Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ότι από μ*****α κάποιου υπαλλήλου βρέθηκαν κάποια τεμάχια ραγισμένα με μούχλα δεν σημαίνει ότι φταίει ούτε η αλυσίδα ούτε ο παραγωγός πάντως. Πολύς ντόρος για το τίποτα

 

Εσυ υποστηριζεις οτι αν βρεθει παρτιδα μουχλιασμενη δε φταιει η εταιρια αλλα ο.... υπαλληλος?

 

Ο παραγωγος φυσικα και δε μπορει να φταιει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ υποστηριζεις οτι αν βρεθει παρτιδα μουχλιασμενη δε φταιει η εταιρια αλλα ο.... υπαλληλος?

 

Ο παραγωγος φυσικα και δε μπορει να φταιει.

Δεν βρέθηκε παρτίδα μουχλιασμένη. Βρέθηκαν τεμάχια μουχλιασμένα μιας παρτίδας και ο ΕΦΕΤ διέταξε προληπτική ανάκληση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το θεμα ειναι να παρεις πισω τα 2 ευρω που εδωσες ή να προστατεψεις την υγεια σου?

 

Το οτι ειναι ελληνικο τι σημαινει? Τα ελληνικα προιοντα δε παρουσιαζουν ποτε τετοια προβληματα?

 

Δηλαδη δεν επρεπε να το αναφερουμε?

Δεν είπα αυτό, είπα ότι μια ανάκληση προϊόντος δεν λέει απαραίτητα κάτι για την αξιοπιστία μιας εταιρείας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως νομιζω οτι πεφτει κλεψιμο στο φρεσκο γαλα, οσον αφορα την ποσοτητα. Πινω το Γαλπο που φερνει το Λιντλ, στη χαρτινη συσκευασια 1 λιτρου. Δεν το μετρουσα ποτέ τοσα χρονια, όμως τωρα ετυχε λογω διαιτας να ζυγιζω/μετραω  τα παντα σε ογκο και βαρος.

Δυο φορες το γαλα μου βγηκε 100ml λιγοτερο σε ογκο γιατι επινα με ογκομετρητη. Το κακο ειναι οτι δοκιμασα και αλλη μαρκα απο αλλο σουπερ (τη Νεογαλ) και εκει ελειπαν κοντα στα 140ml.

Οποιος εχει ογκομετρητη ας δοκιμασει να παρουμε μια ακομη γνωμη. Εγω λογω της διαιτας θα συνεχισω την ερευνα για να ειμαι σιγουρος περι κλεψιματος στο γαλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι μονο στο γαλα φιλε μου το κλεψιμο

Εχει τυχει να μετρησω δημητριακα,ρυζι,μακαρονια και πολλα αλλα και παντα ειναι 100-150 γραμμάρια λιγοτερο απο αυτο που γραφουν

Πολλες φορες επισης σε συσκευασιες με γαλα οπως λες,με χυμους και αναψυκτικα εχω δει οτι κατα 90% ειναι λιγοτερο απο αυτο που γραφουν.

Ενα προσφατο παραδειγμα στο ρυζι του lidl που λεει οτι ειναι 1 κιλο δεν ειναι..ειναι 880 γραμμαρια και ζυγισμενο σε ζυγαρια ακριβειας.το θεμα δεν ειναι οτι απλα κλεβουν και ανα 5-6 συσκευασιες βγαζουν αλλη 1 αλλα και οτι οι ετικετες λενε ψεμματα στην ποσοτητα.

