Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για συλλογη γραμματοσημων.(Λιγο επειγον)


ΜΑΝΩΛΗΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν παντρευτηκε η αδερφη μου , μου χαρισε ενα τεραστιο αλμπουμ με γραμματοσημα απο ολο τον κοσμο στο οποιο εγω ποτε δεν προσθεσα κατι καινουργιο μεσα.Σαν αποτελεσμα εχει οτι το πιο καινουργιο γραμματοσημο που υπαρχει μεσα να ειναι το πολυ εκδοσης 1996.Επειδη κοιτωντας τα πιστευω οτι υπαρχουν μερικα η αρκετα σπανια εκει μεσα χωρις να ξερω βεβαια σιγουρα θελω αν υπαρχει στην αγορα καποιος καταλογος ξενων γραμματοσημων με τιμες βεβαια η αν ξερει κανεις καποιο καλο συλλεκτη που μπορω να παω για να τα εκτιμησει και να τα πουλησω αν με συμφερει (εχω αναγκη τα χρηματα για καποιες υποχρεωσεις της οικογενειας )

Ευχαριστω εκ των προτερων αυτους που θα απαντησουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να πας σε ενα καταστημα ΕΛΤΑ και να ζητησεις τον καταλογο φιλοτελισμου, εχει μεσα τις τρεχουσες τιμες ολων των σειρων γραμματοσημων που εχουν κυκλοφορησει μεχρι σημερα..

 

Επισης συχνα ο ΕΛΤΑ κανει και δημοπρασιες γραμματοσημων οποτε αν πας αποκει μπορεις να πιασεις καλυτερες τιμες :mrgreen:

 

Για περισσοτερες πληροφοριες τσεκαρε ΕΔΩ... :mrgreen: νομιζω ομως οτι πρεπει να κανεις register για να τσεκαρεις τους καταλογους online...

 

ελπιζω να βοηθησα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρηκα τελικα αλλα ειναι με πληρωμη και πρεπει να εχεις χρηματα παντα στον λογαριασμο σου για να σου στελνουν τις καινουργιες σειρες που βγαινουν καθε φορα.Ευχαριστώ παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν τα γραμματόσημα είναι 1965-1985 περίπου είναι κατά πάσα πιθανότητα ελάχιστης αξίας, ειδικά έαν είναι σφραγισμένα.

 

Για πες λίγο ενδεικτικά τι περιέχεται και πώς κατέληξες στο συμπέρασμα ότι είναι σπάνια κάποια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σπάνια του 1900-2000 θεωρούνται κυρίως γραμματόσημα "πρώην" χωρών-αποικιών που δεν υφίστανται πλέον...

 

Ούτε αυτό ισχύει.

 

Παρεπιπτόντως, κατάλογος παγκόσμιος υπάρχει, αλλά είναι καμιά 15αριά τόμοι και κάνουν περίπου 50 ευρώ ο ένας.

 

http://www.profila.hu/index.php?cPath=24_27&pageid=webshop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ειπαν οτι υπαρχει ενα μαγαζι με γραμματοσημα και αλλα συλλεκτικα αντικειμενα καπου στην Παπαδιαμαντοπουλου πισω απο το ΙΚΑ Ζωγραφου.Θα πεταχτω αυριο το απογευμα μετα την δουλεια να δω τι μπορω να κανω εκει περα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσους και να πηρα τηλεφωνο.4 μαγαζια συγκεκριμενα που βρηκα το απογευμα που σχολαγα ηταν κλειστα.&*^(&^*&)

Τεσπα ομως

Μιλησα και με τον Βλαστο που βγαζει τους καταλογους και παρηγγειλα τον ενα καταλογο ελληνικων γραμματοσημων απο το 1880 μεχρι 2005.Εχω αρκετα ελληνικα.Αντε να δουμε και ποσο κανουν.Ευχαριστώ παιδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ φοβάμαι ότι κάνεις τσάμπα κόπο (και λεφτά).

 

Έχε υπόψη σου ότι τα γραμαμτόσημα δεν πουλιούνται (ή αγοράζονται) στη τιμή του καταλόγου, αλλά σε ποσοστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν ασχολουμαι με γραμματοσημα αυτο που λες το ξέρω.Ενταξει αν πχ έχω ένα γραμματοσημο το οποιο στον καταλογο κάνει 100 ευρω σε αριστη κατασταση , ασφραγιστο κλπ κλπ δεν θα το πουλησω 100.θα το αρχισω γυρω στα 40-50 και αν παει μεχρι 100 καλως.Απλα θέλω να παρω μια πρωτη ιδεα για το ποσο κανουν τα δικα μου.Ευχαριστώ παντως για την επισημανση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...