Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω προσωπικα θα συνεχισω να παιρνω τα εξης προϊοντα απο το lidl : Γιαουρτι, κασερι, τυρι τριμενο, αλλαντικα, χυμους, μακαρονια. Τα υπολοιπα απο αλλο σουπερμαρκετ. Απλα απο τις ετικετες που διαβαζα αυτα που αναφερω στην αρχη ειναι κλασης ανωτερα..  Με μια δοκιμη θα πειστειτε και εσεις οι ιδιοι.

το κασερι του ειναι πολυ καλο! η φετα λιβαδι επισης (λιγο υποκιτρινη γευστικοτατη μεστη με γευση γαλακτος) και την πηρα προσφορα την περασμενη εβδομαδα 3.5 ευρω το κιλο. ελληνικα προιοντα και τα 2 και ελληνας βοσκος πληρωνεται απο τα χρηματα μου για το γαλα που παραγει. Το αλευρι στην λευκη συσκευασια ειναι αριστο δοκιμασμενο και συγκρισιμο με αλλατινη. Το αλευρι στην κιτρινη συσκευασια με την επωνυμια ''μυλος'' δε θυμαμαι αν και υποτιθεται εχει παραπανω γλουτενη/πρωτεινες ειναι στοκος και για πεταμα.

 

Απο κει και περα εχει και πολυ σαβουρα το lidl οπως κατι λουκανικα χοιρινα που φερνει και εννιοτε τρωγονται εννιοτε ειναι λυσσα στο αλατι, οι κατεψυγμενες πιτσες του ειναι μετριες, τα αλλαντικα του γενικοτερα δεν ειναι γευστικα εκτος αν εχουν παπρικες μπαχαρικα κτλ. Οι σοκολατες του κατ εμε δεν ειναι καλες. γουστα ειναι αυτα

 

Το κρασι του με την επωνυμια Ροδιτης (πατρινο....) ειναι παρα πολυ καλο ισως το μονο που αξιζει τα 3 ευρω το μπουκαλι

 

Τα μακαρονια του ειναι ολα αψογα (και σας μιλαει καποιος που μαγειρευει καθε μερα και ξερει τι σημαινει μουφα μακαρονι απο ΜΑΚΡΟ)

 

Αν καποιος δεν ψωνιζει lidl δογματικα ή για οποιοδηποτε αλλο λογο, δικαιωμα του και δικαιωμα μου και μενα να το προτιμω για τα προιοντα του που αξιζουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν κάτι μήνες είχα γράψει να μην ψωνίζουμε από τα lidl γιατί είναι Β ποιότητας, σήμερα θα πω ότι με την κρίση δεν υπάρχει λόγος να δίνουμε τα λεφτά μας σε προϊόντα δήθεν Α ποιότητας, προσωπικά προτείνω να αγοράσετε από τα lidl οτιδήποτε εκτός από κρέατα.

Πιστεύω ότι είναι βλακεία να δώσω 1.30ε για ένα πακέτο μακαρόνια (αν είναι δυνατόν ρε παιδιά), (αν και του λιντλ δεν είναι και τόσο γευστικά, μην αγοράσετε τα πιο φθηνά…)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όπως φαίνεται είσαι νεαρός σε ηλικία ακόμη, θα χρησιμοποιήσω ήπιους χαρακτηρίσμούς. Τα bold με τη σειρά, καθώς τα υπόλοιπα τα αναλύουν οι υπόλοιποι:

 

1)  Τυφλή εμπιστοσύνη: Μην την έχεις ειδικά για ελληνικές εταιρίες. Τα διατροφικά σκάνδαλα υπήρχαν πολύ πριν το λιντλ κ με μεγάλη συχνότητα. Απλά πιο παλιά αυτός που άφηνε τις λευκές επιταγές για υγειονομικό κι ΕΦΕΤ έκλεινε πολλά στόματα. Να θυμηθώ μερικές εταιρίες μόνο την τελευταία δεκαετία; ΒΟΚΤΑΣ, ΜΙΜΙΚΟΣ, ΟΛΥΜΠΟΣ, CORONA, με σημαντικές παραβιάσεις κι όχι αλογίσιο κρέας ή κρέας σε λουκάνικο που αλέστηκε ανεπαρκώς κ είχε κόκκαλο. Χαρακτηριστικά η CORONA (ευτυχώς έκλεισε) αποθήκευε τα προϊόντα και τις πρώτες ύλες σε ανοιχτές αποθήκες με περιστέρια. Βρέθηκαν αποθέματα γεμάτα περιττώματα περιστεριών.

