Προς το περιεχόμενο

Δυνατοτητα να μπεις σε ΤΕΙ απο ΙΕΚ????


ΜΑΝΩΛΗΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι δεν δινετε πανελληνιες οπως κανουν και τα υπολοιπα παιδια.δεν χρειαζετε να ψαχνετε πλαγιο τροπο να κανετε καθε τι στην ελλαδα.εαν πραγματικα αξιζετε αποδειξτε το στις πανελλαδικες.

 

Να σας πω γιατι δεν το κανετε?γιατι νομιζετε οτι το διαβασμα ειναι οπως το βλεπετε στην τηλεοραση δηλαδη παρεες στην βιβλιοθηκη με το ipod στα αυτια και party τα βραδια.Η πραγματικοτητα ειναι ομως εντελως διαφορετικη.Το διαβασμα-μελετη χρειαζεται υπομονη' date=' πειθαρχεια και πολυ δουλεια πραγματα που μαλλον δεν εχετε.Πρεπει να ωριμασετε για να τα αποκτηστε αυτα.[/quote']

 

Πέστα ρε γιατί δεν καταλαβαίνουν. Θέλουν όλοι να να πάρουν πτυχία με 0 κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
[b']rantaplane, πρεπει να εισαι πολυ κομπλεξικο ατομο...[/b]

 

Χαλαραααααααααα.........

Επειδη εσυ ειχες την ευκαιρια να μπεις σε πανεπιστημιο η ΤΕΙ δεν σημαινει οτι δεν εχουν το δικαιωμα να μπουν οι αλλοι εστω και απο ΙΕΚ.Γιατι δηλαδη απο τα ΤΕΕ να μπαινουν...( Γιατι δεν κανατε πολεμο για τα ΤΕΕ και σου φταινε τα ΙΕΚ τωρα)

Και μαθε οτι τα πτυχια δεν κανουν τον ανθρωπο

Βλεπω πολλους στα πανεπιστημια που κανουν 10 χρονια να τελειωσουν , χρωστανε δεκαδες μαθηματα , τρωνε τα λεφτα των δικων τους ,βρισκουν δουλεια στα 30 τους (μη εχοντας δουλεψει ποτε ξανα στη ζωη τους ) και μολις τους προταθει μια δουλεια λιγο διαφορετικη απο αυτο που τελειωσαν λενε " α εγω τελειωσα την ταδε ειδικοτητα και θελω να βρω κατι πανω σε αυτο".Αλλωστε ο ελληνας ειναι επιλεκτικος οταν παει για δουλεια.

Αρα πιο το νοημα απο ολα αυτα??

Η πραγματικη σαβουρα βρισκεται εκει.Και προς θεου δεν μιλαω για ολους.Υπαρχουν αρκετες εξαιρεσεις.

 

Και συνεχισω με μια απαντηση στο φιλο danton

Το αν αξιζεις πραγματικα φιλε danton δεν αποδεικνυεται απο το διαβασμα και απο την εισαγωγη σε ανωτερο ιδρυμα.

Αποδεικνυεται απο την σκληρη δουλεια ,την εκτιμηση στο συνανθρωπο σου και την τιμιοτητα σε οτι και να κανεις.

Εγω δουλευω απο τα 15 μου σε διαφορες δουλειες και παραλληλα με τις σπουδες μου στα 2 ΙΕΚ που εχω τελειωσει τα πρωινα δουλευα και μετα πηγαινα σχολη.Και συνεχιζω να μαθαινω καινουργια πραγματα πηγαινοντας σε σεμιναρια και διαβαζοντας μονος μου γυρω απο τη δουλεια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μισά διαβάζουμε ή μου φαίνεται;

 

Έχουν διατυπωθεί συγκεκριμένες απόψεις που ουσιαστικά βάζουν όρους για τη συνέχιση των σπουδών, κανείς δε μιλάει για άκριτη είσοδο στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, προσωπικά μίλησα για κατατακτήριες που συνδυάζονται με το επίπεδο δευτεροβάθμιας εκαπίδευσης.

 

Η μόρφωση είναι δικαίωμα όλων και εφόσον υπάρχουν κάποιες συγκεκριμένες προϋποθέσεις, δε νομίζω ότι τίθεται θέμα για ποιο λόγο να αποκλείονται κάποιοι, στο κάτω κάτω της γραφής και το σχολείο θα έχουν τελειώσει και 2 χρόνια θα έχουν σπουδάσει το αντικείμενο και εξετάσεις θα δίνουν και σίγουρα θα έχουν επαγγελματική εμπειρία.

