Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μόνο και μόνο που είναι γερμανικό Market .... απορώ που αγοράζετε :P

 

Ο καθενας κανει οτι θελει. Απλο.Εγω συγκεκριμενα αγοραζω απο ενα Τουρκαλειοκο μαρκετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντως δεν τα βλεπω καλα τα Lidl... μια με το βακτηριο.. μια με κατι αλλο...θα κλεισουν τελικα.

 

 

 

θα τα "χρεοκοπήσουν" οι καρφούρηδες και οι μασουτηδες πιστεύω προσωπικά ..

 

καλα ε..δε κανετε για προφητες

 

τυχαια βρηκα αυτα τα σχολια σας ψαχνοντας μπας και βρω καμια αναφορα για τα παγωμενα γλυκισματα lidl...

τεσπα...δε βρηκα τιποτα αλλα οσον αφορα αν εκλεισαν τα lidl

 

2 χρονια μετα τις απαντησεις σας αν πας σε lidl ωρα αιχμης θα δεις 20 καροτσια να συνοστιζονται σε 2-3 ταμεια και αλλους τοσους που δεν εχουν παρει καροτσι με την κλασσικη κουτα που πηραν αντι για καλαθι γεματη μεχρι απανω, παλευοντας να μην πεσει η φετα και να μη λιωσει το παγωτο...

αν ειναι και καποιος νευρικος θα αρχισει να βριζει και κλασσικα θα βρεθει μια ευγενικη κυρια να του πει ''και εμεις περιμενουμε ωρα κυριε αλλα δεν κανουμε ετσι''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωρας αιχμης????? Αμα τυχει μερα που εχει βαλει κατι καλο σε προσφορα να δεις,πηγα μια φορα που ειχε ενα πολυμιξερ κ διαφορα κουζινικα σε τιμη ξεφτιλα 8 ΤΟ ΠΡΩΙ κ τρελαθηκα,ουρα μεχρι εξω,παλι καλα που προλαβα το τελευταιο κομματι

 

Κ εχει τυχει απειρες φορες το ιδιο σκηνικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας κι έτυχε να μου το στείλουν πριν 15' κι είδα τούτο το θέμα, link. Δεν είμαι σίγουρος αν τ αναφέρω για την ουσία του περιστατικού ή την γραφικότητα των εκεί απαντήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ καλά στις προσφορές, αν έχει κάτι καλό, γίνεται σκοτωμός

Εγώ 1-2 φορές τη βδομάδα θα πάω lidl για στάνταρ πράγματα που παίρνω από εκεί, είτε για προϊόντα του που δεν βρίσκω αλλού(π.χ. η κονσέρβα καλαμπόκι του) είτε για προϊόντα που τα βρίσκω πιο φθηνά(π.χ. μπανάνες αλλά και άλλα επώνυμα που είναι φθηνότερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας κι έτυχε να μου το στείλουν πριν 15' κι είδα τούτο το θέμα, link. Δεν είμαι σίγουρος αν τ αναφέρω για την ουσία του περιστατικού ή την γραφικότητα των εκεί απαντήσεων.

δε βλεπω κατι το μεμπτο. οι αλυσιδες θελουν να εχουν ενιαιες τιμες σε ολα τα καταστηματα τους και οχι σαν κατι τοπικες αλυσιδες πχ στη κρητη που εχουν αλλες τιμες στο ηρακλειο αλλες στο ρεθυμνο και αλλες σε τουριστικες περιοχες...

 

αν παρατηρησεις και στις 2 αποδειξεις ο ισχυοντας φπα για καθε προιον αναφερεται ρητα. προφανως στη πρωτη αποδειξη αποδιδεται στο κρατος ο κανονικος φπα, στη δευτερη ο μειωμενος.

