Προς το περιεχόμενο

Mήνυμα λάθους "Intel CPU uCode loading error"


dhmak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ. ΧΘΕΣ ΕΛΑΒΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΠΟΘΗΤΗ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ ΣΕ CORE 2 DUO 4300.

ΣΤΕΙΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ: ΜΗΤΡΙΚΗ, ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ, ΜΝΗΜΗ ΚΑΙ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΑΩ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ.

ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΕΝΕΙ ΓΙΑ 2-3 ΔΕΥΤΕΡΑ ΑΝΑΜΕΝΟ,

ΜΕΤΑ ΧΑΜΗΛΩΝΟΥΝ (ΣΕ ΕΝΤΑΣΗ) ΟΙ ΣΤΡΟΦΕΣ ΤΟΥ ΑΝΕΜΗΣΤΗΡΑ ΤΟΥ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ (ΑΠΟ ΤΟ BIOS ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΣ 1300),

ΜΕΤΑ ΔΙΝΕΤΑΙ ΣΗΜΑ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ,

ΑΦΟΥ 'ΔΙΑΒΑΣΕΙ' ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ (CHIP, ΜΝΗΜΗ & BIOS)

ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ: ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΛΟΓΟΤΥΠΟ ΤΗΣ ΜΗΤΡΙΚΗΣ, 'ΔΙΑΒΑΖΕΙ' ΤΟ BIOS, ΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ

ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΜΕ ΤΟ ΛΟΓΟΤΥΠΟ ΤΩΝ WINDOWS.

ΒΓΑΖΕΙ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΜΕ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ: " Intel CPU uCode loading error "

ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΕΤΣΙ ΟΣΠΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΣΒΗΣΩ (ΜΗΠΩΣ Ο ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΤΩΜΑΤΙΚΟΣ).

ΣΑΣ ΧΙΛΙΟΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΡΙΜΕΝΩ (ΤΗΝ ΣΩΤΗΡΙΑ, ΕΛΠΙΖΩ) ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ ΟΣΟ ΠΙΟ ΑΜΕΣΑ ΓΙΝΕΤΑΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ

 

Υ.Γ. ΣΤΟ BIOS ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΕΠΑΞΕΡΓΑΣΤΗ: " Intel Core 2 Duo 4300 1,8Ghz "

ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΕΙΡΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙ: "Speed: 2400 "

Λογικά δέν έπρεπε να γράφει 1800.

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ: CORE 2 DUO 4300

ΜΗΤΡΙΚΗ: ASUS P5B

MNHMH: KINGSTON DDR2 667MHZ 1GB

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ: GAINWARD 7600GT 256MB DDR3

 

ΠΕΡΙΜΕΝΩ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

katarxin min xrisimipoieis kefalaia. katalavaino tin agonia sou kai sigoura to teleutaio pragma pou se endiaferei einai pos tha grapseis to post.

 

ektos apo to bios update, pou den ksero an tha exei kai ousiastiko apotelesma, tsekare an ola ta uposustimata "patane" kala stin mitriki sou. kai ta kalodia episis. elegkse 2 fores ton cpu. kalitera vgalton kai ksanavalton. des epeita apo to manual tis mitrikis sou an xreiazetai na kaneis kapoies eidikes ruthmiseis. an kai an itan provlima harware tha sou edine enan kodiko apo beeps.

 

an exeis, dokimase na kaneis boot apo ena LiveCD mia dianomis linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο για την αναφερόμενη συχνότητα, θα έπρεπε να αναγράφεται η πραγματική (1800MHz), καθώς οι C2D δεν λειτουργούν βάσει rating όπως πάλαι ποτέ AthlonXP ή οι Athlon64. Αν έχεις πρόσβαση στο BIOS, προτείνω σε πρώτη φάση να επιλέξεις από εκεί φόρτωση των default ρυθμίσεων και μετά έξοδο με σώσιμο των ρυθμίσεων. Στο επόμενο boot, κανονικά θα πρέπει η μητρική να ανιχνεύσει οτιδήποτε μπορεί αυτόματα από τα specs CPU+RAM, ακυρώνοντας οποιοδήποτε αθέλητο ή μη overclocking έχει γίνει.

 

...ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΜΕ ΤΟ ΛΟΓΟΤΥΠΟ ΤΩΝ WINDOWS...

 

Αυτό σημαίνει ότι το μηχάνημα ήρθε με προεγκατεστημένο λειτουργικό ή περιμένεις να κάνει boot από παλιό σου δίσκο μία εγκατάσταση Windows που είχε στηθεί σε προηγούμενο, εντελώς διαφορετικό hardware;

Αν ισχύει το 2ο, άδικα περιμένεις. Θα πρέπει να ξαναπεράσεις τα Windows εξ αρχής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ισχύει το 2ο, άδικα περιμένεις. Θα πρέπει να ξαναπεράσεις τα Windows εξ αρχής...

 

etsi prepei alla kapoies fores tuxaine na mporei na ksekinisei kai me tin palia egkatastasi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έκανα Bios Update, το τελευταίο που έχει βγάλει η ASUS για την μητρική μου (βέβαια η ASUS για αυτόν τον επεξεργαστή πάνω σε αυτή την μητρικη, μου προτείνει το πρότελευταιο) και ο επεξεργαστής καί η οθόνη είναι σε κατάσταση αναμονής. Τώρα θα κάνω Update στην προτεινόμενη έκδοση BIOS για αυτόν τον επεξεργαστή και Ελπίζω να δουλέψει.

Πήγα να κάνω και boot απ' το cd των Windows για να τα εγκαταστήσω, αλλα μόλις το διαβάζει και πάει να ξεκκινήση το φόρτωμα του cd, κάνει επανεκκίνηση.