 

Για ποιο λόγο ένας 18χρονος που μπήκε με πανελλήνιες εξετάσεις στα ΤΕΙ ηλεκτρολογίας θεωρείται καλύτερος από έναν 25χρονο που τέλειωσε ΤΕΕ και το αντίστοιχο ΙΕΚ δουλεύοντας με καλέμι 3-4 χρόνια και έδωσε κατατακτήριες για να μπει στο ίδιο ΤΕΙ;

 

Τέλος, να κάνω μια παρατήρηση, αυτή η προάσπιση του οποιουδήποτε κλάδου δε γίνεται με την επιστημονική απομόνωση κάποιων ανθρώπω που τουλάχιστον

έχουν αποδείξει ότι ενδιαφέρονται για το συγκεκριμένο αντικείμενο. Υπάρχουν αρκετοί τρόποι έτσι ώστε να βελτιωθεί ένα επάγγελμα, η φήμη των επαγγελματιών και η συνεισφορά τους στην κοινωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα :Βρειτε μου εναν 20-21 χρονων που "σπουδαζει" σε ΤΕΙ ,μηχανικος,ηλεκτρολογος,ηλεκτρονικος κ εχει πιασει κατσαβιδι στην ζωη του εκτος εργαστηριου.....

Παραπονιεστε για την ανεργεια κ την αγορα εργασιας οταν τελειωνετε σχολες κ περνετε πτυχια με αντιγραφες ενω πατατε μονο στα "υποχρεωτικα" εργαστηρια.

Μην μιλησουμε για τα "cone" κ τον μεγαλο ρολο που παιζουν οι παραταξεις...

Απλα το ποιος αξιζει φαινεται αργοτερα παιδες....

Ενιαιο λυκειο ειμουν κ εγω κ ελεγα γιατι να εχουν ιδιες ευκαιρειες οι "ΤΕΕεδες κ ΙΕΚαδες?".Αν το αξιζουν ναι,να εξεταστουν στα ΣΩΣΤΑ μαθηματα και να παρουν μια θεση στα ΤΕΙ.

Οταν καποιοι νεοι σαν πολους που γραφουν εδω εχουν τετοιες αποψεις τι να πω?

Οριστε πως το ΓΕΝΙΚΟ προβλημα στην παιδεια(που ξεκινησε απο αλλου βεβαια) διαιωνιζεται μεσω τετοιων αποψεων και δεν προκειται ποτε να λυθει με αυτον τον τροπο(κατι που βολευει παρα πολους....).

Η αξια του καθενος δεν μπορει να κριθει μεσω ενος Forum ουτε το αν καποιος απο ενα ΙΕΚ θα επρεπε να εχει την δυνατοτητα εισαγωγης στα ΤΕΙ.

Οσο για τον "θυμο" καποιων σαν τον rantaplanos δεν ξερω απο που πηγαζει αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν αποδεχεστε οτι καποιος που ηταν σε ΤΕΕ/ΙΕΚ(μπορει να βρεθηκε εκει για 1000 λογους) ειναι πολυ πιθανον να ειναι 100% καλυτερος απο εσας κ να "γουσταρει" να σπουδασει κατι που το εκτιμα καλυτερα απο εσας που το κανετε μονο και μονο γιατι εκει περασατε(ισχυει για την πλειοψηφια των φοιτητων ΤΕΙ κ ακομα κ ΑΕΙ θα ελεγα).

 

Υ.Γ : rantaplanos ο 0 κοπος ειναι το να εργαζεσαι 8-10 ωρες την ημερα κ μετα να πηγαινεις ειτε πρωι η απογευμα στην σχολη?

Μαλλον τα καφεδακια κ το ταβλι στην σχολη σου σε εχουν βγαλει λιγο εκτος πραγματικοτητας,δεν μπορω να πιστεψω οτι ενας "μορφωμενος" ανθρωπος(οπως θες να δειχνεις απ'οτι καταλαβα ) υποστιριζει τοσο "στενομυαλες" αποψεις...

Υ.Γ2 : Μην το θεωρησεις προσωπικη επιθεση αλλα ειπες πολλα για τα οποια ισως να χρειαζονται περισοτερες εξηγησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος ο φιλος Chris.Επειδη πολλοι εδω μεσα ( δεν λεω ονοματα , φαινονται ποιοι ειναι ) παρεξηγησαν την εννοια του θεματος.

