Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Δεν ξερω ποσο καιρο διατηρειται η χυμα βρωμη.

Γενικα δεν ειμαι ο ανθρωπος που πηγαινω καθε βδομαδα σουπερ μαρκετ.

Οποτε ψωνιζω με μεγαλο χρονικο οριζοντα.

Βεβαια πιο υγιεινη η χυμα θα μου πεις...

Αλλα εχω παθει και κατι πατατρακ με βιολογικα, που ηταν τοσο βιολογικα (ροφηματα) που ... σχεδον βρωμουσαν, που το γυρισα παλι στα συσκευασμενα, δεν το αντεξα.

 

τι να σου πω! ειναι αναλογα και απο που την παιρνεις. Εγω στο 1 βιολογικο που επαιρνα ηταν κομπλε, απο ενα αλλο που δοκιμασα που ηταν και αρκετα φτηνο ηταν απαισια, τωρα εχω καταληξει να παιρνω απο ενα τοπικο σουπερ μαρκετ το οποιο εχει καλο βιολογικο τμημα και εχει χυμα βρωμη κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ακουσα απο γνωστους οτι τα λιντλ δεχονται μονο μετρητα και οχι καρτες ? Ισχυει η ειναι μουφα ? Αν ισχυει να ξερετε ειναι παρανομο το ειπε σημερα ο κορκιδης και υπαρχουν βαρητατες ποινικές επιπτωσεις.

 

 

Χθες ψώνισα με κάρτα κανονικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν ισχύει στα Lidl αλλά ξέρω ότι σίγουρα αυτή τη στιγμή που μιλάμε το κάνουν αρκετοί έλληνες βενζινοπώλες (το "έλληνες" το αναφέρω γιατί φαντάζομαι ότι το ζόρι μας είναι η εθνικότητα του Lidl) αλλά και άλλα (ελληνικά) καταστήματα.

Any comment?

 

Και ελληνες να ειναι δεν παιζει ρολο ειναι παρανομο καντε καταγγελια να τους κοψουν τον κωλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΒΡΩΜΗ

Θα θελα να δω στο lidl, βρωμη δικης του ετικετας.

Φερνει μεν την νο1 βρωμη στον κοσμο, τα γνωστα παγκοσμιως εδω και δεκαετιες 'quaker', αλλα ειναι ταυτοχρονως και τα ακριβοτερα.

Σε αλλα σουπερ μαρκετ, πχ carrefour, εκτος απο την quaker, φερνει και 'fytro' και αλλες μαρκες, και κυριως ιδιωτικη ετικετα σε τρομερη τιμη, βρωμη carrefour.

 

Φυσικα δεν ειμαι διατεθειμενος να αγορασω καμια 'μεταλλαγμενη' βρωμη, αλλα κατι με χαμηλοτερη τιμη (και οχι μεταλλαγμενο) ή με πολλα γραμμαρια προιοντος με ιδιωτικη ετικετα lidl, οχι απλα θα το αγοραζα, αλλα θα το στοκαρα.

 

Αν και το πρωτο βημα εγινε, αφου παλια το lidl δεν ειχε καν επιλογη βρωμης, νομιζω οτι μπορει να εμπλουτισει λιγο τη γκαμα σε αυτο το θεμα. Οταν φερνει καμια 15αρια ειδη κορν φλεικς στυλ-για το γαλα, ε μια δευτερη βρωμη νομιζω χωραει.

Ειδικα δε, που λογω του κινηματος περι υγιεινης διατροφης, ή βρωμη ειναι γενικως στα 'πανω της'.

Αυτο και μενα θα με.ενδιεφερε...

 

Καθε.φορα που συζηταω κατι τετοιο οπως παλια με τις πιτες για σουβλακι, μετα απο μια εβδομαδα εφεραν.

 

Βιολογικα δεν εχει παντου..

 

Πρεπει να ξαναρχισω το κριθαρι μου φαινεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ελληνες να ειναι δεν παιζει ρολο ειναι παρανομο καντε καταγγελια να τους κοψουν τον κωλο

 

Να ρωτήσω, είναι παράνομο οπουδήποτε να μην δεχθούν να πληρώσεις με κάρτα; Π.χ. και σε ένα βενζινάδικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, είναι παράνομο οπουδήποτε να μην δεχθούν να πληρώσεις με κάρτα; Π.χ. και σε ένα βενζινάδικο;

Κι αν σου πούνε ευγενικά "χάλασε κύριε από την πολλή χρήση", τι να τους πεις; Γεγονός είναι οτι το κάνουν πολλοί, χρόνια τώρα, όταν θέλουν άμεσα μετρητά χωρίς valeur πχ. για να πληρώσουν δώρα Χριστουγέννων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι και όχι. Μικρό μαγαζί έχει μια λογική, κι εξαρτάται τί εμπορεύεται. Αλυσίδα σουπερμάρκετ και μάλιστα σ'αυτή τη φάση αν δεν δέχεται κάρτες είναι μεγάλο θέμα, μέχρι λυντσάρισμα και απαλλοτρίωση σηκώνει. :ph34r:

 

Πάντως για να μη παρεκκλίνουμε, διαβάζω παντού οτι το lidl δέχεται κανονικά κάρτες και το olympia.gr που έβγαλε τη φήμη, δεν θα το έλεγα και αξιόπιστη πηγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν κανω πλακα υπαρχουν τοσα ελληνικα σουπερμαρκετ γιατι να παω στο γερμανικο που μαλιστα με κλεβει αφου εχει τιμες με τεραστιες διαφορες απο οτι σε αλλες χωρες της ΕΕ.

