Προς το περιεχόμενο

μTorrent οδηγός και απορίες


ShAd0w_z0nE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

θέλω να κάνω μια ερώτηση που είμαι σίγουρος ότι έχει απαντηθεί ξανά αλλά δε μπορώ να ψάξω τόσες σελίδες για να βρω..

 

Οταν έχω ανοιχτό το μtorrent γίνεται τρομερά αργό το internet..

Αυτό συμβαίνει όμως μόνο στο pc που τρέχει το κατεβάζει..

Σε άλλα pc στην ίδια σύνδεση το internet λειτουργεί κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα ποιο συνηθισμένα θέματα με το ut είναι τα παρακάτω:

1) Έχεις αφήσει το upload στο απεριόριστο, οπότε βάλε όριο στα μισά ή στα 2/3 της μέγιστης ταχύτητας upload της γραμμής σου.

2) Έχεις κάποιο firewall ή πρόγραμμα internet security και δεν το έχεις ρυθμίσει να επιτρέπει την επικοινωνία του ut, οπότε απενεργοποίησε προσωρινά το firewall ή το internet security και δες πως πάει και αν στρώσει δες πως μπορείς να δημιουργήσεις κανόνα για το ut.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο προβλημα εχω κι εγω με το vuze.

Μηπως θα πρεπει  κι εγω να βάλω όριο στα μισά ή στα 2/3 της μέγιστης ταχύτητας upload της γραμμής μου, μιας και εχω αφήσει το upload στο απεριόριστο?

Η δεν εχει σχεση το ενα με το αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ποιο συνηθισμένα θέματα με το ut είναι τα παρακάτω:

1) Έχεις αφήσει το upload στο απεριόριστο, οπότε βάλε όριο στα μισά ή στα 2/3 της μέγιστης ταχύτητας upload της γραμμής σου.

2) Έχεις κάποιο firewall ή πρόγραμμα internet security και δεν το έχεις ρυθμίσει να επιτρέπει την επικοινωνία του ut, οπότε απενεργοποίησε προσωρινά το firewall ή το internet security και δες πως πάει και αν στρώσει δες πως μπορείς να δημιουργήσεις κανόνα για το ut.

Δεν είναι πρόβλημα ταχύτητας..Απο άλλο pc σερφάρω κανονικά την ώρα που το πρώτο pc κατεβάζει με το ut...

 

Firewall έχω των windows,και δεν έχω πειράξει τίποτα,ούτε έχω κάνει κάποια ρύθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι πρόβλημα ταχύτητας..Απο άλλο pc σερφάρω κανονικά την ώρα που το πρώτο pc κατεβάζει με το ut...

 

Firewall έχω των windows,και δεν έχω πειράξει τίποτα,ούτε έχω κάνει κάποια ρύθμιση.

Κάνε μια δοκιμή, δεν χάνεις τίποτα.

Επίσης, από τις ρυθμίσεις πήγαινε στην καρτέλα Badwidth και βάλε τα connections στα μισά (και τα τρία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα αρχειο και θελω να το κανω τορρεντ να το δωσω σε γνωστους χωρις ομως να το ανεβασω σε κπ τρακερ.πηγαινω στο δημιουργια τορρεντ ,στο πεδιο τρακερς βαζω την ip και τη θυρα του μτ,επισης κανω ενεργοποιηση στο προχωρημενες επιλογες το bt.tracker enable αλλα δεν μπορουν να το κατεβασουν.εχετε καμια ιδεα που κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με το uTorrent. Έχω βάλει ένα νέο feed και επιλέγω να το κάνω disable και delete και απλά δεν κάνει τίποτα. Έχω δοκιμάσει να κλείσω και να ανοίξω το πρόγραμμα. Τι να κάνω; Είναι θέμα έκδοσης; Υπάρχει λύση; Χρησιμοποιώ την έκδοση 3.4.2. Beta (build 33766). Χρησιμοποιούσα stable εκδόσεις άλλα στην τελευταία είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα, ότι δεν μπορούσα να κάνω enable τα feeds που είχα κάνει disable... Τι να πω για αυτό το πρόγραμμα πια.. τόσα χρόνια υπάρχει, τόση υποστήριξη, τόσοι χρήστες και κάθε έκδοση είναι γεμάτη Bugs... Μόνο διαφημίσεις ξέρουν να βάζουν...

 

Edit: Επίσης πώς το αναβαθμίζω; Αν πατήσω Check for Updates λέει πως δεν βρίσκει τίποτα. Υπάρχει και νέα έκδοση όμως. Απλά την κατεβάζω και κάνω Install ή θέλει και κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το rss δοκίμασε το εξής.

Πρώτα κλείσε το utorrent και μετά πήγαινε στον παρακάτω φάκελο (κάνε copy-paste στην εξερεύνηση των αρχείων ή στην εκτέλεση)

%appdata%\utorrent

Βρες το αρχείο rss.dat και αφού το κάνεις ένα αντίγραφο κάπου να μην το χάσεις, άνοιξε το με το σημειωματάριο (δεξί κλικ->άνοιγμα με->επιλογή προγράμματος->σημειωματάριο και ξετσεκάρισε το πάντα άνοιγμα με αυτό)

βρες το feed που θέλεις να διαγράψεις και σβήσε από το app_owner που είναι πριν το feed μέχρι το userfeedtitleid(κάποιοι χαρακτήρες): (μαζί με το semicollon στο τέλος.

π.χ θα πρέπει να είναι κάπως έτσι:

app_owner0:7:enabledi1e5:identi3e10:programmedi1e3:url37:SITE FEED|http://rss.site.com/20512:usefeedtitlei0eed9:
Θα σβήσεις όλο αυτό και θα σώσεις. Άνοιξε πάλι το ut και δες αν στο αφαίρεσε.

Μια άλλη λύση είναι να διαγράψεις το rss.dat, χάνοντας ότι feed είχες, και να καθαρίσουν τελείως οι τροφοδοσίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσα χρόνια το download speed έφτανε μέχρι 1,6 ΜΒ/s, αλλά σήμερα που έκανα format πάει μέχρι 600 ΚΒ/s. Τι μπορεί να φταίει;

Οι ρυθμίσεις στα όρια ταχύτητας κτλ είναι ακριβώς όπως τα είχα (δεν τα είχα πειράξει ποτέ). 

 

Επίσης τα ίδια Windows που είχα ξανά έβαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας παιδιά ! Εγω κατεβαζω εδω και κατι χρονια torrents και ξαφνικα σημερα μου εβγαλε ενα μυνημα οτι  "το συστημα δεν ειναι σε θεση να εντοπισει την καθορισμενη διαδρομη του δισκου" και μου το βγαζει απο οποιο site  και να κατεβασω.. διεγραψα διαφορα που ειχα κατεβασει μπας και ειχε φουλαρει ο υπολογιστης αλλα και παλι δεν γινεται τιποτα.. μαλιστα στην αρχη μου εμφανιζει οτι το κατεβαζει κανονικα αλλα μετα σταματαει και μου βγαζει αυτο. Τι κανω;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...