 

 

 

2)Στο Lidl γάλα Αλπεων δεν έχω δεί. Έχω δεί όμως στον ΒΕΡΟ ΕΛλήνα Βερόπουλο. Έχει από γερμανία, ολλανδία άλλα το ΦΡΕΣΚΟ είναι από Ελλάδα. Εταιρεία ΓΑΛΠΟ.

 

 

3) Στην ΕΛληνικές εταιρίες που λές όπως πχ ΗΒΗ, το μεγαλύτερο μέρος του χειρωνακτικού προσωπικού, εξαιρώντας λογιστές, τεχνολογους τροφίμων γεωπόνους που είναι μετρημένοι στα δάκτυλα, είναι πακιστανοί ρουμάνοι κτλ. σιγά μην περιμένουν εσένα για δουλειά. Το ίδιο ισχύει κ σε πολλές εταίρίες ελληνικές στο όνομα. Στο LIDL δεν έχω πετύχει άτομο να μην μιλάει άπταιστα ελληνικά. Οι περισσότεροι είναι Έλληνες , είναι μέρος της επιχειρηματικότητας του Γερμανού.

 

 

4) Τα μίσκο που αγόρασες μόνο ελληνικά δεν είναι. Απλά παρασκευάζονται εδώ. Ανήκουν στην Ιταλική Barilla. Αν μένεις Αθήνα πήγαινε μια βόλτα από το εργοστάσιο της Misko. Θα δείς τι ποσοστό Ελλήνων απασχολείται από το χρώμα κ μόνο (πωπω ρατσισμός).

 

Θα σου πρότεινα να βρεις με κάποιο τρόπο, τη σύνθεση του προσωπικού του "κακού" LIDL γιατί μου φαίνεται πως από τις εταιρίες που το συντριπτικού μέρους των υπαλλήλων είναι Έλληνες.

 

 

Επειδή δουλεύω σε μεγαλό ελληνικό όμιλο τροφίμων, (δε θα πω ποιος ειναι, γιατί ούτε γουστάρω να κάνω διαφήμιση, ούτε να ..."αποκαλυφθώ"), θα σου πω οτι τα παραπάνω, δεν ειναι επίσης δόγματα.

1) πραγματι, οι μικρομεσαίες βιομηχανίες τροφίμων, έχουν θέματα. Είναι φυσικό. Δε μπορούν να στηρίζουν σοβαρα συστήματα διασφάλισης ποιότητας. Ομως, οι μεγάλες, δεν εχουν πια τέτοια θέματα. και ακόμα και όταν έχουν, υπάρχει τρόπος εντοπισμού της παρτίδας για αμεση ανάκληση, όπως σε ολες τις εταιρείες.

Από εκεί και πέρα, οι χώροι παραγωγής, ειναι τόσο καθαροί, που το σπίτι μου θέλει 3 εβδομαδες φασίνα για να τους φτάσει...

2) τα private label ολων των εταιρειών, στο γάλα, είναι από ελληνικές εταιρείες, όχι από ελληνικό γαλα.

3) Δεν ισχύει. Τουλάχιστον σε 4 που εχω παει εγω, που ειναι ΟΛΕΣ ΠΟΛΥ μεγαλες, είναι ζήτημα αν είναι το 1-2% αλλοδαποί. Και αυτοί βέβαια, πεντακαθαροι, δηλωμένοι κλπ

4) Μπορεί το λεγόμενο "υπερκερδος" της μίσκο να πηγαίνει στη μητρική μπαρίλα, αλλά το ότι κάποιος αγοράζει μισκο, δινει δουλεια, σε ολόκληρο το εργοστάσιο της μίσκο που ειναι στην ελλάδα, και τα κεντρικα τους γραφεία. Επισης, αν το πρόβλημά σου ειναι οι ξένοι κ το χρωμα, πήγαινε στη μελισσα, να δεις οτι τα λεφτα σου θα παραμεινουν ελλαδα, και οτι οι εργαζομενοι ειναι κυρίως εέλληνες.

