Προς το περιεχόμενο

Mεταμόσχευση μαλλιών


NickTheGreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρ' όλο που δεν εμπίπτω στην κατηγορία "καράφλες"(female με πραγματικά άπειρο μαλλί,τόσο που κουράζομαι και να το μαζέψω :mrgreen: ),

θα σας πω κάποια πράγματα που ελπίζω να βοηθήσουν.

Μέλος της οικογένειας έχει πρόβλημα αραίωσης(όχι έντονης),οπότε επισκέφθηκε το πιο γνωστο ινστιτούτο με laser (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να αναφερθεί όνομα).

Οι εμπειρίες και οι γνώσεις που αποκομίσαμε ήταν οι εξής:

 

1..Καταρχήν υπάρχει κατώτατο όριο ηλικίας αν θέλει κάποιος να κάνει εμφύτευση.Δεν θυμάμαι καλά,αλλά πρέπει να είναι γύρω στα 30.

2..Το προαναφερθέν μέλος ακολούθησε απλά μια θεραπεία ενδυνάμωσης τρίχας για ένα χρόνο,μία φορά την εβδομάδα με κόστος γύρω στα 1500 ευρώ ,αλλά αποτέλεσμα @@(η εμφύτευση είναι άλλη ιστορία οπότε δεν μπορώ να σας διαφωτίσω σχετικά μ'αυτό)

3..Στη συγκεριμένη εταιρία επίσης,για να σε ενημερώσουν σχετικά με το κόστος μιας πιθανής εμφύτευσης, πρέπει πρώτα να δεσμευτείτε ότι θα ακολουθήσετε τη διαδικασία και να υπογράψετε(τελείως απαράδεκτο κατά την άποψη μου...)

4..Ό,τι μαλλί είναι να χάσει κάποιος,θα το χάσει μέχρι τα 45,από κει και μετά παραμένει στάσιμο και επί κεφαλής :mrgreen:

6..Η εμφύτευση γίνεται με τρίχες τις οποίες παίρνουν από τα μαλλιά που βρίσκονται στο κάτω και πίσω μέρος του κεφαλιού,καθώς είναι πολύ γερές και για αυτό δεν αποκτά κανείς φαλάκρα σ'εκείνο το σημείο

5..Τέλος, παίζει ρόλο και η κληρονομικότητα καθώς το τι μαλλί θα αποκτήσετε μετά από πολλάαααααα χρόνια ,εξαρτάται από το μαλλί του παππού σας από τη μεριά της μητέρας σας.

Αυτά...ελπίζω να βηθήσουν έστω και λίγο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρτάται από το μαλλί του παππού σας από τη μεριά της μητέρας σας.

 

αυτό που λες είχα διαβάσει ότι έχει αποδειχθεί πως δεν ισχύει. Είναι απλά μια παράμετρος στην κληρονομικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που λες είχα διαβάσει ότι έχει αποδειχθεί πως δεν ισχύει. Είναι απλά μια παράμετρος στην κληρονομικότητα.
Ναι ,έχεις δίκιο,δεν είναι απόλυτο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον θα γραψω κι εγω αυτα που ξερω.

1)αν δεν εχει αρχισει εμφανης αραιωση μεχρι τα 28-29 δεν υπαρχει προβλημα για μετα

 

2)Υπαρχουν 2 ουσιες (δεν θυμαμαι τωρα ακριβως πως λεγονται)για καθυστερηση της τριχοπτωσης (ενα μικρο ποσοστο ασθενων μπορει να βγαλει και λιγα καινουρια μαλλια) αλλα και τις 2 τις παιρνεις καθημερινα και εφ'όρου ζωης.Αν σταματησεις η τριχωπτωση ξαναξεκιναει.

 

3)Απ οσο ξερω χωρις να μαι σιγουρος υπαρχουν 2 μεθοδοι μεταμοσχευσης.Η μια που λεγεται strip και με τις οποια σου παιρνουν με επεμβαση τριχες απο το πισω μερος της κεφαλης,οπου και σου κανουν ραμματα και τις τοποθετουν μπροστα.Με την αλλη σου παιρνουν τις τριχες μια μια αλλα ειναι χρονοβορα και δεν ξερω αν κοστιζει ακριβοτερα.

