Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Πρόγραμμα για μετατροπή συντεταγμένων σε ΕΓΣΑ87 υπάρχει;

• Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
10 απαντήσεις σ'αυτό το θέμα

#1 TonyMontana

TonyMontana

Senior Member

• Members
  • 1471 μηνύματα

Δημοσίευση 06 September 2006 - 02:50 PM

Καλησπέρα παίδες,

Ψάχνω ένα μετατροπέα, online ή μη, που να μετατρέπει τις συντεταγμένες του Google Earth στις ελληνικές EGSA87 (ΕΓΣΑ87). Γνωρίζετε κάτι σχετικό;

Ευχαριστώ,
Tony

Ad Bot

Ad Bot

#2 rs03015

rs03015

Junior Member

• Members
  • Pip
  • 1 μηνύματα

Δημοσίευση 23 November 2007 - 12:59 PM

Γεια σου φίλε Τονυ.

ΑΝ σε ενδιαφέρει έχω αναπτύξει εφαρμογή που μετατρέπει αρχεία google earth .kml με ψηφιοποιημένες γραμμές σε σχέδιο του AutoCad σε σύστημα ΕΓΣΑ 87. Υποστηρίζεται και η αντίστροφη διαδικασία. Μπορούμε να ρίξουμε σχέδιο από AutoCad σε Google Earth.

Αν σε ενδιαφέρει επικοινώνησε στο rs03015@mail.ntua.gr

#3 mamouxalos

mamouxalos

Senior Member

• Members
  • 459 μηνύματα

Δημοσίευση 23 November 2007 - 02:51 PM

Για δες εδώ

#4 Adavis

Adavis

Senior Member

• Members
  • 1038 μηνύματα

Δημοσίευση 23 November 2007 - 07:34 PM

Μετατροπή συντεταγμένων από και προς όλα τα γεωδαιτικά συστήματα αναφοράς του Ελληνικού χώρου.

Πρόγραμμα coord:

http://www.michaniko...ile&file_id=136

#5 VASILIS1954

VASILIS1954

Junior Member

• Members
  • Pip
  • 1 μηνύματα

Δημοσίευση 03 January 2009 - 06:54 PM

Ενας απλος τροπος ειναι να πας www.gys.gr να επιλεξεις γεω-ευρετηριο ,εκει εισαγονταςς φ και λ απο το Google earth μετατρεποπονται σε ΕΓΣΑ 87 και αντιστροφως .Επειδη ομως ειμαστε σε μια χωρα "τρελλων " και κομπλεξικων ,μπορει αυριο αυτη την δυνατοτητα να την βρεις "κλειδωμενη",την εποχη που κυκλοφορουν στο internet εκατομυρια τομοι με γνωση δωρεαν και ελευθερα,εδω το παραμικρο και ασημαντο πρεπει να το πληρωνουμε.Ετοιμαζω ενα προγραμματακι για μετατροπες που θα ειναι δωρεαν .(Θελω να θυμηθω και τα νειατα μου οταν στην δορυφορικη γεωδαισια επαιρνα 10 !!)

καλη χρονια και υγεια να εχουμε

Ψάχνω ένα μετατροπέα, online ή μη, που να μετατρέπει τις συντεταγμένες του Google Earth στις ελληνικές EGSA87 (ΕΓΣΑ87). Γνωρίζετε κάτι σχετικό;

Ευχαριστώ,
Tony[/QUOTE]

#6 sculper

sculper

Senior Member

• Members
  • 505 μηνύματα

Δημοσίευση 04 January 2009 - 05:29 PM

το coord , κορυφαίο!

να είναι καλά ο άνθρωπος που το έφτιαξε,
εμένα με βοήθησε με κτηματολόγιο κτλ!

Μετατροπή συντεταγμένων από και προς όλα τα γεωδαιτικά συστήματα αναφοράς του Ελληνικού χώρου.