5) Κάτι που δεν εχει αναφερθεί, ειναι ότι το λιντλ, για να σου δώσει χαμηλή τιμή, προηγουμένως έχει τσακίσει κάποιον παραγωγό (φρουτων/γαλακτος/κρουασαν/σοκολατας/γιαουρτιου, δεν εχει σημασια).

Αυτός ο παραγωγός (και δυστυχώς, δε μπορώ να αναφερθώ σε συγκεκριμένα παραδείγματα), παρασύρεται απο τους μεγάλους όγκους, και τελικά, καταλήγει υπαλληλος της λιντλ, χωρίς κανένα κέρδος. Και ξέρεις τι σημαινει αυτο ετσι? Οτι αργά ή γρήγροα, είτε θα κλείσει, είτε θα κανει απολυσεις/μειωσεις μισθών...

 

ΥΓ: Και εγω ψωνίζω από λιντλ. Χαρτικα. Τυροπιτακια. Και δεν κατηγορώ όποιον ψωνίζει απο εκει. Ειναι πολύ φθηνά. Ομως, ποιοτικά, ειναι χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Andreaslam μας έπησες... τα τρόφιμα πρέπει να ΜΗΝ είναι Ελληνικά τελικά

 

Για δες εδώ =μας ταϊζουν φάρμακα για άλογα και το κρέας τους! Αυτά τα φάρμακα σε αυτή την δοσολογία είναι πολύ βλαβερά για τον άνθρωπο

 

http://www.nooz.gr/greece/nea-trofima-me-kreas-alogou-stin-ellada21313

 

http://www.nooz.gr/greece/anaklisi-proionton-logo-kreatos-alogouasfg

 

http://www.axortagos.gr/poies-ellinikes-etaireies-eixan-kreas-alogou-sta-allantika-tous.html

 

Υφαντής Νίκας Πασσιάς Mr grand T&T Foods Α.Ε.  Παρέλαση μεγάλων εταιρειών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Andreaslam μας έπησες... τα τρόφιμα πρέπει να ΜΗΝ είναι Ελληνικά τελικά

 

Για δες εδώ =μας ταϊζουν φάρμακα για άλογα και το κρέας τους

 

http://www.nooz.gr/greece/nea-trofima-me-kreas-alogou-stin-ellada21313

 

http://www.nooz.gr/greece/anaklisi-proionton-logo-kreatos-alogouasfg

 

http://www.axortagos.gr/poies-ellinikes-etaireies-eixan-kreas-alogou-sta-allantika-tous.html

 

Υφαντής Νίκας Πασσιάς Mr grand.  Παρέλαση μεγάλων εταιρειών 

 

δεν ειχα ορεξη να σε πείσω. Γιαυτο δε θα ψάξω για τα διάφορα λινκς διατροφικών...οργίων που κατα καιρους εχουν βρεθεί σε προιόντα κυρίως PL μεγάλων ΣΜ.

Ανέφερα εξ αρχης την ιδιότητά μου αλλωστε.

πασιας και ο mr grand, μεγαλες εταιρείες,δεν τις λες. Υφαντης κ νικας, ναι. Αν αποδειχθεί,ειναι μεγάλο φάουλ. Ακόμα και αν το κρέας ειναι καθαρό οπως λενε τα λινκς, αυτό δεν αλλάζει την παραποίηση .

ΚΑι δεν καταλαβες κατι. Δε σου λέω να προτιμάς ελλην.εταιρείες.

Για την ακρίβεια, εγώ προσωπικά, χεστηκα τι θα προτιμήσεις, αφού ούτε πωλητής είμαι, και η εταιρεία που δουλεύω, δεν εξαρταται απο την ελλ.αγορά.

Τέλος, δεν αντέκρουσες κάτι απο αυτα που εγραψα, αλλά έγραψες κάτι αλλο, το οποίο ειναι φυσικα Φάουλ, αλλά θα εχει ενδιαφέρον να δουμε ποσοι παραγωγοί αλλαντικών ευρωπαικά, την πάτησαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ανάκληση σειράς προϊόντων στα οποία ανιχνεύθηκε DNA αλόγου, προχώρησε ο Ενιαίος Φορέας Ελέγχου Τροφίμων (ΕΦΕΤ).