Να δωσεις καποια μαθηματα πανω στην ειδικοτητα σου και να μπεις απο το ΙΕΚ στο ΤΕΙ.Αυτο ειναι το σωστο

Δεν ειπαμε ποτε να μπεις ετσι χυμα χωρις εξετασεις.

Εγω ανοιξα το θεμα πιο πολυ επειδη υπαρχει ηδη η δυνατοτητα απο ΤΕΕ σε ΤΕΙ και απλα θελω να γινει και για τα ΙΕΚ.

Αυτααααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα :Βρειτε μου εναν 20-21 χρονων που "σπουδαζει" σε ΤΕΙ ' date='μηχανικος,ηλεκτρολογος,ηλεκτρονικος κ εχει πιασει κατσαβιδι στην ζωη του εκτος εργαστηριου.....

Παραπονιεστε για την ανεργεια κ την αγορα εργασιας οταν τελειωνετε σχολες κ περνετε πτυχια με αντιγραφες ενω πατατε μονο στα "υποχρεωτικα" εργαστηρια.

Μην μιλησουμε για τα "cone" κ τον μεγαλο ρολο που παιζουν οι παραταξεις...

Απλα το ποιος αξιζει φαινεται αργοτερα παιδες....

Ενιαιο λυκειο ειμουν κ εγω κ ελεγα γιατι να εχουν ιδιες ευκαιρειες οι "ΤΕΕεδες κ ΙΕΚαδες?".Αν το αξιζουν ναι,να εξεταστουν στα ΣΩΣΤΑ μαθηματα και να παρουν μια θεση στα ΤΕΙ.

Οταν καποιοι νεοι σαν πολους που γραφουν εδω εχουν τετοιες αποψεις τι να πω?

Οριστε πως το ΓΕΝΙΚΟ προβλημα στην παιδεια(που ξεκινησε απο αλλου βεβαια) διαιωνιζεται μεσω τετοιων αποψεων και δεν προκειται ποτε να λυθει με αυτον τον τροπο(κατι που βολευει παρα πολους....).

Η αξια του καθενος δεν μπορει να κριθει μεσω ενος Forum ουτε το αν καποιος απο ενα ΙΕΚ θα επρεπε να εχει την δυνατοτητα εισαγωγης στα ΤΕΙ.

Οσο για τον "θυμο" καποιων σαν τον rantaplanos δεν ξερω απο που πηγαζει αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν αποδεχεστε οτι καποιος που ηταν σε ΤΕΕ/ΙΕΚ(μπορει να βρεθηκε εκει για 1000 λογους) ειναι πολυ πιθανον να ειναι 100% καλυτερος απο εσας κ να "γουσταρει" να σπουδασει κατι που το εκτιμα καλυτερα απο εσας που το κανετε μονο και μονο γιατι εκει περασατε(ισχυει για την πλειοψηφια των φοιτητων ΤΕΙ κ ακομα κ ΑΕΙ θα ελεγα).

 

Υ.Γ : rantaplanos ο 0 κοπος ειναι το να εργαζεσαι 8-10 ωρες την ημερα κ μετα να πηγαινεις ειτε πρωι η απογευμα στην σχολη?

Μαλλον τα καφεδακια κ το ταβλι στην σχολη σου σε εχουν βγαλει λιγο εκτος πραγματικοτητας,δεν μπορω να πιστεψω οτι ενας "μορφωμενος" ανθρωπος(οπως θες να δειχνεις απ'οτι καταλαβα ) υποστιριζει τοσο "στενομυαλες" αποψεις...

Υ.Γ2 : Μην το θεωρησεις προσωπικη επιθεση αλλα ειπες πολλα για τα οποια ισως να χρειαζονται περισοτερες εξηγησεις.[/quote']

 

