Προς το περιεχόμενο

Κατσαριδοκτόνο... αμέσως!!!


gponiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ημουν ευτυχης αν γυριζα μια φορα βραδιατικα στο σπιτι και δεν παταγα κατσαριδες στο διαβα μου...εχω απελπιστει πραγματικα.

ειχα ριξει προ καιρου κατσαριδοκτονο στην κουζινα(εκει που συνεδριαζουν οι κατσαριδες καθε βραδυ πως θα μου κανουν εκπληξη) με το κιλο αλλα δεν καταλαβαινω πως καταφερνουν και επιβιωνουν και μαλιστα πολ/ζονται μεσα σε γοργους ρυθμους.θελω να απαλλαγω απο το βασανο και γιαυτο ζηταω τη βοηθεια σας στην καταλληλη επιλογη δραστικου φαρμακου.

καποιοι μου προτειναν το faslane 2%gel και καποιοι ενα φαρμακο πολυθρινη(ή κατι τετοιο) που αραιωνεται με νερο.το πρωτο εχει τιμη γυρω στα 25ε και το δευτερο γυρω στα 6ε.αυτο που με απαχολει ομως περισσοτερο ειναι οτι το πρωτο ειναι 100% αποτελεσματικο και 100%τοξικο!!επιτρεπεται να το χρησιμοποιησω στο διαμερισμα μου ή κινδυνευω?για το δευτερο δεν εχω ακουσει κατι ιδιαιτερο.

παρακαλω πολυ στη βοηθεια σας(για οσους εχουν ακουσει ή εχουν δοκιμασει σχετικα με τα παραπανω προιοντα) ή σε καποια αλλη προταση προκειμενου να κατατοπιστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 443
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

θα ημουν ευτυχης αν γυριζα μια φορα βραδιατικα στο σπιτι και δεν παταγα κατσαριδες στο διαβα μου...εχω απελπιστει πραγματικα.

ειχα ριξει προ καιρου κατσαριδοκτονο στην κουζινα(εκει που συνεδριαζουν οι κατσαριδες καθε βραδυ πως θα μου κανουν εκπληξη) με το κιλο αλλα δεν καταλαβαινω πως καταφερνουν και επιβιωνουν και μαλιστα πολ/ζονται μεσα σε γοργους ρυθμους.θελω να απαλλαγω απο το βασανο και γιαυτο ζηταω τη βοηθεια σας στην καταλληλη επιλογη δραστικου φαρμακου.

καποιοι μου προτειναν το faslane 2%gel και καποιοι ενα φαρμακο πολυθρινη(ή κατι τετοιο) που αραιωνεται με νερο.το πρωτο εχει τιμη γυρω στα 25ε και το δευτερο γυρω στα 6ε.αυτο που με απαχολει ομως περισσοτερο ειναι οτι το πρωτο ειναι 100% αποτελεσματικο και 100%τοξικο!!επιτρεπεται να το χρησιμοποιησω στο διαμερισμα μου ή κινδυνευω?για το δευτερο δεν εχω ακουσει κατι ιδιαιτερο.

παρακαλω πολυ στη βοηθεια σας(για οσους εχουν ακουσει ή εχουν δοκιμασει σχετικα με τα παραπανω προιοντα) ή σε καποια αλλη προταση προκειμενου να κατατοπιστω.

 

 

να συγιρίσεις και να καθαρίσεις το σπίτι δοκίμασες? Ή έχεις το προχθεσινό κουτί με τι μισοφαγωμένη πίτσα στο πάτωμα και περιμένεις το κατσαριδοκτόνο να διώ3ει τις κατσαρίδες? :mrgreen:

 

Φιλικα πάντα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγυρισα,σκουπισα και χτες που αφησα στο νεροχυτη ενα πιατο(σιροπιασμενο) επαθα την πλακα μου.ναι!!δεν ηταν οι 12μαθητες του χριστου!ηταν καμια 20αρια μικρες-μεγαλες και το ριχναν στο γλεντι.εκει καταλαβα οτι μαπα τα προιοντα που κυκλοφορουν στην αγορα και τσαμπα λεφτα.

θα με κατατοπισει κανενας στα αναφερομενα ερωτηματα μου?φιλικα παντα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σίγουρη λύση είναι να φέρεις ομάδα απολύμανσης.Θα πρέπει να μείνεις σε άλλο σπίτι για μερικές μέρες βέβαια,αλλά με τα χημικά που θα ρίξουν δεν νομίζω να μείνουν κατσαρίδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγυρισα,σκουπισα και χτες που αφησα στο νεροχυτη ενα πιατο(σιροπιασμενο) επαθα την πλακα μου.ναι!!δεν ηταν οι 12μαθητες του χριστου!ηταν καμια 20αρια μικρες-μεγαλες και το ριχναν στο γλεντι.εκει καταλαβα οτι μαπα τα προιοντα που κυκλοφορουν στην αγορα και τσαμπα λεφτα.