 

Αν αποδειχθεί οτι ανακάλεσε την παρτίδα ο ΕΦΕΤ? χααχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ανάκληση σειράς προϊόντων στα οποία ανιχνεύθηκε DNA αλόγου, προχώρησε ο Ενιαίος Φορέας Ελέγχου Τροφίμων (ΕΦΕΤ).

 

Αν αποδειχθεί οτι ανακάλεσε την παρτίδα ο ΕΦΕΤ? χααχαχαχ

sorry,den tο προσεξα αυτό. Ναι λοιπον, τεράστιο φάουλ.

αυτο βεβαια,δεν αλλαζει ολα τα υπολοιπα που εγραψα ως απάντηση στο εριστικό χωρίς λόγο μήνυμά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αλλαντικα συμφωνω οτι δεν ειναι τοσο νοστιμα, αλλα αυτο συμβαινει επειδη εχουν καθαρο και πολυ κρεας, χωρις πολλα αλλαντικα. Για αυτο και δε διαρκουν τοσο πολυ, σε σχεση με τα υπολοιπα αλλαντικα που εχουν ημερομηνια ληξης μετα απο 2,3 μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο πολύ όλα τα κρέατα και αλλαντικά που περνάνε στα ταμία τον s.m. είτε αυτό λέγετε lidl είτε κάποιο άλλο τα ίδια σκατά είναι όλα .

Γενικά όμως θα συμφωνήσω και εγώ ότι το lidl υστερεί σε ποιότητα σε πολλά προϊόντα σε σχέση με τα αντίστοιχα που ξέρουμε τόσο καιρό από μεγάλες εταιρίες αν βέβαια θέλει κάποιος να τα συγκρίνει μετά ΑΒ, SPAR ,1 κ.α. οι διαφορές αυτές δεν υπάρχουν , πριν με φάει κανένας {αυτό που θέλω να πω είναι ότι το θέμα διατροφή πρέπει να έχει μια διαρκεί αναζήτηση στο καλύτερο και ποιοτικότερο και όχι ότι βρεις να παίρνεις } από εκεί και έπειτα παίζει και το τι λεφτά πλέον έχει ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αλλαντικα συμφωνω οτι δεν ειναι τοσο νοστιμα, αλλα αυτο συμβαινει επειδη εχουν καθαρο και πολυ κρεας, χωρις πολλα αλλαντικα. Για αυτο και δε διαρκουν τοσο πολυ, σε σχεση με τα υπολοιπα αλλαντικα που εχουν ημερομηνια ληξης μετα απο 2,3 μηνες.

ε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τα αλλαντικα συμφωνω οτι δεν ειναι τοσο νοστιμα, αλλα αυτο συμβαινει επειδη εχουν καθαρο και πολυ κρεας, χωρις πολλα αλλαντικα. Για αυτο και δε διαρκουν τοσο πολυ, σε σχεση με τα υπολοιπα αλλαντικα που εχουν ημερομηνια ληξης μετα απο 2,3 μηνες.

τα αλλαντικά χωρίς πολλά αλλαντικά? βιάζεσαι πάλι?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα lidl εχει κατι τσιχλες σε σακουλακι που οταν τις τρως ειναι σαν να εχεις λυσσα, φοβερες για τα καρναβαλια

 

 

τα lidl σε καποιες αλλες ευρωπαικες χωρες ειχαν φερει και μια κατεψυγμενη πιτσα με την επωνυμια inferno. εχει γινει θεμα σε πολλα φορουμ η συγκεκριμενη πιτσα. και διαφορα βιντεακια στο utube με αδαεις που τους εκαναν πλακα. Οσοι τη δοκιμασαν εχουν να λενε οτι καταφεραν να επιβιωσουν απο το καψιμο. οσοι δεν τη δοκιμασαν ακουνε οσους τη δοκιμασαν και δεν το τολμουν.

στην ελλαδα δεν την εχουν φερει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...