Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι συγκρίνεις το gearbest με το lidl? Ουτε για αστείο ατυχές το παράδειγμα, μιλάμε για προιόν σε ελληνικό μαγαζί και δη σουπερμάρκετ με 2 χρόνια εγγύηση και την καβάτζα του "το πάω πίσω και παίρνω τα λεφτά μου". Βρες μου powerbank με 5200mah και τιμή <30ε , σε Ελληνικό μαγαζί που μπορώ να παω με τα σώβρακα -που λέει ο λόγος- να το αγοράσω. :-(

 

Ας μη το κάνουμε το θέμα Ελληνικά-vs-ξένα καταστήματα, προφανώς και βρίσκουμε όλοι καλύτερες τιμές απ'εξω. Και σε κάθε περίπτωση το έβαλα γιατι α. σκουπιδαριό το συγκεκριμένο δεν είναι και β. με ενοχλεί πολύ αυτό το ύφος "ολα σκουπίδια στο lidl", στα 10 ποστ τα 11 γκρίνια.

3 χρόνια εγγύηση! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι συγκρίνεις το gearbest με το lidl? Ουτε για αστείο ατυχές το παράδειγμα, μιλάμε για προιόν σε ελληνικό μαγαζί και δη σουπερμάρκετ με 2 χρόνια εγγύηση και την καβάτζα του "το πάω πίσω και παίρνω τα λεφτά μου". Βρες μου powerbank με 5200mah και τιμή <30ε , σε Ελληνικό μαγαζί που μπορώ να παω με τα σώβρακα -που λέει ο λόγος- να το αγοράσω. :-(

 

Ας μη το κάνουμε το θέμα Ελληνικά-vs-ξένα καταστήματα, προφανώς και βρίσκουμε όλοι καλύτερες τιμές απ'εξω. Και σε κάθε περίπτωση το έβαλα γιατι α. σκουπιδαριό το συγκεκριμένο δεν είναι και β. με ενοχλεί πολύ αυτό το ύφος "ολα σκουπίδια στο lidl", στα 10 ποστ τα 11 γκρίνια.

 

H αλήθεια είναι ότι δεν είχα δει τι παίζει από τιμές Ελλάδα, πανάκριβα :X

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αλήθεια είναι ότι δεν είχα δει τι παίζει από τιμές Ελλάδα, πανάκριβα :X

Ε καλά αυτό εννοείται οι διαφορές είναι μεγάλες (κι εγώ απ'εξω ψωνίζω τι να λεμε), απλά κάποια είδη δεν αξίζουν τόσο κυνήγι πλέον πχ. μπαταρίες επαναφορτιζόμενες. Πάντα βέβαια να θυμόμαστε οτι μιλάμε για σουπερμάρκετ όχι εξειδικευμένο κατάστημα οπότε μια διαφορά τιμής είναι λογική. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει απο δευτερα ξυριστικη/κουρευτικη μηχανη.

 

αξιοπιστη? αξιζει?

στην ιδια μαρκα εχω παρει 2 διαφορετικα μοντελα. Η πρωτη φοβερο value for money στα 20ε(μου την ειχαν προτεινει) και η δευτερη στα 10ε που το μετανιωσα γιατι δεν εχει καμια σχεση με την πρωτη..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον έχει γεμίσει όλη η Ευρώπη από αυτή την αλυσίδα. Στα περισσότερα που έχω ψωνίσει εκτός Ελλάδος οι τιμές ήταν πιο χαμηλές. Σε χώρες που το νερό είχε 5 ευρώ, το έδιναν κάτω από 1 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα "καλά" σου τα γυαλιά είναι καλά από άποψη προστασίας τότε κακώς τα λυπάσαι. Είναι εργαλείο και έχει φτιαχτεί για τον ήλιο. Και μάντεψε που έχει πολύ ήλιο. Στους αγρούς!!! (είναι το ίδιο σα να έχεις πάρει ένα φοβερό ζευγάρι παπούτσια για joking αλλά όταν βγαίνεις για τρέξιμο πας με κάτι απλά του lidl γιατί φοβάσαι μην τα...σκονίσεις).

Αν τώρα λέγοτνας "καλά" εννοείς...designάτα τότε καλώς τα φοβάσαι και είναι κρίμα να τα γρατζουνίσεις/σπάσεις. Εκεί όντως πάρε κάτι πρόχειρο

 

 

 

Έχουν και στα h&m φτηνά γυαλιά (10€ και στις εκπτώσεις μπορεί να τα βρεις και με 1€!). Εντάξει είναι, δεν ξέρω αν έχουν διαφορά από αυτά που πουλάνε στους πάγκους αλλά όσο να 'ναι έχεις μια "ασφάλεια" όταν τα πουλάνε μεγάλα μαγαζιά

 

 

 

Τελικα αγορασα για εντελως προχειρα και μονο για περιστασιακη χρηση σε …αγρους, τα γυαλια του lidl.