 

Οσο για τις καλες συνθηκες http://thivagr.blogspot.gr/2014/04/lidl.html

Καλυβατση ελπιζω να ξερεις οτι οι 3 μεγαλες αλυσιδες που ληγουν σε οπουλος δεν ειναι ελληνικες.

δεν φταιει το lidl o ελληνας φταιει που στηριζει τα ξενα μαγαζια αντι τις ελληνικες επιχειρήσεις και δεν ειναι πολιτικη αφορα την παιδεια  του καταναλωτη.

Δηλαδη εσυ προτιμας να δωσεις διπλασια σε ελληνα παρα τα μισα σε γερμανο.

Δικαιωμα σου, δικα σου ειναι τα λεφτα, μπορεις και να τα καψεις αλλα μην κατηγορεις τους αλλους που κανουν το λογικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυβατση ελπιζω να ξερεις οτι οι 3 μεγαλες αλυσιδες που ληγουν σε οπουλος δεν ειναι ελληνικες.

Δηλαδη εσυ προτιμας να δωσεις διπλασια σε ελληνα παρα τα μισα σε γερμανο.

Δικαιωμα σου, δικα σου ειναι τα λεφτα, μπορεις και να τα καψεις αλλα μην κατηγορεις τους αλλους που κανουν το λογικο.

 

ο βεροπουλος ανηκει στον σκλαβενιτη.

Ο καθενας κανει οτι θελει απλα πρεπε να στηριζουμε την ελληνικη οικονομια, σχεδον 20 χρονια πινω κοκα κολα ημουν σχεδον αιθησμενος οταν ειδα οπως οτι ηθελε να παει τα εργοστάσια στην βουλγαρια την εκοψα μαχαιρι και διαλεγω πλεον ελληνικες εταιρειες.

αυτό ψάχνω κι εγώ, δεν βρίσκω κάτι έγκυρο πέρα από δηλώσεις και σχόλια.  :huh:

 

ψαχνω να βρω το βιντεο με τον κορκιδη 

αφου το ειπε καποιος παντως ειναι οκ!

 

μαγαζι εχω! γουσταρω να μην δεχτω πληρωμη με καρτα ειναι δικαιωμα μου

 

Αν ερθω να παρω κατι και δεν εχω λεφτα παρα μονο καρτα πως θα μου αρνηθεις , η τραπεζα σου δινει το pos για να διευκολύνεις τον κοσμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ο βεροπουλος ανηκει στον σκλαβενιτη.

Ο καθενας κανει οτι θελει απλα πρεπε να στηριζουμε την ελληνικη οικονομια, σχεδον 20 χρονια πινω κοκα κολα ημουν σχεδον αιθησμενος οταν ειδα οπως οτι ηθελε να παει τα εργοστάσια στην βουλγαρια την εκοψα μαχαιρι και διαλεγω πλεον ελληνικες εταιρειες.

 

Αν ερθω να παρω κατι και δεν εχω λεφτα παρα μονο καρτα πως θα μου αρνηθεις , η τραπεζα σου δινει το pos για να διευκολύνεις τον κοσμο 

δεν μου το δινει η τραπεζα εγω το ζηταω γιατι θελω να δινω επιλογες στον πελαταη οπως και ειναι δικαιωμα μου να πω οτι θελω μετρητα! αν δε σου αρεσει πας σε αλλο μαγαζι! 

 

οσο για το να στηριζεις ελληνικη οικονομια ειναι ηλιθιο γιατι σε κλεβει (πχ μη κοβωντας αποδειξεις) ή η τρελα αυξημενες τιμες.

 

Το μονο ΣΜ που αξιζει πραγματικα απο ολες τις αποψεις ειναι ο Σκλαβενιτης αλλα εχει μονο αθηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, είναι παράνομο οπουδήποτε να μην δεχθούν να πληρώσεις με κάρτα; Π.χ. και σε ένα βενζινάδικο;

Τα βενζινάδικα για να κάνουν ανεφοδιασμό πρέπει να πληρώσουν.

Γι'αυτό ζητάνε μετρητά, αλλιώς θα ξεμείνουν από καύσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός θέματος είμαστε, το ξέρετε έτσι;

 

 

 

Τα βενζινάδικα για να κάνουν ανεφοδιασμό πρέπει να πληρώσουν. Γι'αυτό ζητάνε μετρητά, αλλιώς θα ξεμείνουν από καύσιμα.

 

Καλά εντάξει ας αφήσουν τα σάπια οι βενζινάδες, οι συναλλαγές >5000ε γίνονται υποχρεωτικά μόνο μέσω τραπέζης. Ολοι ηλεκτρονική μεταφορά κάνουν, σιγά μη τα πάνε σε χαρτοσακούλα.

 

Το θέμα είναι περισσότερο ηθικό κι όχι πρακτικό. Μεγάλα καταστήματα, αλυσίδες, βενζινάδικα και γενικά μαγαζιά μεγάλου τζίρου είναι απαράδεκτο να μη δέχονται κάρτες.

 

Πάντως, ρητή υποχρεώση για τη χρήση συσκευής POS δεν υπάρχει, ούτε γενικά ούτε ειδικά σ'αυτή τη χρονική περίοδο. Επιπλέον, πέρα από το νομικό πλαίσιο, υπάρχει κι η δικαιολογία "χάλασε!". Αμα δεν θέλει ο άλλος να σου πουλήσει λίγα πράγματα μπορείς να κάνεις..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...