Έχω αλλάξει 3 σχολές μέχρι να καταλήξω σε αυτό που πραγματικά με ενδαφέρει, σήμερα κάνω μεταπτυχιακό. Και τις 3 φορές μέσω πανελληνίων. Πότε δεν επεδίωξα πλάγια είσοδο. Οι περισσότεροι φοιτήτες δεν εργάζονται γιατί πολύ απλά δεν περισεύει χρόνος και αυτο συμβαίνει σε κάθε σχολή που σέβεται τους ανθρώπους που την επέλεξαν για να φοιτήσουν, αυτό δεν τους κάνει λίγοτερο άξιους από κάποιους που στην ίδια ηλικία εργάζονται χειρωνακτικά. Όποιος έχει εργαστεί πνευματικά (έχει στρώσει τον "καλομαθημένο" πωπό του) έστω και μια φόρα στη ζωή του να μελετήσει και έχει δουλέψει και χειρωνακτικά, να είστε σίγουροι θεωρεί πιο κουραστικό το πρώτο. Από το δεύτερο βλέπεις ανταλλάγματα άμεσα (λεφτά στο τέλος του μήνα) από το πρώτο περιμένεις χρόνια για να τα δεις. Οι άνθρωποι που κατηγορείς οτι παίζουν ολημερίς τάβλι και χρησιμοποιούν πλάγιους τρόπους για να τελειώσουν μία σχολή, είχαν το κουράγιο και την ωριμότητα να διαβάσουν σε μία ηλικία που δυστυχώς ο άνθρωπος δεν είναι σε θέση να πέρνει τόσο σοβαρές αποφάσεις όσο καλείται να πάρει (βλέπε 16 χρονών). Όταν λοιπόν εσύ και οι ομοίοι σου μας κοροϊδεύατε γιατί διαβάζαμε και δεν βγαίναμε, και μετά μας επαναλαμβάνατε την ατάκα "εγώ κάνω λεφτά εσύ τι κατάλαβες που μπήκες σε αυτή τη κwλοσχολή", μην περιμένεις τώρα να σας συμπονέσουμε. Οι άνθρωποι οι οποίοι δεν πέρασαν σε κάποια σχολή λόγω συγκυρίων είναι ελάχιστοι και ναι αυτούς τους κατανοώ. Έτσι, είναι το σύστημα και μας αρέσει δεν μας αρέσει έτσι πρέπει να "παίξουμε".

 

Sorry για το μέγεθος του post, αλλά οι κλασικές ατάκες των μη φοιτητών με εξοργίζουν. Βλέπε: παίζεις όλη μέρα τάβλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υ.Γ : rantaplanos ο 0 κοπος ειναι το να εργαζεσαι 8-10 ωρες την ημερα κ μετα να πηγαινεις ειτε πρωι η απογευμα στην σχολη?

Μαλλον τα καφεδακια κ το ταβλι στην σχολη σου σε εχουν βγαλει λιγο εκτος πραγματικοτητας' date='δεν μπορω να πιστεψω οτι ενας "μορφωμενος" ανθρωπος(οπως θες να δειχνεις απ'οτι καταλαβα ) υποστιριζει τοσο "στενομυαλες" αποψεις...

Υ.Γ2 : Μην το θεωρησεις προσωπικη επιθεση αλλα ειπες πολλα για τα οποια ισως να χρειαζονται περισοτερες εξηγησεις.[/quote']

 

καφεδάκια και τάβλι??? Εγώ τελείωσα τη σχολή στα 4 χρόνια με άνεση και τωρα έχω φύγει αγγλία για MSc (τελειώνω) και είμαι 23 (για κανε τον υπολογισμο). Δεν είμαι στενόμυαλος απλά έχω σιχαθεί άτομα από ΤΕΕ που μπαίνουν στα ΤΕΙ και ρίχνουν το επίπεδο. Ήμουν ο πρώτος που έδωσε πανελλήνιες με νέο σύστημα και έδωσα 14 μαθήματα. Μέσος όρος 17. Πήγα στο ΤΕΙ πληροφορικής (ΜΟ 16,4 τότε) Αθήνας και ξέρεις τι είδα?Άτομα από τα ΤΕΕ που μπήκαν δίνοντας 4 μαθήματα (του κόλου επίπεδο) και άτομα του Ενιαίου που δεν μπόρεσαν να μπουν ΑΕΙ πληροφορικής αθηνών που ήθελε 19.9 ενώ είχαν αξιοπρεπείς βαθμούς 16-18. Στα ΤΕΕ δεν μαθαίνεις ούτε μαθηματικά ουτε φυσική ούτε χημεία ούτε συγκρίνεται τίποτα με το επίπεδο του Ενιαίου Λυκείου. Μετά βγαίνανε τα βλαμμένα και φωνάζανε για την δυσκόλια των θεμάτων στα μαθηματικά στην σχολή. Δεν ξέρανε να λύσουν μια εξίσωση ffs. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΣΤΗΝ ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ. Στα ΙΕΚ τα ίδια γίνονται και στην τελική το υπουργείο έχει ξεκαθαρίσει οτί μετά το ΙΕΚ δεν μπαίνεις στην 3βαθμια εκπαίδευση και όποιος πάει στο ΙΕΚ θα πρέπει να το ξέρει αυτό και όχι να λέει οτί αδικείται που δεν μπορεί να μπει στην 3 βάθμια εκπαίδευση. ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΦΑΓΑΜΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ. Όποιος είναι μάγκας να πάει να δώσει.