Ολα αυτα τα εκανα επειδη ο κολλητος μου σε εργοστασιο πολυ γνωστης εταιριας χυμων και εμφιαλωμενου νερου εκτος αθηνων που δουλευει μου εχει πει οτι σχεδον ποτε δεν ισχυει σε βαρος οτι λεει η ετικετα..και ειδικα σε χυμους και γαλα....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοουσε ο φιλος σου; Οτι ειναι τεχνικο προβλημα της παραγωγης οι ελλιπεις ποσότητες ή γινεται σκοπιμα;

Δηλ. ο αυτοματος γεμιστης στα γαλατα δεν μπορει να πετυχει το γεμισμα στο 1 λιτρο; Δυσκολο να το πιστεψω οτι "δεν μπορουν".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι οπως μου το ειχε πει τοτε ειναι σκοπιμο...παντου γινεται.με τα λαδια στον τενεκε η το μπουκαλι,με την φετα,με το τυρι και γενικως παντου.δεν ξερω πως δουλευει η καθε εταιρια απλα το 99% βασιζονται στο οτι ε ενταξει αν δεν ειναι 1 λιτρο και ειναι 0.950 δεν εγινε και τιποτα.ακομα και να το προσεξει ο καταναλωτης δεν θα κανει-πει τιποτα.ετσι βλεπεις και τις σακουλαρες με πατατακια και λες εχει 2 κιλα πατατακια μεσα και ανοιγεις και ειναι λιγο πιο κατω απο την μεση και το υπολοιπο ειναι αερας.επισεις στις σκονες πλυντηριου εχω παρατηρησει οτι πολυ γνωστες και κυριαρχες μαρκες στον χωρο δινουν κουταρες με σκονη λιγο πιο πανω απο την μεση και εταιριες ελληνικες (ονοματα δεν λεω ειπαμε) βαζουν κουτια και μεσα η σκονη ειναι τιγκα! (Δεν ξερω βεβαια αν ανταποκρινονται στις μεζουρες που λενε αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα) τεσπα για να μην γεμιζω με offtopic γιατι εδω ειναι για τα lidl απλα οπως προειπα οι περισσότερες εταιριες τα κανουν κατι τετοια.σχεδον ολες βασικα.και καντε αν θελεται σαν πειραμα απο περιεργια ενα τυχαιο μετρημα σε ενα γαλα η ζυγιστε ρυζι-μακαρονια κτλπ θα δειτε οτι ολως τυχαιως σχεδον ολα,κανενα δεν ανταποκρινεται στα γραμμαρια και ml που γραφει απ εξω οτι εχει...τωρα σκοπιμα για μεγαλυτερο κερδος η λαθος δεν ξερω....

 

Sorry για το offtopic μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχα χεχεχε χαχαχα γελάσαμε κ σήμερα   , οι γερμανοι δινουν 300 euro κάθε μήνα γιά 15 χρόνια σέ  τυχερούς πελάτες τους ....  παράκληση πρός lidl... θά μάς δειξετε photo τών τυχερών με ονοματεπωνυμο κ αριθμο τηλεφωνου κ διευθυνση κ αριθμό ταυτοτητος  αλλιώς θα ειστε κ ψευτες κ απατεωνες  δινοντας π.χ. στήν δημοσιότητα 2 ονόματα  γιάννης παπαγεωργοκωνστιντογιαννοπουλακης κ  μαρία παπαδοπουλοκοκαλακομιχαλη  αμφότεροι  κατοικοι ελλαδας δηλ. τρεχα γυρευε ,  βρε εκει στο lidl εχετε μεγαλη πλάκα ... θά δωσουν δηλ.  54.000 euro σε 15 χρόνια  :shock: ειναι τοσο σιγουροι πως θα μεινουν 15 χρόνια στό ελλάντα ? πρός το παρόν βρειτε εναν τροπο να μην βουταει ο καθε βρωμιάρης τα βρωμοχερια του μεσα στους στους χυμα ξηρους καρπους κ αφηστε τους  δηθεν διαγωνισμούς ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω αυτο με το 300€ δεν το καταλαβα, δυσκολευομαι να το πιστεψω...

Απο την αλλη βεβαια, τοσο καραμπινατη ψευτια αν ηταν, θα του την επεφταν τα αλλα s/m, στημενο στη γωνία το εχουν και ψαχνουν αφορμες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αυτο με τους ξηρους καρπους.

