Προς το περιεχόμενο

web banking


jakeduth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αν θυμαμαι καλα της eurobank βραβευτηκε το καλυτερο απο τα καλυτερα στην ευρρωπη, κατι τετοιο... Ειμαι χρηστης τους και καποια στιγμη το ειχαν ανακοινωσει στην πρωτη σελιδα, δεν το εψαξα κιολας, παντως τηρει καποιες προδιαγραφες κατα keylogers και μπλα μπλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ Εθνική και Πειραιώς.

Το online σύστημα της Εθνικής είναι το λιγότερο "τραγικό".

 

-Σου δίνουν μία λίστα με αριθμούς (TAN) οι οποίοι χρησιμοποιούντε κάθε φορά που θες να κάνεις μια συναλλαγή με αποτέλεσμα να πρέπει να τους κουβαλάς πάντα μαζί σου. Εφόσον χάσεις την λίστα αυτή, θα πρέπει να πας από το κατάστημα για να ζητήσεις νέα λίστα η οποία θα σου έρθει σπίτι μετά από κάποιες μέρες.

-Η Πειραιώς χρησιμοποιεί ένα pin το οποίο αποστέλεται στο κινητό σου κάθε φορά.

 

-Η Εθνική κάθε 2 μήνες σε υποχρεώνει να αλλάξεις κωδικό ο οποίος δεν μπορεί να είναι κάποιος που έχεις εισάγει παλιότερα με αποτέλεσμα κάθε φορά να πρέπει να βγάζεις από το μυαλό σου νέους κωδικούς. Ίσως επειδή το μέγεθος είναι μόνο 5 γράμματα? Φυσικά πρέπει να έχεις μαζί σου την παραπάνω λίστα TAN (ή επι τας).

-Η Πειραιώς πάλι σε υποχρεώνει να αλλάξεις κωδικό αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιον παλιότερο. Ψηφία: 9.

 

-Στην Εθνική δεν μπορείς να δεις τις κινήσεις για τις πιστωτικές κάρτες.

-Στην Πειραιώς βλέπεις την πλήρη κατάσταση για κάθε κάρτα (τρέχων λογαριασμός, κινήσεις, monthly payment, etc)

 

Αυτά προς το παρόν μου έρχονται στο μυαλό.

 

Γενικά το όλο UI της Εθνικής μόνο user friendly δεν μπορεί να χαρακτηριστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δει και κανένα άλλο πλην της Alpha Bank.

(Παλαιότερα μόνο της ΕΤΕ που ήταν άθλιο.)

Αλλά είμαι happy.

Άλλωστε πέντε δεκάρες έχω μέσα που τις λιβανίζω.

Και απλά τσεκάρω αν πληρώθηκαν οι πάγιες εντολές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω web-banking σε ALPHA, EUROBANK & ΠΕΙΡΑΙΩΣ. Και απο τις 3 ειμαι ευχαριστημενος.

 

Απλα η ALPHA πλεον εχει εκσυχρονισει λιγο το θεμα με τις πιστωτικες. Βλεπεις τρεχον διαθεσιμο ποσο, δεσμευμενο, ποσο πληρωμης, κινησεις ακομη και τον λογοριασμο που εκδοθηκε και ειναι στα ΕΛΤΑ προς το σπιτι σου :)

Αλλα για να εχεις πληρη προσβαση θα πρεπει να εχεις το μικρο μηχανακι της ALPHA BANK που παραγει κωδικους.

 

Διαφορετικα πηγαινε ΠΕΙΡΑΙΩΣ ή EUROBANK.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...