Προς το περιεχόμενο

Λεύκη,τρόποι θεραπείας και ψυχολογική κατάσταση


ΜΑΝΩΛΗΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σου Μανώλη, με λένε Ελευθερία και αντιμετώπισα για πρώτη φορά αυτή την πάθηση (ούτε το ονομά της δεν εχω καταφέρει ακόμα να προφέρω άνετα) πριν 2,5 χρόνια, αρχικά με ενα σημάδι στο αριστέρό μέρος των χειλιών και κατόπιν διάγνωσης γιατρού στο βλέφαρο του δεξιού ματιού, (και λέω κατόπιν διάγνωσης γιατι δεν φαίνεται καν ) όμως απο την τότε επίσκεψη μου στον δερματολόγο, έχασα τον ύπνο μου και όχι απλώς κόντεψα αλλά έπεσα σε κατάθλιψη, μου δημιουργήθηκαν φοβίες που δεν είχα φανταστεί πριν και για ενα διάστημα ζούσα με κρίσεις πανικού,,,,, το πρόβλημα μου δεν το έβλεπε κανείς, ούτε φίλοι ούτε γιατροι ούτε η σχέση μου.

Τώρα μετά απο δύομιση χρόνια κατάφερα να εχω μικρά σημάδια και στα χέρια που πάλι δεν φαίνονται αλλα εμένα με ενοχλούν και με ρίχνουν ψυχολογικά,

έψαξα και συνεχίζω να ψάχνω τρόπους να αντιμετωπίσω αυτήν την πάθηση σε περίπτωση που αρχίσει να εξαπλώνεται και να φαίνεται, δεν εχω δοκιμάσει τίποτα στα χέρια και τελευταία βρήκα ένα ιατρικό κέντρο στην Αθήνα που αντιμετωπίζει τα συμπτώματα της λεύκης με ακτινοβολία του ήλιου UVA kai UVB χωρίς χημικά και χωρίς ψωραλένιο ή PUVA

 

θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω

 

πάντως η ψυχολογία είναι βασικός παράγοντας το επιδεινώνει στο έπακρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εδώ και 3,5 χρόνια περίπου μετά από μια μεγάλη νευρική κρίση που έπαθα στο στρατό παρόυσίασα λεύκη στο δέρμα μου.Κράταγα τα νεύρα μέσα μου και να τι έπαθα.Εκανα αρκετές εξετάσεις όπως αίματος , βιοψίες και 2-3 δαφορετικά είδη θεραπείας κυρίως με διάφορες αλοιφές αλλά δεν είδα αποτελέσματα.Ευτυχώς δεν έχει επεκταθεί πάρα πολύ και τα κυριότερα σημεία που έχω είναι οι παλαμες ,γεννητικά όργανα , και λίγο στο πρόσωπο.Το κυριότερο είναι όμως ότι ορισμένες στιγμές μου επηρεάζει πολύ αρνητικά την ψυχολόγία .Τον τελευταίο καιρό προσπαθώ να το ξεπεράσω και τα έχω καταφέρει κατά κάποιο τρόπο.Πήγα τις διακοπούλες μου (γύρισα σήμερα το πρωι ) έκανα τα μπανάκια μου και πέρασα γενικά πολύ καλά.

Είχα πάει πριν κανα μηνα σε δερματολόγο και μου είπε οτι η λεύκη που έχω είναι άσημη και μπορεί να θεραπευτεί.Τώρα ο τρόπος δεν ξέρω ποιος είναι γιατί με την κρέμα που μου έδωσε δεν είδα αποτελέσματα.Ξεκινάω μια διατρόφή αυτη τη βδομάδα η οποία μου είπαν ότι είναι αντιοξειδωτική και έχει δοκιμαστεί σε άτομα με λεύκη επιτυχώς ( τους έφυγε η λέυκη τελείως μέσα σε 6 μήνες).

Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχουν ομοιοπαθείς εδώ μέσα , αν έχουν δοκιμάσει κάποιους επιτυχημένους τρόπους θεραπείας καθώς και πως επηρεάζεται η ψυχολογική τους κατάσταση.

Πολλοί βέβαια μου λένε ότι δεν είναι τίποτα , ότι δεν είναι αντιαισθητικό αλλά εγώ δεν τους ακουώ.Αν δεν έχεις το ίδιο πρόβλημα δεν μπορείς να καταλάβεις πως νιώθει ο άλλος.