 

Παρακαλώ πολύ αυτοί που δεν περάσανε πουθενά πανελλήνιες να μην μιλάνε για αυτούς που κάνουνε 8 χρόνια να τελειώσουν μια σχολή. Αυτοί είναι ένα βαθμό πιο μάγκες από εσάς αφού κάποτε διαγωνιστήκατε επί ίσης ώρης και σας πατήσανε κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε rantaplan-o

 

Το να περασεις σε πανελληνιες ειναι και θεμα διαφορων συγκυριων.Δεν σημαινει οτι αυτος που περασε διαβασε περισσοτερο απο αυτον που πατωσε η που για λιγα μορια δεν περασε.Συνεχιζεις παντως να υποστηριζεις αποψεις οι οποιες ειναι στενομυαλες.Ναι μεν υπαρχουν ρεμαλια στα ΤΕΕ-ΙΕΚ αλλα απο την αλλη υπαρχουν και στα ΑΕΙ-ΤΕΙ.Αρα η υποβαθμιση του επιπεδου δεν βαρυνει εξ'ολοκληρου τους εισαχθεντες απο ΤΕΕ αλλα και αυτους που μπηκαν κατευθειαν σε ΤΕΙ-ΑΕΙ.

Ολοι εχουν δικαιωμα στην παιδεια και στην μαθηση.Δεν καταλαβαινω γιατι να υπαρχουν τετοιες αντιπαλοτητες.

Κατα την γνωμη μου πιστευω οτι αυτο γινεται για ενα και μονο λογο.Για την αγορα εργασιας.Για παραδειγμα εσυ τελειωσες το ΤΕΙ και το ΜSC ( με το καλο) και την ιδια περιοδο με εσενα τελειωσε το ΤΕΙ ενας ο οποιος ειχε μπει απο ΤΕΕ.Και συνεχιζω

Καλειστε την ιδια χρονικη στιγμη και οι 2 να βρειτε μια δουλεια .Εκει φιλε μου πρεπει να αποδειξεις την πραγματικη σου αξια , και το οτι ολα αυτα που εμαθες μπορεις να τα εφαρμοσεις και στην πραξη.Αυτη ειναι η πραγματικη μαγκια για μενα.Εγω εχω τελειωσει ΙΕΚ , εχω παρει πιστοποιηση και δουλευω 2,5 χρονια σε μια εταιρεια πληροφορικης.Μεσα σε 2 χρονια εχω παρει αυξηση με βαση τον πρωτο μισθο 300 ευρω παραπανω μιας και εχω αποδειξει οτι αξιζω σε αυτα που κανω και συνεχιζω να διαβαζω συνεχεια πανω σε θεματα σχετικα με τη δουλεια μου , να παρακολουθω σεμιναρια ( CISCO ) και να διαβαζω μονος μου εδω και λιγο καιρο Windows 2003 server με σκοπο να παω να δωσω για την πιστοποιηση.

Οι περισσοτεροι που παιρνουν ενα πτυχιο ΑΕΙ-ΤΕΙ επαναπαυονται πανω σε αυτο και νομιζουν οτι οπου και να πανε θα τους ανοιξουν οι πορτες.Και αυτο ειναι το μεγαλο τους λαθος.Αλλωστε ολοι ξερουμε πτυχιουχους πανεπιστημιων που δεν βρηκαν δουλεια και δουλευουν courier-πιτσαδοροι-εργατες κλπ κλπ.Βεβαια υπαρχουν και εδω οι συγκυριες οι οποιες ειναι περιεργες

Να εισαι καλα και με το καλο να τελειωσεις το MSC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν έχω τίποτε με τα ΙΕΚ, αλλά υπάρχουν κι άλλες τεχνικές-επαγγελματικές σχολές απ'τις οποίες πέρνεις το πτυχίο και δεν σου δίνουν καν την δυνατότητα να δώσεις έστω πανελλήνιες για να περάσεις σε κάποιο ΤΕΙ ή ΑΕΙ. Αναφέρομαι στις νοσηλευτικές σχολές αυτές των δημόσιων νοσοκομείων! Είναι κρίμα και εντελώς άδικο να μην επιτρέπουν την εξέλιξη ενός πτυχιούχου από αυτές τις σχολές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε rantaplan-o

