Προς το περιεχόμενο

υπαρχει πομπος για εντοπισμο αυτοκινητου?


trelamenos84

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα ,υπαρχει τετοιος πομπος που να μπορουμε να βαλουμε στο αυτοκινητο μασ και να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο σε περιπτωση κλοπης?νομιζω ειχα ακουσει κατι για κατι αναλογο που ειχε βγαλει η vodafone?γνωριζει κανεις κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ορισμένα αντικλεπτικά συστήματα που χρησιμοποιούν τα κυψελωτά δίκτυα κινητής τηλεφωνίας, ώστε να μπορεί να εντοπιστεί το όχημα σε περίπτωση κλοπής (ουσιαστικά σου δίνεται η δυνατότητα να δεις σε ποια κεραία της Voda βρίσκεται κοντά).

 

Άλλα συστήματα πάλι χρησιμοποιούν τους γεωστατικούς δορυφόρους με τους οποίους δουλεύουν οι συσκευές GPS, σε αυτή την περίπτωση το κόστος είναι αυξημένο αλλά εξίσου αυξημένη είναι και η ακρίβεια εντοπισμού.

 

Το κακό και με τα δύο είναι πως σε περίπτωση "επαγγελματία" κλέφτη μπορούν να απενεργοποιηθούν σε σχετικά μικρό χρονικό διάστημα, καθότι τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά και τα διαγράμματα τοποθέτησης είναι ευρέως γνωστά στο δίκτυο μεταπωλητών τέτοιων συστημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση, και θα θεσω ενα αλλο ερωτημα!αν κρυψω μεσα στο αυτοκινητο μου ενα κινητο το οποιο θα ειναι μονιμως ανοικτο μπορω να εντοπισω το αυτοκινητο μου με τη βοηθεια της εταιρειας κινητης τηλεφωνιας που θα εχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήσουν στην Αγγλία υπάρχει ανάλογη υπηρεσία, στην Ελλάδα δεν νομίζω κάποια από τις 4 εταιρείες που δραστηριοποιούνται στο χώρο να έχει όρεξη να ασχοληθεί μαζί σου. Το πολύ-πολύ να σου ακυρώσουν την κάρτα SIM για να μην κάνουν κλήσεις οι κλέφτες μόλις βρουν το κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που λες το εχουν καποιες φεραρι,πορσε,καπιες πανακριβες μερσεντες και καπιες πανακριβες χαρλει. βαζουν ενα τετοιο πομπο μεσα στο σκελετο καιτσι δε μπορει κανενας κλεφτης να το βγαλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μπορώ πολύ εύκολα να φτάξω εφαρμογή σε java για κινητό που συνεργάζεται με bluetooth gps και να βλέπω στο σπίτι με την βοήθεια του google map που βρίσκεται το αυτοκίνητο ανά πάσα στιγμή. Αυτό προυποθέτει το κινητό να είναι μόνιμα συνδεδεμένο με το internet μέσω gprs για να στέλνω τις συντεταγμένες στο pc στο σπίτι.Θα ξεκινήσω να κάνω αυτό το project από οκτώβριο που θα φύγω από αγγλία.Μοναδικό πρόβλημα η μόνιμη τροφόδοσία του κινητού στο αυτοκίνητο αλλά αυτό δεν είναι ο τομέας μου και σίγουρα γίνεται κάπως. Άμα το τελιώσω μπορεί να το βγάλω και προς πώληση με κανά trojan horse για να ξέρω που είναι το αυτοκίνητο του καθενώς :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολυ σε συμφερει να νοικιασεις ενα κλειστο παρκινγκ αν δεν εχεις ηδη και ναχεις το κεφαλι σου ησυχο... Οι κλοπες κατα 90% γινονται νυχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλια υπηρχε συστημα που λεγοταν lo jack πληρωνες ετησια συνδρομη και στο ευρισκαν μεσω δορυφορου( το ειχε ο γερμανος νομιζω) αλλα δεν αξερω αν υπαρχει ακομη,Στην αμερικη παντως υπαρχει 100%(αλλα εδω δεν ειναι αμερικη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Elser βγαζει συναγερνους με τετοιο συστημα ( www.elser.gr) καθως και μια security που αρχιζει απο W .... εχει τετοιο μηχανισμο για αυτοκινητα με συνδρομη .:-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...