Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναζητήστε σε καταστήματα με βιολογικά είδη ροφήματα της εταιρείας Ecomil (σόγια, αμυγδαλογαλα, μουσλι, κινοα, καρύδα, κλπ). Χωρίς ζάχαρη τα προϊόντα (χρησιμοποιούν σιρόπι αγαυης), με βιολογικά συστατικά, χωρίς συντηρητικά και διάφορα περίεργα που έχουν αυτά που βρίσκουμε στα supermarkets.

http://www.ecomil.com/en/products/

https://www.skroutz.gr/c/81/diatrofh.html?keyphrase=ecomil

Το σιροπι αγαυης θερμιδικα και γλυκαιμικα δεν διαφερει απο τη ζαχαρη.

ποια η γνωμη σας για τις σοκολατες τυπου 3bit και twix?

 

επισης θυμαμαι παλια εφερνε κατι μπισκοτακια με επικαλυψη σοκολατας. τυπου μινι-μινι πτι μπερ. σε πρασινο/μπλε σακουλακι. τα γνωριζετε; πουμ πορουμε να τα βρουμε;

Προσωπικα, μου αρεσει περισσοτερο η twix μουφα των lidl απο την αυθεντικη. Εδει πιο τραγανο μπισκοτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το σιροπι αγαυης θερμιδικα και γλυκαιμικα δεν διαφερει απο τη ζαχαρη.

 

 

Σύμφωνα με όσα άρθρα έχω διαβάσει, το αντίθετο ισχύει από αυτό που λες...μάλιστα αναφέρουν ότι, εκτός του ότι έχει χαμηλό γλυκαιμικο δείκτη σε σχέση με την ζάχαρη, είναι κατάλληλο και για διαβητικούς γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

είχε ανακαλέσει και το «HELL ENERGY DRINK» πριν 1βδομάδα αλλά για άλλο λόγο.

 

Ο Ε.Φ.Ε.Τ. και συγκεκριμένα η Περιφερειακή Διεύθυνση Κρήτης, στο πλαίσιο διερεύνησης
καταγγελίας, διαπίστωσε τη διακίνηση ενεργειακού ποτού στο οποίο η πρόσθετη ετικέτα
που έχει επικολληθεί στα ελληνικά δεν έφερε την υποχρεωτική προειδοποιητική ένδειξη
«Υψηλή περιεκτικότητα σε καφεΐνη. Δεν συνιστάται για παιδιά ή εγκύους ή
θηλάζουσες».
Πρόκειται για το ενεργειακό ποτό με την εμπορική ονομασία «HELL ENERGY DRINK», σε
συσκευασία των 250ml, το οποίο διανέμεται από την επιχείρηση «ΜΑΥΡΟΦΡΥΔΗΣ
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ» που βρίσκεται στην οδό Μενελάου Ξυλούρη 5, Ηράκλειο Κρήτης.
Ο ΕΦΕΤ απαίτησε από την εταιρεία την άμεση ανάκληση / απόσυρση του εν λόγω
τροφίμου από την αγορά για την αποκατάσταση της επισήμανσης και ήδη βρίσκονται σε
εξέλιξη οι σχετικοί έλεγχοι.
Στις ανωτέρω αναφερόμενες κατηγορίες καταναλωτών, ήτοι παιδιά, εγκύους και
θηλάζουσες που έχουν προμηθευτεί το εν λόγω προϊόν, η απεικόνιση του οποίου φαίνεται
κάτωθι, συστήνεται να μην το καταναλώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mετα τις τουρκικες σταφιδες ο ΕΦΕΤ ανακαλεσε το λευκο τυρι ΓΑΛΠΟ λογω μουχλας...

Δεν μπορουμε ομως απο συγκεκριμενα περιστατικα να αμαυρωσουμε τα lidl..

Εχω ακουσει να λενε για τα lidl χαρακτηρισμους οπως ¨σαπια¨ ¨σκουπιδια¨ και το βλεπω σαν αντιφαση γιατι πανε παρα πολυ καλα..!

Εξαλλου δεν πρωτοτυπει οταν κατα καιρους υπαρχουν ανακληση προιοντων και σε επωνυμα σουπερ μαρκετ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορουμε ομως απο συγκεκριμενα περιστατικα να αμαυρωσουμε τα lidl...

 

Ποιος θελει να αμαυρωσει?

Εχω ακουσει να λενε για τα lidl χαρακτηρισμους οπως ¨σαπια¨ ¨σκουπιδια¨ και το βλεπω σαν αντιφαση γιατι πανε παρα πολυ καλα..!

.

 

Ε βεβαια πανε πολυ καλα, αφου ειναι τα πιο φτηνα.

Εξαλλου δεν πρωτοτυπει οταν κατα καιρους υπαρχουν ανακληση προιοντων και σε επωνυμα σουπερ μαρκετ..

 

Ανοιξε τοπικ για αλλο σουπερ μαρκετ να ποσταρουμε εκει τις ανακλησεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφερε κάτι καινούρια μπισκότα digestive μάρκας "eat me" που γαμάνε, 60-70 λεπτά

4-4 τα παίρνω τα πακέτα

 

Εχω παρει κι εγω, πολυ καλα!

