Προς το περιεχόμενο

Δυνατοτητα να μπεις σε ΤΕΙ απο ΙΕΚ????


ΜΑΝΩΛΗΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερει κανενας εαν υπαρχει η δυνανοτητα αν εχεις τελειωσει ΙΕΚ να μπεις μετα σε ΤΕΙ??

Μου το ειπε ενας φιλος σημερα που το ακουσε λεει αλλα οσο και αν εψαξα σημερα στο internet και στον ΟΕΕΚ δεν βρηκα κατι.

Εχω τελειωσει ΤΕΧΝΙΚΟΣ Η/Υ σε ΙΕΚ δημόσιο και εχω παρει και πιστοποιηση.

Το συζητανε χρονια αυτο αλλα δεν ξερω αν εχει αποφασιστει ποτε κατι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

πωπω άμα γίνει αυτό θα είναι το τέλος των ΤΕΙ. Δεν φτάνει που τα ΤΕΙ δέχονται όλη τη σαβούρα από τα ΤΕΕ τώτα θα δέχονται και τη σαβούρα από τα ΙΕΚ. Κλείστε τα να τελειώνουμε δεν είναι ανάγκη να τα υποβιβάζουμε και άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωπω άμα γίνει αυτό θα είναι το τέλος των ΤΕΙ. Δεν φτάνει που τα ΤΕΙ δέχονται όλη τη σαβούρα από τα ΤΕΕ τώτα θα δέχονται και τη σαβούρα από τα ΙΕΚ. Κλείστε τα να τελειώνουμε δεν είναι ανάγκη να τα υποβιβάζουμε και άλλο.

 

 

Πολυ απολυτη αποψη αυτη rantaplanos,δε νομιζεις? Δλδ η "αξια" των ΤΕΙ θα πεσει αν πανε παιδια απο ΙΕΚ? Δε νομιζω πως ειναι ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει ρε φιλε που λες "δεν είναι ανάγκη να τα υποβιβάζουμε και άλλο" ενώ εσύ τα ΤΕΕ και ΙΕΚ δεν τα υποβιβάζεις και υποβαθμήζεις καθόλου ετσι. Το θεωρείς δικαιο εσύ τώρα αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει ρε φιλε που λες "δεν είναι ανάγκη να τα υποβιβάζουμε και άλλο" ενώ εσύ τα ΤΕΕ και ΙΕΚ δεν τα υποβιβάζεις και υποβαθμήζεις καθόλου ετσι. Το θεωρείς δικαιο εσύ τώρα αυτό?

 

Τα ΤΕΕ ούτως η άλλως είναι κάτι το κατώτερο από το ενιαίο λύκειο. Απόδειξη ότι σε πανεπιστήμιο δεν μπαίνεις απο εκεί και οτί έχει ένα κάρο ρεμάλια. Έιχα ένα συμμαθητή ,ο χειρότερος μαθητής στο λύκειο και μετά πήγε σε ΤΕΕ και έγινε απουσιολόγος. Στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος.Τα ΙΕΚ επίσης είναι μία βαθμίδα κατώτερα από ΑΕΙ-ΤΕΙ. Αν είναι ποτέ δυνατόν με 2 χρόνια φοίτηση σε κάποιο ΙΕΚ να μπαίνει σε εξάμηνο των ΤΕΙ. Τα περισσότερα ΙΕΚ είναι ιδιωτικά και όλοι ξέρουν ότι τα "πτυχία" εκεί μοιράζονται. Δηλαδή ωραία όλοι τα ρεμάλια που έβγαλαν βαθμό κάτω απο τη βάση φέτος στην πανελλήνιες και δεν θα μπουν πουθενά θα μπορούν να μπουν πρώτα σε ΙΕΚ και μετά σε ΤΕΙ. Σαν παραθυράκι μου μοιάζει και με άσχημες παρενέργειες για το επίπεδο των ΤΕΙ. (όποιο επίπεδο έχει απομείνει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνήσω με τον Ρανταπλάνο 100%

 

Συγγνώμη λίγο Σεξμποξ, αλλά τι σχέση και απο που κ ως που να μπαίνει ένας απόφοιτος ΙΕΚ κ ΤΕΕ σε ΤΕΙ ?? Οι άλλοι που διάβαζαν δηλ για να μπούνε σε ένα καλό ΤΕΙ, είναι βλάκες??

