Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και από εμένα μετά από μεγαλο διάστημα απουσίας.

Συμφωνώ απόλυτα με D.PAT περι ΕΒΗΕ. Με 500 ή 800 ευρώ / χρόνο γίνεσαι μέλος. Υπάρχουν εταιρείες ΣΟΒΑΡΕΣ που είναι μέλη και εταιρείες της πλάκας. Υπάρχουν ΣΙΓΟΥΡΑ και ΣΟΒΑΡΕΣ που δεν είναι μέλη για τους δικούς τους λόγους. Ή μήπως νομίζετε ότι μέλος σημαίνει κατασκευαστής; …..

 

Περί AST με κάλυψαν οι user789 , D.PAT και haris_216. Δε θα τους επέλεγα αν δε περάσουν 15 χρόνια στην αγορά παρά μόνο αν ήθελα να πειραματιστώ. Προτιμώ τις σίγουρες λύσεις…

 

Παρακαλώ τον Manfred να με ενημερώσει για την τεχνολογία DIRECT που αναφέρει και ποιος την χρησιμοποιεί στην Ελλάδα.

 

ΔΕ θα πρότεινα ΠΟΤΕ σε κάποιον να βάλει 160lt με 4τ.μ επιλεκτικούς (και όχι βαμένους μπλε) συλλέκτες. Γνώμη μου ότι θα έχει τη μισή σχεδόν διάρκεια ζωής το boiler. Γνώμη μου..

 

Τέλος να κλείσω με ότι δεν έχω πειστεί για το ότι η ΗΛΙΟΑΚΜΗ δεν χρησιμοποιεί σμάλτο όπως έχει ειπωθεί . Όσο το έψαξα δεν κατέληξα σε αυτό το συμπέρασμα. Υπάρχει κάποιος με στοιχεία για το αντίθετο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παιδια για να μπει καποιος στην εβηε πρεπει πρωτα να τον επιλεξουν οι εταιριες που βρισκονται μεσα και στην συνεχεια ερχονται και τα χρηαματα. ολοι μεταξυ τους γνωριζονται και γι αυτο τον λογο πιστευω πως μεσα εκει βρισκονται οι καλυτεροι. ολοι θα ηθελαν να μπουν για πολλους λογους. δεν μπορουν να μπουν ομως γιατι αυτοματως "χαλαει" το ονομα της εβηε (οπο τους μη αξιοπιστους), που οσοι ειναι μεσα το χρησιμοποιουν για διαφημιση και πιστεψτε με, μετραει. αλλωστε δεν νομιζω πως για τετοιες επιχειρησεις ειναι πολλα τα 500 η 800 ευρω τον χρονο. σκεφτειτε το λιγο.

 

δεν ξερω αν η wilco τα προμηθευεται απο αλλου θα το ψαξω και μετα θα πω. εγω ξερω πως για να ανηκεις στην εβηε πρεπει να κατασκευαζεις κατι μονος σου.

 

εταιριες που δεν ειναι στην εβηε οπως η sky-land ή ο ξαφης δεν νομιζω πως ειναι αξιοπιστες, ειδικα ο πρωτος που το γνωριζω.

 

οσο για την νεα τεχνολογια DIRECT η οποια αντικαθιστα το σμαλτο ισως να ειναι μελλοντικη. δεν ξερω καποια εταιρια που να χρησιμοοιηει κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσες εταιρείες επεξεργάζονται τα μποιλερ τους στον Λάσκαρη,

χρησιμοποιούν την μέθοδο DIRECT.

Την μέθοδο αυτή την ανέπτυξε η Buderus και χρησιμοποιείται από όλους τους ανωτέρω κατασκευαστές.

Η μέθοδος αυτή είναι μέθοδος πραγματικού σμάλτου, που είναι καλύτερη από την μέθοδο διπλού σμάλτου.

Για να γνωρίζουμε η μέθοδος διπλού σμαλτου, είναι ένα χέρι αστέρι και μετά σμάλτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια για να μπει καποιος στην εβηε πρεπει πρωτα να τον επιλεξουν οι εταιριες που βρισκονται μεσα και στην συνεχεια ερχονται και τα χρηαματα. ολοι μεταξυ τους γνωριζονται και γι αυτο τον λογο πιστευω πως μεσα εκει βρισκονται οι καλυτεροι. ολοι θα ηθελαν να μπουν για πολλους λογους. δεν μπορουν να μπουν ομως γιατι αυτοματως "χαλαει" το ονομα της εβηε (οπο τους μη αξιοπιστους), που οσοι ειναι μεσα το χρησιμοποιουν για διαφημιση και πιστεψτε με, μετραει. αλλωστε δεν νομιζω πως για τετοιες επιχειρησεις ειναι πολλα τα 500 η 800 ευρω τον χρονο. σκεφτειτε το λιγο.

 

δεν ξερω αν η wilco τα προμηθευεται απο αλλου θα το ψαξω και μετα θα πω. εγω ξερω πως για να ανηκεις στην εβηε πρεπει να κατασκευαζεις κατι μονος σου.