 

ετσι το βλεπω εγω χωρις φυσικα να εχω καποιο συμφερον να υποστηριξω κανενα. ουτε υπαλληλος τους ειμαι ουτε φαμεγιος τους

 

 

^ καλά στις προσφορές, αν έχει κάτι καλό, γίνεται σκοτωμός

Εγώ 1-2 φορές τη βδομάδα θα πάω lidl για στάνταρ πράγματα που παίρνω από εκεί, είτε για προϊόντα του που δεν βρίσκω αλλού(π.χ. η κονσέρβα καλαμπόκι του) είτε για προϊόντα που τα βρίσκω πιο φθηνά(π.χ. μπανάνες αλλά και άλλα επώνυμα που είναι φθηνότερα)

 

τα κερασια τους οταν τα πετυχεις ειναι για μενα το καλυτερο κερασι που εχω δοκιμασει. τα κερασια που εχουν χυμα στο τελαρο εννοω. και οι μπανανες αν και εισαγωγης αν δεν κανω λαθος δε μυριζουν την χαρακτηριστικη φαρμακιλα που μυριζουν αλλες εισαγωγης.

οι πατατες κυπρου που φερνουν ειναι μουφα. εχω δοκιμασει και απο αλλου πατατες κυπρου και ηταν πολυ νοστιμες αλλα του λιντλ ειναι ανοστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γραφικότητα των εκεί απαντήσεων.

 

 

...γενικά τα σχόλια σε τέτοιες σελίδες θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για ανεύρεση των σχετικών ποιητών, με σκοπό την εθνοκάθαρση του εκλογικού σώματος (μπας και δούμε άσπρη μέρα σ' αυτόν τον μαύρο τόπο), αλλά έχει κι ένα γαμάτο εκεί :

 

 

Ο μήνας έχει 4 εβδομάδες!!

 

 

 

 

(...α ρε Αντώναρε τί με βάνεις και διαβάζω, επειδή είσαι εσύ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω νομιζω πως το μονο που αξιζει ειναι σοκολατες αναψυκτηκα και ολα αυτα ( αν καταλαβενεται τι λεω )μονο αυτες οι βλακειουλες και ισως και τα χαρτικα του

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα φαγωσιμα του ειναι για πεταμα.. ολα...

 

μπορει καποια απο αυτα να εχουν καλη γευση αλλα ποιοτικα αστα..  για χαρτικα καλο ειναι :unsure:

αλλα τι να πεις..  σαν καταναλωτες ειμαστε προβατα για σφαγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε φίλε που τα πέταξες όλα στο κάδο!οκ τα ζυμαρικά του δεν είναι και barilla αλλά όχι πως είναι και για πέταμα.

Άσε που και τα μακαρόνια έχουν κάπου 0,7-0,8 το κιλό;

 

Η κάτι κατεψυγμένα που έχει, πχ οι μπουγάτσες είναι πάρα πολύ καλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε φίλε που τα πέταξες όλα στο κάδο!οκ τα ζυμαρικά του δεν είναι και barilla αλλά όχι πως είναι και για πέταμα.

Άσε που και τα μακαρόνια έχουν κάπου 0,7-0,8 το κιλό;

 

Η κάτι κατεψυγμένα που έχει, πχ οι μπουγάτσες είναι πάρα πολύ καλές

 

ειπα οτι μπορει να εχουν καλη γευση αλλα η ποιοτητα ειναι μηδεν...  μην ξεχναμε αρχες μαρτιου βρηκαν κοπρανα στα γλυκα και αλογα στα κεφτεδακια! "στο ικεα θα μου πεις.. αλλα η ποιοτητα των 2 δεν απεχει και πολυ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα φαγωσιμα του ειναι για πεταμα.. ολα...