γεια σου Μανώλη, μπορείς να μου πεις την ειδική διατροφή που σου εχουν προτείνει? ειμαι ακριβώς στην ιδια φάση με την δική σου και είμαι έτοιμη να μπω σε ένα πρόγραμμα με ακτινοβολίες... σήμερα μόλις ανακάλυψα ένα άρθρο απο ένα βρετανικό πανεπιστήμιο (γίνονται μελέτες για την επίδραση της πιπερίνης "ουσία που βρίσκεται στο μαύρο πιπέρι") κατά των συμπτωμάτων της λεύκης... και είναι αισιόδοξα τα πράγματα....βέβαια σε πειραματικό στάδιο..

θα ήθελα λοιπον πρωτού προχωρήσω σε ακτινοβολίες να δοκιμάσω και κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σου Ελευθερια.Με λενε Μακη και σου γραφω για την γυναικα μου την στελλα.Λοιπον εδω και 5 χρονια περιπου και μετα απο εντονο αγχος η στελλα εμφανισε Λευκη στα δακτυλα και στους αγκωνες.Απο τοτε εως και σημερα δεν εχει εξαπλωθει αλλου στο σωμα.Καναμε καποιες προσπαθειες με διαφορες θεραπειες αλλα ματαια...Ενας Δερματολογος που επισκευτηκαμε 2-3 φορες στην θεσ/νικη μας εδωσε μια θεραπεια με κορτιζονη[flixotide] και κατι χαπια τα paba.Επισης μας εδωσε και χαλκο σε υγρο για καταποση[ενα μειγμα που το εφτιαχνε ο φαρμακοποιος]Το αποτελεσμα στην συζυγο ηταν αρνητικο παρολο που μια φιλη μας ειχε κανει αυτην την θεραπεια και εξαφανιστηκε η λευκη.Οπως καταλαβαινεις εαν μαθεις κατι νεοτερο με θεραπεια θα θελαμε να μας πεις οπως και ο φιλος πιο πανω μετην διατροφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

γεια σας παιδια...εχω και εγω το ιδιο προβλημα απο 6 χρονων......τωρα ειμαι 18.....φυσικα εμενα ειναι κληρονομικο το εχει και ι μαμα μου....και σε οσους γιατρουσ και αν πηγα αυτο μου ειπαν......εκανα αρκετα για να το αντιμετωπισω αλλα ματαια...ελαχιστα τα αποτελεσματα........

 

νομιζω οτι τωρα πλεον δεν με ενδιαφερει και πολυ,,επειδη ο ανθρωπος που θα σε αγαπησει θα δει αυτο που εισαι μεσα σου..

 

ο κοσμος εχει χειροτερες ανιατες ασθενειες...γι αυτο να μην ασχολουμαστε και τοσο με αυτα τα αθωα,,,...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια...εχω και εγω το ιδιο προβλημα απο 6 χρονων......τωρα ειμαι 18.....φυσικα εμενα ειναι κληρονομικο το εχει και ι μαμα μου....και σε οσους γιατρουσ και αν πηγα αυτο μου ειπαν......εκανα αρκετα για να το αντιμετωπισω αλλα ματαια...ελαχιστα τα αποτελεσματα........

 

νομιζω οτι τωρα πλεον δεν με ενδιαφερει και πολυ,,επειδη ο ανθρωπος που θα σε αγαπησει θα δει αυτο που εισαι μεσα σου..

 

ο κοσμος εχει χειροτερες ανιατες ασθενειες...γι αυτο να μην ασχολουμαστε και τοσο με αυτα τα αθωα,,,...

 

Mπραβο φιλε μου σε συγχαιρω για τη σταση σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανώλη απλά ξέχνα το. Μπορώ να καταλάβω γιατί σε ενοχλεί αλλά δεν πρέπει...

 

ο καθένας μας κάτι έχει

 

εμένα το ίδιο μου κάνει αν ο άλλος έχει κάτι τέτοιο ή δεν έχει, όπως για παράδειγμα κάποιος είναι ξανθός άλλος μελαχρινος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Εδώ και 3,5 χρόνια περίπου μετά από μια μεγάλη νευρική κρίση που έπαθα στο στρατό παρόυσίασα λεύκη στο δέρμα μου.Κράταγα τα νεύρα μέσα μου και να τι έπαθα.Εκανα αρκετές εξετάσεις όπως αίματος , βιοψίες και 2-3 δαφορετικά είδη θεραπείας κυρίως με διάφορες αλοιφές αλλά δεν είδα αποτελέσματα.Ευτυχώς δεν έχει επεκταθεί πάρα πολύ και τα κυριότερα σημεία που έχω είναι οι παλαμες ,γεννητικά όργανα , και λίγο στο πρόσωπο.Το κυριότερο είναι όμως ότι ορισμένες στιγμές μου επηρεάζει πολύ αρνητικά την ψυχολόγία .Τον τελευταίο καιρό προσπαθώ να το ξεπεράσω και τα έχω καταφέρει κατά κάποιο τρόπο.Πήγα τις διακοπούλες μου (γύρισα σήμερα το πρωι ) έκανα τα μπανάκια μου και πέρασα γενικά πολύ καλά.