Δεν υπηρχε ουδεμια περιπτωση να αγορασω απο ‘παγκο’ και σε τετοια τιμη, γυαλια, παρα μονο απο το ….lidl!

Αυτο λεγεται ‘εμπιστοσυνη’;

Εχει φυλλαδιακι που γραφει εμφανως οτι κανει το προφανες για ζευγαρι γυαλια ηλιου, οτι προστατευει 100% απο uv ακτινοβολια.

(βεβαια δεν λεει uva ή uvb συγκεκριμενα).

Μαρκα, η γνωστη κι απο αλλα ειδη του lidl, η ‘auriol’.

Πιστευω αν ηταν ‘μουφα’ προστασια απο uv, δεν θα τα πουλουσε το lidl, εξαλλου οτι πουλαει εδω, πουλαει και σε αλλες ευρωπαϊκες χωρες, και οι ανταγωνιστες οποιουδηποτε κλαδου (πχ οπτικα) θα την ειχαν χτυπησει αλυπητα.

 

Παρεπιπτοντως, πολλοι επαγγελματιες εχουν ‘αχτι’ με το lidl.

Μου ελεγε σε ασχετη κουβεντα, φιλος πολιτικος μηχανικος που εχει ολοκληρη επιχειρηση που πουλαει τα παντα οτι εχει να κανει με οικοδομη και ειδη σπιτιου κλπ, οτι ‘ποιος θα ερθει να παρει απο εμενα μποτες (εργασιας) με 80 ευρω, οταν διπλα τις φερνει καθε λιγο το lidl με (δεν θυμαμαι ακριβως τιμη) με 30 ευρω?’.

 

Για να επανελθω ομως περι των γυαλιων ηλιου, θελω να πιστευω οτι οντως προσφερουν προστασια, εναντι του να ειχα τα ματια ‘γυμνα’ στον ηλιο, και οτι ειναι καλη λυση ‘αναγκης’.

Οποιος θελει να προσθεσει κατι πανω σε αυτο, ας το πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να επανελθω ομως περι των γυαλιων ηλιου, θελω να πιστευω οτι οντως προσφερουν προστασια, εναντι του να ειχα τα ματια ‘γυμνα’ στον ηλιο, και οτι ειναι καλη λυση ‘αναγκης’.

Οποιος θελει να προσθεσει κατι πανω σε αυτο, ας το πει.

 

Τα μάτια είναι πιο καλά προστατευμένα γυμνά, παρά με ένα κακό γυαλί. Διότι όταν είναι γυμνά και τυφλώνονται από το φως, η κόρη συστέλλεται και δεν αφήνει πολλή uv να περάσει. Με το σκούρο γυαλί, η κόρη ξεγελιέται κι ανοίγει διάπλατα και περνάει όλη η uv.

Τα γυαλιά του lidl, δεν ξέρω αν προστατεύουν, αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι η υγεία των ματιών δεν είναι κάτι που κοιτάμε να κάνουμε οικονομία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moλις πηρα απο το lidl κατι σουβλακια κοτοπουλου(4 τεμαχια με πιπερια στα 4,70€), πως λετε να τα κανω?

Ψησταρια βεβαια δε παιζει. Στο φουρνο σε ταψι? Στη σχαρα σε αλουμινοχαρτο? Αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φουρνο με πατατες

 

ή στην σχαρα του φουρνου και απο κατω ενα ταψι να μαζευει τα ζουμια. Τηγανισε και πατατες και εισ' ωραιος

 

Παιξε και με το μαριναρισμα να γουσταρεις

 

ή μπορεις να τα σπασεις και να τα κανεις σε τηγανι, ή ακομα και βαση για σαλτσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυλάω τις 6λιτρες διαφανες σακουλες του lidl, που εφερνε μεχρι πριν καποιους μηνες αλλα δυστυχως επαψε πια να φερνει,

ως κορη οφθαλμου!

Κριμα που πλεον πουλαει μονο 3λιτρες σε διαφορες παραλλαγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μάτια είναι πιο καλά προστατευμένα γυμνά, παρά με ένα κακό γυαλί. Διότι όταν είναι γυμνά και τυφλώνονται από το φως, η κόρη συστέλλεται και δεν αφήνει πολλή uv να περάσει. Με το σκούρο γυαλί, η κόρη ξεγελιέται κι ανοίγει διάπλατα και περνάει όλη η uv.

 

Αυτό ίσχυει πάντως 100%, μου το έχει εξηγήσει πριν χρόνια ένας πολύ έμπειρος και γνωστός χειρουργός οφθαλμίατρος. Από την άλλη λένε οτι η UV περνάει στα μάτια όπως και να τα μισοκλείσεις. Γι'αυτό η λύση είναι ΠΟΛΥ καλά γυαλιά ή πολλή προσοχή. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...