 

μπορει καποια απο αυτα να εχουν καλη γευση αλλα ποιοτικα αστα..  για χαρτικα καλο ειναι :unsure:

αλλα τι να πεις..  σαν καταναλωτες ειμαστε προβατα για σφαγη

 

Φοβερό ποστ. Προσπαθώντας να καταλάβω εάν η καλή γεύση επιτυγχάνεται προσθέτοντας καλογευστικά (σέι γουάτ?!) και αν σημαίνει ότι ως χαρακτηριστικό η γεύση συνεπάγεται νάντα στον πίνακα συνάρτησης με την ποιότητα, αναρωτιέμαι αν θα δούμε και ποστ που να επικαλείται το ακριβώς αντίθετο : "είναι μεν ποιοτικά, αλλά κατά τ' άλλα, χεσ' τα" (κι ας μην αναφέρομαι στα χαρτικά).

 

Ένιγουέι, κι όχι πως έχει κάποια σημασία (όταν έχουμε τέτοιο ποστ), αλλά αναρωτιέμαι αν θα μπορούσε κανείς που το ενστερνίζεται να το υποστηρίξει με κάτι χειροπιαστότερο, από απλώς την δημιουργία του για να δικαιολογήσει το (κατά τ' άλλα αληθές) περί προβάτων...

Πώς, βέβαια, όταν η ουσιαστική διαφορά της πλειονότητας των παρεχόμενων προϊόντων είναι η αλλαγή ταμπέλας από τον κοινό παραγωγό (ΜΕΒΓΑΛηδες, ΕΒΡΟΦΑΡΜετζήδες, ΦΛΩΡΙΔάτους, ΧΑΪΤΟΓΛηδες, ΑΒΕΖΟτέτοιους και άπειρους λοιπούς γνωστότατους "επωνύμους"...) για τιμολογιακά οικονομικότερους σκοπούς λόγω απουσίας διαφημιστικού κόστους (ενώ κάποια ζωάδια απλά μπορούν να σκεφτούν μέχρι την ισοδυναμία ακριβό=καλό και το αντίθετο) 

Βέβαια, απλά πετάει μια δογματική βλακεία βουτηγμένη στην άγνοια κάποιος πρόγονος (που αν δεν την εκπόνησε ο ίδιος, την τσίμπησε σε κάποιο καφενείο), και κάποιοι απλά αναπαράγουν αμάσητα. Έτσι πάει συνήθως. Κι ας κατά τ' άλλα ΚΑΙ για ελληνικοπαραγόμενα προϊόντα μιλάμε (μιας και το ζόρι των περισσοτέρων είναι ότι "δεν είναι ελληνικά"), και για ελεγχόμενα (αυτό έλλειπε). Τα δε ουσιαστικά θέματα είναι :

α) πού καταλήγει η παραγόμενη υπεραξία; Σε γερμανικές τσέπες οι οποίες βρίσκονται εξ' αντικειμένου στο εξωτερικό και η "διαφυγή" ρευστότητας είναι που πονάει πάνω απ' όλα (διότι οι τσέπες μπορεί να μην έχουν εθνικότητα θεωρητικά, αλλά ο δρόμος του χρήματος, έχει). Κι αν μια φορά για τον κοσμάκη είναι κακό που ο κύριος Μαρινόπουλος σημειώνει υπερκέρδη και κάνει υπερζωή με αυτά, είναι δυο φορές κακό όταν την κάνει ο κύριος Lidl, με χρήμα που μπαίνει ήδη τοκισμένο στις δικές μας τσέπες προερχόμενο από τη μαμά ΕΚΤ και διαχέεται σε πισίνες και σκαφοκότερα εκτός της επικρατείας μας

β) δεδομένων των συνθηκών, λένε κι ευχαριστώ για το αποπάνω οι μη προνομιούχοι, καθώς αν επαφίεντο στις προθέσεις των ντόπιων μεγαλοεταιριών, θα χρειαζόντουσαν τα διπλάσια έως και τριπλάσια κωλοευρώ για να παίρνανε αυτά που παίρνουνε από τα κωλολίντλια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερό ποστ. Προσπαθώντας να καταλάβω εάν η καλή γεύση επιτυγχάνεται προσθέτοντας καλογευστικά (σέι γουάτ?!) και αν σημαίνει ότι ως χαρακτηριστικό η γεύση συνεπάγεται νάντα στον πίνακα συνάρτησης με την ποιότητα, αναρωτιέμαι αν θα δούμε και ποστ που να επικαλείται το ακριβώς αντίθετο : "είναι μεν ποιοτικά, αλλά κατά τ' άλλα, χεσ' τα" (κι ας μην αναφέρομαι στα χαρτικά).