Είχα πάει πριν κανα μηνα σε δερματολόγο και μου είπε οτι η λεύκη που έχω είναι άσημη και μπορεί να θεραπευτεί.Τώρα ο τρόπος δεν ξέρω ποιος είναι γιατί με την κρέμα που μου έδωσε δεν είδα αποτελέσματα.Ξεκινάω μια διατρόφή αυτη τη βδομάδα η οποία μου είπαν ότι είναι αντιοξειδωτική και έχει δοκιμαστεί σε άτομα με λεύκη επιτυχώς ( τους έφυγε η λέυκη τελείως μέσα σε 6 μήνες).

Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχουν ομοιοπαθείς εδώ μέσα , αν έχουν δοκιμάσει κάποιους επιτυχημένους τρόπους θεραπείας καθώς και πως επηρεάζεται η ψυχολογική τους κατάσταση.

Πολλοί βέβαια μου λένε ότι δεν είναι τίποτα , ότι δεν είναι αντιαισθητικό αλλά εγώ δεν τους ακουώ.Αν δεν έχεις το ίδιο πρόβλημα δεν μπορείς να καταλάβεις πως νιώθει ο άλλος.

αγαπητε,απο τα 13μου εχω λευκη..στα ποδια και στα γεννητικα.το μονο που μπορω να πω ειναι οτι οντως ειμαι νευρικο ατομο..και επειδη ειμαι και κοπελα ειχα μεγαλα προβληματα στις σεξουαλικες μου σχεσεις...εχω το πιο σπανιο ειδος λευκης πανω στη γη...λεγεται δερματομυικη..και πιανει το ενα τμημα του σωματος μου πιραν και δειγμα να το εξετασουν..ακομη δεν εχω ξεπερασει την ιδεα ουτε εχω συμβιβαστει με το σωμα μου...κανω και πρωταθλητισμο και αναγκαζομαι να φοραω μπουστακι και βρακακι..και εχω ανασφαλειες...παρ οτι ολοι λενε πως ειμαι κουκλα και με σωματαρα..εγω παντα θα νιωθω διαφορετικη λες και δεν ειμαι ανθρωπος να ζησω τον ερωτα...φοβαμαι να ανοιχτω σε καποιον γτ πιστευω πως δε θα του αρεσει αυτο που θα δει...στεναχωριεμαι καθε μερα..δεν αντεχω ειδικα το καλοκαιρι..οταν πλησιαζει..που μαυριζει ολο μου το σωμα και τα ποδια μου και απο πισω ειναι ολα ασπρα σαν αγελαδα...ουτε ψυχολογοι καταφεραν κατι...ουτε κανεις..το μονο που εχω να πω και ειναι εξακριβωμενο ειναι οτι οσοι εχουν λευκη..ειναι απαισιοδοξοι..κομπλεξαρισμενοι..στεναχωριουνται..και καπου χανουν και το νοημα της ζωης...φαντασου ενας παππους 90 χρονων ηρθε στο νοσοκομειο και ειπε'η τελευταια μου επιθυμια ειναι να μου φυγει ι λευκη'χαχαχαχα

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 01:00 ----------

 

Εγώ προσωπικά έχω την λεύκη την έχω τα τελευταία 14 χρόνια. Μου εμφανίστηκε στο λύκειο μια μικρή κηλίδα στο στόμα από μια μεγάλη στεναχώρια που πέρασα τότε. Από τότε έχει μεγαλώσει και έχει επεκταθεί σ' ολα τα σημεία του σώματος μου το οποίο μέχρι και σήμερα μου έχει δημιουργήσει ανασφάλεια γύρω στους άλλους λόγω εμφάνισης την οποία προσπαθώ με το ζόρι να ξεπεράσω κυκλοφορώντας άβαφτη. Φυσικά κανείς, ούτε από τις σχέσεις μου ούτε από το περιβάλλον μου έχει πει τίποτα (σχεδόν). Δοκίμασα τότε στις αρχές διάφορα πράγματα που δεν απέδωσαν. Πήγα κ στο συγγρό 3 φορές και μου έδιναν συνέχεια αντηλιακή και με έδιωχναν. Μόλις διάβασα στην εφημερίδα σχετικά με μια θεραπεία που έχουν την λεγόμενη PUVA ξαναπήγα και πάλι το ίδιο όμως τους είπα για το άρθρο και μου λένε γιατί δεν μας το είπες? (γελοίο) και όταν ξεκίνησα τις θεραπείες εκεί (μου είπαν ότι άργησα να πάω κιόλας) είδα στο μήνα πάνω μια απειροελάχιστη διαφορά. Πήρα θάρρος και είπα θα συνεχίσω αλλά μετά διέκοψα γιατί με ξέχασαν μέσα και κάηκα. Φέτος λέω να ξαναπροσπαθήσω γιατί ούτε λεφτά έχω για ιδιωτικούς γιατρούς και ούτε ξέρω και κανέναν. Επίσης δοκίμασα και την θεραπεία που παίζει από Κούβα και αποτέλεσμα 0. Δοκίμασα και κάτι χάπια από Γερμανία αλλά πάλι τίποτα. Γνώρισα ένα παιδί από Σερβία με την ίδια πάθηση. Μου έδειξε τα αποτελέσματα που έχει από την θεραπεία η οποία είναι ίδια με την δικιά μας αλλά θέλει μου είπε υπομονή και πολύ καιρό για να γίνει. Του πήρε ένα χρόνο για να δει κάποια αποτελέσματα αλλά έχει αποκατασταθεί τελείως πια. Έτσι κουράγιο παιδιά και δοκιμάστε το και σεις. Στην πορεία θα ενημερώσω για το status της επανόρθωσης.