 

Το να περασεις σε πανελληνιες ειναι και θεμα διαφορων συγκυριων.Δεν σημαινει οτι αυτος που περασε διαβασε περισσοτερο απο αυτον που πατωσε η που για λιγα μορια δεν περασε.Συνεχιζεις παντως να υποστηριζεις αποψεις οι οποιες ειναι στενομυαλες.Ναι μεν υπαρχουν ρεμαλια στα ΤΕΕ-ΙΕΚ αλλα απο την αλλη υπαρχουν και στα ΑΕΙ-ΤΕΙ.Αρα η υποβαθμιση του επιπεδου δεν βαρυνει εξ'ολοκληρου τους εισαχθεντες απο ΤΕΕ αλλα και αυτους που μπηκαν κατευθειαν σε ΤΕΙ-ΑΕΙ.

Ολοι εχουν δικαιωμα στην παιδεια και στην μαθηση.Δεν καταλαβαινω γιατι να υπαρχουν τετοιες αντιπαλοτητες.

Κατα την γνωμη μου πιστευω οτι αυτο γινεται για ενα και μονο λογο.Για την αγορα εργασιας.Για παραδειγμα εσυ τελειωσες το ΤΕΙ και το ΜSC ( με το καλο) και την ιδια περιοδο με εσενα τελειωσε το ΤΕΙ ενας ο οποιος ειχε μπει απο ΤΕΕ.Και συνεχιζω

Καλειστε την ιδια χρονικη στιγμη και οι 2 να βρειτε μια δουλεια .Εκει φιλε μου πρεπει να αποδειξεις την πραγματικη σου αξια ' date=' και το οτι ολα αυτα που εμαθες μπορεις να τα εφαρμοσεις και στην πραξη.Αυτη ειναι η πραγματικη μαγκια για μενα.Εγω εχω τελειωσει ΙΕΚ , εχω παρει πιστοποιηση και δουλευω 2,5 χρονια σε μια εταιρεια πληροφορικης.Μεσα σε 2 χρονια εχω παρει αυξηση με βαση τον πρωτο μισθο 300 ευρω παραπανω μιας και εχω αποδειξει οτι αξιζω σε αυτα που κανω και συνεχιζω να διαβαζω συνεχεια πανω σε θεματα σχετικα με τη δουλεια μου , να παρακολουθω σεμιναρια ( CISCO ) και να διαβαζω μονος μου εδω και λιγο καιρο Windows 2003 server με σκοπο να παω να δωσω για την πιστοποιηση.

Οι περισσοτεροι που παιρνουν ενα πτυχιο ΑΕΙ-ΤΕΙ επαναπαυονται πανω σε αυτο και νομιζουν οτι οπου και να πανε θα τους ανοιξουν οι πορτες.Και αυτο ειναι το μεγαλο τους λαθος.Αλλωστε ολοι ξερουμε πτυχιουχους πανεπιστημιων που δεν βρηκαν δουλεια και δουλευουν courier-πιτσαδοροι-εργατες κλπ κλπ.Βεβαια υπαρχουν και εδω οι συγκυριες οι οποιες ειναι περιεργες

Να εισαι καλα και με το καλο να τελειωσεις το MSC[/quote']

 

 

Δυστηχώς αυτό που λές είναι η πικρή αλήθεια. Σε ένα σωστό εκπαιδευτικό σύστημα θα έπρεπε το πτυχίο να μιλάει από μόνο του. Όχι να παίρνεις πτυχίο από ΑΕΙ και να σου λένε έλα να δω αν αξίζεις. Αυτό γίνεται στο εξωτερικό. Ποιός θα αμφισβητήσει κάποιον που πήρε πτυχίο από το Oxford,το Imperial και το Cambridge.

 

Όσο για τις πανελλήνιες είναι ένας θεσμός με τον οποίο είμαι αντίθετως αλλά καλώς η κακώς υπάρχει και θα πρέπει να τον ακολουθούν όλοι όσοι θέλουν να μπουν στην 3βάθμια εκπαίδευση. Μιλάς για συγκυρίες....Ας πούμε ότι την περίοδο των πανελληνίων αρρωσταίνεις και γράφεις πάτω. Δεν είναι καλύτερο να διαβάσεις και να δώσεις την επόμενη χρονιά από το να πας σε ένα ΙΕΚ που ξέρεις οτί μετά από αυτό δεν σε βγάζει πουθενά? Το σύστημα έχει προβλέψει τις συγκυρίες και είναι ελαστικό.Σε αφήνει να δίνεις όσες φορές θέλεις. Κάποτε σε άφηνε μόνο 3.

