Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή στην Ελλάδα που είμαστε γατόνια και δεν ανεχόμαστε scrap δεν είχε χαΐρι η ALDI;

 

 

Διάφοροι μπορεί να είναι οι λόγοι για την αποχώρηση πολυεθνικής από κάποια αγορά, κι όχι ένας και μόνο.

Δεν εννοούσα ότι είχαν σκάρτα προϊόντα το αντίθετο εννοούσα.

Στην Ελλάδα τους σκάρτους τούς κάνουμε κυβερνήσεις .

Τελικά είπαν για ποιούς λόγους έφυγαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπαν αλλά είχαν πολύ κακή στρατηγική και μαρκετινγκ.

 

Στην Θεσσαλονίκη είχαν 2 καταστήματα στου διαόλου τη μάνα... ποιος θα τρέχει Σταυρούπολη για ψώνια βασικής ανάγκης; Να κάνει ολόκληρη διαδρομή για να γλιτώσει 0.20 σεντ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@siracos

 

Ένα επιφανειακό γκούγκλισμα υποδεικνύει ότι αφ' ενός παίζει να μην είχαν πιάσει και τόσο όσο αναμενόταν, εφ' ετέρου ότι έπαιξαν πολλά διοικητικά αλλά και επιχειρησιακές πολιτικές αρκούντως περίπλοκες, ΣΥΝ το ότι παίζει να είχανε θέμα "με την κατάσταση των επιχειρηματικών διαδικασιών στην Ελλάδα" (πάνω-κάτω αυτό που λες στο 2ο σου ποστ, ας πούμε).

 

 

 

 

 

 

Γενικά πολύ παίξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω αν είναι αστικές και καφενειακού επιπέδου αποψεις , αλλα εγω ξέρω οτι κυκλοφορεί πως ο λόγος που δεν στέριωσε το Aldi είναι οτι αποτελούσε ιδιο στυλ μαγαζι με το lidl απο άποψη τιμων κλπ και αναγκαστικά λογω συμφερόντων ,επειδη ειχε αρκετα καλα value for money προϊόντα , τους ανάγκασε να κλείσει το lidl και ο Καρφουρ .

 

Συνωμοσιακό η οχι εγω μονο αυτο άκουγα οταν εκλειναν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Aldi έφυγε απο την Ελλάδα γιατί η οικονομική της πολιτική βασιζόταν στην φθηνή διακίνηση προϊόντων αλλα εφόσον το επάγγελμα των φορτηγατζήδων είναι κλειστό, αυτό τους κόστιζε πάρα πολύ.

Επίσης το κράτος τους χρώσταγε γύρω στα 20 εκατομυρια ευρω...

 

Την προτιμούσα σαν αλυσίδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι άκουσα, υποτίθεται πληροφορίες εκ των έσω, ότι εμπιστεύθηκαν λάθος ανθρώπους και έγινε κακοδιαχείριση κεφαλαίων, ιδίως στην επιλογή και το κόστος των ακινήτων. Είδαν ξέρω γω ότι δεν έβγαιναν και πως θα χρειάζονταν μεγαλύτερη επένδυση, συνεκτίμησαν και το δεδομένο ότι τα πράγματα πάνε κατά διαόλου στην χώρα και τον ανταγωνισμό που είχαν, και αποφάσισαν ν'άποσυρθούν. Κατάλαβα, ο καθένας ότι φήμη του κάτσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπαν αλλά είχαν πολύ κακή στρατηγική και μαρκετινγκ.

 

Στην Θεσσαλονίκη είχαν 2 καταστήματα στου διαόλου τη μάνα... ποιος θα τρέχει Σταυρούπολη για ψώνια βασικής ανάγκης; Να κάνει ολόκληρη διαδρομή για να γλιτώσει 0.20 σεντ;

συγνωμη αλλα της σταυρουπολης μια χαρα ηταν.εξυπερετουσε ποσες περιοχες αμπελοκηπους,σταυρουπολη,ευοσμο,νικοπολη..τωρα το αλλο που ηταν στα ικεα λογικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα για ράδιο-αρβύλα μου φαίνονται όλα αυτά. Αντί να παραδεχτούν ότι φταίνε τα στελέχη και η διοίκηση της εταιρίας, φταίνε οι φορτηγατζήδες και το κράτος. Πραγματικά είναι αστείο αυτό το πράγμα.