Πρόγραμμα coord:

http://www.michaniko...ile&file_id=136

#7 LambrosKal

LambrosKal

Junior Member

• Members
  • Pip
  • 2 μηνύματα

Δημοσίευση 05 March 2009 - 12:03 PM

Αν θέλετε ρίξτε μια ματιά και στο πρόγραμμα (Plex.Earth) που έχω αναπτύξει (plug-in στο AutoCAD) το οποίο εισάγει έγχρωμες εικόνες από το Google Earth, καλύπτοντας αυτόματα μεγάλες εκτάσεις με όσες εικόνες χρειάζονται βάσει της ευκρίνειας που καθορίζεις μέσω του υψομέτρου της κάμερας το Google Earth.

Οι μετασχηματισμοί γίνονται βάσει του επιλεγμένου συστήματος (φυσικά και του ΕΓΣΑ 87)

Επιπλέον μετατρέπει από ΕΓΣΑ 87 σε Google Earth (WGS84). Επιλέγοντας ένα σημείο στο AutoCAD δημιουργείται ένα placemark στο Google Earth, δίνοντας παράλληλα και τα αποτελέσματα του μετασχηματισμού. Φυσικά γίνεται και το αντίστροφο: από το Google Earth να πάρεις σημείο σε ΕΓΣΑ.

Μπορείτε να το δείτε και να το κατεβάσετε από το site:
http://www.plexscape.com

Περιμένω τα σχόλιά σας και μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μου για ότι χρειαστείτε.

Λάμπρος

#8 LambrosKal

LambrosKal

Junior Member

• Members
  • Pip
  • 2 μηνύματα

Δημοσίευση 04 April 2009 - 07:29 PM

Μόλις χθες κυκλοφορήσαμε ένα νέο πρόγραμμα (δωρεάν) για μετατροπή συντεταγμένων από 2.000 συστήματα αναφοράς (και ΕΓΣΑ 87) και του Google Earth (WGS84).

Είναι add-on στο Google Earth (τρέχει και στο 5) και ονομάζεται Plex.Mark!

http://www.plexscape.com

#9 arxontas65

arxontas65

Junior Member

• Members
  • Pip
  • 1 μηνύματα

Δημοσίευση 26 November 2009 - 12:02 PM

Γεια σου φίλε Τονυ.

ΑΝ σε ενδιαφέρει έχω αναπτύξει εφαρμογή που μετατρέπει αρχεία google earth .kml με ψηφιοποιημένες γραμμές σε σχέδιο του AutoCad σε σύστημα ΕΓΣΑ 87. Υποστηρίζεται και η αντίστροφη διαδικασία. Μπορούμε να ρίξουμε σχέδιο από AutoCad σε Google Earth.

Αν σε ενδιαφέρει επικοινώνησε στο rs03015@mail.ntua.gr

φιλε ψαχνω να σε βρω για το προγραμματακι σου αλλα μου απαντανε οτι το ε-μαιλ σου δεν ισχυει.
το ε-μαιλ μου ειναι ¨,.arxontas65@vodafone.net.gr
υχαριστω αν θελης επικκοινωνησε μαζι μου.

#10 steliosthem

steliosthem

Junior Member

• Members
  • Pip
  • 1 μηνύματα

Δημοσίευση 18 February 2010 - 09:05 PM

Υπαρχουν και scripts σε ArcGis που κανουν αυτη δουλεια, και μαλιστα οχι μονο για σημεια αλλα και για γραμμες και πολυγωνα που εχουν δημιουργηθεισε περιβαλλον Google Earth.

#11 miniwind

miniwind

Newbie

• Members
  • Pip
  • 1 μηνύματα

Δημοσίευση 06 April 2012 - 05:22 PM

Δοκιμάστε και αυτό το online εργαλείο μετατροπής συντεταγμένων: http://www.miniwind....-syntetagmenon/

Υποστηρίζει και την δημιουργία πολυγώνων Google Maps/Κτηματολόγιο.