 

Ένιγουέι, κι όχι πως έχει κάποια σημασία (όταν έχουμε τέτοιο ποστ), αλλά αναρωτιέμαι αν θα μπορούσε κανείς που το ενστερνίζεται να το υποστηρίξει με κάτι χειροπιαστότερο, από απλώς την δημιουργία του για να δικαιολογήσει το (κατά τ' άλλα αληθές) περί προβάτων...

Πώς, βέβαια, όταν η ουσιαστική διαφορά της πλειονότητας των παρεχόμενων προϊόντων είναι η αλλαγή ταμπέλας από τον κοινό παραγωγό (ΜΕΒΓΑΛηδες, ΕΒΡΟΦΑΡΜετζήδες, ΦΛΩΡΙΔάτους, ΧΑΪΤΟΓΛηδες, ΑΒΕΖΟτέτοιους και άπειρους λοιπούς γνωστότατους "επωνύμους"...) για τιμολογιακά οικονομικότερους σκοπούς λόγω απουσίας διαφημιστικού κόστους (ενώ κάποια ζωάδια απλά μπορούν να σκεφτούν μέχρι την ισοδυναμία ακριβό=καλό και το αντίθετο) 

Βέβαια, απλά πετάει μια δογματική βλακεία βουτηγμένη στην άγνοια κάποιος πρόγονος (που αν δεν την εκπόνησε ο ίδιος, την τσίμπησε σε κάποιο καφενείο), και κάποιοι απλά αναπαράγουν αμάσητα. Έτσι πάει συνήθως. Κι ας κατά τ' άλλα ΚΑΙ για ελληνικοπαραγόμενα προϊόντα μιλάμε (μιας και το ζόρι των περισσοτέρων είναι ότι "δεν είναι ελληνικά"), και για ελεγχόμενα (αυτό έλλειπε). Τα δε ουσιαστικά θέματα είναι :

α) πού καταλήγει η παραγόμενη υπεραξία; Σε γερμανικές τσέπες οι οποίες βρίσκονται εξ' αντικειμένου στο εξωτερικό και η "διαφυγή" ρευστότητας είναι που πονάει πάνω απ' όλα (διότι οι τσέπες μπορεί να μην έχουν εθνικότητα θεωρητικά, αλλά ο δρόμος του χρήματος, έχει). Κι αν μια φορά για τον κοσμάκη είναι κακό που ο κύριος Μαρινόπουλος σημειώνει υπερκέρδη και κάνει υπερζωή με αυτά, είναι δυο φορές κακό όταν την κάνει ο κύριος Lidl, με χρήμα που μπαίνει ήδη τοκισμένο στις δικές μας τσέπες προερχόμενο από τη μαμά ΕΚΤ και διαχέεται σε πισίνες και σκαφοκότερα εκτός της επικρατείας μας

β) δεδομένων των συνθηκών, λένε κι ευχαριστώ για το αποπάνω οι μη προνομιούχοι, καθώς αν επαφίεντο στις προθέσεις των ντόπιων μεγαλοεταιριών, θα χρειαζόντουσαν τα διπλάσια έως και τριπλάσια κωλοευρώ για να παίρνανε αυτά που παίρνουνε από τα κωλολίντλια.

 

δεν μπορω να κατσω να το διαβασω ολο!!

αλλα εχεις δικιο..  το επομενο παρτυ που θα κανεις παρε κρεατα λαχανικα σαλτσες κασερια τυρια ολα απο τα lidl.. 

 

"η τακτικη του να διαφωνεις για να διαφωνεις απλα για να διαφωνεις πως λεγεται?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...