 

Τα υπόλοιπα σουπερ πως τα βγάζουν πέρα και είναι γεμάτα συνέχεια;

Για μένα, όλα αυτά τα χαμηλού κόστους σουπερ δεν προσφέρουν τίποτα που δεν έχει εφαρμοστεί ήδη στα προγενέστερα από αυτά, ενώ ταυτόχρονα δεν προσφέρουν ιδιαίτερη ποιότητα ή χαμηλές τιμές.

Επίσης δεν ταιριάζουν με την ελ. νοοτροπία που απαιτεί μικρά και ευέλικτα σουπερ κοντά στην γειτονιά του αγοραστή αλλά και μεγάλη ποικιλία προιόντων.

 

 

Μόνο κάποιο κατάστημα τύπου wal-mart θα μπορούσε να χτυπήσει τον ανταγωνισμό γιατί έχει τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παλιό τόπικ αλλά μιας και διάβασα τις φήμες της τελευταίας σελίδας να πω και γω τη φήμη που άκουσα γιατί νομίζω ότι είναι η πιο τρομακτική από όλες...

 

Εγώ λοιπόν έμαθα ότι έγινε συμφωνία κάτω από το τραπέζι με τότε πολιτικούς φορείς ώστε να επιταχυνθεί η προώθηση της απελευθέρωσης του εμπόριου φαρμάκων με απώτερο σκοπό, μόλις περνούσε νομοσχέδιο, να το γυρίσει σε σούπερ μάκρετ με φάρμακο (αμερικάνικου τύπου όπου το φαρμακείο είναι απλά ένα section του σουπερ μάρκετ). Όμως λόγω διαφόρων καταστάσεων τις οποίες όλοι γνωρίζουμε το επάγγελμα δεν απελευθερώθηκε τελικά ούτε φαινόταν στο άμεσο μέλλον ότι θα γίνει κάτι τέτοιο οπότε δε θεώρησαν κερδοφόρο να συνεχίσουν να δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα με την ελπίδα ότι θα ανοίξει κάποια στιγμή κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάσετε θα δείτε ότι από καμία χώρα ποτέ δεν αποχώρησαν τα Aldi, η στρατηγική τους πάντα ήταν να επιμένουν μέχρι να βρεθούν στους πρώτες θέσεις.

Επίσης σχετικά με τη βόρεια Ελλάδα ήταν νούμερο 2 όταν αποχώρησαν.

Αλλαγή ηγεσίας και πληροφόρηση για το τσουνάμι που ερχόταν είναι οι παράγοντες νομίζω που οδήγησαν σε αυτή τους την απόφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..., να το γυρίσει σε σούπερ μάκρετ με φάρμακο (αμερικάνικου τύπου όπου το φαρμακείο είναι απλά ένα section του σουπερ μάρκετ).

 

Και πολύ καλά θα έκανε.

 

Επίσης στους λίγους μήνες που έμεινα στις ΗΠΑ είδα και το "ανάποδο"

 

δηλαδή μια μεγάλη αλυσίδα φαρμακείων (CVS) να έχουν παράλληλα και δραστηριότητα "convenience store", δηλαδή όπως το Walmart είχε επεκταθεί και στο φάρμακο (κυρίως over the counter φάρμακα) έτσι και το CVS είχε επεκταθεί και στα πράγματα ενός mini market.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ΗΠΑ το χουν προχωρησει τοσο που εχουν ακομη και ιατρεια σε πολλα σουπερ.

 

Χρειαστηκε να κανω πολλα ραμματα μετα απο σοβαρο ατυχημα που ειχα και αντι να τρεχω σε νοσοκομεια πηγα σε κεντρικο σουπερμαρκετ και μου τα εκαναν στο ιατρειο( με το αζημιωτο βεβαια --- 250 δολλαρια)

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Ποια η αποψη σας για τα προϊοντα στα καταστηματα Lidl; Εχω παθει την πλακα μου με τα αλλαντικα και γαλακτοκομικα προϊοντα που περιεχει, την πολυ φθηνη τιμη τους και την πολυ καλη ποιοτητα τους! Η γαλοπουλα εχει 96% χοιρινο ή γαλοπουλας κρεας! Το ιδιο και το σαλαμι αερος! Τα γιαουρτια επισης πολυ καλα, οπως και τα κασερια! Τα λουκανικα και αυτα περιεχουν μεχρι και 97% κρεας!!

 

Ενω αντιστοιχα ελληνικα προϊοντα δεν περιεχουν ουτε 50% κρεας! Δλδ οι περισσοτερες γαλοπουλες και λουκανικα! Τι ακριβως συμβαινει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...