1ον: Λογότυπο Windows = Επανεκκίνηση

2ον: Φόρτωμα CD = Επανεκκίνηση

 

Μήπως φταίει και η κάρτα γραφικών ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε parsifal δέν έκανα ακόμη update, το κανονικό. Ελπίζω να φτιάξει.

Περιμένω και άλλες γνώμες, όσο πιό άμεσα γίνεται.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά πάνω κάτω ότι σου είπαν και οι προηγούμενοι πρέπει να κάνεις, δλδ πρώτα κάνε reset settings (load defaults) στο BIOS, αν δεν στρώσει κάνε update bios και αν δεν το έχεις ήδη κάνει έλεγξε τον επεξεργαστή (βγάλτον και ξαναβάλτον μήπως δεν πατάει καλά). και δώσε λίγο προσοχή στα μπιπ, αν κάνει κανένα η μητρική σου. αν δεν κάνει τίποτα βεβαιώσου ότι έχεις συνδέσει το speakerάκι πάνω στη μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bios update! Από το "2400" είναι προφανές ότι παρά το γεγονός ότι η μητρική βλέπει τον Ε4300 δεν χρονίζει το FSB στα 200MHz (800 effective) που θέλει ο Ε4300 αλλά στα 266 (1066 effective), στο οποίο δουλεύουν οι Ε6χ00. Άρα, εφόσον ο Ε4300 έχει multiplier 9, 9x266=2400MHz αντί για 9χ200=1800MHz.

 

Ε και το "Intel CPU uCode loading error" ενυσχίει τις υποψίες ασυμβατότητας μητρικής - επεξεργαστή. Πιθανότατα με Bios update θα στρώσει. Αν όχι, τότε να υποψιαστείς ελαττωματικό κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά παιδιά, εχθές αποσύνδεσα την μητρική απο τα διάφορα καλώδια που είχε πάνω της και τα επανασύνδεσα και δούλεψε (που σας είχα πεί οτι μετά το τελευταίο bios update, δέν δουλέυει τίποτα) Τελικά με αυτό το bios:

1ον: βλέπει την κανονική ταχύτητα 1801MHz και όχι τα 2400 που έδειχνε και

2ον: δέν βγάζει το "Intel CPU uCode loading error" που έβγαζε,

αλλα διστυχώς όλα τα άλλα τα συμπτώματα παρέμειναν, δηλαδή:

1) Κόκκινο λαμπάκι αναμένο,

2) Χαμήλωμα στροφών του ανεμηστήρα του επεξεργαστή (στο bios μου δείχνει οτι φέρνει 1700-1800, είναι φυσιολογικές ;; )

3) Και όταν πάει να εκκινήση ή απο σκληρό ή απο cd κάνει επανεκκίνηση.

Έτρεξα και το memtest για κανα 20' (δηλαδή μέχρι που πήγε 100% και ξανάρχησε) και ευτυχώς δέν έδειξε τίποτα, κανένα λάθος (έ πόσο άλλο να το άφηνα), οπότε μάλλον η μνήμη είναι εντάξει.

Τί έχει παιδία ;;

Μήπως όπως λέει και ο φίλος Panosst έπεσα σε ελαττωματικό κομμάτι (επεξεργαστή) ;;

Περιμένω εν αγωνίως της (σωτήριες, ελπίζω) απαντήσεις σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.to kokkino lampaki de mou leei tipota. mporei na einai to power. fysiologika 8a einai anameno.

2. οι στροφες τou cpu fan, δεν μου λεει τιποτε. αφου δεν κανει τιποτα η cpu μπορει η μητρικη σου, καλώς να τις χαμηλώνει.

3. εκκινηση απο σκληρό, δεν μου λεει τιποτα. Αφου εχεις νεο συστημα, χωρις εγκατεστημενo OS. τι να εκκινισει ο σκληρος;

(εκτος αν θελεις να εγκαταστησεις το dos 6.22 στο δισκο απο αλλο pc, και να μπουταρεις με αυτιο το Νεο :) :) :) :) ..)

 

4. μονο η εκκινηση απο CD με προβληματίζει που κανει ρεσταρτ

 

 

 

 

 

to memtest ειναι ενα πρόγραμμα, και το εκτελει κανονικά, αρα απο θεμα core hardware (cpu ,mobo, ram) δεν θα υποψιαζομουν.

για δες μηπως φταινε τα win.

 

1. το windows cd ειναι σιγουρα οκ?

2. αν μπουταρεις με ενα linux live cd, τι γινεται? εχεις κανενα ubuntu εκει να δοκιμασεις...

αν εχεις και αδειο το σκληρο, μπορεις να κανεις και εγκατασταση Linux. αν σου παιζει κανονικά, εφαρμογες, ιντερνετ, κλπ, τοτε δεν πρεπει να εχεις προβλημα υλικου.

3. οταν μπουταρεις με το wincd μηπως θελει να πατησεις f6 για τιποτα sata drivers?

 

4. posa dimmakia μνημης εχεις? αν ειναι 2, δοκιμασέ τα ένα-ενα με το memtest.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασ να σας πώ, οτι τον δίσκο μου Seagate 120GB SATA2 τον έχω απο το προχθεσινό μου σύστημα (την Παρασκευή έκανα την αλλαγή), που ήταν ένας AMD Athlon 64 3000+, MSI K8T-Neo2.

Στον δίσκο μου έχω τα XP Pro SP2 GR (οπότε έχει απο πού να εκκινήση).

Η μνήμη όπως αναφέρω παραπάνω, είναι ένα dimmάκι KINGSTON VALUE RAM 1GB 667MHz DDR2.

Καμιά άλλη ιδέα ;;

Περιμένω εν αγωνίως της (σωτήριες, ελπίζω) απαντήσεις σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...