ασε βρε και μενα το ιδιο..με ξεχασαν και καηκα...ολο μου το σωμα...ολα τα χω δοκιμασει και εμενα που πηραν δειγμα για να το στειλουν εξωτερικο...γτ εχω δερματομυικη λευκη..δεν θεραπευται αλλα δεν εξαπλωνεται..και το χω σε ολο το ποδι και στα γεννητικα..και εκει απαγορευονται οι ακτινες και το εκανα αλλα..σιγα..ουτε μια κουκιδα δεν εφυγε..μονο ι κουκιδα που με εκοψαν εφυγε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σας καταλαβαινω απολυτα! να ξερετε οτι ο κοσμος δεν τρωει τοσο μεγαλο κολλημα με το γεγονος αυτο, ασχετα αν οι ιδιοι πιστευετε οτι σας κοιταει και σας σχολιαζει ο κοσμος ολος! ... εγω απο το στρες και το αγχος ειχα παρουσιασει γυρωειδη αλοπεκιαση ( μια στρογγυλη τουφα μαλλιων απλα επεσε και ειχα μεινει λες και μου ειχαν παρει το σκαλπ οι ινδιανοι ) θυμαμαι ποσο σπαστικο ηταν στην αρχη αλλα επειδη δεν μπορουσα να ειμαι στην τσιτα συνεχεια ειπα ενα "FUCK YOU ALL" και το εγραψα κανονικα.

 

τωρα για την λευκη δεν το εχω ψαξει αλλα αποτι βλεπω δεν υπαρχει στανταρ θεραπεια.. το κλειδι ειναι η ηρεμια και ο συμβιβασμος. με τον καιρο ολα φτιαχνουν (σχεδον)

 

καλη συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σας καταλαβαινω απολυτα! να ξερετε οτι ο κοσμος δεν τρωει τοσο μεγαλο κολλημα με το γεγονος αυτο, ασχετα αν οι ιδιοι πιστευετε οτι σας κοιταει και σας σχολιαζει ο κοσμος ολος! ...

 

Αυτό βασικά, δεν ήξερα πως τρώτε τέτοιο σκάλωμα οι "πάσχοντες". Εμένα δε μου φαίνεται καθόλου αντιαισθητικό, ούτε καν αξιοπρόσεκτο.

 

fullon πόσο καιρό μετά σου πέρασε η γυροτέτοια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα την πιο ελαφρια μορφη, μου πηρε 5 μηνες με καθημερινη τοπικη θεραπεια με αλοιφες..

 

lucifer επειδη εχω δει φωτογραφιες σου με πολυ μαλλι, φαντασου οπως εχεις την μαλουρα, ξαφνικα να δεις ενα πρωι μια περιοχη σε μεγεθος 2ευρου ( το λιγοτερο ) χωρις ιχνος τριχας.. οσο ναναι ειναι ενα σοκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, είναι υπαρκτή ορολογία. Η γυροειδής αλωπεκία θεωρείται μη-μεταδοτική αυτοάνοση νόσος. Λαμβάνει χώρα όταν το ανοσοποιητικό σύστημα, για αδιευκρίνιστους λόγους, επιτίθεται στους θύλακες των τριχών και τους αδρανοποιεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοάνοσο είναι ορολογία της ιατρικής.

http://en.wikipedia.org/wiki/Autoimmunity

Γενικά, το ανοσοποιητικό επιτίθεται στον οργανισμό χωρίς λόγο. Νομίζει ότι προστατεύει από κάτι, αλλά μάταια.. False alarm που λένε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...