 

ps Η λέξη ρεμάλια κάνει θραύση !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αλλάξει 3 σχολές μέχρι να καταλήξω σε αυτό που πραγματικά με ενδαφέρει' date=' σήμερα κάνω μεταπτυχιακό. Και τις 3 φορές μέσω πανελληνίων. Πότε δεν επεδίωξα πλάγια είσοδο. Οι περισσότεροι φοιτήτες δεν εργάζονται γιατί πολύ απλά δεν περισεύει χρόνος και αυτο συμβαίνει σε κάθε σχολή που σέβεται τους ανθρώπους που την επέλεξαν για να φοιτήσουν, αυτό δεν τους κάνει λίγοτερο άξιους από κάποιους που στην ίδια ηλικία εργάζονται χειρωνακτικά. Όποιος έχει εργαστεί πνευματικά (έχει στρώσει τον "καλομαθημένο" πωπό του) έστω και μια φόρα στη ζωή του να μελετήσει και έχει δουλέψει και χειρωνακτικά, να είστε σίγουροι θεωρεί πιο κουραστικό το πρώτο. Από το δεύτερο βλέπεις ανταλλάγματα άμεσα (λεφτά στο τέλος του μήνα) από το πρώτο περιμένεις χρόνια για να τα δεις. Οι άνθρωποι που κατηγορείς οτι παίζουν ολημερίς τάβλι και χρησιμοποιούν πλάγιους τρόπους για να τελειώσουν μία σχολή, είχαν το κουράγιο και την ωριμότητα να διαβάσουν σε μία ηλικία που δυστυχώς ο άνθρωπος δεν είναι σε θέση να πέρνει τόσο σοβαρές αποφάσεις όσο καλείται να πάρει (βλέπε 16 χρονών). Όταν λοιπόν εσύ και οι ομοίοι σου μας κοροϊδεύατε γιατί διαβάζαμε και δεν βγαίναμε, και μετά μας επαναλαμβάνατε την ατάκα "εγώ κάνω λεφτά εσύ τι κατάλαβες που μπήκες σε αυτή τη κwλοσχολή", μην περιμένεις τώρα να σας συμπονέσουμε. Οι άνθρωποι οι οποίοι δεν πέρασαν σε κάποια σχολή λόγω συγκυρίων είναι ελάχιστοι και ναι αυτούς τους κατανοώ. Έτσι, είναι το σύστημα και μας αρέσει δεν μας αρέσει έτσι πρέπει να "παίξουμε".

 

Sorry για το μέγεθος του post, αλλά οι κλασικές ατάκες των μη φοιτητών με εξοργίζουν. Βλέπε: παίζεις όλη μέρα τάβλι.[/quote']

 

 

Εαν πιστευεις οτι ανοικεις στην πλειοψηφια κανεις ΜΕΓΑΛΟ λαθος.

Τωρα εαν σε πειραζει ακομα που ισως καποιοι σε λεγανε φυτο κλπ στο σχολειο τι φταινε οι υπολοιποι?Τα παιδικα σου τραυματα και το "αχτι" σου μην το βγαζεις πανω σε ατομα που συζητανε στο forum.

Σου ειπα εγω οτι οτι ειμουν στην κατηγορια των εργαζομενων μαθητων/φοιτητων η αυτων που "δουλευαν" τους καλους μαθητες?

Φαινεται οτι δεν εχεις αναγκαστει ακομα να δουλεψεις γιατι τα βρισκεις ετοιμα καποια πραγματα(και η μαγκια παει στους γονεις σου που μπορουν κ σε συντηρουν)ενω δεν εχεις ιδεα ποσο λιγοτερες ευκαιρειες απο τις 3 δικιες σου ειχαν αυτοι που προφανος τωρα θεωρεις κατωτερους με τα λεγομενα σου.

Το οτι εσυ ειχες την ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκολια/ευκαιρεια/δυνατοτητα? να ξοδεψεις 3 χρονια για να καταληξεις καπου(στην σχολη που τελικα πηγες) κ να αφοσιωθεις στο διαβασμα για ακομα 4+(λογικα) χρονια δεν κατι που ισχυει για αυτους που "κατηγορεις".Μην κρινετε καταστασεις κ γεγονοτα που δεν εχετε ιδεα γιατι κ πως συμβαινουν.