 

εταιριες που δεν ειναι στην εβηε οπως η sky-land ή ο ξαφης δεν νομιζω πως ειναι αξιοπιστες, ειδικα ο πρωτος που το γνωριζω.

 

οσο για την νεα τεχνολογια DIRECT η οποια αντικαθιστα το σμαλτο ισως να ειναι μελλοντικη. δεν ξερω καποια εταιρια που να χρησιμοοιηει κατι τετοιο.

Φίλε user 789 ανάφερα τον Skyland και μόνο μπορώ αν θέλεις να σου πω και άλλους δεν έχω πρόβλημα αλά να μην κάνουμε και διαφήμιση.

Πολλή είναι που τους έγινε η πρόταση για να γίνουν μέλη και να εισηγηθούνε γι αυτούς αλά τους γράψανε.

Θέλεις λιπών να σου πω και ποίοι ακόμα δεν είναι κατασκευαστές από την ΕΒΗΕ

ΠΙΣΤΕΨΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΗ. Αν τώρα το ψάξεις για την wilco.

Άκουσε τον μπάρμπα Μήτσο κάτι ξέρη παραπάνω. ^_^

Για την σμαλταρια του Λάσκαρη αναφέρθηκα παλιότερα.

Εκεί τα πάει όλη η Ελλάδα . εκτός την Μεβακο ,και τον Κικη στην Κοζάνη που αυτός σαν σμαλταρια παραπαίει εδώ και αρκετά χρόνια.

Για τον ηλιακό της ηλιοακμης τρέξτε στην σελίδα 141 28/7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει μπαρμπα μητσο θα σε ακουσω! ισως γνωριζεις καλυτερα. εγω λεω αυτα που γνωριζω. δεν αναιρω τις αποψεις μου. με τον καιρο θα μαθω.

 

ενταξει μπαρμπα μητσο θα σε ακουσω! ισως γνωριζεις καλυτερα. εγω λεω αυτα που γνωριζω. δεν αναιρω τις αποψεις μου. με τον καιρο θα μαθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε user 789 ανάφερα τον Skyland και μόνο μπορώ αν θέλεις να σου πω και άλλους δεν έχω πρόβλημα αλά να μην κάνουμε και διαφήμιση.

Πολλή είναι που τους έγινε η πρόταση για να γίνουν μέλη και να εισηγηθούνε γι αυτούς αλά τους γράψανε.

Θέλεις λιπών να σου πω και ποίοι ακόμα δεν είναι κατασκευαστές από την ΕΒΗΕ

ΠΙΣΤΕΨΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΗ. Αν τώρα το ψάξεις για την wilco.

Άκουσε τον μπάρμπα Μήτσο κάτι ξέρη παραπάνω. ^_^

Για την σμαλταρια του Λάσκαρη αναφέρθηκα παλιότερα.

Εκεί τα πάει όλη η Ελλάδα . εκτός την Μεβακο ,και τον Κικη στην Κοζάνη που αυτός σαν σμαλταρια παραπαίει εδώ και αρκετά χρόνια.

Για τον ηλιακό της ηλιοακμης τρέξτε στην σελίδα 141 28/7

 

Και η MEVACO εκεί τα πάει.

Τουλάχιστον τα μποίλερ που είναι για ΣΟΛΕ.

Αλλιώς χρησιμοποιεί την ΕΒΥΚ - Πευτιτσέλης στην Θεσσαλονίκη.

Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε η mevaco έχει δικιά της σμαλταρία

 

Η ΣΟΛΕ είναι μέσα στους ASOSboilers

 

Η ΜΕΒΑΚΟ δεν έχει δική της σμαλταρία.

Η ΑSSOS εξαγοράστηκε από την Ηλιοακμή.

H ΣΟΛΕ Μπορεί να παίρνει κάποια μποιλερ από τον ΑΣΣΟ, αλλά παίρνει μποιλερ από την ΜΕΒΑΚΟ, τον Γυαλιδάκη και από αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας μερικά από τα παραπάνω μυνήματα, καταλαβαίνω ότι το θέμα ηλιακός θερμοσίφωνας απασχολεί πάρα πολλούς... Προσωπικά έχω αγοράσει ηλιακό θερμοσίφωνα διπλής ενέργειας από την Express Solar, χωριτικότητας 120 lt με εμβαδόν συλλεκτικής επιφάνειας 2m². Τον αγόρασα 490 euro και έχει 10 χρόνια εγγύηση. Νομίζω η καλύτερη προσφορά στον χώρο των ηλιακών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα παιδια θελω μια μικρη βοηθεια

 

 

3-4 ατομα στο σπιτι

 

τα κριτηρια ειναι

 

Ηλιακος συλλεκτης 160λτ - ινοξ -επιλεκτικος- 3μ2

 

κ εχω καταληξει σε 3 (ολοι ινοξ δηλ συμφωνα με τα παραπανω κριτηρια)

 

1) Romina 10 η 12 χρονια εγγυηση μου ειπε επειδη ειναι ινοξ

 

2) Nobel 5 χρονια εγγυηση

 

3) President 5 χρονια εγγυηση

 

 

Απο τα λεγομενα του καθε μαγαζιου κ του αντιστοιχου πωλητη τους .