 

Με κανουν να νιωθω εξωγιηνος που παιρνω σακουλα, σέσουλα και τα παω στο ταμειο, φεύγοντας τα τρωω μεσα στο αμαξι.

 

Και ο βεροπουλος κανει προσφορες καθε εβδομαδα πχ ψωνιζεις ενα χ ποσο σε αφαιρει εξι ευρω, παλι λεφτα ειναι και τα δινει σε πιο πολυ κοσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέει και ο φίλος με τα απορρυπαντικά έχει παραγίνει το κακό, δύο συσκευασίες και καλά πχ 5 κιλά η κάθε μία και όταν τις ανοίγεις η μία είναι μέχρι πάνω σκόνη και η άλλη είναι η μισή γεμάτη

 

Δηλαδή εντάξει θα σε κλέψουν οι εταιρίες το ξέρεις απο πριν αλλά να παίρνεις το κουτί των 5κιλών και να μη το έχουν γεμίσει;

Υπάρχουν και όρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι από μ*****α κάποιου υπαλλήλου βρέθηκαν κάποια τεμάχια ραγισμένα με μούχλα δεν σημαίνει ότι φταίει ούτε η αλυσίδα ούτε ο παραγωγός πάντως. Πολύς ντόρος για το τίποτα

Ο υπάλληλος είναι ο αδύναμος κρίκος της αλυσίδας. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρέθηκε παρτίδα μουχλιασμένη. Βρέθηκαν τεμάχια μουχλιασμένα μιας παρτίδας και ο ΕΦΕΤ διέταξε προληπτική ανάκληση. 

 

Mιλας για το συγκεκριμενο περιστατικο.

Συνηθως αποσυρονται ολοκληρες παρτιδες για ασφαλεια.

Περιστατικο χθεσινο με μακαρονια(και για το οποιο σιγουρα δεν ειναι φταιξιμο του υπαλληλου):

Με επείγουσα ανακοίνωση του ο ΕΦΕΤ ενημερώνει τους καταναλωτές να μην καταναλώσουν ζυμαρικά στα οποία…

 

ανιχθεύθηκαν υψηλά επίπεδα ΩΧΡΑΤΟΞΙΝΗΣ!

Συγκεκριμένα, ο Ε.Φ.Ε.Τ., μέσω του Συστήματος Έγκαιρης Προειδοποίησης για τα Τρόφιμα και τις Ζωοτροφές (RASFF) και σε συνέχεια επικοινωνίας με την εταιρεία “BioArt – Βλάχος Σπ. & Μεντζαφός Αθ. Ο.Ε.”, ενημερώθηκε για τη διακίνηση ζυμαρικών, στα οποία ανιχνεύθηκαν υψηλά επίπεδα Ωχρατοξίνης Α.

Πρόκειται για το προϊόν “Dinkel – Spaghetti Vollkorn”, 500g, που παράγεται για λογαριασμό της Γερμανικής επιχείρησης “RAPUNZEL NATURKOST GmbH”, από την Ιταλική επιχείρηση “Gino Girolomoni Cooperativa Agricola A.R.L.” και αφορά στην παρτίδα με ημερομηνία ανάλωσης κατά προτίμηση πριν από 17.07.2016, η οποία διακινήθηκε στην Ελλάδα από την εταιρεία “BioArt – Βλάχος Σπ. & Μεντζαφός Αθ. Ο.Ε.” (Λεωφ. Ηρακλείου 408, 141 22, Νέο Ηράκλειο, Αττική).

Η επιχείρηση έχει ήδη ξεκινήσει την ανάκληση / απόσυρση του ανωτέρω προϊόντος, ενώ από πλευράς Ε.Φ.Ε.Τ. βρίσκονται σε εξέλιξη οι σχετικοί έλεγχοι.

Δεν είπα αυτό, είπα ότι μια ανάκληση προϊόντος δεν λέει απαραίτητα κάτι για την αξιοπιστία μιας εταιρείας

 

Μα ουτε κι εγω αμφισβητησα την αξιοπιστια της εταιριας αποκλειστικα απο αυτη την ανακληση.