θα με κατατοπισει κανενας στα αναφερομενα ερωτηματα μου?φιλικα παντα :)

 

καταρχιν, καποια απλα πραγματα, βαλε στους νεροχυτες, φιλτρα κλπ γτ πολλεσ φορες βγαινουν απο εκει... Απο εκει και περα, τσεκαρε μια τους τοιχους, πισω απο ψυγείο κλπ, πολλές φορες κανουν φωλια μεσα στον τοιχο...

 

Δεν 3ερω αν δοκιμασες επισης ένα συστημα, το οποιο ειναι σαν ένα μικρο κουτακι, το οποιο φυσικα περιεχει διλητιριασμενη τροφη... Εχουμε κάτι τέτιοα στο χωριο για τα μυρμιγκια, το κατα πόσο υπάρχει κάτι αναλογο για κατσαρίδες δεν το 3ερω...

 

Υ.Γ. όπως και τα μικρόβια π.χ. , ετσ και οι κατσαριδες γίνονται όλο και πιο ανθεκτικες στα αεροζολ, κλπ...Προσοχή λοιπον στο πόσο τα χρησιμοποείτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κατσαρίδες είναι ο εφιάλτης μου, σε τέτοιο βαθμό που αν μέσα στο βράδυ ακούσω κατσαρίδα στο δωμάτιο, φεύγω από αυτό, κλείνω τη πόρτα, τη σφραγίζω από κάτω με ταινία και κοιμάμαι στο σαλόνι. (δε κάνω πλάκα)

 

Δεν είναι λογικό να έχει ένα σπίτι κατσαρίδες τέτοια εποχή, ή κάτι παίζει με την αποχέτυεσή σου ή με κάποιο άλλο γειτωνικό κτίριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τα μυρμυγκακια τα αφηνω δεν ειναι κακο να υπαρχουν.

Οι κατσαριδες δεν ειναι θεμα καθαριοτητας αλλα αν κανει απολυμανση η πολυκατοικια . Εμενα σε διαμερισμα και ειχα παντα κατσαριδες. Τις βομβαρδιζα με κατσαριδοκτονο αλλα μετα απο 1-2 μερες ξαναρχονται. Κανονικα το κατσαριδοκτονο μενει επανω τους και οταν γυριζουμ στη φωλια το μεταδιδιουν στις υπολοιπες και επρεπε να ψοφανε και αυτες. Ομως ερχονται παλι. Οι ειναι απο την ιδια φυλη ή αλλη καινουργια. Επισης παρατηρησα οτι ερχονται απο τις εσωχες που αφηνουν οι σωληνες θερμανσης.

Τωρα μενω σε μονοκατοικια. Πολλες φορες αφηνω και φαγητα απο την προηγουμενη μερα στο τραπεζι κλπ και μια κατσαριδα δεν εχω δει εδω και 2 χρονια.

Παντως πολυ ανθεκτικο το σιχαμενο αυτο πλασμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κατσαρίδες είναι ο εφιάλτης μου, σε τέτοιο βαθμό που αν μέσα στο βράδυ ακούσω κατσαρίδα στο δωμάτιο, φεύγω από αυτό, κλείνω τη πόρτα, τη σφραγίζω από κάτω με ταινία και κοιμάμαι στο σαλόνι. (δε κάνω πλάκα)

 

Δεν είναι λογικό να έχει ένα σπίτι κατσαρίδες τέτοια εποχή, ή κάτι παίζει με την αποχέτυεσή σου ή με κάποιο άλλο γειτωνικό κτίριο.

 

δεν ηξερα ότι οι κατσαρίδες πέφτουν σε χειμερια ναρκη :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ηξερα ότι οι κατσαρίδες πέφτουν σε χειμερια ναρκη :mrgreen:

 

Στο σπίτι μου αλλά και στο μαγαζί της μητέρας μου που ως παλιό υπόγειο έχει ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα, παραδοσιακά βρίσκω κατσαρίδες μόνο το καλοκαίρι.

 

ΥΓ :

ψάχνοντας στη wikipedia

A person who is allergic to consuming shellfish is also likely to have an allergy to eating cockroaches.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The adult female oriental cockroach usually carries her egg capsule for about a day, then drops it or attaches it to a protected surface near a food supply. These cockroaches appear to have a seasonal cycle in their development. They overwinter as large nymphs or adults, and are usually noticed in the spring when they mate. In the spring of the year, they migrate from buildings to the out of doors where they spend the summer months. In the fall, the next generation tries to find shelter indoors where they can spend the winter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα και μπορώ να πω πως ησύχασα. Από τότε που το έβαλα (μήνες) είδα 1-2 μόνο.

1ος όροφος, τοποθεσία => κουζίνα.

- Αρχικά έβρησκα κάθε πρωί από 1-2 μαζί. Όταν έβαλα γνωστό σπρέι μπαϊγκόν κτλ μάζεψα κάπου στις 40 σε μια μόνο μέρα, έχοντας μαστουρώσει για τα καλά.

- Επόμενη κίνηση ήταν όταν ξαδέρφη μου μου είπε για αυτό της bayer και σε συνδιασμό με ένα σπρέι που χρησιμοποίησε ένα τύπος απολύμανσης για ένα διαμέρισμα που έμενε, με μεγαλύτερο πλήθος κατσαρίδων (πάνω από 200) όπως φάνηκε από τον αριθμό των πτωμάτων.