 

1) Romina εχουν πολλα νοικοκυρια οποτε τον εμπιστευοντε

 

2) Νοbel ειναι πολυ προσεγμενος ποιοτηκα

 

3) President ειναι απο φτιαγμενος απο την nobel ?

 

 

Οι ερωτησεις μου ,γνωριζετε κανεναν απο αυτους τους 3 ? Απο θεμα αξιοποιστιας κτλ ?

 

Εκει κοντα σε αυτες τις τιμες υπαρχει καμια αλλη εταιρια καλυτερη ?

 

Παιδια πειτε καμια γνωμη να το τελειωνω κ αυτο το ζητημα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σου ακη,

καταρχην θελω να σου πω να μην κοιτας την εγγυηση. αν το προσεχεις (δλδ με κακτικο ανα 2-3 ετια service) θα σου κρατησει. η Romina νομιζω ειναι πιο αξιοπιστη απο την Nobel. δεν θα συμφωνησω στο οτι η τελευταια ειναι προσεγμενη ποιοτηκα αντιθετως εχει ριξει την ποιοτητα της για περισσ κερδος (ισως). θα σου προτεινα να βαλεις 160 λιτρα με 2,5 m2 επιλλεκτικο συλλεκτη (διπλης ή τριπλης ενεργειας) για να σου βγει και λιγο πιο οικονομικο αλλα να εχεις και καλη αποδοση ή 160 λιτρα με 3 m2 χαλκινο συλλεκτη. πιστευω πως για 3-4 ατομα τα 3m2 επιλλεκτικου συλλεκτη πανε πολυ. δεν ξερω αν εχεις δει τις συνομιλιες εδω, παντως εγω θα σου προτεινω αλλη εταιρια και γιατι την εχω αρκετα χρονια στο σπιτι μου και οχι ενα αλλα πεντε ηλιακα στην πολυκατοικια που δεν εχουν παθει το παραμικρο εδω και 11 χρονια αλλα και απο προσωπικη γνωση γι αυτην την εταιρια. προσφατα κιολας πηρα αλλο ενα για το εξοχικο μου και με εντυπωσιασε και το νεο design. η εταιρια ειναι η DIANA μπορεις να βρεις πληροφοριες εδω: www.diana-solar.gr. θα προτεινω αυτη την εταιρια μια ζωη γιατι πιστευω πως ειναι στις κορυφαιες εν ελλαδι.

η αποφαση δικη σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα παιδια θελω μια μικρη βοηθεια

 

 

3-4 ατομα στο σπιτι

 

τα κριτηρια ειναι

 

Ηλιακος συλλεκτης 160λτ - ινοξ -επιλεκτικος- 3μ2

 

κ εχω καταληξει σε 3 (ολοι ινοξ δηλ συμφωνα με τα παραπανω κριτηρια)

 

1) Romina 10 η 12 χρονια εγγυηση μου ειπε επειδη ειναι ινοξ

 

2) Nobel 5 χρονια εγγυηση

 

3) President 5 χρονια εγγυηση

 

 

Απο τα λεγομενα του καθε μαγαζιου κ του αντιστοιχου πωλητη τους .

 

1) Romina εχουν πολλα νοικοκυρια οποτε τον εμπιστευοντε

 

2) Νοbel ειναι πολυ προσεγμενος ποιοτηκα

 

3) President ειναι απο φτιαγμενος απο την nobel ?

 

 

Οι ερωτησεις μου ,γνωριζετε κανεναν απο αυτους τους 3 ? Απο θεμα αξιοποιστιας κτλ ?

 

Εκει κοντα σε αυτες τις τιμες υπαρχει καμια αλλη εταιρια καλυτερη ?

 

Παιδια πειτε καμια γνωμη να το τελειωνω κ αυτο το ζητημα :-D

Διάβασε σελίδα 145 22/9 8.27

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διαβασα εχεις δικιο σε αυτο με την εγγυση κ θα το κανω απλα αν ειχε κ καποιος ακουστα καποιον απο αυτους θα μου ητανκ πιο ευκολο να επιλεξω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου ειπα πριν οτι απο τους 3 η Romina θα ηταν η καλυτερη επιλογη. απλα επειδη ηθελες και αλλη εταρια πιο καλη και στις ιδιες τιμες περιπου σου προτεινα την Diana.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγινε φιλε μου τωρα θα την κοιταξω κ αυτη .

 

Μπηκα στο site τους αλλα δεν ειδα να λενε πολλα για τον συλλεκτη το μποιλερ κτλ,πηρα τηλ. αλλα λογικα τετοια ωρα δεν θα ειναι κανεις οποτε κ γιαυτο δεν απαντουσαν ,θα κανω μια ερωτηση αυριο κ για τιμες κ απο τι ειδα ειναι Χαλκιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...