 

4)Τα μαλλια δεν θα πεσουν απο ζελεδες,πιστολακια,καπελα και γενικα εξωτερικους παραγοντες.Ισως αν υπαρχει προδιαθεση να επιταγχυνουν την τριχοπτωση.

 

5)Οι περουκες αντεχουν μεχρι 7 μποφωρ. :):):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4)Τα μαλλια δεν θα πεσουν απο ζελεδες,πιστολακια,καπελα και γενικα εξωτερικους παραγοντες.Ισως αν υπαρχει προδιαθεση να επιταγχυνουν την τριχοπτωση.

 

Αυτό είναι σίγουρο;; Σίγουρο πάντως είναι ότι όλοι αυτοί οι εξωγενείς παράγοντες επηρεάζουν την ποιότητα της τρίχας .. Φαντάζομαι σε αυτά πρέπει να προσθέσουμε και την έκθεση στον ήλιο και στη θάλασσα (καλοκαίρι ήρθε)

 

Επίσης δε μου το βγάζει κανείς απ'το μυαλό ότι κάποιο ρόλο παίζει και η σωστή διατροφή.. αν γνωρίζει κάποιος/κάποια σχετικά ας μας διαφωτίσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Επίσης δε μου το βγάζει κανείς απ'το μυαλό ότι κάποιο ρόλο παίζει και η σωστή διατροφή...

 

Και όχι μόνο.Μεγάλο ρόλο παίζει και η ψυχολογική κατάσταση,ευτυχώς αναστρέψιμη.

Υπάρχει και σχετική έκφραση:Καράφλιασε:neutral:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά χώστε και σώστε. Για μένα είναι η μόνη επέμβαση που επιτρέπεται να κάνει άντρας στα μαλλιά του. Πέρασα μια σχετική αγωνία με το θέμα μέχρι να διαπιστώσω ότι έμοισα τελικά όντως στο σόι της μάνας μου και γκριζάρω αντί να καραφλιάσω, οπότε έχετε όλοι τη συμπαράστασή μου.

 

Γνωστός που έχει βάλει, αν και δε ξέρω λεπτομέρεις, αλλά το αποτέλεσμα είναι καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... και γκριζάρω αντί να καραφλιάσω' date=' οπότε έχετε όλοι τη συμπαράστασή μου....[/quote']

 

Και τα δικά σου προτίμησαν την ατίμωση από τον θάνατο;:mrgreen:

 

Γκρίζα μαλλιά σε νεανική τσίτα επιδερμίδα,είναι τεράστια γοητεία..

Ρωτήστε όλες τις γυναίκες του κόσμου:-D

Βασικά μην ταλαιπωρείτε με δυνατό χτένισμα τις ρίζες π.χ. λόγω πυτιρίδας ώστε να την αφαιρέσετε.

Και να ξέρετε ότι όσο πιο συχνές είναι οι σεξουαλικές επαφές,τόσο πιο έντονη θα είναι η τριχόπτωση(δε μιλάω για την περίπτωση καράφλας,μιλάω για την περίπτωση τριχόπτωσης-αραίωσης).

Μπορείτε να σταματήσετε το sex τώρα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης, εκτός της σωστής διατροφής, μεγάλο ρόλο παίζει και η φυσική κατάσταση του άντρα..

με λίγα λόγια όσο περισσότερο προσέχουμε το σώμα μας και την υγεία μας τόσο λιγότερη η τριχόπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Google Regain:neutral:

 

H Finasteride που περιεχεται στο φαρμακο Propecia το οποιο ομως δεν κυκλοφορει στην Ελλαδα.Ειναι η ιδια η βασικη ουσια που χρησιμοποιειται για την θεραπεια του προστατη...

 

Η Minoxidil που περιεχεται στο Regain

 

Και κατι που ξεχασα.

 

1)Κοβωντας τα μαλλια κοντα δεν ενδυναμωνουμε την τριχα,Αυτο ειναι μυθος

 

2)Φυσιολογικα ο ανθρωπος χανει απο 50-100 τριχες την ημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...