- Έτσι το έψαξα στο διαδίκτυο και το αγόρασα από ένα μαγαζί (Θεσσαλονίκη - περιοχή κοντά στην Δωδεκανίσου) που έχει λουλούδια και λοιπάσματα κτλ. Το αγόρασα κάπου στα 17 ευρώ (αν θυμάμαι καλά). Από την πρώτη χρήση του είδα μεγάλη διαφορά. Μόνο δύο ζωντανές στην κουζίνα, ένα πρωινό μετά από 30-40 ημέρες, μια μεγάλη και μια μικρή. Ακόμη και σακούλα με σκουπίδια να αφήσω ανοιχτή δεν έχω είδα τίποτα.

- Οι οδηγίες του είναι αρκετές.

 

http://www.bayerpmp.ca/maxforce_ic.html

http://www.bayerpmp.ca/PDFs/MaxforceIC_Label_E.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως πολυ ανθεκτικο το σιχαμενο αυτο πλασμα
Χαχαχα,κάποτε έιχα διαβάσει ότι είναι το μοναδικό πλάσμα το οποίο θα αντέξει σε μια πιθανή πυρηνική καταστροφή.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

gponiri δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά η μάχη του ανθρώπου με την κατσαρίδα έχει ξεκινήσει από την προϊστορική εποχή. Χάρην στην ανωτερότητα του είδους η κατσαρίδα κερδίζει πάντα στο τέλος. Η ανθρωπότητα έχει κερδίσει πολλές μάχες αλλά όχι τον πόλεμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμάμαι ενα παρόμοιο παλιότερο θέμα. Τα ιδια ειχα πει και τοτε

 

Λοιπον επειδη το πουλάω (γεοπονικο μαγαζί, αλλα έχω και τέτοια) , ξέρω να σου πω για το φαστλαειν. Ειναι ενα τζελ σε σύριγγα που βάζεις πολυ μικρες σταγόνες σε διάφορα σημεία και όποτε περνάει κατσαριδα απο πάνω διοχετεύεται το φάρμακο μεσα της, ψοφαει αργότερα και ος κανίβαλοι οι φιλενάδες κατσαρίδες της την τρώνε την ψόφια και τρώνε και αυτές ετσι το φαρμακο. Απλα θα σου πω οτι το περνουν τα περισσότερα εστιατορια/καφε/μαγαζια και ερχονται και το ξαναζητανε. Ειναι σιγουρα καλο και αξιζει τα λεφτα του. Αλλα ειναι πιο πολύ για την μικρη κατσαριδα. Εμεις εδώ το χαμε κοντα στα 19 ευρώ και μεσα σε 1,5 χρονο εχει φτασει στα 23. Αν και απο οτι ξέρω αθηνα το βρίσκεις και 30 ευρώ! Αν δεν κάνω λαθος αυτο που πρότεινε ο Ηαμερζ και του κανε δουλειά εχει την ιδια δραστικη με το φαστλαειν

 

Αλλη λυση ειναι το ψεκασμα, πολυ καλό ειναι το imperator για την κοινή κατσαριδα. Επίσης το fendona. Ειναι άοσμα και αχρομα, μπορεις να ψεκασεις παράθυρα, τοιχους, δαπεδο, σωληνες...... Για μια αποτελασματικη δουλεια μπορεις να συνδυάσεις το ψεκασμα η το τζελ μαζι με φαρμακο για την αποχέτευση. Λέγετε διαζινον και στην ουσία ειναι φυτοφάρμακο αλλα το ρίχνουν στους βόθρους/αποχετυση/σιφώνια.... και βγάζει ατμούς και της ξεκανει τις βρωμιάρες. Το ριχνεις απο την τουαλετα του σπιτιου.

 

Αν δεν θες να δώσεις πολλά λεφτά παρε το ιμπερατορ (8-9 ευρο) για ψεκασμα μεσα στο σπιτι και το διαζινον (μικρο, 0,5λτ κανα 10ρικο) για να ριξεις απο την τουαλετα. αλλιώς παρε το φαστλανε που ειναι κορυφη.

 

gponiri δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά η μάχη του ανθρώπου με την κατσαρίδα έχει ξεκινήσει από την προϊστορική εποχή. Χάρην στην ανωτερότητα του είδους η κατσαρίδα κερδίζει πάντα στο τέλος. Η ανθρωπότητα έχει κερδίσει πολλές μάχες αλλά όχι τον πόλεμο.

 

 

πλάκα πλάκα εβλεπα national geografic μια μερα και ειχε θέμα τα τρωκτικά. Ποντικια κυρίως, αλλα ισχύει για ολα αυτα τα σιχαμερά. Ουσιαστικά έλεγε πως αμα δεν τα καταπολεμούσε ο άνθρωπος με ολους τους διάφορους τρόπους, θα είχαν κυριεύσει σε πληθυσμό την γη!! Τα ποντικια ειδικα νομιζο γενανε 5-6 φορες τον μηνα (μπορεί και να υπερβάλω, δεν θυμάμαι ακριβές νούμερο)!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...