Τεσπα :mrgreen: για να κλεισουμε(νυσταζω πολυ),η ιδεα οτι τα παιδια των ΤΕΕ/ΙΕΚ δεν εχουν θεση στην τριτοβαθμια εκπαιδευση το λιγοτερο μου φενεται

αντιδημοκρατικη.

Με καποιο ΣΩΣΤΟ συστημα αξιολογησης/εξετασεων ολα γινοντε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ πολύ αυτοί που δεν περάσανε πουθενά πανελλήνιες να μην μιλάνε για αυτούς που κάνουνε 8 χρόνια να τελειώσουν μια σχολή. Αυτοί είναι ένα βαθμό πιο μάγκες από εσάς αφού κάποτε διαγωνιστήκατε επί ίσης ώρης και σας πατήσανε κάτω.

 

Δεν ανοικω σ'αυτην την κατηγορια φιλε ρανταν.Και ισως αυτο ειναι που σας χαλαει.

Μου φενεται οτι τελικα εχεις κ εσυ καποια παιδικα τραυματα απο το σχολειο που τα κουβαλας ακομα και στο forum.

ΕΕΕΕΕΕ μα ειναι τωρα τροπος αυτος?Σας πατησανε κατω - πολυ μισος βρε αδερφε....

Και μετα μου λεει ο αλλος για το επιπεδο των σχολων,οταν εχεις κατι χιλιαδες αιωνιους φοιτητες σε φοβιζουν οι ΤΕΕεδες?

Μην ξεχναμε οτι πολοι δεν φοιτουν στις σχολες τους εαν ειναι εκτος του τοπου διαμονης τους για οικονομικους λογους.

Και οτι αλλοι επισης σε ιδιωτικα πανεπιστημια του εξωρετικου περνουν πτυχιο κυριως με τα φραγκα κ μετα με τις γνωσεις τους.

Καλα το θεμα εχει ξεφυγει αλλα ρε παιδια ελεος δεν κινδυνευουν τα κεκτημενα σας απο αυτους τους λιγους(και πολοι να ηταν) φοιτητες και στην τελικη αν ειστε τοσο καλοι οσο λετε/νομιζετε πρεπει να το αποδεικνυετε καθημερινα σε οτι κανετε γιατι ετσι ειναι το συστημα μας αρεσει δεν μας αρεσει.

 

Υ.Γ : Αυτο που πρεπει να αλλαξει ειναι η εκπαιδευση γενικοτερα.Δεν υπαρχει ουτε καν επαγγελματικος προσανατολισμος ακομα και σημερα στα σχολεια(και οπου υπαρχει ειναι μονο "για τα ματια του κοσμου" ).Ζυγνωμη αν παραφερθηκα,απλα μου φαινοντε πολυ "ασχημες" αυτες οι "αποκλειστικες"/"απολυτες" αποψεις.Οσο για το αν ενα πτυχιο αρκει(εστω και απο κορυφαιο "Ιδρυμα") δεν νομιζω,παντα "δοκιμαζεσαι" οπου και αν ψαξεις δουλεια,το θεμα ειναι οτι απλως δεν σε ενδιαφερει/απασχολει εφοσον ξερεις οτι αξιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rantaplanos μήπως είσαι και κατά του ΕΑΠ?

http://www.eap.gr

Δεν καταλαβαίνεις οτι αυτα δημιουργούνται για να θεραπεύσουν κάποιες ανάγκες της κοινωνίας?

 

Στο ΕΑΠ από ότι ξέρω μπαίνεις με κλήρωση και πληρώνεις αρκετά και είναι και δύσκολα. Δεν είμαι κατά γιατί δεν παίρνουν όποιον να ναι. Πρέπει να πληρείς προυποθέσεις και στην τελική εκεί πληρώνεις. Τι να πας σε ένα πανεπιστήμιο έξω ,τι να πας στο ΕΑΠ. (καλά δεν είναι ακριβώς το ίδιο μιας και το ΕΑΠ αναγνωρίζεται χωρίς διαδικασίες). Αλλά δεν κατάλαβα που το πας με το ΕΑΠ? Επειδή ένας των ΙΕΚ μπορεί να μπει στο ΕΑΠ??? Αν έτσι νομίζεις ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ απο ΙΕΚ να πας ΕΑΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...