  πρός το παρόν βρειτε εναν τροπο να μην βουταει ο καθε βρωμιάρης τα βρωμοχερια του μεσα στους στους χυμα ξηρους καρπους

 

χαχα καλο :D, εγω δε παιρνω ποτε χυμα ξηρους αλλα εχω προσεξει οτι αυτοι που δινουν χυμα εχουν περιβλημα-φλουδα, οποτε τι σε πειραζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιλας για το συγκεκριμενο περιστατικο.

Συνηθως αποσυρονται ολοκληρες παρτιδες για ασφαλεια.

Περιστατικο χθεσινο με μακαρονια(και για το οποιο σιγουρα δεν ειναι φταιξιμο του υπαλληλου):

Με επείγουσα ανακοίνωση του ο ΕΦΕΤ ενημερώνει τους καταναλωτές να μην καταναλώσουν ζυμαρικά στα οποία…

 

ανιχθεύθηκαν υψηλά επίπεδα ΩΧΡΑΤΟΞΙΝΗΣ!

Συγκεκριμένα, ο Ε.Φ.Ε.Τ., μέσω του Συστήματος Έγκαιρης Προειδοποίησης για τα Τρόφιμα και τις Ζωοτροφές (RASFF) και σε συνέχεια επικοινωνίας με την εταιρεία “BioArt – Βλάχος Σπ. & Μεντζαφός Αθ. Ο.Ε.”, ενημερώθηκε για τη διακίνηση ζυμαρικών, στα οποία ανιχνεύθηκαν υψηλά επίπεδα Ωχρατοξίνης Α.

Πρόκειται για το προϊόν “Dinkel – Spaghetti Vollkorn”, 500g, που παράγεται για λογαριασμό της Γερμανικής επιχείρησης “RAPUNZEL NATURKOST GmbH”, από την Ιταλική επιχείρηση “Gino Girolomoni Cooperativa Agricola A.R.L.” και αφορά στην παρτίδα με ημερομηνία ανάλωσης κατά προτίμηση πριν από 17.07.2016, η οποία διακινήθηκε στην Ελλάδα από την εταιρεία “BioArt – Βλάχος Σπ. & Μεντζαφός Αθ. Ο.Ε.” (Λεωφ. Ηρακλείου 408, 141 22, Νέο Ηράκλειο, Αττική).

Η επιχείρηση έχει ήδη ξεκινήσει την ανάκληση / απόσυρση του ανωτέρω προϊόντος, ενώ από πλευράς Ε.Φ.Ε.Τ. βρίσκονται σε εξέλιξη οι σχετικοί έλεγχοι.

 

Μα ουτε κι εγω αμφισβητησα την αξιοπιστια της εταιριας αποκλειστικα απο αυτη την ανακληση.

 

χαχα καλο :D, εγω δε παιρνω ποτε χυμα ξηρους αλλα εχω προσεξει οτι αυτοι που δινουν χυμα εχουν περιβλημα-φλουδα, οποτε τι σε πειραζει

oχι ρέ φίλε προσωπικά ΔΕΝ γουστάρω να πάω νά βάλω μέ τήν σέσουλα ξηρους καρπους χύμα κ να βλέπω πρίν από μένα  κυρίως  καποιους βρωμογερους - βρωμογριες νά βουτανε μεσα στα κουτια που ειναι οι ξηροι καρποί τα βρωμοχερια  τους γιά νά φάνε κ οχι για να βαλουν σε σακουλακι για το σπιτι  τους,  ειτε εχουν κέλυφος  οπως φυστίκια αιγίνης  κ αμύγδαλα που εχουν φλούδα , τά κασιους εχουν φλούδα η κέλυφος βρέ πανέξυπνε ... η σέσουλα γιατί υπαρχει εκεί ? τουλάχιστον στο lidl στην αλιμου  απ οπου ψωνίζω οποιον πετυχαινω τούς τά χώνω ...δυνατά κ ομορφα ... :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...