 

Η μονη μου 'ενσταση' οχι με τα συγκεκριμενα, αλλα με ολα τα digestive, ειναι σχετικα με το ποση ζαχαρη εχουν....κι αν τα φτηνοτερα εχουν περισσοτερη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορουμε ομως απο συγκεκριμενα περιστατικα να αμαυρωσουμε τα lidl..

Εχω ακουσει να λενε για τα lidl χαρακτηρισμους οπως ¨σαπια¨ ¨σκουπιδια¨ και το βλεπω σαν αντιφαση γιατι πανε παρα πολυ καλα..!

Εξαλλου δεν πρωτοτυπει οταν κατα καιρους υπαρχουν ανακληση προιοντων και σε επωνυμα σουπερ μαρκετ..

 

Πάει πολύ καλά γιατί είναι φτηνότερο και όχι γιατί έχει καλύτερα προϊόντα.

 

Δυστυχώς υπάρχουν πολλά περιστατικά και με διαφορετικά τρόφιμα  που είναι ακατάλληλα για κατανάλωση

και χρειάζεται ανάκληση.

Το χειρότερο είναι ότι λένε και ψέματα και έχουν απαράδεκτη συμπεριφορά όταν προσπαθείς να τους ενημερώσεις

για προϊόν με πρόβλημα:

Σε εμένα για παράδειγμα, η προϊσταμένη καταστήματος με άφησε να περιμένω ένα δεκάλεπτο

πριν καταδεχτεί να μου μιλήσει και ενώ δεν είχε κάποια εργασία που δεν μπορούσε να διακόψει.

Στη συνέχεια όταν της είπα ότι πουλάνε μούσλι με πετραδάκια και κομμάτια πλαστικού,

ισχυρίσθηκε ότι δεν  έχουν καμία ευθύνη αυτοί αλλά ο προμηθευτής.

Αλλά, επειδή ήταν περίπου «μεγαλόκαρδοι», θα μου το άλλαζαν αν και δεν είχα την απόδειξη,

γιατί είναι δικό τους (τώρα) προϊόν!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απατεωνες ειναι περισσοτερο οι βιομηχανιες παραγωγης και μετα τα σουπερμαρκετ. Τα μαρκετ ειναι οι μεσαζοντες-πωλητες. Αν ο βιομηχανος σου πουλαει σαπιο πραγμα για να μεγαλωσει το κερδος του, το σουπερ φταιει μεν αλλά δεν μπορει να ελεγχει ολα τα πακετα ενα-ενα να δει πιο μουχλιασε.

Η ενοχη των σουπερ ειναι οτι ζητουν προιοντα απο τους βιομηχανους οσο πιο φθηνά γινεται, οποτε και αυτοι για να μην χασουν τις παραγγελιες, ριχνουν το κοστος παραγωγης με οτι συνεπειες εχει αυτο για την υγεια μας.

Για να μεινω οντοπικ οσο αφορα το lidl, στα τροφιμα η κατασταση εχει βελτιωθει παρα πολυ σε σχεση με πριν 10 χρονια που δεν μπορουσες να φας τπτ εκει μεσα περα απο σοκολατοειδη. Πολλα προιοντα του, παραγονται απο ελληνικες εταιρειες και γνωστες σε μερικα, αλλά αυτο δεν σε σωζει απο το να φας κατωτερης ποιοτητας προιον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφερε κάτι καινούρια μπισκότα digestive μάρκας "eat me" που γαμάνε, 60-70 λεπτά

4-4 τα παίρνω τα πακέτα

Δοκίμασε τα eat me με σοκολάτα (ξες μωρέ, τα σαντουιτς πως τα λένε). Εκεί να δεις τι γαμάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απατεωνες ειναι περισσοτερο οι βιομηχανιες παραγωγης και μετα τα σουπερμαρκετ. Τα μαρκετ ειναι οι μεσαζοντες-πωλητες. Αν ο βιομηχανος σου πουλαει σαπιο πραγμα για να μεγαλωσει το κερδος του, το σουπερ φταιει μεν αλλά δεν μπορει να ελεγχει ολα τα πακετα ενα-ενα να δει πιο μουχλιασε.

Η ενοχη των σουπερ ειναι οτι ζητουν προιοντα απο τους βιομηχανους οσο πιο φθηνά γινεται, οποτε και αυτοι για να μην χασουν τις παραγγελιες, ριχνουν το κοστος παραγωγης με οτι συνεπειες εχει αυτο για την υγεια μας.

Για να μεινω οντοπικ οσο αφορα το lidl, στα τροφιμα η κατασταση εχει βελτιωθει παρα πολυ σε σχεση με πριν 10 χρονια που δεν μπορουσες να φας τπτ εκει μεσα περα απο σοκολατοειδη. Πολλα προιοντα του, παραγονται απο ελληνικες εταιρειες και γνωστες σε μερικα, αλλά αυτο δεν σε σωζει απο το να φας κατωτερης ποιοτητας προιον.

 

Οντως, σε σχεση με μια δεκατια πριν, τα τροφιμα του ειναι καλυτερα.

Φυσικα ομως, οπως ειπες γενικα πιο χαμηλη ποιοτητα, αλλα οχι εκεινο το χάλι που υπηρχε παλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...