχι κακός αγωγός της θερμότητας.

αυτοί οι προβληματισμοί από μένα και I rest my case όπως λένε και στις αμερικάνικες δικαστικές ταινίες

καλημέρα και πάλι

 

και κάτι άλλο σχετικά με τους συλλέκτες τιτανίου (αυτούς τους μπλε-δούληδες)

η φυσική που μάθαμε στο σχολείο μας έλεγε ότι το κάθε σώμα απορροφά συγκεκριμένο μέρος φάσματος του φωτός και αυτό είναι η αιτία που βλέπουμε τα διάφορα χρώματα. οι δύο ακραίες περιπτώσεις είναι το άσπρο (που δεν απορροφά τίποτα) και το μαύρο (που απορροφά όλο το φάσμα). έρχομαι λοιπόν να ρωτήσω κάποιους που μπορεί να ξέρουν καλύτερα, γιατί ο επιλεκτικός τιτανίου με το μπλε χρώμα είναι καλύτερος από ένα άλλο επιλλεκτικό με μαύρο στη στιγμή που η απλή σχολική λογική μου λέει ότι για να μπλεδίζει αφήνει σίγουρα κάποιο μέρος της ακτινοβολίας που δεν απορροφά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι με επιστρωση τιτανιου το μαγαζι ειναι στα σεπολια και εχω εγγραφη προσφορα +80€ τοποθετηση και 4€ το μετρο οι σωληνες

 

 

τελικα αποφασισα και εγω να αγορασω τον ηλιακο της ηλιοακμης 200λιτρα με 4.2 τ.μ . ομως η καλυτερη προσφορα που ειχα ηταν 1100 ευρο ( με ΦΠΑ μαζι). εαν υπαρχει καπου καλυτερη τιμη παρακαλω οπωε δωσετε καποιο τηλεφωνο ( στα Σεπόλια η καπου αλλου)

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα αποφασισα και εγω να αγορασω τον ηλιακο της ηλιοακμης 200λιτρα με 4.2 τ.μ . ομως η καλυτερη προσφορα που ειχα ηταν 1100 ευρο ( με ΦΠΑ μαζι). εαν υπαρχει καπου καλυτερη τιμη παρακαλω οπωε δωσετε καποιο τηλεφωνο ( στα Σεπόλια η καπου αλλου)

 

Ευχαριστω

 

έχεις pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά παιδιά αγόρασα και εγώ ΗΛΙΟΑΚΜΗ.GLASS; 200L, Επιλλ.Τιτανίου 4,2τμ. τριπλής Ενέργειας. Αυτόν Εδώ: http://www.alphaclimagr.gr/p.HELIOAKMI-ILIOAKMI-MEGASUN-200-LITRA-LITRA-4-20tm-GLASS-ILIAKOS-THERMOSIFONAS-TRIPLIS-ENERGEIAS-KLEISTO-KYKLOMA-EPILEKTIKOI-SYLLEKTES-TITANIOU-ATHRAYSTA-TZAMIA-KAI-SE-12-ATOKES-DOSEIS-ME-PISTOTIKES-KARTES.265705.html

 

ΜΕ: 1150€ Χ12 άτοκες δόσεις,50€ η τοποθέτηση και 3€/μέτρο η σωλήνα.

 

όπως είδατε από το site μόλις σήμερα κατέβασε και άλλο την τιμή.Την πήγε 1142€.Αλλά για 7€.....

Τώρα αυτήν την στιγμή μου τον φέρανε και τον τοποθετούνε.

Νομίζω ότι η προσφορά τους είναι πολύ καλή.

Εσείς τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά παιδιά αγόρασα και εγώ ΗΛΙΟΑΚΜΗ.GLASS; 200L, Επιλλ.Τιτανίου 4,2τμ. τριπλής Ενέργειας. Αυτόν Εδώ: http://www.alphaclimagr.gr/p.HELIOAKMI-ILIOAKMI-MEGASUN-200-LITRA-LITRA-4-20tm-GLASS-ILIAKOS-THERMOSIFONAS-TRIPLIS-ENERGEIAS-KLEISTO-KYKLOMA-EPILEKTIKOI-SYLLEKTES-TITANIOU-ATHRAYSTA-TZAMIA-KAI-SE-12-ATOKES-DOSEIS-ME-PISTOTIKES-KARTES.265705.html

 

ΜΕ: 1150€ Χ12 άτοκες δόσεις,50€ η τοποθέτηση και 3€/μέτρο η σωλήνα.

 

όπως είδατε από το site μόλις σήμερα κατέβασε και άλλο την τιμή.Την πήγε 1142€.Αλλά για 7€.....

Τώρα αυτήν την στιγμή μου τον φέρανε και τον τοποθετούνε.

Νομίζω ότι η προσφορά τους είναι πολύ καλή.

Εσείς τι λέτε;

 

περιμένουμε εντυπώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τις έχετε σε λίγο καιρό.

Αν τελείωσε η εγκατάσταση γύρω στις 2.30 με 3.00, υπολογίζω ότι γύρω στις 7.00 με 8.00 θα έχεις καυτό νερό, λόγω εποχής και λόγω υψηλής θερμοκρασίας σήμερα.Το 'κρύο' που θα μπαίνει δεν είναι το ίδιο με του χειμώνα.

Θύμησέ μου την απόσταση του μπάνιου απο τον ηλιακό.

 

Δες προσεκτικά τους καθρέπτες αν είναι πεντακάθαροι απ'έξω και απο μέσα.

 

Εγώ τον δικό μου τον χαίρομαι εδώ και αρκετές μέρες.

Καλορίζικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Εγκατάσταση τέλειωσε στις 3:45μ.μ.Και ήδη έχω καυτό νερό.Αν και ο μάστορας μου είπε, ότι την πρώτη φορά θέλει μία μέρα να ζεσταθεί καλά το νερό, οι σωλήνες, και από την επόμενη μέρα μέσα σε δύο ώρες θα έχω καυτό νερό.Αλλά από ότι είδα και από την πρώτη μέρα είναι καυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σας παιδία

Θα προσπαθήσω και εγώ να βοηθήσω όσο μπορώ και ίσος βρείτε απάντησης σε κάποια ερωτήματα.

Να ξεκινήσουμε πρώτα με της χωρητικότητες τον καζανιών.

Είναι ορισμένα μέτρα και σταθμά που κανένας κατασκευαστής δεν μπορεί να ξεφύγει διότι κανένας δεν θέλει να έχει ρετάλια από τα υλικά.

Λιπών ,όταν είναι GLASS το καζάνι ΑΝ είναι??? Τα εσωτερικά καπάκια έχουν διάμετρο 40 εκατοστά για 120 λ και 160 λ και 48 εκατοστά για τα 200 λ.

Τα πρώτα καπάκια χωράνε περίπου 8 λ το καθένα τα Δευτέρα 15,5 λ.

Τη θέλω να πω με αυτό?

Το καλό έρχεται.

Σε έναν κύλινδρο λιπών όταν έχουμε διάμετρο 40 εκ και μήκος 94 εκ,

Η χωρητικότητα του 118.064 κ.εκ τα καπάκια χωράνε 16.000 κ.εκ.

Άρα έχουμε 134 λίτρα.

Για το 200σαρη όταν είναι πραγματικά GLASS είναι πράγματι 202 λίτρα.

Τώρα θα απαντήσω γι αυτο που γράφω ΑΝ είναι GLASS.

Είναι αρκετή κατασκευαστές και επώνυμη, που πουλάνε γαλβάνιζε 2,5 χιλ λαμαρίνα με ηλεκτροστατική βαφή για Glass.

Αυτό μπορείτε να το δείτε βγάζοντας το μικρό καπάκι που πάνε τα ηλεκτρικά.

Αν είναι Glass η λαμαρίνα γύρο από την αντίσταση είναι κατάμαυρη λόγο το ότι ψήνεται στους 850 βαθμούς και μόνο στην μαύρη λαμαρίνα αυτό το υλικό (ρινίσματα τιτανίου με διάφορες πρόσμιξης) έχει καλή πρόσφυση.

Αν είναι πράσινη η λαμαρίνα γύρο από την αντίσταση η πόλη σκούρο πράσινο τότε είναι ηλεκτροστατική.

Τα γαλβάνιζε καζάνια έχουν διάμετρο τα μεν 120-160 40εκ κορμο75-94εκ αντίστοιχα

Τα 200σαρια έχουν 46εκ διάμετρο και είναι πόλη ρηχά ο κορμός 100εκ

Με λίγα λόγια τα λίτρα στα γαλβάνιζε είναι ως εξής. Γιατί αναφέρομε στα γαλβάνιζε?

Διότι πολλή τα πουλάνε για Glass.

120λ = 102λ

160λ = 134λ

200λ = 182λ

Τώρα όσον αφορά τα τετραγωνικά καλά είναι να παίρνουμε 1Τμ ανά 50 λίτρα πραγματικά και το γράφο αυτό διότι είναι ορισμένη που χρησιμοποιούν ένα νούμερο (εσωτερικά) καζανιού και το μόνο που κάνουν είναι να παίζουν με την συλλεκτική επιφάνια και την εξωτερικοί διάμετρο.

Εγώ θα προτιμούσα 4Τμ στα 200 λίτρα και να μου κάψει την φλάντζα της αντίστασης στα 2-3 χρόνια, και να έχω την απόδοση που πρέπει το χειμώνα παρά να ανάβω το ρεύμα.

Όσον αφορά την απορροφητικότητα του επιλεκτικού συλλέκτη 98% και ανάκλαση 2%

Δεν μπορεί να την αμφισβητήσει κάνης

Τουλάχιστον από μια εταιρία της Γερμανίας που πάντα μαζί μα το υλικό στέλνει και το πιστοποιητικό απόδοσης και ποιότητας του υλικού μόνον όμως σε μονοκόμματη επιφάνια .

Η λωρίδες είναι ρετάλια αμφίβολου ποιότητας και απόδοσης.

Τώρα όσον αφορά το υψίσιχνο (ultrasonic) η το laser. Σε σύγκριση με την μηχανική σύσφιξη τύπου Ω.

Πολλές εταιρίες κάνανε αγορά ακριβών μηχανημάτων και αρκετές από αυτές τα παρατήσανε στην άκρη.

Για τη ?

Είναι πολύ απλό η μέθοδος αυτή φέρνει σε επαφή την συλλεκτική επιφάνια με την κάθετη σωλήνα μόνο 2 χιλιοστά. Άρα η μεταφορά θερμοκρασίας γίνεται μόνο στην αιχμή της σωλήνας.

Αντιθέτως η μηχανική σύσφιξη μεταφέρει την θερμοκρασία στα ¾ της σωλήνας και όσο θερμαίνεται η επιφάνια τόσο περισσότερο σφίγγει.

Δεν είναι τυχαίο ότι στης μετρήσεις του Δημόκριτου το Ω δίνη καλύτερα αποτελέσματα.

Τώρα τη αγορά θα κάνη ο καθένας? πρέπει να ψάξει πολύ την αγορά και να ακούει μόνο ουσιώδη πράγματα.

Και να εξοπλιστεί με πολύ υπομονή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...