 

Τα ίδια έκαναν παλιά με τα ΤΕΧΝΙΚΑ ΛΥΚΕΙΑ που μπαίνανε σε ΤΕΙ με 4 και 5, αλλά και τα ΠΟΛΥΚΛΑΔΙΚΑ όπου ένα 10% των μαθητών έμπαινε σε ΤΕΙ μόνο με τον απολυτηρίο βαθμό του Λυκείου κ ΧΩΡΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.

 

Ε, ήμαρτον πια...

 

Αν ήμουν στη θέση τους, όχι το 10 που βάζουν ως κατώτατο όριο εισαγωγής θα έβαζα, αλλά τουλάχιστον 13-14 (!)

 

Πες οτι μπαίνει με 10 σε ΤΕΙ, αυτό το άτομο ( εκτός απο ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΤΡΩΝΟΝΤΑΙ Κ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ) που αύριο μεθαύριο θα πάρει πτυχίο κ θα κάνει μια δουλειά, θα το το τρώμε όλοι στη μάπα ??! Πολύ το χουμε ξεφτιλίσει στο Ελλαδιστάν μου φαίνεται...

 

Το θέμα είναι οτι τα λεγόμενα Ανοιχτά Πανεπιστημία, έχουν λίγο τσουχτερές τιμούλες για κάποιον που θέλει πτυχίο, κάπου 7-8,000 ευρώ στα 4-5 χρόνια αν θυμάμαι καλά.

 

Για άτομα απο ΙΕΚ-ΤΕΕ κλπ, αυτή θα έπρεπε κανονικά να είναι η λύση δίνοντας όμως ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ κ όχι τέτοια ποσά (!), κ όχι να τους βάζουν μαζί με παληκάρια που στο κάτω-κάτω έχουν κουράσει κ λίγο τα ματάκια τους απο το διάβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια έκαναν παλιά με τα ΤΕΧΝΙΚΑ ΛΥΚΕΙΑ Κ ΤΑ ΠΟΛΥΚΛΑΔΙΚΑ' date=' μπαίνανε σε ΤΕΙ με 4 και 5 (!)

[/quote']

 

Εεεε, ηρέμησε.

 

Δε ξέρω την ηλικία σου και αν πρόλαβες τα ΕΠΛ.

 

Προσωπικά είμαι απόφοιτος ΕΠΛ και μπορώ να σου πω ότι (τουλάχιστον από την αντίληψη που είχα από το δικό μου σχολείο) τα ΕΠΛ ήταν μια καλή προσπάθεια που καμία σχέση δεν είχαν με τα τότε Τεχνικά Λύκεια (τα οποία ήταν σαφώς χειρότερα από τα σημερινά ΤΕΕ). Ήταν πολυσυλλεκτικά σχολεία. Χωρίς να ξέρω στατιστικά για την "απόδοση" των πολυκλσδικών, από το δικό μου σχολείο, υπήρχαν σταθερά επιτυχόντες σε πανελλήνιες σε όλες τις τότε δέσμες (ακόμα και στην 3η παρότι τα ΕΠΛ είχαν την φήμη του "τεχνολογικού" λυκείου).

 

Το ΕΠΛ είχε και κλάδους και δέσμες, προσέφερε διαφορετικό πρόγραμμα σε αυτούς που έρχοταν στο ΕΠΛ για να περάσουν με ποσόστοση σε ΤΕΙ και διαφορετικό σε αυτούς που πήγαιναν για ΑΕΙ. Δε ξέρω πως λειτουργούν σήμερα τα λύκεια αλλά έχω την εντύπωση ότι το σημερινό "Ενιαίο λύκειο" είναι πιο κοντά στη φιλοσοφία του ΕΠΛ παρά του παλιού "Γενικού", αν (όπως λές) "κάνανε τα ίδια" με τα πολυκλαδικά, αυτά κάνουνε και σήμερα με τα Εινιαία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τα λέω όλα αυτά, τα πρόλαβα ^^

 

Καμία σχέση με τα Τεχνικά Λύκεια κ συγγνώμη αν άφησα να εννοηθεί οτι ΗΤΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ,

 

αλλά στα Πολυκλαδικά υπήρχε κ κάτι που δε το αναφέρεις !

 

Οτι ένα 10% των μαθητών των Πολυκλαδικών, ΕΜΠΑΙΝΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΒΑΘΜΟ ΤΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΣΕ ΤΕΙ, ΧΩΡΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ (!)

 

Κ είναι επίσης πασίγνωστο οτι μαθητές του 14 κ 15 στα Γενικά Λύκεια, στα Πολυκλαδικά έβγαζαν ξαφνικά 19,5 και 19,9 *γκουχου γκουχου*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ είναι επίσης πασίγνωστο οτι μαθητές του 14 κ 15 στα Γενικά Λύκεια' date=' στα Πολυκλαδικά έβγαζαν ξαφνικά 19,5 και 19,9 *γκουχου γκουχου*[/quote']

 

Στους κλάδους, όχι στις δέσμες.

 

Όπως έγραψα και παραπάνω υπήρχαν (προφανώς τα θυμάσαι) δύο "τρίτες λυκείου", οι οποίες δεν είχαν καμία σχέση.

 

Όσον αφορά το 14-15 που γινοταν 18-19 συμφωνώ, όμως ξεχνάς κάτι.

Ο μαθητής που (όπως λες και κάπως έτσι ήταν) έβγαζε 14 στο Γενικό μπορεί να έβγαζε 18 στο ΕΠΛ. Το θέμα είναι ότι δίνοντας πανελλήνιες για ΤΕΙ μπορεί να έμπενες ΤΕΙ με πολύ λιγότερο βαθμό του 14 πολύ δύσκολα όμως με 18 βαθμό πτυχίου από κλάδο (γιατί απλούστατα όλοι είχαν 18). Προσωπικά ήμουν στις δέσμες, θεωρούσα (ή μάλλων τώρα το συνειδητοοποιώ) ότι η κλάδοι ήταν για αυτούς που φοβόταν τις πανελλήνιες. Πολλά παιδιά που πήγαν κλάδους αν έδιναν πανελληνιες θα πέρναγαν, ίσως όχι Ιατρική, αλλά σε αξιοπρεπείς σχολές ΤΕΙ ίσως και ΑΕΙ. Πήγαν όμως κλάδους και χάσανε όποια πιθανότητά τους αφού μπήκαν στο ίδιο χωνευτίρι με πολύ χειροέτερους μαθητές.

 

Όσον αφορά στο αρχικό θέμα, αν είναι να φτιάξουνε ένα ακόμα "χωνευτίρι" που ξαφνικά όλοι θα πέρνουν 20 στα ΙΕΚ να λείπει. Αν είναι σε εξαιρετικές περιπτώσεις να μπορεί να μπει κάποιος από ΙΕΚ σε ΤΕΙ (και σε ΑΕΙ δε με χαλάει) τότε ΟΚ. Εγώ θα συζητούσα πχ μια πρόταση "κατατακτήριων αποφόιτων ΙΕΚ" στα ΤΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο σωστό πιστεύω οτι είναι να υπάρχει κάποιο είδος κατακτήριων εξετάσεων για να μπορεί να μπει κάποιος στο ΤΕΙ και όχι δεν πιστεύω οτι είναι άδικο αν πράγματι γίνει έτσι γιατι δίνεις και την ευκαιρία σε κάποιον απο το ΙΕΚ αν το αξίζει να περάσει ,όσοι από αυτούς περάσουν (οι λίγοι δηλαδή που θα τους ενδιαφέρει πραγματικά να συνεχίσουν ) δεν πιστεύω οτι σε καμία περίπτωση θα "ρίξουν" το επίπεδο τον ΤΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνοι, αλλά γιατί κάποιος αν το αξίζει να μη μπει από τις πανελλήνιες όπως οι υπόλοιποι και να μπει από ΙΕΚ? Αν δεν περάσει για τον οποιονδήποτε λόγο, να ξαναδώσει όπως όλος ο κόσμος. Όχι να μπει στο ΙΕΚ και μετά να μπει από την "πίσω πόρτα" σε ΤΕΙ.

 

Αυτοί που όπως λες πραγματικά αξίζουν, τότε θα μπουν από τις πανελληνίες.

 

Έτσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή είσαι φαντάζομαι και κατά των κατακτήριων πχ από ΤΕΙ στο Πολυτεχνείο αφού όπως λες αν πραγματικά άξιζαν ας έμπαιναν από τις πανελλήνιες (ισχυρίζεσαι δηλαδή ότι και σε αυτή την περίπτωση οι κατακτήριες είναι η πίσω πόρτα)?Φαντάζομαι οτι είσαι και κατά των κατακτήριων εξετάσων απο ΑΕΙ σε ΑΕΙ - πχ έχεις τελειώσει μαθηματικό να μπεις πληροφορική...?

ή εκεί ισχυρίζεσαι οτι δεν υπάρχει πρόβλημα επειδή ανήκουν και καλά στην ίδια βαθμίδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...